STP Timișoara Forum: A9 Autostrada Timisoara - Moravita - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

A9 Autostrada Timisoara - Moravita 50km

#201 Useril este offline   Branko 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 iulie 2019 - 14:04

Am vazut ca nu a mai scris nimeni nimic de acest proiect,


Este in desfasurare o licitatie pentru: Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru obiectivul Autostrada Timisoara - Moravita
Anut de participare: CN1009820
Tipul procedurii: licitatie deschisa
Val estimata: Intervalul intre : 11.387.691,10 si 13.457.271,30 fara TVA
Durata contractului: 24 de luni


A fost si deschiderea ofertelor sunt 2 ofertanti(conform atasament)


***sursa: www.e-licitatie.ro
(o sa vedem ce o sa iasa din acest proiect)

Fisiere atasate


1

#202 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 29 februarie 2020 - 11:30

Câștigătorul pentru acest studiu de fezabilitate este asocierea Search Corporation SRL - Egis Romania S.A.; CNAIR a semnat contractul. Articol de pe "Opinia Timișoarei":

Citeaza

Dupa o lunga perioada de evaluare a celor doua oferte pentru realizarea Studiului de Fezabilitate, Autostrada Timisoara – Moravita are firma care sa intocmeasca documentatia.

Presedintele Consiliului Judetean Timis anunta semnarea contractului pentru studiul de fezabilitate

„Autostrada Timișoara – Moravita | Contractul pentru studiul de fezabilitate, semnat
” Filmul” autostrazii Timișoara – Moravita nu mai tine de… genul SF!

CNAIR a semnat contractul pentru realizarea STUDIULUI DE FEZABILITATE, in valoare de peste 9 milioane de lei, care trebuie sa fie gata in urmatoarele 16 luni.

Licitatia a fost castigata de asocierea Search Corporation SRL – Egis Romania SA. 85% din bani vin de la Uniunea Europeana, prin Fondul de Coeziune, iar 15 procente reprezinta contributia Companiei Nationale de Administrare a Infrastructurii Rutiere.
Soseaua de mare viteza va avea 60 de kilometri, insa nenumarate beneficii pentru zona de Vest! Este un proiect extrem de important, cu rol esential și in dezvoltarea Euroregiunii DKMT.
Si chiar daca discutiile despre autostrada Timişoara – Belgrad ajunsesera, in urma cu cativa ani, intr-un punct mort, iar proiectul a fost aruncat intr-un sertar de unii guvernanti, am reusit, cu diplomatie si perseverenta, sa il deblochez!„, anunta Calin Dobra, presedintele CJT, pe pagina sa de Facebook.

Va reamintim, CNAIR si Ministerul Transporturilor au iscalit inca din august anul trecut contractul de finantare pentru proiectul „Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru obiectivul Autostrada Timisoara-Moravita„, pentru a obtine fondurile nerambursabile alocate prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020, in cadrul Axei Prioritare 1.

Valoarea totala a proiectului este de 14.693.042,97 lei si va fi finantat prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020 astfel: 85% contributia Uniunii Europene din Fondul de Coeziune-10.544.270,83 lei, 15% contributia proprie – 1.860.753,67 lei, restul de 2.288.018,47 lei reprezentand cheltuieli neeligibile inclusiv TVA.

La licitatia pentru SF lansata in martie anul trecut s-au inscris doua asocieri: Asocierea SC SEARCH CORPORATION SRL – SC EGIS ROMANIA SA si Asocierea SC PROCAD SRL-SC BAUPLANING SRL- SC CUBIT PROIECTARE SRL-RODEN KFT care voiau sa realizeze Studiul de Fezabilitate al Autostrazii Timisoara – Moravita, care ar urma sa lege Romania de Serbia, acesta fiind primul pas concret pe care autoritatile de la Bucuresti l-au facut pentru realizarea unei conexiuni de mare viteza cu tara vecina.

Durata contractului pentru realizarea studiului de fezabilitate va fi de 32 de luni.

Mai trebuie precizat si ca in bugetul pe 2020, Guvernul Orban a prevazut doar 1.132.000 lei din cei peste 14.600.000 estimati in documentatia in baza careia s-a facut licitatia pentru Studiul de Fezabilitate.

Viitoarea autostrada care ar urma sa lege Timisoara de Pancevo asigura conexiunea cu capitala Serbiei, pentru ca de la Pancevo pana la Belgrad e drum cu doua benzi de circulatie pe sens, cu regim de autostrada.

Va reamintim, in urma cu mai bine de doi ani discutiile despre Autostrada Timisoara – Moravita – Belgrad au ajuns intr-un punct mort, dupa ce guvernantii din Romania si Serbia au aruncat vina unii pe altii pentru esecul proiectului.

In aprilie 2017, premierul de atunci, Sorin Grindeanu, a anuntat ca Guvernul Serbiei a decis sa renunte la proiectul de construire a unei autostrazi care sa lege Timisoara de Pancevo, iar de acolo mai departe sa se lege de Belgrad. La fel sustinea si ministrul Transporturilor Razvan Cuc. Reactia Ministerului sarb al Transporturilor nu a intarziat sa apara si a fost una ferma: romanii au renuntat la proiect, si nu sarbii, care in continuare isi doresc o autostrada.

2

#203 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 05 noiembrie 2020 - 14:59

Am văzut că unii dintre voi discutau pe topicul Centura Vest despre traseele pentru A9. Acestea sunt traseele studiate. Unii dintre voi aveți informații foarte vechi. Sper că nu v-am stricat visele, în curând (primăvară) se va alege și traseul, dar eu cred că e clar că va fi prin est. Prin vest sunt nișt ocoluri foarte mari, nicidecum nu trece autostrada pe lângă oraș, așa cum își imaginau unii. Personal sper să se aleagă varianta mov, fiindcă ar fi cea mai apropiată de oraș.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Tesla: 05 noiembrie 2020 - 15:01


#204 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1105
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 noiembrie 2020 - 15:28

daca centura se facea cu 2 benzi pe sens, puteau sa lipeasca autostrada de centura in zona fostei gropi de gunoi de langa Parta
0

#205 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1387
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 noiembrie 2020 - 17:42

Nu e chiar asa - centura are rol si de tranzit regional. Pe ea vor circula multe masini de aprovizionare, navetisti, cei care au treaba in oras etc. Sa legi autostrada la o centura plina de giratorii si de trafic lent pe o singura banda este o idee proasta, s-ar forma tot timpul ambuteiaje la orele de varf.

Pentru autostrada reiese din studii ca ar fi mai mult trafic pe ruta Moravita - Lugoj - Deva decat Moravita - Arad. Chiar daca noua ca timisoreni ni se pare o ruta foarte buna de legatura Sud-Nord pe acolo. Poate si din cauza ca ne omoara traficul greu care intra si iese pe Sagului.

Deci bazat pe modelul de dezvoltare si prognoza de trafic se face legatura la Est probabil in zona Remetea. Pe Est avem si aeroportul si clar este bine sa fie jonctiunea a doua autostrazi in proximitate. Plus ca se va face probabil o sosea rapida din zona nodului Remetea spre aeroport.
Initial si eu ma gandisem ca se putea "intepa" in centura in zona Sag si sa substituie centura vest si apoi se se lege la autostrada. In schimb centura e doar centura si pe Vest se mai face o descarcare la autostrada. Deci cred ca per total vom avea mai multe variante de rute in jurul orasului.
0

#206 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 05 noiembrie 2020 - 18:27

Dacă se face și centura de vest + descărcarea de pe Aradului atunci da, e f ok și pe la est, cu conditia sa fie noduri de acces la intersecțiile cu drumurile principale. La varianta mov iară nu va fi un drum de 2 benzi pe sens pana la viitoarea autostrada.
0

#207 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1387
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 noiembrie 2020 - 19:14

din ce vad eu , varianta mov are o bucatica care o leaga cu drumul de Sag, acolo sunt 2 benzi si aproape de centura, deci e OK
0

#208 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 05 noiembrie 2020 - 21:13

Autostrada se numește generic Timișoara - Belgrad pentru că pe această distanță se va construi o autostradă, însă asta nu înseamnă că scopul autostrăzii e să lege cele 2 orașe. Scopul e ca rețeaua de autostrăzi a Serbiei să se conecteze cu rețeaua României. La fel cum sectorul de autostradă Timișoara -Lugoj nu e menit să lege cele 2 orașe, sau Timișoara - Arad, acestea sunt doar denumiri de loturi. Asta nu au înțeles nici jurnaliștii când s-a deschis tronsonul (AR-TM) în decembrie 2011, făcând comparații de timp între DN69 și A1. Sunt rețele întregi de autostrăzi care interconectează mai multe orașe și zone.

Deci discuția cu A9 în locul centurii de vest a Timișoarei nu își are rostul, sau conexiunea cu Timișoara. Da e pot face eventual legături cu autostrada, cum se face acum DX între DN69 (Sânandrei) și A1, dar nu are sens să se înceapă din oraș.

Citeaza

La varianta mov iară nu va fi un drum de 2 benzi pe sens pana la viitoarea autostrada.


N-am înțeles deloc la ce te referi Bogdi. La care drum te referi, cel de legătură cu orașul?

Eu nu cred că e ditamai traficul între orașele Timișoara și Belgrad care să justifice legături majore. Repet, legătura e între rețelele de autostrăzi între cele două țări, preponderent pentru traficul de tranzit.

#209 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 755
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 05 noiembrie 2020 - 22:42

Varianta Mov deseneaza A9 pe traseul optim, dar nu este suficient.
A fost o mare teapa descarcarea A1 in dj spre Lipova cand ai nostri au muscat naiv momeala, acelasi lucru se poate repeta la ambele noduri potentiale Albina resp Padureni.
Evident ca A9 nu se imparte intre Timisoara si Belgrad,am invatat ca intr-un proiect de autostrada descarcarile sunt cheia succesului pentru interesul local.

Aceasta postare a fost editata de corco: 05 noiembrie 2020 - 22:42

0

#210 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2021 - 21:12

https://www.tion.ro/...JnJVnP3rNbHq2XM

Dezbatere între useriști pe tema traseului viitoarei autostrăzi Timișoara-Moravița între CJ Timiș și Primăria Timișoara

Dezbatere aprinsă, miercuri, la Consiliul Județean Timiș, acolo unde a avut loc o întâlnire între reprezentanții Ministerului Transporturilor și CNAIR cu cei ai autorităților locale. Principala problemă a fost traseul viitoarei autostrăzi Timișoara-Moravița, mai exact dacă aceasta să treacă la vest sau la est de municipiu sau... prin ambele părți. Interesant este că cele mai aprige contre au venit între cei din USR...

Autostrada Timișoara-Moravița pare încă un vis îndepărtat, însă deja naște dispute. Miercuri dimineața, la Consiliul Județean Timiș a avut loc o dezbatere la care au participat și reprezentanți ai primăriilor din comunele de lângă Timișoara, ai municipalității și experți în infrastructură. Tema a fost exact traseul pe care ar trebui să îl aibă această autostradă.

Deși subiectul este unul vechi, autoritățile locale și județene au încă abordări diferite. Astfel în timp ce reprezentanții Primăriei Timișoara susțin că logic și economic ar fi ca traseul acestei autostrăzi să treacă prin estul Timișoarei și să se lege de A1 la Remetea, cei de la CJ susțin două variante: fie prin vest, fie prin vest și prin est, astfel încât municipiul să aibă o centură în regim de autostradă la câțiva kilometri de traseul actualei centuri.

Interesant este că disputa cea mai aprinsă a fost între cei de la USR, mai exact Cristian Moș, vicepreședintele CJ Timiș și Ruben Lațcău, viceprimarul Timișoarei.

„Avem o discuție și cu cei de la primărie. Noi Consiliul Județean, cumva, nu vrem să închidem toate ușile și vrem să vedem care variantă acoperă cel mai bine. Noi am dori să mergem pe ambele variante, să înconjurăm practic Timișoara cu autostrada respectivă. Oricum, toată situația e într-un stadiu foarte incipient. Dar noi vrem să nu închidem din start ușa pe partea de vest, pentru că sunt hale industriale și pe zona aceea, cum ar veni dinspre Aradului și Torontalului. Noi încercăm să vedem cum putem introduce în proiect ambele trasee”, a declarat Moș pentru tion.ro.

El argumentează că trebuie introduse în planurile Ministerului Transporturilor ambele variante ocolitoare, astfel încât indiferent care va fi aleasă, pe viitor să nu se aprobe dezvoltări imobiliare pe traseul care nu va fi ales.

„Într-un final CNAIR va alege probabil o singură variantă, dar e bine să gândim în viitor. Eu aș merge, totuși, pe o variantă ocolitoare pe la vest de Timișoara, deși e un pic mai lungă. Am vorbit și cu Ruben (Lațcău – n.r.) și el ar dori ca autostrada să treacă la est de Timișoara. Sunt de acord și cu el, de aceea vom avea o discuție ca să ne sincronizăm. De fapt, asta a fost problemă, că nu ne-am sincronizat noi înainte. Chiar dacă Timișoara trage ca autostrada să ajungă lângă ea, poate nu înțelege de ce vrem noi pe partea celalaltă, pentru că nu am discutat înainte”, a mai spus Moș.

În opinia celor de la Consiliul Județean Timiș, varianta prin vest mai are avantajul că nu este apropiată de Timișoara și, atfel, nu va strangula dezvoltarea municipiului și transformarea acestuia în metropolă, un argument folosit de autoritățile județene și în deceniul trecut, când se discuta despre traseul autostrăzii A1.

„Eu aș face această autostradă cât mai departe de Timișoara. Pentru că autostrada asta nu o faci acum ca să o muți peste zece ani. Trebuie gândit și că orașul se va dezvolta, periurbanul se va dezvolta, în niște ani va deveni o metropolă. Dacă sugrumăm Timișoara din start, ce facem? Dar, insist, este un draft la draft”, a mai argumentat Moș.

Argumentele Primăriei Timișoara

De cealaltă parte, viceprimarul Timișoarei Ruben Lațcău, susține că viitoare autostradă poate să treacă doar prin estul orașului, deoarece acolo se află toată infrastructura actuală.

„Din păcate nu mi s-au trimis înainte propunerile de traseu, ca să le analizăm și discutăm. În acest moment se iau în calcul mai multe variante de traseu, unele pe la vest și altele pe la est. Perspectiva noastră e că nu se poate decât pe la est de oraș, îmi pare rău să aud că CJ vrea pe la vest. Pentru că întreaga infrastructură rutieră a orașului este în estul orașului, acolo avem și legătura cu A1 și drumurile naționale majore, avem și noua radieră pe care vrea să îl facă CJ-ul spre Aeroportul Internațional, avem și nodul de la Remetea, avem și noua centură care se face acum. Și trebuie să evităm să mai facem greșeala pe care am făcut-o la construcția vechii autostrăzi, pe care am dus-o la 20 de km de oraș. Pentru că așa cum ni s-a arătat, nu am fost capabili să facem o legătură în plus, nu două, cu autostrada. Și e clar că vor trece ani până când CNAIR-ul va reuși să lege Timișoara de autostradă cu un drum dedicat. Pe lângă asta, la vestul Timișoarei este un traseu destul de fragmentat, este calea ferată și în zona de nord și în zona de sud și, practic, este o barieră în dezvoltarea orașului. Orice drum noi necesită un pasaj peste calea ferată, a cărui costuri sunt destul de ridicate. Acesta este motivul pentru care orașul s-a dezvoltat în est, sud și nord și practic deloc în vest”, a argumentat Lațcău.

În plus, susține el, toate calculele de rentabilitate arată că varianta ideală ar fi pe la est de Timișoara.

„Există o centură într-adevăr, care va trece prin zona aceea (prin vest – n.r.), e un studiu de fezabilitate în lucru, dar până când vom avea acolo centură vor mai trece mulți ani. Noi ne bucurăm că am fost invitați la dialog și sperăm că decizia se va lua în interesul comunității și în interesul rentabilității acestei autostrăzi (…) Noi știm deja, prin simulările pe care le-am făcut, că singura șansă ca această autostradă să fie rentabilă, este să se lege la est de Timișoara și să vină cât mai aproape de centură, pentru a prelua cât mai mult trafic de pe centură. Ea se va lega și de A1, dar întrebarea este dacă se va lega prin partea de vest, deci prin nordul Timișoarei, sau prin est și atunci se face automat o legătură și cu varianta de centură sud, care este acum în construcție. Sper să evităm să ajungem în situațiile în care am fost, cu obstrucția PSD la nivel național și județean în care deciziile astea nu s-au luat în funcție de interesele comunității, ci în funcție de interesele politice și imobiliare ale decidenților politici”, mai spune viceprimarul Timișoarei.

Chiar și pe la est există două trasee în discuție, unul mai aproape de Timișoara, altul mai îndepărtat.

„Sunt mai multe variante în discuție, dar pentru noi, varianta ideală vine la o distanță destul de scurtă, trece printre Moșnița și Urseni. Mai există o variantă prin care această autostradă trece dincolo de Moșnița și iese la Remetea. Problema care intervine este Lunca Timișului, care este o zonă protejată, dar indiferent de variante, tot va trebui să o traverseze. Problema este cum facem această traversare, prin care punct. Și trebuie să existe un echilibru până la urmă între impactul pe care îl are ea asupra mediului și dezvoltării urbane și rentabilitatea ei. Nu putem să facem o autostradă dincolo de Săcălaz și din nou să facem 40 de minute de la ieșirea din Timișoara și până la urcarea pe ea. Și apoi să așteptăm din nou zece ani până când vom avea o nouă legătură cu autostrada. Și alți zece ani până când vom avea centura de vest”, a explicat Lațcău.

El a adăugat că și Ministerul Transporturilor preferă varianta susținută și de Primăria Timișoara, dar argumentul final va fi rentabilitatea acestei noi autostrăzi.

„Poziția CJ de a avea o autostradă la vest nu se justifică după calculele economice, nici cele de dezvoltare și nici dacă ne uităm la Planul de Amenajare a județului, unde această autostradă este trecută la est de oraș și se va lega la Remetea Mare. Unde avem planificat marele centru intermodal de transport de marfă. Acolo avem și aeroportul și acest centru și autostrada actuală… Deci infrastructura orașului și dezvoltarea merg în acea direcție. Sper să câștige interesele tehnice actuale și să nu ne bazăm iarăși pe interese politice de moment”, a concluzionat Lațcău.

Experții nu se pronunță încă

În condițiile acestui balotaj privind traseul viitoarei autostrăzi, am încercat să află și poziția experților, mai exact a celor de la DRDP Timișoara, cei care ar putea să încline balanță într-o parte sau alta, însă răspunsul acestora a fost diplomat.

„Ambele variante produc avantaje economice zonei și le susținem indiferent care variantă va fi aleasă”, ne-a transmis Horațiu Simion, director regional DRDP Timișoara.
2

#211 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2021 - 21:31

Pentru noi ar fi foarte bine sa avem autostrada pe ambele parti.
Argumentul ca din cauza caii ferate Timisoara-Arad nu s-a dezvoltat Timisoara si in vest mi se pare o prostie, e o gramada de teren intre calea ferata si oras. Multe firme au optat pentru partea de nord-est pentru ca exista centura si dupaia si autostrada.
Daca exista finantare sa se faca pe ambele parti, parerea mea e ca ar trebui sa se faca
0

#212 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1387
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 08 ianuarie 2021 - 11:24

pe vest vom avea noua legatura la A1 langa Sanandrei, apoi sunt 2 benzi pe sens. daca se face si centura vest cu 2 benzi pe sens ( am incredere in ministrul Drula ca nu va accepta altceva) atunci problema este aproape rezolvata si autostrada poate veni frumos spre Est si sa se faca intersectia cat mai aproape de aeroport . economic e cel mai bine sa se faca drumul de la centura Est - Aeroport si sa se lege in aceeasi intersectie cu cele 2 autostrazi
1

#213 Useril este offline   Revenge 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 11 decembrie 20

Postat 08 ianuarie 2021 - 14:37

Am găsit în acest articol o hartă cu presupusele variante.

Imagine postata
1

#214 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 09 ianuarie 2021 - 15:16

Îmi place varianta mov dar fără sa treacă prin pădure...
0

#215 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 418
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 22 ianuarie 2021 - 19:53

N-am inteles nici eu de ce nu au trasat varianta mov drept de la Remetea pe langa Bazosu Niu, nod la Albina, pe langa Uliuc si Unip si cu sa revina paralel cu DN59 in zona Jebel.

Aceasta postare a fost editata de Infra: 22 ianuarie 2021 - 19:58

0

#216 Useril este offline   Revenge 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 11 decembrie 20

Postat 02 februarie 2021 - 12:59

Citeaza

Autostrada spre Moravița ar putea avea două bretele de acces spre Timișoara, câte una spre est și spre vestul județului

Proiectul autostrăzii Timișoara – Moravița ar putea aduce șoferilor o surpriză plăcută. După ce reprezentanții unui partid, din conducerea Timișoarei și a județului Timiș, s-au certat asupra traseului pe care această autostradă se va lega de capitala Banatului, șeful Consiliului Județean a cerut proiectantului să realizeze, cel puțin pe hârtie, un număr de două bretele de acces, câte una spre este și una spre vest urmând să formeze o a doua minicentură a orașului, la nivel de autostradă.

Două rute de acces spre Timișoara, aceasta își dorește Alin Nica pentru proiectul viitoarei autostrăzi spre Serbia. Deocamdată asta a fost discuția purtată cu cei care se ocupă de proiectarea și stabilirea traseului.

”Am solicitat Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii rutiere și companiei care realizează studiul de fezabilitate al autostrăzii Timișoara – Moravița să genereze o propunere de traseu care să cuprindă Timișoara prin două bretele, nu prin una , deci să realizăm o a doua centură a Timișoarei, la nivel de autostradă, atât breteaua de est, cât și cea de vest, să fie incluse în proiectul viitoarei autostrăzi. Sunt convins că vom avea un rezultat favorabil și aici. Am inițiat demersuri pentru demararea proiectului autostrăzii spre Moravița. De acest proiect depinde difuziunea de bunăstare în întreaga regiune și reprezintă un proiect strategic, pe care noi trebuie să-l pregătim și pentru a internaționaliza companiile noastre în perspectiva, pe termen mediu, a Republicii Serbia la Uniunea Europeană, dar și de a profita de forța de muncă mai ieftină, care va ajuta companiile noastre să crească”, a declarat, luni, Alin Nica.

deBanat
1

#217 Useril este offline   raducu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 662
  • Inregistrat: 03 septembrie 19
  • Sexul:masculin

Postat 21 februarie 2021 - 12:34

UN PIC DE ... POLITICA EXTERNA !!!!

https://www.banatula...Lqtl6FeE6Ttmy3Y


Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić: „Realizarea unei autostrăzi sau a unei magistrale rapide între Belgrad și Timișoara, de cea mai mare importanță”


Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, și noul ambasador al României în Serbia, Silvia Davidoiu, care și-a prezentat acreditările, au subliniat că realizarea unei autostrăzi sau a unei magistrale rapide între Belgrad și Timișoara ar fi de cea mai mare importanță, a anunțat biroul de presă al Președinției, citat de N1 și Rador.

Președintele Vučić și ambasadorul Davidoiu au convenit că Serbia și România sunt prieteni sinceri și parteneri de încredere, exprimându-și încrederea că bunele relații politice vor fi însoțite de legături economice și de o cooperare și mai bune în toate domeniile de interes comun.

Silvia Davidoiu a precizat la rândul său că are o agendă specifică atunci când vine vorba de proiecte de infrastructură și energie. Pe lângă magistrala dintre Belgrad și Timișoara, care a fost aleasă ca un proiect prioritar, ea a menționat și construcția unei căi ferate, precum și construcția unui interconector de gaz între cele două țări.
0

#218 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29733
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 februarie 2021 - 13:03

Daca ar mai si intra sarbii in UE, chiar ar fi importanta o astfel de autostrada. Pana atunci insa... nu sunt prea convins de importanta acesteia. (desigur, e parera mea, care am facut in ultimii ani doar vreo doua drumuri si astea strict pana la aeroportul "Nikola Tesla")
0

#219 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 februarie 2021 - 13:27

Să vă spun sincer,și cu UE,și fără UE,se prefigurează o nouă rută de tranzit către Balcanii de Sud și Turcia,via A9.
Dacă se va construi A9-le,bănuiesc că unii transportatori vor alege să ocolească prin România ca să ajungă în Serbia,pe la Moravița(Mă gândesc în special la evitarea graniței maghiaro-sârbă,unde sunt ambuteiaje uriașe pe autostradă,la Röszke-Horgoš).

Aceasta postare a fost editata de Janto A.: 21 februarie 2021 - 13:29

0

#220 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1402
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 februarie 2021 - 21:19

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 21 februarie 2021 - 13:03, a spus:

Daca ar mai si intra sarbii in UE, chiar ar fi importanta o astfel de autostrada. Pana atunci insa... nu sunt prea convins de importanta acesteia. (desigur, e parera mea, care am facut in ultimii ani doar vreo doua drumuri si astea strict pana la aeroportul "Nikola Tesla")


Ar ajuta din cel putin inca 2 puncte pe langa aeroport:
- ar usura traficul pana al Kopaonik unde era plin de romani/Timisoreni an de an
- ar ajuta traficul de tranzit/vacanta spre Grecia/Muntenegru
0

Arata acest topic


  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi