STP Timișoara Forum: Bozankaya GT6 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bozankaya GT6 Evaluare topic: ****- 3 Voturi

#161 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 aprilie 2019 - 23:33

Presupun ca Astra... Si Pesa, maybe?
0

#162 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 aprilie 2019 - 07:19

Inca nu avem certitudinea ca Durmazlar a si ofertat, sau ca vor fi eligibili, sau ca indeplinesc cerintele tehnice minimale din caietul de sarcini.
Oricum, la prima privire ca si aspect si design, nu arata deloc rau.

Imagine atasata: 1533116203.3532_123_2.jpg
Imagine atasata: 15329028706_f2d4e8271d_b.jpg
Imagine atasata: tramvai-durmazlar_48801500.jpg
3

#163 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 24 aprilie 2019 - 08:25

De ce nu? Turcii știu sa facă valuri violet și ce am cumpărat de la ei încă mai folosim.
1

#164 Useril este offline   Branko 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 aprilie 2019 - 07:23

Avem 3 ofertanti pentu tramvaie, conform declaratiei de participare

*** sursa: www.e-licitatie.ro

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Declaratie participarare.jpg

1

#165 Useril este offline   th3lurker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 487
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 25 aprilie 2019 - 07:34

Vai de capul meu parca vad ca o sa castige Pascaniul. Am incurcat-o.
5

#166 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1385
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 25 aprilie 2019 - 07:45

Hai cu Pesa, o sa ma duc sa vorbesc cu :popa: de niste acatiste ceva, sa iasa bine :D

Cand se anunta castigatorul? Daca e sa se depune contestatie, cred ca Pascaniu o s-o faca daca nu castiga :)

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 25 aprilie 2019 - 07:48

3

#167 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 25 aprilie 2019 - 09:03

Ok, deci avem o firmă serioasă, pe care multi o cunosc, mai avem o firmă de care n-am auzit pana acum, dar la o cautare cu google mi-o dat un singur rezultat a unui produs expus la inotrans, si mai avem o glumă care liciteaza cu povești, veniti probabil doar sa încurce.
0

#168 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 aprilie 2019 - 09:05

Eu imi tot pun intrebarea: VFU cu ce vine daca castiga licitatia? Eu nu stiu sa aiba un produs de genul asta.
4

#169 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 aprilie 2019 - 16:53

O sa fim iar cobai... Da :popa: a CASTIGE PESA. Altfel am inbulinat-o...
Singura noastra sansa, fiind termenul de livrare. Ceilalti ne avand nici macar un product finit de serie, si deci nu au o linie de productie si nici materiale/piese pe stoc, ar trebuii sa ofere un termen de livrare mult mai mare decat PESA.
0

#170 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 29 aprilie 2019 - 14:26

View PostFlorin.B RATT, on 25 aprilie 2019 - 09:05, said:

Eu imi tot pun intrebarea: VFU cu ce vine daca castiga licitatia? Eu nu stiu sa aiba un produs de genul asta.

Cu Astra era vorba să colaboreze pentru București, în 2017, Blidar vorbea despre o colaborare cu Electroputere VFU și cu Atelierele CFR Grivița, acum s-ar putea să se fi schimbat multe de atunci, nu știu dacă acordul era la nivelul mai multor licitații, mai ales că Astra i-a ales pe chinezii de la CRRC QINGDAO SIFANG în locul VFU pentru București. Iată și un fragment de articol pe această temă, din 11 februarie, când Astra a fost acceptată în licitația de la București, ce se găsește aici

Quote

În vara anului 2017, Valer Blidar, proprietarul fabricii din Arad, vorbea de o asociere cu Electroputere VFU Paşcani şi Atelierele CFR Griviţa pentru participarea la licitaţia de tramvaie ce urma să fie organizată de Primăria Capitalei.

În plus, VFU este trecut singur ca participant deci probabil va fi un produs sub licență.

Aceasta postare a fost editata de SPECTR-2: 29 aprilie 2019 - 14:31

1

#171 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 aprilie 2019 - 16:11

Intreb si eu: cand te prezinti ca ofertant la o licitatie, nu trebuie sa ai macar o poza cu produsul ce-l vei vinde? Ca vad ca bucurestenii nici nu accepta (prin caietul de sarcini) prototipuri sau produse de serie mica...
0

#172 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 aprilie 2019 - 16:45

La noi s-a cerut explicit acest aspect in caietul de sarcini ?
0

#173 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 aprilie 2019 - 17:14

M-am pus un pic sa culeg niste informatii accesibile tuturor de altfel...

Astfel am aflat ca PESA a fost nationalizata anul trecut (iunie 2018). Nu stiu daca acest lucru are (va avea) efecte pozitive sau negative in livrarea comenzii in cazul in care vor fi declarati castigatori ai licitatiei...


Quote

În iunie 2018, Pesa a fost naționalizată de guvernul polonez după o lipsă de comenzi noi și lupte pentru livrarea de echipamente a dus la stres financiar. [14]


Material preluat de pe wikipedia



Pe de alta parte in orasul polonez Olsztyn a reparat/construit reteaua de tramvai iar la licitatia din 2012 pentru livrare a 15 tramvaie a castigat Solaris livrand tramvaie Solaris Tramino prevazute cu acumulatoare pentru a circula pe anumite distante fara curent in retea. Tramvaiele au fost livrate in/pana in 2015...
Insa in acelasi oras a fost organizata o alta licitatie in februarie 2018 pentru 24 de tramvaie. Suma prevazuta pentru acest constract este de 40 milioane euro...Castigatorul acestei licitatii a fost anuntat in mai iar in iulie 2018 a fost semnat contractul cu Durmazlar prin divizia de tramvaie Durmaray, producator turc cu sediul la Bursa, pomenit mai sus de un coleg ca posibil participant la licitatia noastra...aceste tramvaie au o capacitate de 210 calatori, 32 m lungime si 2,5 m latime...Primul tramvai va fi livrat in ianuarie 2020...
Imi place mult schema de culori folosita in acest oras...MTC-urile sunt foarte vizibile...

Daca ar urmari acest filmulet robu si ai lui, ar avea multe de invatat de la un oras de 170 000 loc...legat de transportul in comun...







Iata deci cum stau lucrurile cu aceste licitatii...Orasul Olsztyn cu (cel putin) doi producatori de tramvaie renumiti in tara (Polonia) va avea tramvaie turcesti produse la Bursa...


Legat de licitatia noastra, ma mir ca VFU participa...Nu cred ca sunt capabili de o asemenea "galusca", nu cred ca au utilaje de productie de inalta performanta in acest moment, nu cred ca au logistica necesara pentru standarde inalte... doar daca s-au dotat in urma contractului (incasarilor) cu primaria Timisoara si RATT...


Celalalt participant de la noi este Bozankaya Otomotiv, producator turc cu sediul la Ankara. Produce tramvaie, firobuze, firobuze dublu-articulate, autobuze electrice, rame de metrou....Fac exporturi in Asia si mai nou America Latina...
4

#174 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 29 aprilie 2019 - 19:24

View PostDanielT, on 25 aprilie 2019 - 07:45, said:

Cand se anunta castigatorul? Daca e sa se depune contestatie, cred ca Pascaniu o s-o faca daca nu castiga :)

Normal, data era 8.10.2019, dar cum au amânat termenul limită de depunere a ofertelor până pe 24 aprilie, probabil pe 24.10.2019 ar trebui să fie data până la care trebuie să fie valabile ofertele depuse.
1

#175 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 29 aprilie 2019 - 19:50

Sa inteleg ca in octombrie aflam cine e casticatorul licitatiei? Cam mult... Pai primul tramvai atunci cand vine, sfarsitul lui 2021?

Quote

Legat de licitatia noastra, ma mir ca VFU participa...Nu cred ca sunt capabili de o asemenea "galusca", nu cred ca au utilaje de productie de inalta performanta in acest moment, nu cred ca au logistica necesara pentru standarde inalte...



In caietul de sarcini n-am vazut sa fie specificat ca tramvaiul e musai sa fie construit intr-o fabrica moderna. Asa cum si Armoniile au fost facute cu flexul si ciocanul, nu vad ce le-ar fi asa greu sa sudeze manual niste bare pe post de sasiu...Posted Image
1

#176 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 29 aprilie 2019 - 19:52

View Postmile, on 29 aprilie 2019 - 17:14, said:



Legat de licitatia noastra, ma mir ca VFU participa...

Pai VFU participa ca sa aiba drept sa conteste..Radu.B stie.... asa cum si licitatiile pentru deratizare, etc sunt contestate la nesfarsit... :censored:
2

#177 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 29 aprilie 2019 - 20:03

View Postdan.s, on 29 aprilie 2019 - 19:50, said:

Sa inteleg ca in octombrie aflam cine e casticatorul licitatiei? Cam mult... Pai primul tramvai atunci cand vine, sfarsitul lui 2021?

Evaluarea tehnică durează 6 luni, în general. Ritmul de livrare depinde de capacitatea fabricii și de graficele de livrare prevăzute de organizator. În București, de exemplu, în septembrie se semnează contractul și în ianuarie trebuie să ajungă primele tramvaie (o lună întârziere, datorită blocajelor apărute...), conform graficului, deoarece e nevoie urgentă de tramvaie noi, avem cam 100 de tramvaie trase pe dreapta.
2

#178 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 aprilie 2019 - 21:07

Castigatorul de la Bucuresti va fi anuntat cel tarziu pana in august apoi intr-o luna aprox se semneaza contractul iar in maxim 9 luni de la semnarea contractului va trebui sa vina primul tramvai livrat de castigatorul licitatiei. Acest prim tramvai din lotul de 100 va intra in probe si omologari timp de 3 luni dupa care, daca totul este in regula, vor veni restul de tramvaie, in ritm de minim 4 buc pe luna conform contractului....
Turcii spun ca ritmul lor va fi mai mare deoarece au inceput marirea capacitatii de productie, atat ca suprafata cat si a introducerii muncii in schimburi...
0

#179 Useril este offline   GPS 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 29 aprilie 2019 - 21:08

La București se putea rezolva ușor cu repararea tramvaielor, totuși au fost în stare să repare brusc mai multe vagoane V3A o dată cu dorința de retragere a vagoanelor TATRA. Și cu toate acestea nu a fost să fie, cert este că din cele 100 se pot scoate cel puțin 30 funcționale.
2

#180 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 31 mai 2019 - 17:10

Licitația a intrat în evaluare financiară, s-au mișcat foarte repede până acum.
0

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi