STP Timișoara Forum: Timisoara 2023 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Timisoara 2023 Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#141 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 august 2018 - 18:39

Vorbim de o chestiune eminamente culturala (CEaC), avem numeroase edificii in oras care apartin partial sau total de Ministerul Culturii iar acest minister este parte componenta a guvernului national cu sediul in Bucuresti...Apoi daca acest minister are activitate slaba legata de Centenar, nu ma mir ca nu se misca mai nimic din acea directie catre Timisoara pentru anul 2021...

Apoi marile sali de spectacole si stadioanele se fac de CNI iar sediul CNI este tot la Bucuresti iar propunerea CNI de-a se construi o mega sala la Giroc este praf in ochi...

Ti-am dat doar doua exemple legate de dependenta de guvern insa cu impact local mare...

Are robu bube mari in cap dar nu-i poti imputa orice lui ca asa-i la moda...

Si una dintre bubele mari este tocmai nepriceperea in dialoguri prietenesti, cu rezultate pozitive...
0

#142 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 17 august 2018 - 21:38

Mile, care sunt acele "numeroase edificii" care tin de Minister? In afara de Casa Artelor (adica sediul Directiei de Cultura care tine direct de Minister), care e oricum renovata si in stare foarte buna, eu nu prea stiu niciuna.

Mereu se plangea Primaria ca nu poate reabilita Opera ca ar tine de Minister, ca apoi sa aflam ca de fapt cladirea e a Primariei, sa se laude cu maretul proiect de reabilitare care s-a oprit inainte sa inceapa... S-a tot vorbit de centrul multifunctional pe care urma sa-l faca Primaria pentru 2021, suntem in pom si cu el. Cinematografele au intrat oficial in patrimoniul Primariei de la inceputul anului, imediat e septembrie si tot ce a fost in stare PMT sa faca pana acum a fost sa opreasca functionarea ultimului cinematograf public (Timis). La fel, la inceputul anului s-a anuntat ca PMT preia Sinagoga din Fabric sa o renoveze, cu proiectul de restaurare gata facut, nu s-a mai vorbit nimic de asta. Filarmonica cica urma sa intre intr-o renovare masiva, cu tot cu reproiectare acustica, anul asta... pauza! La fel cu Muzeul Cetatii si centrul cultural de la fostul spital dermato... mult trambitat, nada, niente. Turnul de apa din Iosefin... vom face vom drege, ultima stire (de vreo jumate de an), vom lansa foarte curand concursul de solutii. Unde e concursul de solutii? Muzeul Revolutiei e si el promis de vreo 5-6 ani, iar nimic. In Parcul Rozelor scena e inca neacoperita de la furtuna de anul trecut (vezi anularea Festivalului de Opera si Opereta).

Noroc cu IFT si Groupama ca vor renova un cinema ca sa faca cinemateca de arta, cu Federatia Comunitatilor Evreiesti ca reabiliteaza Sinagoga din Cetate si cu Teatrul Maghiar ca a gasit bani de la unguri pentru cinematograful Arta.

In schimb, Primaria nu misca NIMIC!

De Consiliul Judetean nu mai zic nimic. Muzeul Banatului e Adams Family's House, la Muzeul de Arta e dezastru cu conducerea, la Muzeul Satului sunt rugi si papanasi.

Iar legat de CNI, da, intr-adevar, investitiile majore se fac (sau pot fi facute) prin CNI, dar asta nu opreste Primaria sa faca niste proiecte si sa mearga cu ele la Bucuresti sa ceara finantare. Nu o sa vina CNI la noi sa se milogeasca sa ne construiasca o filarmonica pe bune sau un stadion sau o sala polivalenta. E de datoria Primariei sa vina cu ceva concret si sa ceara finantare.

Also, PMT nu a castigat (sau depus macar) niciun proiect relevant pe fonduri europene inca (desi liniile sunt deschise de o gramada de timp). In afara de cateva scoli si renovari de blocuri, nema. A existat o linie pe Patrimoniu, PMT nu a depus nimic (desi are o gramada de cladiri de patrimoniu in proprietate). La fel pe majoritatea axelor.

Mie mi se pare ca administratia Robu pute a incompetenta de la 15 poste, nu stiu cum poti sa il aperi.
6

#143 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 august 2018 - 22:56

Stai calm si nu sari in sus 10 metri!...:D...Ca n-are rost...Situatia nu se va schimba ca te agiti tu sau eu...

Chiar la Muzeul Revolutiei pomenit de tine, respectiv cu mutarea lui la Cazarma din Libertatii, s-a pus problema implicarii Ministerului Culturii...N-a iesit inca nimic din toata povestea...


Insa nu mi-am propus sa caut pentru tine toate situatiile in care este implicat MC, am lucruri mai placute de facut dar daca vei cauta tu,le vei gasi in mod cert...

Multi timisoreni habar n-au ca, de exemplu, stadionul este al CJT si nu al primariei...Am avut discutii aprinse cu o persoana pe tema asta si cand i-am dovedit-o, a tacut si atat...

Multi timisoreni habar n-au ca centura orasului nu este in curtea primariei si nu inteleg nici daca le aduci dovezi...

Multi timisoreni habar n-au ca drumul spre aeroport nu este al primariei dar vor ca robu sa-l largeasca ca doar a promis (promisese bojin de fapt)...La fel si la Mosnita...



Apoi la fiecare proiect realizat de robu am avut comentarii negative profunde inca din timpul inceperii lucrarilor si tu imi spui ca-l apar...

Inca de cand s-a anuntat ca Timisoara va fi CEaC in 2021 m-am exprimat ca sunt profund sceptic ca vom izbuti sa ducem la capat cu fruntea sus acest demers si tu imi spui ca-l apar pe robu...

Mereu am sustinut ca trebuie sa-i punem in carca doar greselile si abaterile lui si nu sa ne legam de pletele lui sau ca-si vopseste parul sau ca canta sau nu canta la chitara...Si are foarte multe de dus in spate, ultima fiind balamucul de la STPT...

Gata, s-a facut tarziu..:D ...
-1

#144 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 19 august 2018 - 04:01

Of Mile, ce raspuns pe langa subiect. Cunosc toate lucrurile despre care spui ca nu stiu multi timisoreni.

Pentru Muzeul Revolutiei Ministerul Culturii a alocat o gramada de bani de destui ani deja, conditia de accesare era ca autoritatile locale sa vina cu un spatiu si un proiect (poti cauta declaratiile lui Predescu de la cultura pe tema asta, care btw este din PNL, deci nici nu poate fi spus ca e carcotas anti Robu).

Te rog sa imi dai macar un exemplu de ceva ce tine exclusiv de minister in oras. Nu ca Ministerul ar fi nu stiu ce, e vraiste si pe acolo, dar nici nu e responsabilitatea lui ce se intampla pe aici

Si spun ca il aperi pe Robu pentru ca in cazul asta punctual l-ai aparat, nu vorbeam la modul general.
2

#145 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 august 2018 - 18:08

Ai dreptate!...:D ... Imagine postata
0

#146 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 septembrie 2018 - 22:42

Acum citeva zile am vazut 2 tuburi uriase de canalizare in Piata Sinaia. Chiar ma intrebam ce lucrari se fac acolo. Astazi am aflat misterul, se fac "lucrari" in mai multe zone din oras. Cica aceste camine de canalizare sint proiecte culturale. Imagine postata
Imagine atasata: Capitala Culturala - 2018.09.16 - 01.jpg Imagine atasata: Capitala Culturala - 2018.09.16 - 02.jpg Imagine atasata: Capitala Culturala - 2018.09.16 - 03.jpg
Imagine atasata: Capitala Culturala - 2018.09.16 - 04.jpg Imagine atasata: Capitala Culturala - 2018.09.16 - 05.jpg Imagine atasata: Capitala Culturala - 2018.09.16 - 06.jpg
-1

#147 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1115
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 16 septembrie 2018 - 22:52

Timisoara parca e groapa de gunoi pt astfel de "capodopere" :huh:
-2

#148 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 septembrie 2018 - 09:34

Daca le puneau cap la cap, puteau doritorii sa se plimbe cu roaba prin ele, simulator de metrou. :rad_masa:
9

#149 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 189
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 17 septembrie 2018 - 10:48

E o ironie fina a organizatiei culturale. In subteran este subdimensionata si neintretinuta canalizarea asa ca au pus la suprafata cum trebuie sa arate, mare si frumoasa ca sa treaca tot....necuratul prin ea.
Asta da arta!
0

#150 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 septembrie 2018 - 13:11

Vezi postareaDoppler, la 16 septembrie 2018 - 22:42, a spus:

Acum citeva zile am vazut 2 tuburi uriase de canalizare in Piata Sinaia. Chiar ma intrebam ce lucrari se fac acolo. Astazi am aflat misterul,



Daca urmareai forumul regulat, aflai ceva mai repede ce se intampla cu acele tuburi...:D ...
Deci (si)acest forum este o sursa de informatii...
0

#151 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 17 septembrie 2018 - 15:51

Chestiile alea sunt făcute de un artist, și nu doar că sunt făcute de el, dar a câștigat și un concurs...
1

#152 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 septembrie 2018 - 16:23

Obiectele metalice de linga Parcul Copiilor facute de sudori necalificati sint capodopere pe linga tuburile astea de canalizare. Imagine postata
Astept cu nerabdare 2021 pentru ca sa vad plin orasul de capodopere post apocaliptice... Sper sa ramina pe strazi minim 100 de ani. Imagine postata

-3

#153 Useril este offline   GPS 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 822
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 17 septembrie 2018 - 17:16

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 septembrie 2018 - 09:34, a spus:

Daca le puneau cap la cap, puteau doritorii sa se plimbe cu roaba prin ele, simulator de metrou. :rad_masa:

Acolo (între cele două tuburi) probabil se va construi centrala de ventilație. ;)
2

#154 Useril este offline   mehy 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 18 aprilie 15

Postat 17 septembrie 2018 - 21:08

Ca întotdeauna, lipsa unei educații estetice combinat cu un mindset setat pe hate, naște răspunsurile de mai sus.

Proiectul câștigător, prin simplitatea și reinterpretarea unui obiect existent (vezi ready-made art) a reușit să răspundă perfect temei. Fiind vorba de o serie de module care vor fi folosite fix 10 zile, consider foarte reușită alegerea, și nu alocarea unei sume uriașe pentru construirea unei instalații "frumoase".

Din păcate, lipsa unei educații stilistice se simte, încă suntem la nivelul secolului XIX în materie de preferințe estetice.
4

#155 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 septembrie 2018 - 23:52

Pe de-o parte ti-as da dreptate, insa pe de alta parte, cam multe chestii dubioase trec drept "arta" in zilele noastre. Eu unul sunt foarte rezervat in privinta scolii Warhol si transformarii oricarui obiect "de masa" in arta. Chestia asta cu ready-made art imi suna a pictura pe numere, alta chestie gretoasa.

Dar, in fine, sa nu ne inflamam degeaba. In cadrul manifestarilor pre-2021 vom tot avea diverse chestii, unele mai traditionaliste, altele direct post-moderne ... pentru toate gusturile :) Nu-i acuma musai sa ne placa orice.
2

#156 Useril este offline   Dia 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01 mai 18

Postat 19 septembrie 2018 - 16:58

Mentionez in primul rand ca vorbesc la modul general, nu ma adresez unei anumite persoane.

Din pacate, orasul nostru e plin de carcotasi (da, a trebuit sa folosesc expresia). Urmaresc des ce se intampla pe aici, iar foarte rar vad un compliment sau un comentariu mai pozitiv. Ma uit la stirile de pe "Orasul Timisoara", multi jurnalisti (nu toti!) sunt prea ocupati sa il atace pe Robu cat sa mai scrie ceva frumos legat de oras. Ma deprima. Facem imagine mai urata propriului oras decat o face orice cladire nereabilitata sau cine stie ce. Si dupa vin acesti oameni si zic "Sunt realist, nu pesimist!" la care eu vreau sa le raspund: Nu, esti doar un pesimist si nu vrei sa vezi partea plina a paharului. La cate lucrari chiar frumoase s-au facut, ai avut ocazia de nenumarate ori sa zici ceva frumos, si nu ai facut-o.
Da-l in colo de primar!!!! Chiar esti obsedat de el daca iti schimba modul de a gandi in asemenea hal! (...Daca nu ai nimic cu Robu si esti asa pesimist de capul tau... e la fel de trist.)

Apreciati muncitorii si ceilalti oameni simpli implicati zi si noapte la lucrari, si criticati cinstit proiectul!

M-as bucura foarte tare daca s-ar schimba incet, incet mentalitatea asta si am putea fi cu adevarat realisti, chiar pozitivi.
-1

#157 Useril este offline   octav1an 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 19 septembrie 2018 - 18:14

Ce le raspunzi tu ar trebui si sa fie insotit de niste exemple concrete cu detalii despre ce anume e reusit la proiectele respective. Eu unul chiar as fi curios de argumente, pentru ca tot ce vad de la administratia publica e amatorism si lucrari de anii 90, prost gandite, improvizate romaneste, uneori fara nicio utilitate, uneori facute pe branci, uneori fara nicio viziune pe termen mediu si lung, deseori facute doar ca sa fie bifate. Noroc cu mediul privat, cu ce s-a mostenit si cu oamenii de aici (care si aia se cam erodeaza, cum ar veni...).

PS "Jumatatea plina a paharului" se poate traduce si cu "lasa ba ca merge si asa" sau "macar e mai bine ca inainte" - imnuri alternative care fac ca toata tara sa arate putin mai altfel decat Ungaria si tot ce urmeaza dupa spre vest.

Aceasta postare a fost editata de octav1an: 19 septembrie 2018 - 18:15

6

#158 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 septembrie 2018 - 18:16

Pai, ma gandesc ca nu prea sunt nu stiu ce chesti pozitive si de laudat si de aia e lumea asa pesimista. Uite, daca citesti topicul despre Oradea, o sa vezi ca foarte putini spre deloc au ceva negativ/critic de scris despre ce se realizeaza acolo.
Cat despre fraza: "Apreciati muncitorii si ceilalti oameni simpli implicati zi si noapte la lucrari, si criticati cinstit proiectul!", o iau ad literam si spun ca apreciez si chiar imi pare rau pentru cei ce au transportat, descarcat (la noi in curte), incarcat din nou si transportat prin oras, descarcat din nou in diverse locatii si totul pentru un proiect foarte... discutabil, ca sa fiu elegant.
2

#159 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 19 septembrie 2018 - 20:24

Comentariul de mai sus al colegului de forum mi se pare ca incapsuleaza perfect mentalitatea multor locuitori din orașul nostru. Atâta "masochism" la adresa propriului oraș nu am întâlnit nicăieri, nici măcar în București.
Cu părere de rău trebuie sa remarc, din nou, osanale ridicate Oradiei și administrației de acolo... Oameni buni, hai sa fim serioși și sa revenim cu picioarele pe pământ dacă se poate, va rog eu. Orașul este la 2:30h distanță de noi...mergeți sa vedeți cu ochii voștri ce se întâmplă acolo. În afară de Piața Unirii care are clădirile reabilitate, clădirile lor istorice sunt sub orice critica. Săptămâna trecută stăteam la o terasă acolo, bineînțeles ca nu funcționa iluminatul în Piața, și colac peste pupaza se luase apa în zona și cei de la terase își carau apa cu galetile din fântânile arteziene ca să-și spele paharele și halbele, înjurându-l printre dinți pe Bolojan. Sa mai reamintesc de proiectul pe fonduri europene de reabilitare a dealului Ciuperca care a luat-o la vale și nu sunt în stare sa repare lucrarea de doi ani de zile? Dacă se întâmpla asa ceva la noi, Robu ar fi fost crucificat!
A daaaaa...ce este diferit la ei sunt oamenii...care sunt mândri de orice rahat împachetat care se realizează în orașul lor. Dacă stai să-i asculți ai zice ca sunt buricul pământului... De fapt as putea spune ca sunt în opoziție extrema cu ai noștri care nu sunt capabili sa aprecieze schimbările vizibile prin care trece orașul nostru.
Bineinteles ca se fac și lucrări de calitate îndoielnică în oraș, și este de așteptat din moment ce criteriul de selecție al firmelor care lucrează cu administrația publica locala este prețul cel mai mic.
Ma irita și pe mine când vad lucruri mărunte care sunt făcute în scârbă și nu interesează pe nimeni, care dacă s-ar face ca la carte nici măcar nu ar necesita bani mai multi dar ar schimba radical aspectul întregii lucrări.
În final, îmi permit sa fac o recomandare admiratorilor Oradiei, și anume sa viziteze Craiova! Eu am rămas uimit de cum a fost reabilitat TOT centrul lor istoric. Cred ca mândria bănățeano-ardeleneasca ar avea foarte mult de suferit...
Ce am scris mai sus este strict părerea mea personala, făcută pe baza de vizite nenumărate la fața locului nu din povesti, poze sau articole din presă.


Sent from my iPhone using Tapatalk
3

#160 Useril este offline   Dia 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01 mai 18

Postat 19 septembrie 2018 - 20:30

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 septembrie 2018 - 18:16, a spus:

Pai, ma gandesc ca nu prea sunt nu stiu ce chesti pozitive si de laudat si de aia e lumea asa pesimista. Uite, daca citesti topicul despre Oradea, o sa vezi ca foarte putini spre deloc au ceva negativ/critic de scris despre ce se realizeaza acolo.
Cat despre fraza: "Apreciati muncitorii si ceilalti oameni simpli implicati zi si noapte la lucrari, si criticati cinstit proiectul!", o iau ad literam si spun ca apreciez si chiar imi pare rau pentru cei ce au transportat, descarcat (la noi in curte), incarcat din nou si transportat prin oras, descarcat din nou in diverse locatii si totul pentru un proiect foarte... discutabil, ca sa fiu elegant.

Simplu: Deoarece la Oradea ne uitam doar la imaginea mare, iar la Timisoara inspectam fiecare detaliu, ceea ce e si normal ca doar traim aici. Astfel gasim multe lucruri negative de Timisoara si "foarte putine spre deloc" de Oradea. E imposibil sa nu ai nimic negativ de zis, deoarece niciun oras nu e perfect, si asta demonstreaza ca lumea se uita doar la imaginea mare. De asta nu poti sa vii si sa compari un simplu topic "Oradea" cu zeci de topicuri cu Timisoara pe zeci de subiecte. Oamenii compara lucrurile negative din Timisoara cu lucrurile pozitive din alte orase, dar niciodata vice versa. Nu putem sa le avem pe toate. Nu se poate ca toate fondurile europene sa vina doar la Timisoara. O zic din nou, oamenii sunt mult prea pesimisti, hai sa incercam sa avem putin realism in noi.

Hai sa mai dau alt exemplu: Atunci cand se reabiliteaza strazile, lumea are problema ca atrage trafic, iar atunci cand se transforma strazile din centru in pietonale, lumea are problema ca nu au cum sa circule cu masina.
Poate aveti o problema ca multe lucrari implica avantajarea traficului, ca ar atragea mai mult trafic, dar ati uitat cat de subdezvoltata era infrastructura inainte. Era subdezvoltata, s-a inceput de la un nivel foarte scazut si de asta se lucreaza in forta la ea acum. Unora li se par prea multe reabilitari la infrastructura deoarece vin toate brusc, lucru ce nu s-a intamplat in Timisoara de ani buni si nimeni nu e obisnuit.
In prezent, ceea ce s-a reabilitat arata foarte bine si foarte civilizat. Se continua lucrarile, deoarece un oras ca Timisoara trebuie sa aibe o infrastructura mai dezvoltata. Asta nu inseamna sa asfaltezi totul si sa faci orasul doar pentru masini, Doamne fereste, dar sa aibe o infrastructura buna pentru un oras asa frumos.
Asta este parerea de la o persoana care nu are carnet, sa nu credeti ca o zic ca vreau eu sa circul cu masina mai comod, dar ma gandesc la altii care au nevoie de masina.
0

Arata acest topic


  • (40 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi