STP Timișoara Forum: Noutati - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

Noutati

#121 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 29 martie 2018 - 12:47

Hai ca mai itelegeam sa pui tarife decente la toate, Dar asa o aberatie...Imagine postata
0

#122 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 martie 2018 - 14:23

Deci pe bune? 2 lei/ora la bicicletele, ve se pare mult? :blink:
0

#123 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 martie 2018 - 15:26

Stiam ca scopul bicicletelor este sa incurajeze transportul "eco", multe orase necerand bani pentru folosirea lor, tocmai pentru a le face atractive pentru oameni.

Ce mi se pare idiotenie este sa ai doua sisteme concurente, unul contra cost, altul gratuit. O sa iasa o varza totala. Minim 3/4 din populatie nu o sa realizeze ca de fapt pot folosi in continuare bicicletele care nu-s pe malul Begai.
0

#124 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 29 martie 2018 - 17:38

Vezi postareacseh_17, la 29 martie 2018 - 14:23, a spus:

2 lei/ora la bicicletele, ve se pare mult?


Daca erau biciclete "wow", sa le poti lua oriunde si lasa oriunde, puteau sa puna si 3 - 4 lei ora, dar troacele actuale (aici contribuind si statiile actuale mai mult off si puse aiurea) nu merita nici 50 bani.
0

#125 Useril este offline   andrei_tm 

  • Membru Senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 819
  • Inregistrat: 05 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 martie 2018 - 18:07

Lumea nu folosește bicicletele alea nici în mod gratuit, dar mai cu o taxa de 2 lei/h.

Ideea de transport alternativ e bună, dar implementarea e foarte proastă. Și nu ai cum să convingi lumea să renunțe la mașini în favoarea bicicletei dacă nu oferi o infrastructură decentă. Timișoara nu oferă așa ceva.
2

#126 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 martie 2018 - 21:21

Vezi postareaDanielT, la 29 martie 2018 - 10:30, a spus:

Tanti purtator de cuvant spune totusi ca bicicletele de pe Bega vor costa 2 lei/ora.

Pentru cele de pe Bega se poate taxa, fiind parte din alt proiect. (in care nu s-a promis netaxarea inchirierii x ani)
1

#127 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 03 aprilie 2018 - 17:40

[

Citeaza

S-au scumpit biletele pentru transportul public. Tarif unic pe toate liniile STPT
Mai mulți bani pentru plimbările cu mijloacele de transport în comun. Reprezentanții primăriei și ai STPT vor să-i încurajeze pe timișoreni să își facă abonamente pentru transportul public, așa că au decis să scumpească prețul biletului și să mențină prețul pentru abonamentul general. Celelalte abonamente s-au scumpit și nu mai există bilete diferențiate pentru liniile expres. A fost introdus biletul unic.
[...]
Consilierii locali au votat, marți, scumpirea biletelor pentru transportul public. Există de acum un tarif unic pentru biletele pentru liniile urbane și metropolitane și cele expres, de 2,5 lei, prețul unui bilet crescând cu 50 de bani. Au fost scumpite și abonamentele.

„Noi îi îndemnăm pe cetățeni să-și facă abonamente, că e mai ieftin. (…) A scăzut numărul de abonamente, este adevărat. Eu cred că asta se datorează și calității proaste a unei bune părți din mijloacele de transport ale parcului nostru auto, dar și managementului defectuos, [...]


Yeeyyy!!! :clap: :clap: :hooray: asa ma "bucur".... :crazy: :crazy: de acum cu siguranta toata lumea isi va lua bilet / face abonament!!! :fahren0018:

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 03 aprilie 2018 - 17:41

0

#128 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2502
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 04 aprilie 2018 - 21:00

Banui ca cele vechi, cu 2 lei, sunt valabile pana la epuizare. Mai am acasa cateva.
0

#129 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 04 aprilie 2018 - 21:27

Da` chiar! De cand intra in vigoare treburile astea noi!?
0

#130 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2313
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 05 aprilie 2018 - 05:20

Am vazut ca pe portalul STPT la oferta tarifara mai apar inca vechile abonamente de 5 si 15 zile care citeam ca au fost anulate.. Nici eu nu m-am prins de cand intra in vigoare aceasta hotarare a consiliului local. O alta intrebare ar fi daca la abonamentul general pe 30 zile cel de 93 lei se mai acorda reducerea de 20% pentru cei cu domiciliul in Timisoara sau nu .... :intrebare: :eusa_think:
0

#131 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 aprilie 2018 - 08:33

Inca nu am primit niciun comunicat privind noile tarife. Colegele de la vanzari presupun ca se vor aplica de la 1 mai.
1

#132 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 05 aprilie 2018 - 20:16

Vezi postareaBogdanTm, la 05 aprilie 2018 - 05:20, a spus:

[..]la abonamentul general pe 30 zile cel de 93 lei se mai acorda reducerea de 20% [...]


Din diferite surse - neoficiale - am inteles ca se renunta si la acea reducere de 20%, ramanand doar pretul intreg pentru tot poporu` si reducerea de 50%.

L.E.: uite aici exemplu: http://www.opiniatim...orii/03/04/2018

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 05 aprilie 2018 - 20:18

1

#133 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2313
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 06 aprilie 2018 - 11:20

Lovely...pai daca ai doar 2 drumuri de facut zilnic sa zicem casa serviciu si invers cu o linie de transport biletele ar fi 100 lei, abonamentul general 93 lei. Decat asa "economie" mai bine portofel electronic..Iar au gandit inteligent initiatorii propunerii. Eu in continuare as fi curios daca ar spune cineva cat costa lunar subventia pentru pensionari si elevi..in cifre reale. Sa dai pensionarilor calatorii nelimitate cu abonament subventionat 100 %....acolo se scurg la greu bani . La fel si pentru elevi 2 calatorii pe zi adica 40 aprox pe luna ajung..sau abonament subventionat pe o linie cu 100 % si restul cu numar limitat de calatorii. Ma tem ca asa vor descuraja si mai mult folosirea abonamentelor generale...si isi dau cu stangu in dreptu...la greu...
1

#134 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 aprilie 2018 - 11:34

Da, citesc in nota de fundamentare in baza careia s-au facut tarifele, ca:

Citeaza

- de la lit a) – Sectiunea 2 - se elimină în totalitate reducerea de 20% la costul abonamentelor cetăţenilor români cu domiciliul stabil sau reşedinţă în Municipiul Timişoara,


Tot din documente citez:

Citeaza

tariful pentru o călătorie, inclusiv TVA, crește de la 2,00 lei la 2,50 lei pentru urban și
metropolitan, iar tariful pentru o călătorie pentru cursele expres de la 2,50 lei/bilet la 3,00 lei. Pentru
abonamente persoane fizice tarifele cresc după cum urmează: abonament 1 linie 30 zile de la 53 lei la
66 lei, și abonament expres 1 linie 30 zile de la 66 lei la 82 lei. Pentru abonamente persoane juridice
tarifele cresc după cum urmează: abonament nominalizat general 30 zile de la 142 lei la 177 lei și
abonament nenominalizat general 30 zile de la 180 lei la 224 lei.


Totusi, sa asteptam sa vedem tarifele finale.

Toate documentele sunt publice in sectiunea Conducere, de pe pagina web, deci de ce sa vorbim dupa "diverse surse neoficiale"
2

#135 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2313
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 07 aprilie 2018 - 12:36

Stiu ca s-a mai discutat aspectul cu ani in urma, inca de la inceputul implementarii sistemului actual de ticketing. Am inteles ca nu e fezabila varianta cu bilet valabil pe ora sau pe jumatate de ora datorita graficelor greu de respectat si a intervalelor mari intre mtc uri. Dar tot nu am inteles de ce nu se incearca macar implementarea unui tarif pe distanta parcursa, obtinut prin validare si la urcare si la coborare. Asa cum imi amintesc ca sustineau pe atunci mai multi colegi, nu prea e logic sa platesti acelasi pret si daca iei sa zicem firobuzul 11 de la Statia Samuil Micu pana la politia rutiera, si daca mergi cu el pana la Gh. Baritiu. Sau daca merg cu E1 de la Consiliul Europei pana la Kaufland sa coste biletul tot atat cat e daca merg pana la Shopping City sau Veteranilor in Sagului.
In conditiile in care avem o justificata scumpire a tarifului de transport, si biletul devine mai atractiv ca si abonamentul ar fi ok zic eu sa se incerce si asa o varianta...cine nu valideaza si la coborare ramene cu plata maxima...2.5 lei, cine valideaza "primeste" inapoi o parte din acel pret. Ma gandesc ca mai ales la traseele de lung parcurs s-ar putea cumva delimita niste "segmente" in functie de care sa se faca tarifare diferentiata. Just asking... :uimit:
4

#136 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 10 aprilie 2018 - 20:44

S-a renuntat la tariful de biciclete, cel putin 5 ani:


http://www.tion.ro/p...rimaria/2018621

0

#137 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 aprilie 2018 - 22:09

Eram sigur...
0

#138 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 02 mai 2018 - 06:30

E un pic offtopic aici, dar oarecum ontopic la ideea cu modificari.
Atasat o fotografie cu noile "conditii" de calatorie cu STPT. Oare de ce nu ma mira?!

Imagine atasata: Screenshot_2018-05-02-07-27-11-711.jpg
2

#139 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 02 mai 2018 - 14:33

Ce e in neregula ?

nu ai vazut poze din vremea cind se circula pe scari? cind troleibuzul 14 nu mai oprea din Lipovei pina la cimitir si altul venea in urma si oprea la Borzesti?

este practic imposibil sa ai atitea mijloacea de transport incit sa fie ocupate doar locurile de pe scaune, de aceea mijloacele de transport in comun sint omologate cu locuri in picioare.


Crezi ca in alte tari nu se circula in picioare in MTC-uri?
-1

#140 Useril este offline   iepurasu 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 17 mai 14

Postat 02 mai 2018 - 15:34

Astazi am aflat, umpic surprins, cand am reinnoit abonamentul meu, ca nu mai am reducerea de 20% de cetatean TM, la general, am platit 93 de lei. Acum inteleg nevoia de a mari abonamentele, daca eram eu RATT, maream mai de mult. Nu s-au mai marit de cativa ani buni. Insa altceva nu inteleg, nici in ruptul capului: de ce diferite categorii de calatori sunt tratate diferentiat ? De ce unii care au beneficiat de reduceri nu mai beneficiaza, in timp ce altii beneficiaza de aceleasi reduceri, ca procent desigur, din pretul total al abonametului, caci la abonamente m-am referit. Si cum s-a spus si mai sus, am fi tare curiosi cam care este bugetul alocat, sa zicem pe an, pentru cei ce se plimba cu mijloacele de transport fara sa plateasca un chior sau cei care au subventionat 50% din pretul abomnemtului. Sincer as plati si dublu, pe un abonament pentru un singur lucru, doar unul: timpii de asteptare in statii sa scada la jumatate.
1

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi