STP Timișoara Forum: Zonă comercială DN69 Dumbrăvița - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zonă comercială DN69 Dumbrăvița IKEA + DEDEMAN + alte unități de retail & food (soon) Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 august 2017 - 21:28

Eu stiam doar ca e pe terenul lui (la fel ca ambasada SUA) si ...atat.
0

#82 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 19 octombrie 2017 - 07:46

După 10 ani pe piața din România, Ikea deschide al doilea magazin în București

Grupul suedez Ikea a anunţat miercuri că a finalizat procesul de autorizare a construcţiei magazinului de pe bulevardul Theodor Pallady din Bucureşti, al doilea din Capitală, şi estimează că va finaliza lucrările până la finalul anului viitor, scrie News.ro.

”Primăria Sectorului 3 al Municipiului Bucureşti a eliberat ieri, 17 octombrie 2017, autorizaţia de construire pentru cel de-al doilea magazin Ikea din Bucureşti. Compania şi-a propus începerea lucrărilor de construcţie în curând şi va transforma acest vis în realitate, până la finalul anului 2018, când Ikea Pallady se va deschide pentru a întâmpina şi mai mulţi români”, se arată în comunicat.

Cel de-al doilea magazin Ikea din Bucureşti va avea o suprafaţă construibilă de aproximativ 37.000 mp, devenind astfel cel mai mare magazin Ikea din Europa de Sud-Est la data deschiderii.

„Pentru că am obţinut deja Autorizaţia de Construire pentru amenajare şi sistematizare teren şi împrejmuire provizorie în luna septembrie, constructorul general a început pregătirea terenului şi împrejmuirea perimetrului magazinului IKEA Pallady,” a declarat Vladislav Lalić, Property and Expansion Manager IKEA South-East Europe.

În septembrie, compania a anunţat că cel de-al doilea magazin din România va fi construit de antreprenorul Bog’Art, iar investiţia va fi de 80 de milioane de euro.

În România, grupul suedez a deschis în 2007 primul şi singurul magazin în nordul Bucureştiului, în zona comercială Băneasa. Următoarele magazine Ikea vor fi deschise în Timişoara, Braşov şi Cluj-Napoca, retailerul căutând la acest moment terenuri în zonă. Ikea estimează că aceste magazine ar putea fi deschise în 2020-2021.


sursa: www.digi24.ro
0

#83 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 noiembrie 2017 - 16:41

Citeaza

"Prioritatea noastra este sa deschidem magazinul din Theodor Pallady si apoi in Timisoara si Brasov. Pe termen mediu si lung avem in plan orasele mari ale tarii: Iasi, Cluj, Constanta, Craiova", a explicat pentru HotNews.ro, Vladislav Lalic, manager pentru extindere la Ikea South East Europe.

Cand vor fi deschise magazinele din Timisoara si Brasov? Ar putea fi vorba de anul 2020, insa acum Ikea este pe cale sa finalizeze cumpararea terenului si apoi vor urma diverse autorizatii. Nu se poate da un termen exact, fiindca pot aparea lucruri neprevazute legate de infrastructura sau de autorizatii. "Noi speram ca in 2020 sa deschidem magazinul din Timisoara, dar totul depinde de cat de bine merge proiectul si de ce lucruri apar". spune Lalic.

Dupa Timisoara va urma Brasov si apoi, probabil Cluj, insa deschiderile vor avea loc probabil dupa 2021.


http://economie.hotn...oara-brasov.htm
8

#84 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 martie 2018 - 20:00


0

#85 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 24 martie 2018 - 12:29

minutul 33:40 :)
0

#86 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 24 martie 2018 - 14:47

Asta mai lipsea in Dumbravita.
0

#87 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 24 martie 2018 - 17:34

Daca se va face pe centura cu ce incurca...

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk
0

#88 Useril este offline   WRC 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 25 martie 2018 - 00:51

http://www.banatulaz...obila-din-lume/
3

#89 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 25 martie 2018 - 18:41

Cred că în această zona va fi amplasat magazinul. Mă gândesc că vor acces bun la autostradă, iar dacă se face conexiunea DN69 cu A1 atunci ar avea acces foarte ușor. Plus că ar avea loc de o parcare mare. Nu știu cât de încântați vor fi locuitorii din zonă. O să fie puțin deranj pentru aceștia.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Captură de ecran din 2018.03.25 la 19.38.40.jpg


#90 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 25 martie 2018 - 21:47

Vezi postareaTesla, la 25 martie 2018 - 18:41, a spus:

Cred că în această zona va fi amplasat magazinul. Mă gândesc că vor acces bun la autostradă, iar dacă se face conexiunea DN69 cu A1 atunci ar avea acces foarte ușor. Plus că ar avea loc de o parcare mare. Nu știu cât de încântați vor fi locuitorii din zonă. O să fie puțin deranj pentru aceștia.


Eu din discutia de pe youtube inteleg altceva.

Inainte de min 33:40 este adresata intrebarea legata de unde se va devia traficul cand se largeste strada principala din Dumbravita, si ce se intampla cu sensurile giratorii planificate pe partea Dumbravitei cu Aradului.

Acea doamna raspunde ca portiunea dintre Selgros si Mahle nu mai e drum national, ci apartine de Timisoara acum, si ca se va face sensul giratoriu la intersectia cu Bv. Petre Tutea unde o sa fie si IKEA, sau cel putin aia am dedus. E acel drum care incepe in dreptul unui plop...si de unde unii care vin dinspre Dumbravita taie uneori linia dubla continua, deci era critic acel sens giratoriu.

Plus ca acel teren este complet gol. Din cate imi aduc aminte acolo trebuia sa fie Cora si era o placa mai demult cu "Hypermarket Cora" care nu s-a mai facut. Deci e posibil sa fi cumparat cei de la IKEA terenul, pare o varianta mai vizibila decat pe centura.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 25 martie 2018 - 21:49

2

#91 Useril este offline   david2adrian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 16 martie 09

Postat 25 martie 2018 - 22:28

Exact asa am inteles si eu din video. Inca un caz in care presa nu face o minima verificare a "surselor" si distribuie informatii aparent gresite. Doamna arhitect sef explica foarte clar in video locatia, intre Selgros si Mahle
1

#92 Useril este offline   Ovi789 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 16 septembrie 16

Postat 25 martie 2018 - 22:48

Aha, e in Dumbravita de pe Aradului.
O investitie necesara.
0

#93 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 26 martie 2018 - 08:17

Frate da ce secretosi sunt astia de la IKEA, cum le fac ei asa pe sestache, de iti lasa impresia ca atunci cand deschid un magazin iti fac ei tie o favoare, nu deschid sa faca profit :rad:
Daca tot au teren si s-au apucat de demersuri, puteau sa anunte si ei, sau vroiau sa ne faca o supriza si sa ne trezim fara sa ne dam seama cu un magazin IKEA aparut de nicaieri? :crazy:
3

#94 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 26 martie 2018 - 10:44

Stati asa nu va entuziasmati prea tare ca dureaza 2-3 ani sa faca o hala, pupa-le-as talpile lor de sultani, multumim ca ne-ati ales pe noi :rad:
Exagerez desigur, e fain ca au ales totusi ca prima zona dinafara Bucurestiului sa fie zona de Vest si cred ca o sa fie full magazinul, mai ales la mancare :04:

Citeaza

Mutare surpriză de la IKEA: Unde va deschide retailerului de mobilă următorul magazin

Potrivit primarului comunei Dumbrăviţa, reprezentanţii Ikea vor să realizeze şi un sens giratoriu în zonă, astfel încât şoferii să ajungă mai uşor la magazin.

“Vor să realizeze un sens giratoriu undeva la intersecţia Calea Aradului cu str. Bucureşti, care aparţine de Dumbrăviţa, pentru ca şoferii să ajungă mai uşor la magazin. Din câte am înţeles eu, drumul naţional va deveni drum municipal şi atunci se poate permite realizarea unui sens giratoriu în zonă”, a precizat Victor Malac.

Primarul comunei Dumbrăviţa a declarat că nu ştie când vor începe lucrările, dar crede că magazinul va fi finalizat în cel mult trei ani.

“Este prematur să spun când vor începe lucrările, dar bănuiesc eu că în maxim doi, trei ani de zile se va finaliza lucrarea. Din câte ştiu eu, terenul pe care se va realiza magazinul are aproximativ şapte hectare, dar nu ştiu ce suprafaţă au achiziţionat ei de la fostul proprietar, firma lui Ion Ţiriac”, a conchis Victor Malac.




http://www.zf.ro/com...agazin-17086420

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 26 martie 2018 - 11:02

1

#95 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 26 martie 2018 - 11:27

Eu am auzit ca pe Petre Tutea se face giratoriul, acum pe Bucuresti, nu-s in stare astia sa aibe un plan calumea in cap...
0

#96 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 26 martie 2018 - 12:23

Păi la cât de mare va fi magazinul, probabil că se vor face 2 cel puțin.

Am făcut o mică comparație între magazine și terenuri. Cât de mic e Mömax în comparație cu IKEA din București. Iar terenul pe care s-ar construi în Timișoara e imens în comparație cu București. Probabil nu va fi folosit tot terenul pentru magazin și parcări. De asemenea, a apărut o costrucție în dreptul str. București. Probabil că va fi ocolită cu un drum de acces.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Captură de ecran din 2018.03.26 la 13.26.43.jpg
  • Imagine atasata: Captură de ecran din 2018.03.26 la 13.27.13.jpg
  • Imagine atasata: Captură de ecran din 2018.03.26 la 13.28.27.jpg
  • Imagine atasata: Captură de ecran din 2018.03.26 la 13.30.56.jpg
  • Imagine atasata: Captură de ecran din 2018.03.26 la 13.31.49.jpg


#97 Useril este offline   david2adrian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 16 martie 09

Postat 26 martie 2018 - 13:49

A aparut un articol ceva mai detaliat pe Mediafax, cu informatii venite direct de la primarul Dumbravitei:

Citeaza

Primarul comunei Dumbrăviţa, Victor Malac, a declarat, luni, corespondentului MEDIAFAX, că recent, instituţia pe care o conduce a eliberat un certificat de urbanism pentru spaţiul comercial.

“Noi am eliberat recent un certificat de urbanism şi ei (n.r. reprezentanţii Ikea) vor să construiască un magazin în zona Cora. De asemenea, a apărut şi un extras de carte funciară din care reiese că ei au şi intrat în posesia terenului din zona Calea Aradului, acolo unde se va face Ikea. După Selgros este o livadă, apoi B-dul Petre Ţuţea şi imediat în partea dreaptă, spre fosta fermă a partidului, acolo este terenul pus la dispoziţie pentru Ikea. Noi ducem tratative cu ei de aproximativ un an de zile şi în sfârşit am reuşit să îi atragem de partea noastră”, a afirmat Victor Malac.

Potrivit primarului comunei Dumbrăviţa, reprezentanţii Ikea vor să realizeze şi un sens giratoriu în zonă, astfel încât şoferii să ajungă mai uşor la magazin.

“Vor să realizeze un sens giratoriu undeva la intersecţia Calea Aradului cu str. Bucureşti, care aparţine de Dumbrăviţa, pentru ca şoferii să ajungă mai uşor la magazin. Din câte am înţeles eu, drumul naţional va deveni drum municipal şi atunci se poate permite realizarea unui sens giratoriu în zonă”, a precizat Victor Malac.

Primarul comunei Dumbrăviţa a declarat că nu ştie când vor începe lucrările, dar crede că magazinul va fi finalizat în cel mult trei ani.

“Este prematur să spun când vor începe lucrările, dar bănuiesc eu că în maxim doi, trei ani de zile se va finaliza lucrarea. Din câte ştiu eu, terenul pe care se va realiza magazinul are aproximativ şapte hectare, dar nu ştiu ce suprafaţă au achiziţionat ei de la fostul proprietar, firma lui Ion Ţiriac”, a conchis Victor Malac.



Sursa: Mediafax
0

#98 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 martie 2018 - 14:08

Vezi postareaTesla, la 26 martie 2018 - 12:42, a spus:

Iar terenul pe care s-ar construi în Timișoara e imens în comparație cu București. Probabil nu va fi folosit tot terenul pentru magazin și parcări.




Primarul din Dumbravita vorbeste de o suprafata de 7 hectare din care nu stie cat au achizitionat cei de la IKEA...7 hectare insemnand 70 000 de m2 deci mult mai putin decat cei 231 000 m2 cat are perimetrul respectiv...

Oricum, este binevenita o asemenea investitie, ca si MOMAX-ul de altfel...
3

#99 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 26 martie 2018 - 23:15

O gramada de contradictii. E clar doar ca e in zona Tutea, Praga, Bucuresti.

Giratoriu cu Tutea, cu Bucuresti sau cu ambele. 3 ani cica dureaza lucrarile.

Aceasta postare a fost editata de Shhhh: 26 martie 2018 - 23:16

0

#100 Useril este offline   lawrencethebis 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 12 noiembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 16 iunie 2018 - 16:30

Se va deschide un punct de colectare a comenzilor online IKEA la jumatatea lunii iulie, in cadrul Euro 2.

https://www.bricoret...lor-online.html

Aceasta postare a fost editata de lawrencethebis: 16 iunie 2018 - 16:30

2

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi