STP Timișoara Forum: Noutati - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »

Noutati

#141 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 02 mai 2018 - 16:10

Vezi postareatimis2, la 02 mai 2018 - 14:33, a spus:

[...]
Crezi ca in alte tari nu se circula in picioare in MTC-uri?


Departe gandul acesta. Fotografia era ca idee la faptul ca se intrebau unii calatori (si pe acest forum, dar si in presa online) daca vor respecta graficele sau se va imbunatati ceva odata cu noile schimbari in privinta tarifelor. La fel circula, la fel vor circula.
1

#142 Useril este offline   RB93 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 298
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 mai 2018 - 17:35

Vezi postareatimis2, la 02 mai 2018 - 14:33, a spus:

Ce e in neregula ?
[...]
Crezi ca in alte tari nu se circula in picioare in MTC-uri?

Nu e nimic in neregula sa circuli in picioare, problema apare atunci cand sunt atat de multi in autobuz incat stai cu nasul in gura la celalalt si lipit de usa care nu stii cum se poate deschide. Nu mai zic ca tot cei de langa usa de multe ori trebuie sa tot coboare si sa urce in statii ca sa faca loc celor care doresc sa coboare.
Pe liniile unde se intampla asta trebuie luate masuri daca vrei sa zici ca ai sistem de transport decent in anul 2018 si sa incurajezi lumea sa-l foloseasca. Iar pe linia 8 de multe ori se circula asa. Acele autobuze sunt mici, dar presupun ca articulatele nu pot circula pe unde merg astea si in plus exista unele portiuni unde nu ai alternativa, asta fiind singura linie.
1

#143 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 02 mai 2018 - 18:08

Vezi postareaRB93, la 02 mai 2018 - 17:35, a spus:

[...]presupun ca articulatele nu pot circula [...]


Au mai fost discutii si pe forum legate de articulatele pe linia E8. Ma indoiesc ca vom vedea vreodata vreun articulat pe aceasta linie. Si asta datorita unor intersectii (vezi A. Saguna cu I. Vulcan, Porumbescu cu straduta care da in sensul din Resitei etc.) - acolo unde e cam greu de virat si pentru un autobuz mic, darmai articulat.

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 02 mai 2018 - 18:08

1

#144 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 mai 2018 - 19:46

Vezi postareatimis2, la 02 mai 2018 - 14:33, a spus:

Ce e in neregula ?

nu ai vazut poze din vremea cind se circula pe scari? cind troleibuzul 14 nu mai oprea din Lipovei pina la cimitir si altul venea in urma si oprea la Borzesti?

este practic imposibil sa ai atitea mijloacea de transport incit sa fie ocupate doar locurile de pe scaune, de aceea mijloacele de transport in comun sint omologate cu locuri in picioare.


Crezi ca in alte tari nu se circula in picioare in MTC-uri?


De taceai, filozof ramaneai!
0

#145 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 mai 2018 - 20:43

Daca s-a inteles ca prin adaugarea a 50 de bani la pretul biletului vom circula din prima zi de aplicare a acestor tarife ca in Viena (sa zicem), s-a inteles gresit. In nota de fundamentare a scumpirilor scrie clar ce a dus la aceste majorari. Daca aceste majorari vor duce la ceva imbunatatiri, va mai trebui sa treaca ceva timp pana la a le observa... :(

Citeaza

Această ajustare a tarifelor va genera o creştere a veniturilor proprii ale societatii de transport, putându-se acoperi astfel creşterea elementelor de cheltuieli determinată de majorarea pretului pieselor de schimb, materiale consumabile, dar şi de majorările succesive ale salariului minim brut garantat în plată.


Din ce citesc, nu prea vad sa se laude cineva ca se vor face minuni din fondurile suplimentare generate de scumpiri

Din totalul abonamentelor vandute in 2017, o pondere de 80% o au abonamentele generale si aici tariful a ramas neschimbat (93 lei)
2

#146 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 02 mai 2018 - 21:04

Sa-mi fie cu iertare, dar eu nu pot pricepe de ce s-au scos anumite tipuri de abonament. De exemplu cel pe 2 linii. Daca eu, ipotetic, circul DOAR cu 2 linii - ca aceasta imi e traseul unde am treaba zilnic - de ce ma "conditionezi" sa cumpar unul pe toate liniile sau sa merg cu calatoria (una bucata validare la fiecare drum)?!
Poate din exterior se vad un pic (sau un pic mai mult) altfel lucrurile: cred ca mai usor se faceau mai multi bani din mai multe abonamente de astea de 1 - 2 linii decat s-ar face acum doar din generale. Zic.
2

#147 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 mai 2018 - 22:02

Motivatia ar fi ca erau foarte putine ca numar cele pe doua linii.
1

#148 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 mai 2018 - 23:43

E mai usor sa scumpesti titlurile de calatorie decat sa faci eforturi pentru "combaterea" celor care circula fara bilet/abonament. Ma indoiesc ca va avea efectul scontat.

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 02 mai 2018 - 23:43

4

#149 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 mai 2018 - 09:07

Strategie identica CFR, cind scade numarul de calatori, maresti tarifele. :Facepalm_emote_gif:
4

#150 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 03 mai 2018 - 11:31

Se stie daca si, daca da, pana cand mai sunt valabile biletele actuale de 2 lei?!
0

#151 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 mai 2018 - 20:24

De obicei erau valabile pana dispareau pe "cale naturala". :)
2

#152 Useril este offline   RB93 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 298
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 mai 2018 - 12:59

Linia E1.
Eu astazi am primit poza de la cineva, nu stiu de cat timp exista optiunea asta Imagine postata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: IMG_4291.jpg

Aceasta postare a fost editata de RB93: 29 mai 2018 - 13:01

0

#153 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 mai 2018 - 14:02

E de azi, vezi reclama din stanga de e pagina web a STPT.

Imagine postata
3

#154 Useril este offline   uNNNk 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 23 noiembrie 16

Postat 29 mai 2018 - 16:32

La cat de putini oameni folosesc cardul bancar pt cumparaturi(Mai putin de 1/3 din clientii unui hypermarket) nu cred sa se foloseasca aceasta metoda foarte des in acest moment. (Poate in viitor o sa aibe succes)

M-as fi bucurat mai mult daca RATT ar fi reusit sa creeze o aplicatie in care sa inrolezi cardul (de calatorie) si sa poti valida prin NFC. (Nemaifiind nevoie sa ai cardul de calatorie intotdeauna cu tine) (Dar cred ca metoda asta are nevoie de prea multe schimbari: validatoare,sistem etc)

Aceasta postare a fost editata de uNNNk: 29 mai 2018 - 16:34

0

#155 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 29 mai 2018 - 16:56

Cu NFC e putin mai complicat. Mai ales la device-urile Apple care au varianta de "wallet" prin care poti plati cu cardul bancar dar doar pe teritoriul SUA. Din cate am inteles e o chestie desteapta prin care o singura data cand inscrii cardul ca fiind asociat cu device ul tau apple se valideaza..apoi datele se autorizeaza fara sa mai fie trimise din nou datele cardului..si din cate ziceau cei de la Apple nici macar ei nu detin in servere datele acelor carduri..doar fac asocierea securizata a tranzactiei. In UE fiind alte reguli..e optiune indisponibila...(la Apple wallet ma refer).
0

#156 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 iulie 2018 - 10:49

Am vazut ca STPT poarta discutii cu cei de la Novatronic din Novi Sad. Se pregateste ceva nou?
0

#157 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iulie 2018 - 21:12

Cred ca niste panouri de afisare in statie.
1

#158 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1366
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 15 martie 2019 - 21:21

Golgheterul AVE prezinta:

Citeaza

ÎNCEPÂND DE MARȚI, 19.03.2019, PE O PARTE DIN MIJLOACELE DE TRANSPORT STPT, CĂLĂTORII VOR PUTEA CUMPĂRA BILETE PLĂTIND PE LOC CU CARDUL!

Proiectul este susținut de BCR, care suportă toate cheltuielile aferente, inclusiv cele de mentenanță.

Plata se face extrem de simplu, apropiind un card bancar “contactless” de un dispozitiv POS montat în mijlocul de transport.

Călătorul nu este încărcat cu niciun cost suplimentar față de prețul biletului. STPT plătește către BCR un comision de 5% din încasări (adică: 5% din 2.5 lei = 12.5 bani pt fiecare bilet vândut).

Vor fi montate 3 POS-uri pe autobuzele lungi, 2 pe autobuzele scurte, 2 pe troleibuze, 2 pe tramvaie, 1 pe remorca tramvaielor, 1 pe vaporașe, 1 pe tramvaiul turistic. În total, vom avea 350 POS-uri

blablabla

https://www.facebook...?epa=SEARCH_BOX

https://www.facebook...72674319443777/

Ma bucura mult faptul ca mentenanta o face BCR si nu STPT si din filmuletul de prezentare pare super usor de folosit, pentru mine pare cea mai buna varianta pentru a achizitiona un bilet.
Ce nu imi dau seama, este daca pot lua mai multe bilete deodata, de exemplu daca-s cu sotia si copilul sa iau 3 deodata, sau tb sa fac pt fiecare in parte cate o plata, asta ar fi un mic impediment.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 15 martie 2019 - 22:13

0

#159 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 martie 2019 - 00:51

Parca e prea repede spus ca de marti... Va fi "un pic" de lucru la montarea lor.
1

#160 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 martie 2019 - 05:46

Un articul pe acelasi subiect si pe TION:
STPT introduce plata cu cardul bancar. Apar POS-uri în toate MTC din Timișoara
Interesant e ca la fiecare tranzactie BCR-ul ia comision 5%.Imagine postataMie unul acest procent mi se pare cam mare...


1

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi