STP Timișoara Forum: Noutati - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »

Noutati

#181 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 26 martie 2019 - 12:43

In loc sa se simplifice cu metoda asta de plata, vad ca mai multe complicatii apar. :Facepalm_emote_gif:
1

#182 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2315
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 27 martie 2019 - 06:34

Nu am studiat informatiile pana la capat, dar din ce se scria in presa se zicea ca in caz de control trebuie prezentat atat biletul cat si cardul cu care s-a platit pentru verificarea seriei de card. Chestie care nu mi se pare ok in conditiile in care de pilda iau bilet pentru mine si inca o persoana si eu cobor cu o statie sau doua inaintea acelei persoane..ar insemna sa ii las ei cardul sa il arate in caz de control. Cam aiurea...
2

#183 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 27 martie 2019 - 13:44

Vezi postareaBogdanTm, la 27 martie 2019 - 06:34, a spus:

Nu am studiat informatiile pana la capat, dar din ce se scria in presa se zicea ca in caz de control trebuie prezentat atat biletul cat si cardul cu care s-a platit pentru verificarea seriei de card. Chestie care nu mi se pare ok in conditiile in care de pilda iau bilet pentru mine si inca o persoana si eu cobor cu o statie sau doua inaintea acelei persoane..ar insemna sa ii las ei cardul sa il arate in caz de control. Cam aiurea...

Asta ar fi cea mai mare prostie sa trebuiasca sa arati cardul, alea sunt date confidentiale si nu ar trebui sa ajunga la nimeni.

Aceasta postare a fost editata de iulik01: 27 martie 2019 - 13:48

0

#184 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 martie 2019 - 14:20

Din cate stiu eu, pe chitantele POS-urilor nu apare complet numarul cardului. In general apar doar ultimele 4 cifre. Probabil e in ideea de a nu transfera chitanta de la un calator la altul la coborare (lucru care stiu ca se mai practica cu biletele de hartie).
Problema e ca la plata cu telefonul (unele banci au aplicatiile lor prin care se poate prezenta telefonul la POS in locul cardului), seria inscrisa pe chitante NU are nicio treaba cu cea de pe card. Lucru pe care l-am observat cand am platit cu telefonul la comercianti. Ce se intampla in cazul acesta? Sunt calator fraudulos doar pentru ca am folosit plata contactless prin telefon in loc de card?

Pe de alta parte, mie nu imi e clar cu valabilitatea. Ok, sunt valabile o calatorie: cum se poate verifica daca am ramas in acelasi MTC sau l-am schimbat. Apare pe chitanta eliberata de POS o serie unica a MTC-ului sau ceva? Si atunci ce e cu acea o ora? Nu pot efectua mai multe calatorii intr-o ora (evident platind fiecare dintre ele)? :uimit2: Adica, daca vreau sa merg din Piata Traian la mall, si iau tramvaiul la 14:00 si ma dau jos la Posta Mare la 14:10, trebuie sa astept pana la ora 15:00 ca sa ma pot urca in 40 sa merg la mall? Asta ar fi o aberatie!!!
0

#185 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 334
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 27 martie 2019 - 14:42

Nici mie nu mi se pare okay să trebuiască să arăt cardul. La plata cu telefonul nu ai ce să arăți, pentru că se generează un card virtual diferit de cardul pe care îl ai atașat contului.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
0

#186 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 28 martie 2019 - 00:58

Eh, asta cu aratatul cardului, este o idee a vre-unui destept, care vroia sa se creada mai catolic ca si Papa. Normal ca nu o sa fie asa. Unde in lumea civilizata ati mai vazut asa ceva?
2

#187 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 727
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 28 martie 2019 - 14:22

Pai daca nu ma insel, este directiva europeana ca nu mai are nimeni voie sa iti ceara sau sa puna mana pe card. De aia la unele unintati se intoarce POS catre tine ptr a introduce tu cardul.
0

#188 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 29 martie 2019 - 10:22

Oricum ideea cu timpul de calatorie este geniala, stiu ca se mai discutase pe undeva pe aici. Ii ceea mai buna chestie ce se poate implementa, asa se pot crea noi rute si cu trasee eventual mai scurte, dar timpi mai putini de asteptare si cu o corelare cat de cat ok ai putea traversa orasul in timp record fata de masina.
0

#189 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 martie 2019 - 16:04

Vezi postareaBogdanTm, la 27 martie 2019 - 06:34, a spus:

Nu am studiat informatiile pana la capat, dar din ce se scria in presa se zicea ca in caz de control trebuie prezentat atat biletul cat si cardul cu care s-a platit pentru verificarea seriei de card.

Faptele sunt asa:

a) Plata cu cardul bancar nu este reglementata prin vreun HCL, spre deosebire de validarea cardului ACCES care-i mentionata. Prin urmare, ne indreptam catre RATT, si vedem ca ..

b) Pe saitul RATT nu gasim nici o informatie. Nici pe fluxul de pe pagina principala, nici la sectiunea "Taxare".

Din cele doua puncte de mai sus, mie-mi rezulta asa: nu exista de fapt nici un regulament de folosire pentru acest sistem, in afara de informatia care-mi este comunicata in vehicul si prin intermediul aparatului. Si FIX asta sugerez sa respectati: daca nu va zice undeva sistemul ca in caz de control trebuie prezentat cardul bancar, nu va faceti griji despre acest aspect. Nu vi se poate cere sa respectati un "regulament" care exista doar in presa.

A, si apropo:

Presa preia informatii pe nemestecate, ca de obicei. Haideti sa nu le analizam in detaliu toate cacarezele publicate fara nici un pic de gindire, este contra-productiv.

n.b. Procedura asta pare a fi valabila... la Oradea. Sigur a zis cineva din Timisoara chestia asta? http://www.otlra.ro/stiri/986
0

#190 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 martie 2019 - 21:52

Cam asa arata un bilet (nu luati in seama ca e un rateu):

Imagine atasata: WhatsApp Image 2019-03-29 at 11.39.50.jpg
2

#191 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 334
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 02 aprilie 2019 - 09:14

Plata cu telefonul prin NFC și Google Pay la noile POS-uri funcționează fără probleme, am incercat eu in această dimineață.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
2

#192 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 03 aprilie 2019 - 15:02

E tare asta cu cardu. Eu cu sotia urc în 14 la pasarela si eu cu cardul meu iau doua bilete, însa eu cobor in centru ca am treaba la Raiffaisen si ea la Marasti ca are treaba la clinicile noi. Daca vine controlul din centru pîna în Marasti, o sa spuna ca nu e valabil biletul ei?
0

#193 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 aprilie 2019 - 17:59

O sa incerc sa obtin niste instructiuni, reguli, sa vedem cum e gandit sistemul acesta, ca pana acum nu am primit nimic pentru pagina web.
1

#194 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 07 mai 2019 - 05:48

Si eu am ramas fara abonament (mi-a expirat in timpul sarbatorilor), iar de ieri de cand merg cu autobuzul, am zis sa incerc si eu noul...serviciu. plata direct cu cardul. Simpla si faina treaba. Nu am prins control sa va zic daca ma intreaba de sanatate sau nu (in privinta cardului), dar oricum, cred ca daca nici acum cu o alternativa atat de simpla nu iti platesti calatoria, incep sa cred ca e nesimtire mai mult decat orice alta treaba.
5

#195 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 334
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 12 mai 2019 - 13:57

Chiar acum in E8, POS-ul din mijloc nu a eliberat chitanța după plata cu cardul. Am atenționat șoferul iar răspunsul a fost "Nu avem ce face, nu țin de noi. Poate a rămas fără hârtie."

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
1

#196 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 mai 2019 - 20:14

Pai chiar nu tine de STPT intretinerea lor (nici nu avem personal instruit, autorizat, sau calificat pentru asa ceva).
1

#197 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 mai 2019 - 20:36

Pina una-alta, POS-ul este parte din dotarile MTC-ului, si exploatat de catre STPT chiar daca nu este in proprietatea societatii.
M-as fi asteptat sa existe un contract minim de mentenanta, si o procedura aferenta: daca cineva semnaleaza ca un POS nu functioneaza in parametri, sa se poata informa proprietarul de drept al masinariei (banca?). Prin intermediul soferului, sau printr-un telefon din partea calatorului...
Ce jeneaza este aceasta ridicare din umeri la nivel de planuire si executie, "ne bazam ca totul va merge perfect mereu". Cred ca orice persoana mai tehnica stie in ce masura se si intimpla sa mearga toate bine in realitate.

1

#198 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 mai 2019 - 20:45

Sti ca la noi in Romania pentru orice se face se instaleaza, se cumpara, se monteaza, nimeni nu se gandeste la intretinerea ulterioara. Probabil ca vor anunta banca/firma montatoare, dar nu cred ca au fost instruiti cum sa le verifice (nici nu stiu daca se poate foarte simplu).
2

#199 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 334
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 06 iunie 2019 - 09:14

Până la urmă cine are expertiza necesară pentru a schimba rolele de hârtie din POS-urile bancare? Incep sa vad tot mai des mesajul de "Imprimantă fără hârtie" pe ele, chiar și acum in troleibuzul 15.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
0

#200 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iunie 2019 - 22:08

Cica treaba ar trebui facuta de sefii de garaj, la iesire, dar mie imi pare ca pentru o singura persoana sunt foarte multe chestii de verificat pe fiecare vehicul... Soferul e boier mare, el practic netrebuind sa verifice nimic ("nu stiu", "nu ma pricep", "nu e treaba mea")
1

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi