STP Timișoara Forum: Timisoara 2023 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Timisoara 2023 Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#161 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 septembrie 2018 - 21:02

Eu comentam pe aici despre niste tuburi din beton prefabricate, prezentate ca opera de arta, criticand ideea (ca de realizare nu am ce spune, ea fiind de fapt o manopera de santier, foarte bine executata probabil) si voi ati trecut la sustinerea primarului, de zici ca eu i-as fi imputat lui ceva, cand de fapt e doar o problema (probabil medicala) a "artistului".
Sa ne aducem aminte de destul de recentul episod cu mortul in erectie prezentat in sicriu, tot ca opera de arta, sau de pubelele de gunoi, tancul roz conflabil, etc. Parca as vrea sa vad altceva...
1

#162 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 19 septembrie 2018 - 21:15

Ca tot venii vorba de Oradea, n-am vrut sa ma pronunt, pana ieri ce am fost la fata locului si...

Vezi postareaCataM, la 19 septembrie 2018 - 20:24, a spus:

În afară de Piața Unirii care are clădirile reabilitate, clădirile lor istorice sunt sub orice critica.


Cam asa ceva, ca turist ai senzatia ca esti intr-un ghyorok unguresc (scump), si ca tot veni vorba de vecii lor de la o aruncatura de bat, este un lucru preluat de la ei, si anume nationalismul, in fine, in Oradea este materializat ca 'orasionism', adica nu o sai auzi in public criticand sau altele despre administratia locala, proiecte sau oras. Da, intre ei "il fac cu ou si cu otet" pe primar, proiectele acestuia si altele... Dar niciodata in public.
Incercand sa gasesc obiective, altceva inafara de Cetate si Centrul istoric nu prea ai ce sa vezi. Cartierele sunt ca la noi, mai pe scurt nu am fost dat pe spate, dar nici sa spun ca nu mai pun picioru` acolo. E un oras normal, cu un primar normal si, aditional, cu problemele pe care le poate avea orice oras.

In tramvai tot ca sardelele am circulat, Tramvaiele sunt varza ca si intretinere, dar si tehnic (mai ales Tatrele T4), linia varza in multe locuri. (a se vedea in poze cate tramvaie am surprins defecte)
Cetatea e reabilitata cam 10% exterior si 80%interior, iar de restul nu ai voie sa te apropi ca pica pe tine (dar cel putin o poti vizita, nu ca la Arad unde daca te apropii esti impuscat [e obiectiv strategic militar])
Dealul Ciuperca era prea sus ca sa mai ajung in timp util.
Deci inafara de primar (si tot ce tine de el) si alte lucruri birocratice (atragere de fonduri, gestionare...) altceva nu vad diferit..., aa..., ba da, ei stiu sa faca reclama si sa atraga turisti, la noi ce am avea in plus de vizitat fata de Oradea, pentru un turist, e ori in paragina, ori inchis...

LE: Si ca tot veni vorba de arta, la ei nu am vazut statui in centru sau proiecte de arta cum am vazut in TM. Tot ce am vazut era cu bun gust si normal, nu tocmai moderne sau abstracte.

...poate la anu` ajung si-n Cluj, sa vad si acolo ce-i de "admirat"...
3

#163 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 septembrie 2018 - 21:23

Vezi postareadan.s, la 19 septembrie 2018 - 21:15, a spus:

LE: Si ca tot veni vorba de arta, la ei nu am vazut statui in centru sau proiecte de arta cum am vazut in TM. Tot ce am vazut era cu bun gust si normal, nu tocmai moderne sau abstracte.

Pai exact despre asta e si vorba... -_- Nu comentam de pe margine vreun concurs de schimbat borduri sau latit pasaje si turbo-giratii, Oradea-Timisoara. :)
1

#164 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 19 septembrie 2018 - 21:37

Uite ce au ei in centru si as fi vrut sa avem si noi, nu "super-man-uri",nu "struti gigant de tabla", nu "canalizari vopsite", nu "sicriul si mormintele" sau altele ce le avem sau le-am avut, ceva clasic si cu bun gust:

Imagine atasata: oradea-18.Sept.2018-151.jpg

Alte poze despre Oradea vedeti AICI
1

#165 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 septembrie 2018 - 22:34

Deci hai sa o luam pe rand:

1. fara sa sariti in sus, dar sincer: cati traiti de mai mult de 10 ani in TM? Adica cam 2 mandate Robu, si un ultim mandat Ciuhandu, cand sincer nu s-a prea mai facut mare lucru.

Ei, ca s-au facut tiganii, si marsavarii pe vremea lui? Clar, cred ca numai este nimeni care sa nege aceste aspecte. INSA:

- am avut transport in comun pus la punct, de la A la Z. 60% din linia cale fusese renovata, inclusiv cu tot ce este in subteran. Comparati acele lucrari, cu ceea ce s-a facut pe Stefan cel Mare. Acei 300 de m.
- am avut 130+ trmavaie, din care peste 80 ieseau zilnic pe traseu. Am avut si 11 linii de tramvai la un moment dat, in comparatie cu 7 cate avem acuma.
- am avut 2 depouri
- aveam la un moment dat cate 14 autobuze pe 33... acuma ne laudam cu 6... SASE!
- s-a reinnoit complet parcul de autobuze si troliebuze. Acuma avem amaratele de Armonii si niste microbuze...
- RETIM-ul a avut o perioada infloritoare, la fel si orasul era curat luna si bec. Sincer, cand ati vazut ultima oara camion de maturat strada in actiune? Sau sa se stropeasca soselele impotriva prafului?
- iluminatul stradal. Mai era un bec ars pe ici pe colo, din an in paste. Acuma stam cu lunile cu strazile in bezna...
- piste pentru biciclete: uitativa si voi cum erau pistele din Mocioni pana in Iosefin, sau P-ta Consiliul Europei pana in Marasti, si cum sunt mizeriile pictate pe trotuar de azi.
- Iluminatul de sarbatori atunci vs acum. Aveam la un moment dat AEM vs ELBA care se ocupau de iluminatul din oras + ELBA semafoare. Acuma avem, desi 2 firme de specialitate in oras, totul pus in carca STPT... ca doar deh.. e mai ieftin.

Si lista ar putea continua la infinit. Sa nu uitam, ca atat pasajul Michelangelo, cat si alte proiecte sunt inca mostenite de la vechea conducere.

Deci pana la urma ce a facut actuala administratie, ce ar trebuii sa ma faca mandru si falos?

- a cumparat mini trotinete electrice, care stau de ani de zile prin depou, ca nu pot fi inmatriculate
- a cumparat niste rahaturi de vaporase, care nu circula nici pana in ziua de azi...
- a stricat cam tot ceea ce mai era normal legat de trasnportul in comun
- a pus pe butuci curatenia in oras
- la fel a indatorat si COLTERM-ul
- a modificat proiecte si a reabilitat malul in bataie de joc total...
- a vopsit km de piste de biciclete in bataie de joc
- a reabilitat in bataie de joc 2 pasaje CFR
- a omorat o persoana nevinovata pe Lugojului tot printr-p tiganie
- a lasat orasul in paragina dupa o furtuna acum un an (va rog sa va amintiti de furtuna asemanatoare de prin 99-2000 numai tin minte)

si ar mai fi multe de zis, mult prea multe. Voi toti cei optimisiti si realisti. Va rog pe voi, sa va luati 20 de minute din timp, si intocmiti o lista asemanatoare, cu toate chestiile frumoase realizate de acutala administratie, care ar trebuii sa ma faca si pe mine optimist si fericit.
7

#166 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 19 septembrie 2018 - 23:18

Mdea, doar cateva corectii:

Vezi postareacseh_17, la 19 septembrie 2018 - 22:34, a spus:

... Sincer, cand ati vazut ultima oara camion de maturat strada in actiune? Sau sa se stropeasca soselele impotriva prafului?...

In fiecare seara tarziu, respectiv dimineata devreme, aa... ca v-om ramane fara asta e altceva...

- piste pentru biciclete: uitativa si voi cum erau pistele din Mocioni pana in Iosefin, sau P-ta Consiliul Europei pana in Marasti, si cum sunt mizeriile pictate pe trotuar de azi.

Da, erau, dar mai bine prefer asfalt cu dungi decat ciment colorat (si iti zice un biciclist cu 15000 Km la bord in ultimii 2 ani [ca de atunci fac masuratori])

- a modificat proiecte si a reabilitat malul in bataie de joc total...

daca bine stiu, proiectul pentru reabilitarea malului si centrului e mostenit de la fosta administratie, Robu nu a atras un fond European de cand ii la "carma", toate proiectele facandu-se din bugetul local, fiind si un factor care a saracacit primaria, rezultand taieri si datorii.


Nu stiu daca intrebarea "cati traiti de mai mult de 10 ani in TM" se adresa si mie, dar iti raspund: de cand ma stiu.
0

#167 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 19 septembrie 2018 - 23:22

Vezi postareamehy, la 17 septembrie 2018 - 21:08, a spus:

Ca întotdeauna, lipsa unei educații estetice combinat cu un mindset setat pe hate, naște răspunsurile de mai sus.

Proiectul câștigător, prin simplitatea și reinterpretarea unui obiect existent (vezi ready-made art) a reușit să răspundă perfect temei. Fiind vorba de o serie de module care vor fi folosite fix 10 zile, consider foarte reușită alegerea, și nu alocarea unei sume uriașe pentru construirea unei instalații "frumoase".

Din păcate, lipsa unei educații stilistice se simte, încă suntem la nivelul secolului XIX în materie de preferințe estetice.


Știu exact care au fost cerințele pentru "ziduri" și ideea evenimentului. Totuși înainte de a te considera superior pentru că înțelegi "ready-made art-ul" gândește-te că nu ești pe TION ci ești pe un forum unde oamenii se interesează înainte de a vorbi despre un subiect. Aceste idei sunt banale și mediocre și nici măcar nu sunt originale, m-am săturat de câte opere de artă s-or făcut din nebunii dinastea de beton.

https://www.alamy.co...a-99764829.html


Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Tihomir: 19 septembrie 2018 - 23:22

3

#168 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 19 septembrie 2018 - 23:27

Vezi postareaCataM, la 19 septembrie 2018 - 20:24, a spus:

Comentariul de mai sus al colegului de forum mi se pare ca incapsuleaza perfect mentalitatea multor locuitori din orașul nostru. Atâta "masochism" la adresa propriului oraș nu am întâlnit nicăieri, nici măcar în București.
Cu părere de rău trebuie sa remarc, din nou, osanale ridicate Oradiei și administrației de acolo...


Am fost de două ori în ultimul an în Oradea, sunt la ani lumină de noi în ceea ce privește proiectele făcute. Da, au multe de făcut, dar ce se face este de calitate net superioară fațăd e noi.
2

#169 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1385
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 02 octombrie 2018 - 13:31

Mai doi ani, anu asta nu-l mai pun ca oricum din ce e in pozele astea nici la stadiu de discutie nu mai sunt. Bifam ceva de-aici? Bagam si ceva pariuri, cote, facem estimari in procente si punem 10 lei, n-avem voie sa pariem pe "0%" :rad:
Din lista s-au apucat de Sinagoga, Cetate 1 care e gata deja si oricum era in lucru cand l-au promis, program de reabilitare cladiri cu rezultate 0 pana acum si ceva pe la fostele cinematografe.

http://www.ratt.ro/f...ndpost&p=132110

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 02 octombrie 2018 - 13:34

1

#170 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1391
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 octombrie 2018 - 10:27

legat de Oradea - da, investitii multe si de calitate, viziune buna si utilizare buna a fondurilor europene
din pacate investitiile sunt putin in avans fata de potential - adica unele spatii sunt nefolosite si se degradeaza. nivelul de utilizatori, nivelul financiar al populatiei si al clientelei nu e ca si in Timisoara. faimosul palat Vulturul Negru pare superb la prima vedere si in poze, dar daca intri si stai putin pe acolo nu e chiar asa, majoritatea spatiilor comerciale sunt inchise
la Timisoara investiile sunt mult in urma fata de ce este nevoie, fata de cerere iar calitatea e de multe ori slaba de tot. plus ca nu vad proiecte in lucru pentru viitor pe bani europeni

legat de 2021 - comunicarea si colaborarea intre institutii nu e OK - vezi cazul cu tuburile de beton
1

#171 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 03 octombrie 2018 - 14:04

Vezi postareaElphax, la 03 octombrie 2018 - 10:27, a spus:

legat de Oradea - da, investitii multe si de calitate, viziune buna si utilizare buna a fondurilor europene
din pacate investitiile sunt putin in avans fata de potential - adica unele spatii sunt nefolosite si se degradeaza. nivelul de utilizatori, nivelul financiar al populatiei si al clientelei nu e ca si in Timisoara. faimosul palat Vulturul Negru pare superb la prima vedere si in poze, dar daca intri si stai putin pe acolo nu e chiar asa, majoritatea spatiilor comerciale sunt inchise
la Timisoara investiile sunt mult in urma fata de ce este nevoie, fata de cerere iar calitatea e de multe ori slaba de tot. plus ca nu vad proiecte in lucru pentru viitor pe bani europeni

legat de 2021 - comunicarea si colaborarea intre institutii nu e OK - vezi cazul cu tuburile de beton



Oradea e un oras mort, merg acolo aproape lunar. Nu investitii straine, nu putere de cumparare, nu viata de noapte (ca si Timisorean nu o sa-ti vina sa crezi ca dupa ora 9 gasesti 2-3 oameni pe strada inclusiv in weekend si cate un local deschis pe aici pe acolo) , nu industrii dezvoltate, nu turism, nu evenimente, nu cladiri moderne gen Openville, plus este un oras mic, piata unirii si o strada pietonala (cu cladiri frumoase dar si plina de blocuri) este practic tot ce ai de vazut in Oradea.

Aceasta postare a fost editata de ker: 03 octombrie 2018 - 14:07

0

#172 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 08 noiembrie 2018 - 09:39

Eu ca timișorean născut aici mă deranjează foarte tare să aud alți timișoreni spunând gratuit despre alte orașe că sunt orașe moarte. Pentru că știu cum se comportau bucureștenii cu noi, când pentru ei exista București > restul României.
Să spui că în Oradea nu ai investiții străine și să spui că oradea nu are un OV este doar răutate. Păi foarte puține orașe pot susține un OV și noi avem un noroc colosal că Dascălu a decis să facă la noi investiția aia și nu în Cluj sau Iași sau altă parte.
1

#173 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 noiembrie 2018 - 12:46

Citeaza

ca si Timisorean nu o sa-ti vina sa crezi ca dupa ora 9 gasesti 2-3 oameni pe strada inclusiv in weekend si cate un local deschis pe aici pe acolo

1. Stiu destule orase din Germania unde-i la fel, pe la 20-22 se cam inchid localurile. Pentru ca isi respecta si barurile angajatii, nu-i tin pe post pana la 3 noaptea. Mai conteaza si marimea orasului, nu-i ceri pistolului sa fie mitraliera.
2. Hai sa nu ne mai dam aere, ca si-n Timisoara in centru se inchid barurile, doar ca putin mai tarziu. Pe la 1 noaptea incep sa pice pe capete, iar la 3 dai cu tunu' sa mai gasesti unul deschis. Daca tot ne dam aere de "oras cu viata de noapte", atunci ar trebui sa cam tina deschis pana dimineata...

Pe scurt, mai incet cu mandria pe scari.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 08 noiembrie 2018 - 12:48

0

#174 Useril este offline   octav1an 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 08 noiembrie 2018 - 14:34

Eu daca o sa ma mut vreodata din Timisoara o sa fie pentru ca nu prea e mare lucru de facut pe aici. Nu avem un concert, un festival, ceva meci, o expozitie, vreun muzeu decent, mai mult de vreo 5 birturi si cluburi unde e mers in weekend si dinstea. In ultimii 2 ani s-au mai miscat putin lucrurile, parca mai apar ceva evenimeete (sunt vreo 5 festivaluri de film probabil), dar incomparabil cu ce e in Bucresti si pe complet alta scara fata de marile orase din Europa. Si sensibil mai bine decat ce in Oradea probabil (pe ghicite) :)
2

#175 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 08 noiembrie 2018 - 16:16

Vezi postareaker, la 03 octombrie 2018 - 14:04, a spus:

Oradea e un oras mort, merg acolo aproape lunar. Nu investitii straine, nu putere de cumparare, nu viata de noapte (ca si Timisorean nu o sa-ti vina sa crezi ca dupa ora 9 gasesti 2-3 oameni pe strada inclusiv in weekend si cate un local deschis pe aici pe acolo) , nu industrii dezvoltate, nu turism, nu evenimente, nu cladiri moderne gen Openville, plus este un oras mic, piata unirii si o strada pietonala (cu cladiri frumoase dar si plina de blocuri) este practic tot ce ai de vazut in Oradea.


Din nou, nu inteleg de ce progresele altora se transforma in frustrari pentru noi si ne dam cu pumnul in piept. Nimeni nu ne opreste sa facem si noi ceva.

Si Sibiul era un oras mort inainte de 2007, cred ca nu e nevoie de explicatii cum este acesta in prezent. Are un festival international de teatru intre primele 3 din Europa!

Da, Oradea e un oras mai mort pentru ca la fel ca si Aradul, sta in umbra unui oras mai mare. Dar fata de ce era acum 5 ani s-a schimbat enorm, Aradul nu prea (doar pe locuri de munca si industrie).

Oradea nu are turism!?!? Baile Felix a fost statiunea balneara cu cel mai mare nr de turisti in 2017. Pe langa mai este si Aquaparcul din Oradea din care primaria scoate mult profit pt ca e mereu plin si facut super bine, cel putin din experienta mea asa mi-a parut. Daca vin din Bucuresti la bai in capatul celalalt al tarii (cand au altele mai aproape), inseamna ca ceva atractie este.

Plus ca spre Bors au rasarit spatiile industriale si logistice enorm de cand cu centura lor la 4 benzi.

Da, ii lipsesc elemente care sa aduca orasul la viata, dar macar primaria are o strategie pe termen lung!!, face pasi ganditi in sensul acesta, nu pescuind idei de prin Dubai si alte fantasmagorii.

Ia fonduri europene cu duiumul ca sa puna totul la punct. Iar daca Sibiul, care are 50K locuitori mai putini a reusit sa se puna pe harta lumii, Oradea are toate atuurile sa faca acelasi lucru. Are un patrimoniu art nouveau impresionant, se renoveaza pe banda rulanta, se pun la punct spatiile publice si pietonale.

Sibiul are teatrul, Clujul filmu si festivalurile, Brasovul (care by the way e si el super mort seara dar tot e full de turisti mereu) are muntele si bucurestenii, Oradea are apele termale si patrimoniul care renaste incet incet, Alba Iulia cetatea si unirea.

Noi si Iasul cam pe nicaieri...

Timisoara inca nu si-a gasit elementul pentru care sa fie identificat (pozitiv...ca negativ avem destul). 2021 e un tren care daca se pierde ne afundam si mai rau...din pacate chiar daca sunt bucuros ca o sa avem titlul, balbaielile recente nu stiu daca sunt un semn bun.

Ne lipseste un personaj providential ca Giugiu la Cluj cu TIFF sau Chiriac la Sibiu cu festivalul de teatru, care sa ne scoata in fata cu ceva pe termen lung...Pana si Novi Sad are festivalul Exit care e super cunoscut la nivel european.

Speram ca o sa marjeze orasul pe arta contemporana cu evenimente tip Art Encounters ... dar anul trecut a fost cam pustiu. Am tras si investit in JAZZtm enorm...ca pana la urma tot ala de la Garana sau Jazz in the Park de la CJ sa fie mai mediatizate...

Se misca incet incet diverse evenimente si festivaluri...doar ca nimic de anvergura si nimic care sa se lipeasca de identitatea orasului.

Doar asa o sa putem sa tinem turisti mai mult de 2 zile in oras, altfel ramanem la vizitatorii de o zi,doua, din Serbia sau de prin alte tari si la cei de business.

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 08 noiembrie 2018 - 16:18

1

#176 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 20 februarie 2019 - 21:16

Pe mine ma depaseste de ce nu se face nimic pentru capitala Europeana. Nu stadion, nu sala polivalenta, nu reabilitat piata Victoriei + cladirile + opera, nu reabilitat muzeul Banatului, nu parcare in centru, nu centru cultural.
Deja ma obisnuiesc cu ideea ca nu se va face nimic nici pana in 2021 si ne vom face de ras in fata tarii.

Macar, ca si parcare daca nu se face una in centru pana in 2021, cat de grava e situatia cu locurile de parcare pentru un eveniment care va aduce o gramada de oameni?

Aceasta postare a fost editata de ker: 20 februarie 2019 - 21:17

0

#177 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 20 februarie 2019 - 21:39

nu m-am bucurat in 2016 cand Timisoara a fost aleasa pt 2021 pt ca stiam ca nu se va face nimic! nu s-a facut nimic cu fostele cinematografe, muzeul Banatului sta tot inchis, stadionul se prabuseste, locuri de parcare in zona centrala nici gand sa se faca... practic nu ai ce sa faci in oras nici dpdv cultural nici pt distractie, e plictiseala! stam bine la terase si birturi, mai mult nu putem.
5

#178 Useril este offline   ker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 433
  • Inregistrat: 18 septembrie 15

Postat 22 februarie 2019 - 01:17

Vezi postareaThe Mechanic, la 20 februarie 2019 - 21:39, a spus:

nu m-am bucurat in 2016 cand Timisoara a fost aleasa pt 2021 pt ca stiam ca nu se va face nimic! nu s-a facut nimic cu fostele cinematografe, muzeul Banatului sta tot inchis, stadionul se prabuseste, locuri de parcare in zona centrala nici gand sa se faca... practic nu ai ce sa faci in oras nici dpdv cultural nici pt distractie, e plictiseala! stam bine la terase si birturi, mai mult nu putem.



Acum ce e drept daca e sa ne uitam la Sibiu 2007 ei nu au avut stadion, sala polivalenta, parcari au avut dar nu una mare, ci rasfirate prin centru, iar cladirile din piata mare au fost semi-reabilitate si acoperisurile cladirilor au ramas in mare vechi si urate (si in prezent 50% din ele sunt in conditii oribile).

Problema mea e ca nu mai suntem in 2007, ci in 2019, si asteptarile sunt mai mari. Mai ales de la un oras ca Timisoara care e mai mare, si mai important ca Sibiu.

Macar sa reabiliteze cladirea din piata Victoriei nr.1 (cea cu McDonald's). Atat imi doresc. Findca cladirea aia reprezinta piata cel mai mult, si e cea mai vizibila, si cand esti in centrul pietei (in fata operei) si te uiti spre catedrala cladirea aia si Politehnica sunt cele mai vizibile, si dau aspectul intergului centru.

Chiar ar fi pacat sa ramana asa in 2021
2

#179 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 22 februarie 2019 - 17:51

Foarte pertinent și corect comentariul tău !


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#180 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 22 februarie 2019 - 17:59

Eu cred ca daca esti de acord cu ce spune cineva, este suficient sa dai un vot +. Sa spui in cuvinte ca esti de acord, incarca topicul cu postari care nu aduc nimic in plus, doar ne pierdem timpul sa le citim. Asa cum pierdem timpul si sa citim fiecare postare de cate 2 ori pentru ca ker trebuie neaparat sa citeze postarea anterioara, nu poate da direct"raspuns nou". De fapt scrie si in regulament asta ca recomandare, dar ar trebui sa fie obligatie.
0

Arata acest topic


  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi