STP Timișoara Forum: Carduri - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »

Carduri

Poll: Votati varianta de card care va place mai mult. (numarul variantei e notat cu rosu langa imaginea respectiva) (61 membri au votat)

Alegeti varianta

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#441 Useril este offline   playboy 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 705
  • Inregistrat: 02 iunie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:transportul public din timisoara

Postat 31 mai 2017 - 07:11

Am găsit un card cum pot da de posesor sa il înapoiez?
0

#442 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 31 mai 2017 - 08:05

Vezi postareaplayboy, la 31 mai 2017 - 07:11, a spus:

Am găsit un card cum pot da de posesor sa il înapoiez?

pai cel mai ok il duci la sediul ratt pe take ionescu. oricum acolo se inlocuiesc cardurile pierdute sau furate deci posibil posesorul sa il primeasca inapoi cand vine sa isi faca altul
2

#443 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 mai 2017 - 10:54

Exact. Daca totusi nu ai drum pe acolo, lasa-l la un chiosc sa-l trimita la centrala cu masina ce colecteaza banii.
0

#444 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 11 iunie 2017 - 20:29

Citeaza

Abonamentele generale urbane si pentru cursele expres nu
sunt valabile pe liniile metropolitane.


sursa: ratt.ro

De unde si pana unde?! Circul deseori cu M11 - avand abonament general si nu m-a intrebat nimeni de sanatate pana acum. + ca validatorul "piuie" ok, nu a eroare.
0

#445 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 11 iunie 2017 - 21:29

Vezi postareadenisa.d., la 11 iunie 2017 - 20:29, a spus:

sursa: ratt.ro

De unde si pana unde?! Circul deseori cu M11 - avand abonament general si nu m-a intrebat nimeni de sanatate pana acum. + ca validatorul "piuie" ok, nu a eroare.

Pai validatorul il accepta ca fiind abonament valid. DAR daca vine control pe portiunea din afara orasului sunteti pasibila de amenda. Si e firesc sa fie asa, liniile metropolitante avand statut separat si fiind decontate in acord cu primariile localitatilor de destinatie.. Eu asa consider ca anuntul de pe site-ul ratt se referea in principal la portiunile din afara orasului. Dar daca asa prevede acordul incheiat intre primarii si RATT e posibil ca si cei care calatorim in oras cu o linie metropolitana pe baza de abonament general sa fim "ilegali"..
2

#446 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 724
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 12 iunie 2017 - 06:59

Dupa cum se vede in partea ingalbenita, abonamentele generale nu sunt valabile pe traseele metropolitane (extras de pe pagina oficiala ratt).

Imagine atasata: 1.PNG


Linkul meu
1

#447 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 12 iunie 2017 - 07:40

Da, ce-i drept doar pe raza orasului am circulat cu M11. Bun. Dar se stie ca in M-uri nu se pot "composta" bilete. Prin umare: presupunem ca am abonament general si ceva bani pe portofel electronic. Iau un M11 de la politie sa ajung in Ghiroda. Ma gandesc ca pana la urma validatorul tot abonamentul il va "vedea" si atunci, in cazul unui control, cum imi "justific" taxarea calatoriei - daca prind un control in afara orasului?

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 12 iunie 2017 - 07:41

1

#448 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 iunie 2017 - 09:16

E putin ciudata faza cu abonamentul general si M-urile. Un abonament general pe 30 de zile e 93 de lei (fara reducere). Un abonament general + lina M11 (sau + linia M14) e... tot 93 de lei. Probabil ideea e ca abonamentul general cu reducere de 20% pentru locuitorii Timisoarei nu e valabil pe M-uri, dar cel de 93 de lei ar fi (sau cel putin, la acelasi pret as putea sa am si valabilitate pe unul din M-uri). Ca si curiozitate: cat costa un abonament general + M11 + M14? :naughty1:
Eu am abonament general redus cu 20%, dar n-am folosit M-urile nici pe raza orasului, tocmai pentru ca nu imi era clar cum e cu valabilitatea in acest caz.

Aceasta postare a fost editata de Paul85: 12 iunie 2017 - 09:19

0

#449 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 iunie 2017 - 11:36

Totul frumos si bine, DACA:

- M-urile nu ar face parada modei in tot orasul.
- nu ar avea numar comun cu traseele pe care circula (multi urca in ele din inertie, 11 e 11, 14 e 14)
- sa nu vine inaintea liniilor urbane cu care circula paralel

Daca toate astea ar fi rezolvate, as spune, DA fratilor, urcati in M, sunteti buni de plata. In rest... :smilie_les_006:
0

#450 Userul este online   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 18 iulie 2017 - 18:06

Știe cineva, e obligatoriu ca pe card sa se pună o suma minima de 8 lei?
Întreb pentru că mai înainte voiam sa pun 5 lei pe card în Bălcescu și doamna de acolo mi-a spus că nu pune mai puțin de 8 lei. Am mai pus sub 8 lei in mai multe locuri, și în Traian și la sediu, și nimeni nu mi-a spus nimic.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
0

#451 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 iulie 2017 - 21:29

Am intrebat si asa este mai nou.
0

#452 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 septembrie 2017 - 15:20

Am si eu doua intrebari:

  • Daca un strain vrea sa-si faca card Acces, poate? Asta insemnind buletin care nu-i rominesc, sau alte forme de identificare, ca unii prefera sa arate pasaportul.
  • Doamnele de la ghisee stiu engleza? Sau o alta limba straina?
  • (daca raspunsul la #1 este "da", atunci) Exista ceva fluturasi care sa ii explice unui strain cum se foloseste cardul respectiv?

Multumesc :)
0

#453 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 septembrie 2017 - 21:37

Card personalizat nu cred sa-si poata face. Sistemul cere neaparat introducerea unui CNP valid si nu cred sa accepte alt format decat cel national.
In mod sigur personalului de la vanzare nu i se cere cunoasterea unei limbi straine la ocuparea postului.
0

#454 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 septembrie 2017 - 15:43

Bun, si totusi pentru a folosi sistemul VeloTM, oamenii au nevoie .. de un card Acces. Exista chiar si instructiuni in engleza pe pagina RATT, in acest sens.

Am sunat mai-inainte la numarul TelVerde 0800410415, unde o domnisoara mi-a spus ca de 2-3 luni a fost modificat sistemul, si deci se pot face carduri si strainilor, daca au nevoie de acces la sistemul de biciclete. Doar sa vina cu buletinul din tara de origine, pe Take Ionescu la sediu.

Se poate confirma si din partea RATT, ca poti face card Acces cu buletin ne-romanesc? Chiar si daca vrei doar pentru transport, nu neaparat pentru accesul la Velo?
0

#455 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 12 septembrie 2017 - 19:27

In strainatate cum se folosesc bicicletele? de exemplu daca sosesti in Viena in Gara Centrala ce faci, mergi la sediul societatii de transport sa iti faci card? sau in Paris?

Mie mi s-ar fi parut mai simplu sa bagi cardul (de salariu) tastezi pinul si iti iei bicicleta, la capat bagi cardul tastezi pinul, RATT isi ia banii si deblocheaza rastelul sa lasi bicicleta.

Eventual pentru vreun sistem de abonare sa se poata face la chioscurile RATT unde se fac si abonamente.
0

#456 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 septembrie 2017 - 20:20

Vezi postareadAImon, la 12 septembrie 2017 - 15:43, a spus:

Se poate confirma si din partea RATT, ca poti face card Acces cu buletin ne-romanesc? Chiar si daca vrei doar pentru transport, nu neaparat pentru accesul la Velo?

Am intrebat si colega de la vanzari imi spune ca da, se poate face card abonament si/sau pentru veloTM cu un document de identitate strain.
Habar nu am cum contacteaza sau cum il gasesc pe un strain care nu a predat bicicleta (sa zicem ca nu e din UE)... :ico3:

P.S. dAImon, domnisoara de la veloTM este de fapt tot de la RATT, :) dispeceratul ocupandu-se si de sistemul velo.
In rest, pentru modul de ridicare/predare primitiv, trebuie acuzati cei ce s-au ocupat de achizitia sistemului, (primaria) nu RATT, caruia i-a fost "pus in brate" asa cum e.
0

#457 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 septembrie 2017 - 22:03

Am inteles, multumesc pentru raspuns! :)
0

#458 Useril este offline   MariusNichi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 03 octombrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 07 mai 2018 - 09:13

Cum pot cere un nou card, daca l-am pierdut pe celalalt? Pe el era abonament de elev+velo tm. Am incercat de pe pagina velo tm, unde imi spune ca nu pot solicita un card nou atata timp cat cel vechi e inca activ. Si trebuie platita o taxa ? (din cate am inteles era 5 lei prin 2009)
0

#459 Useril este offline   speed_1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 23 martie 09

Postat 07 mai 2018 - 09:20

Am vazut ca vor elimina cardurile .Pensionari cum vor mai circula ,s-au va disparea gratuitatea.

Aceasta postare a fost editata de speed_1: 07 mai 2018 - 10:27

0

#460 Userul este online   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 07 mai 2018 - 10:44

Eu am înțeles că se vrea eliminarea biletelor de hârtie, nu a cardurilor.

Sent from my Pixel using Tapatalk
2

Arata acest topic


  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi