STP Timișoara Forum: Fosta linie 5 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fosta linie 5 Discutii despre linia 5 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#281 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 septembrie 2017 - 17:25

Aveam deja asa ceva pe C-uri, fara a avea nicio legatura cu sistemul ce urma a fi cumparat. La vremea aceea (2005) nici elvetienii de la Gorba nu aveau asa ceva de vanzare, deci hai sa revenim cu picioarele pe pamant.
2

#282 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 septembrie 2017 - 22:16

Cine se simte cu picioarele în aer, n-are decât să revină pe pământ...

Eu nu mă simt în această situație...
0

#283 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 23 septembrie 2017 - 17:34

De trimis mai departe:
Imagine atasata: opv,popas-23.sept.17-033.jpg

E la capat in Ronat, si pe langa acest cablu care aproape atinge solul se jucau mai multi copii.Imagine postata
2

#284 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 septembrie 2017 - 17:47

Nu se intelege din fotografie, dar e firul de contact sau altceva?
0

#285 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 23 septembrie 2017 - 18:05

Da, e firul de contact. Imagine postataHURRY!
0

#286 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 septembrie 2017 - 18:26

Clar ca e urgent! Am anuntat deja si o sa mearga o echipa acolo. Multumim ca ne-ai anuntat. :beer2:

L.E. M-au anuntat ca echipa e la fata locului si rezolva problema. :uh:
1

#287 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 01 octombrie 2017 - 19:07

Jumatate din firul de contact din bucla a fost scos/ taiat.Imagine postata Fain! Imagine postata
2

#288 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 octombrie 2017 - 19:19

E clar! :popa: :plemplem:

Imi place ca presa doarme...
1

#289 Useril este offline   GPS 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 822
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 01 octombrie 2017 - 19:34

Nu e cumva bucata rupta la furtuna, cea tăiată? Poate o vor pune la final.
1

#290 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 01 octombrie 2017 - 21:43

La ce trebuie fire? Tramvaiul 5 este inlocuit de 1 buc. microbuz.
-4

#291 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 octombrie 2017 - 08:54

Mie "imi place" modul in care RATT-ul ia deciziile astea. In loc sa iasa in fata si sa spuna: "da domnule, din data de x.y.z lina 5 tramvai se desfiinteaza, iar pe portiunea Ronat - Balta Verde va fi inlocuita de un microbuz, ei o fac asa, "pe sustache", "se desfiinteaza temporar, pana la finalizarea lucrarilor", iar dupa finalizarea lucrarilor, "uita" s-o mai infiinteze inapoi. La fel si cu linia 10, ca sa nu mai zic de linia 3, cu care s-a inceput aceasta practica. La linia 6, nici macar nu au fost lucrari, a disparut de pe un sens, iar apoi de pe celalalt, asa, pur si simplu, fara anunt, fara nimic. Inteleg, nu este personal (ma gandesc ca asta e problema reala, ca vehicule mi se pare ca ar fi destule), dar nu mi se pare normal ca regia sa desfiinteze linii asa, "noaptea ca hotii". Vino in fata (si aici ma refer la regie printr-un comunicat, nu la cineva anume), si spune-le oamenilor: "nu avem suficienti vatmani ca sa mentinem un interval decent pe linia 5 tramvai (minim 3 vagoane, deci 6 vatmani), si am decis sa o inlocuim cu un microbuz pe bucata Ronat - Balta Verde (ca pentru 1 microbuz sunt suficienti 2 soferi). Aceasta modificare va ramane valabila pana cand vom gasi o solutie la criza de vatmani".
5

#292 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1112
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 02 octombrie 2017 - 12:10

http://debanat.ro/20...ete_203207.html
- se vrea modernizare pe calea Bogdanestilor si reabilitarea liniilor de tramvai
- pachetul asta de proiecte continea si reabilitarea liniei 3 chiar pana la Sanmihai, dar vad ca nu mai e o prioritate, deci R.I.P. LINIA 3
1

#293 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 04 octombrie 2017 - 19:44

Cu riscul de a lua multe dislike-uri, trebuie sa privim si un avantaj pentru celelalte linii ramase si pentru calatorii care le folosesc. Din cauza numarului scazut de vatmani, cand era linia 5, zilnic era cate un tren lipsa pe cateva trasee. Era la ordinea zilei, pentru ca pur si simplu nu era planificat vatman pentru cate un tren pe majoritatea liniilor. De cand s-a suspendat linia 5, am urmarit special planificarile si intradevar, cu cei 6 vatmani (3/3) s-a reusit acoperirea celorlalte trasee si nu am mai vazut trenuri lipsa. Ba chiar linia 4 au suplimentat-o cu un tren, tocmai pentru a sustine calatorii catre linia 5 din Balta Verde.

In plus de asta, starea liniei din Ronat fiind una proasta, se consumau multi bani doar pentru mentinerea (carpirea) infrastructurii, si asa, erau dese deraieri, pantografe date peste cap, crengi lasate pe firul de contact, viteza redusa. Probabil ca investirea in infrastructurii de acum nu-si are rostul, pentru ca e clar ca trebuie rasa si refacuta de la 0, si tot clar e ca se vrea modernizarea ei, odata cu realizarea pasajului Solventul. Doar ca probabil va mai dura ceva pana se va incepe, recte finaliza. :(
1

#294 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 octombrie 2017 - 21:40

Solutia pentru a reintra in normalitate pe alte linii, nu este sacrificarea altora. Nu sunt vatmani, deoarece managementul este prost. Acolo ar trebuii facute taieri, nu la linii.
Stim aman2 ca ceea ce ai scris este mai mult o dorinta arzatoare din majoritatea celor de pe forum, decat o realitate intr-un viitor apropiat. Este o speranta de care atarnam, stiind ce s-a intamplat cu linia 3.
5

#295 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 05 octombrie 2017 - 15:18

Vezi postareaPaul85, la 02 octombrie 2017 - 08:54, a spus:

Mie "imi place" modul in care RATT-ul ia deciziile astea. In loc sa iasa in fata si sa spuna: "da domnule, din data de x.y.z lina 5 tramvai se desfiinteaza, iar pe portiunea Ronat - Balta Verde va fi inlocuita de un microbuz, ei o fac asa, "pe sustache", "se desfiinteaza temporar, pana la finalizarea lucrarilor", iar dupa finalizarea lucrarilor, "uita" s-o mai infiinteze inapoi. La fel si cu linia 10, ca sa nu mai zic de linia 3, cu care s-a inceput aceasta practica. La linia 6, nici macar nu au fost lucrari, a disparut de pe un sens, iar apoi de pe celalalt, asa, pur si simplu, fara anunt, fara nimic. Inteleg, nu este personal (ma gandesc ca asta e problema reala, ca vehicule mi se pare ca ar fi destule), dar nu mi se pare normal ca regia sa desfiinteze linii asa, "noaptea ca hotii". Vino in fata (si aici ma refer la regie printr-un comunicat, nu la cineva anume), si spune-le oamenilor: "nu avem suficienti vatmani ca sa mentinem un interval decent pe linia 5 tramvai (minim 3 vagoane, deci 6 vatmani), si am decis sa o inlocuim cu un microbuz pe bucata Ronat - Balta Verde (ca pentru 1 microbuz sunt suficienti 2 soferi). Aceasta modificare va ramane valabila pana cand vom gasi o solutie la criza de vatmani".


Nu este deloc simplu...
Principala problema la "criza de vatmani, soferi" sunt salariile si conditiile de munca.
Acestea sunt functii de siguranta circulatie se fac controale medicale si psihologice si raspunzi disciplinar, material si/sau penal.
Nu stiu cat e salarul de vatman la RATT dar fara minim 2000-2500 NET(in mana) la raspunderea care o ai si la ce epave de tramvaie sunt nu se merita.
0

#296 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 octombrie 2017 - 19:10

Cu toate ca un vatman poate depasi salariul unui inginer cu vechime, tot nu cred sa ajunga la 2500 net, fara a avea vechime sau alte sporuri. Chiar azi vedeam la TV ca femeia de serviciu de la parlament, are salariul cat un inginer debutant la RATT. :(

L.E. S-ar parea ca linia ramane deservita de microbuze in continuare. Azi am facut headere pentru tablele de statie, deci probabil maine vom avea si graficele pentru site.
2

#297 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 octombrie 2017 - 18:34

Comunicat oficial RATT/STPT din 01.09.2017

Citeaza

Din data de 02.09.2017 şi până la terminarea lucrărilor de asfaltare pe strada Andrei Şaguna, mijloacele de transport în comun vor fi deviate după cum urmează:
- liniile 1şi 2 de tramvai vor circula din Piaţa Traian pe strada Dacilor - strada Mihail Kogălniceanu - buclă Gara de Est şi retur,
- linia 10 de tramvai va fi suspendată,
- linia 5 de tramvai va fi înlocuită cu un microbuz care va circula pe traseul Ronaţ - Calea Bogdăneştilor - strada Macilor - strada Mircea cel Bătrân - bulevardul Cetăţii - Calea Bogdăneştilor - strada Taborului - strada Semicerc - strada Dunării - Ronaţ. Staţiile vor fi comune cu cele de tramvai, dar se vor înfiinţa şi două staţii noi, pe strada Macilor, înainte de strada Mircea cel Bătrân şi pe bulevardul Cetăţii, înainte de intersecţia cu Calea Bogdăneştilor.


Comunicat oficial al RATT/STPT din data 26.09.2017.

Citeaza

Incepand de maine, 27.09.2017, tramvaiele de pe linia 1 si 2 isi vor relua traseul obisnuit.


Desi in comunicat se spune cat se poate de clar "pana la terminarea lucrarilor..." acest "pana la" a fost valabil doar pentu liniile 1 si 2. Cred ca ar fi fost normal ca regia/societatea sa emita un comunicat in care sa explice motivele pentru care s-a renuntat la tramvaie pe linia 5. Ca utilizator al MTC, raman (deocamdata) doar cu gandul ca RATT/STPT s-a folosit de un pretext ca sa desfiinteze, pur si simplu, un traseu/o linie de tramvai. Cu o astfel de atitudine e posibil ca orice traseu/linie de tramvai sa dispara de pe o zi pe alta, fara ca RATT/STPT sa considere ca e necesar sa informeze calatorii. Cu o astfel de atitudine oamenii nu sunt atrasi sa circule cu MTC ci sunt impinsi/fortati sa gaseasca solutii alternative. Atitudinea aceasta denota clar lipsa de respect fata de utilizatorii MTC din Timisoara.

Poze de azi 06.10.2017 la pranz.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG2249.jpg
  • Imagine atasata: IMAG2250.jpg
  • Imagine atasata: IMAG2251.jpg
  • Imagine atasata: IMAG2252.jpg
  • Imagine atasata: IMAG2253.jpg
  • Imagine atasata: IMAG2254.jpg
  • Imagine atasata: IMAG2255.jpg

3

#298 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 octombrie 2017 - 18:58

Stiu doar ca oprirea circulatiei a fost "pe bune", din cauza santierului neputandu-se circula pe linia de tramvai in portiunea Sarmisegetuza - Printul Turcesc.
0

#299 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1126
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 octombrie 2017 - 19:17

Cu certitudine oprirea a fost "pe bune" datorita lucrarilor de pe Saguna.
Consider gresita abordarea in ceea ce priveste comunicarea pe subiect. Ma intreb de ce nu s-a ales varianta ca "5"-ul sa circule pe traseul normal Ronat-Piata Traian si sa intoarca la Gara Mica la fel ca liniile 1 si 2. Poate s-a considerat ca se genereaza o densitate prea mare de vagoane pe tronsonul Piata Traian-Gara Mica prin circulatia liniilor 1,2 + 5. Nu stiu...
Din pacate nimeni nu are de castigat din aceasta situatie. RATT/STPT a pierdut din nou la capitolul comunicare-imagine dar se pare (opinia mea) ca la nivelul conducerii nimeni nu este deranjat de asta. De calatori ce sa mai spun!? Circula un singur microbuz, macar daca erau doua pe traseu. Sau in locul microbuzului sa fi pus un autobuz scurt.
2

#300 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 06 octombrie 2017 - 19:33

Am observat ca se practica de ceva vreme aceasta metoda pe sest...
Una se spune si alta se face pe scurt 5, 6 si 10 suspendate...
Renuntam la transportul electric ecologic pe sine in favoare celui rutier care polueaza. Si uite asa s-a facut rost de o utilitate dubelor care si asa stateau degeaba...

Citeaza

Cu o astfel de atitudine oamenii nu sunt atrasi sa circule cu MTC ci sunt impinsi/fortati sa gaseasca solutii alternative. Atitudinea aceasta denota clar lipsa de respect fata de utilizatorii MTC din Timisoara.


Trebuie sa spun ca abonamentul meu general de 75 de lei e jaf la drumul mare la ce ofera RATT, pur si simplu nu poti avea incredere in grafic.
Dupa ce am avut o patanie superba venind acasa de la servici in care am facut 3 ore de la Gara de Nord la Sala Olimpia cu tramvaiele am decis ca desi ma costa, sa flosesc Taxi cand merg la seriviciu si RATT doar la intoarcere.

Astept ca si altii o schimbare completa a conducerii, asa nu se mai poate...
1

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi