STP Timișoara Forum: Infrastructura CF urbana si diverse proiecte de CF urban - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura CF urbana si diverse proiecte de CF urban Complexul feroviar Timisoara

#341 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 mai 2017 - 07:39

Pai și la asta m-am referit când ziceam că toate cele trei pasaje erau pregătite încă din anii 70 pentru dublarea liniei, dublare care, iată, n-a mai venit până acum...
0

#342 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 08 mai 2017 - 07:46

Vezi postareamile, la 08 mai 2017 - 07:39, a spus:

Pai și la asta m-am referit când ziceam că toate cele trei pasaje erau pregătite încă din anii 70 pentru dublarea liniei, dublare care, iată, n-a mai venit până acum...

Sa nu uitam ca dublarea caii ferate pe parcursul orasului implica si mutarea magistralei Colterm..cu toate costurile aferente..si care probabil va trebui facuta in perioada mai-septembrie cand nu se furnizeaza agent termic (desi nu stiu daca prin acele conducte nu circula si apa calda menajera)...
0

#343 Useril este offline   dylan75 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 05 februarie 14

Postat 08 mai 2017 - 08:27

Care e latimea terenului care il detine CFR-ul de-a lungul liniei pe teritoriul Timisoarei?Sper sa nu detina asa latime incat sa poata ridica linia 2 pe rambleu de pamant, iar daca mai au nevoie sper sa nu muste primaria si sa cedeze ceva.Pana la urma santem al doilea/treilea oras ca si dezvoltare economica din Romania si n-ar trebui sa acceptam toate carpelile doar ca trebuie accesate fonduri europene.Pana la urma creste discomfortul fonic a catorva zeci de mii de locuitori avand in vedere proiectele rezidentiale existente sau viitoare prevazute de-a lungul liniei.
0

#344 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 08 mai 2017 - 10:14

Totusi si alte orase mai mari au ajuns sa cuprinda in interiorul lor atit cai ferate cit si autostrazi.Este posibil ca la momentul constructiei lor acele cai de comunicatii sa fi fost construite in afara asezarilor.
Acum linia Timisoara Sud-Buzias trece printre case la Giroc dar initial era in cimp, ce e de facut?

Alte orase au integrat liniile si chiar le-a folosesc pentru transport suburban.

Daca ne uitam pe harti vedem ca Wien Hauptbahnhof este printre locuinte iar linia nu e in subteran, Budapesta Kelety, Milano, Genova, Nisa toate au gari si linii prin oras si vorba aia sint orase cu un trafic mult mai intens decit la noi.
4

#345 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 08 mai 2017 - 17:07

Da..dar sunt din alte tari..noi avem starzi intregi fara vreun trotuar pw vreo parte...mai avem
0

#346 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 mai 2017 - 19:54

Vezi postareaBogdanTm, la 08 mai 2017 - 07:46, a spus:

Sa nu uitam ca dublarea caii ferate pe parcursul orasului implica si mutarea magistralei Colterm..cu toate costurile aferente..si care probabil va trebui facuta in perioada mai-septembrie cand nu se furnizeaza agent termic (desi nu stiu daca prin acele conducte nu circula si apa calda menajera)...



Da, asa este!...

Dublarea se va produce pe partea sudica a traseului CF, pe partea cu centrul istoric iar magistrala Colterm vine tocmai pe aceasta parte pana in apropierea viaductului de pe Calea Aradului (pana la 300 m de acesta unde avem ramificatia pentru Circumvalatiunii) ca apoi sa treaca pe partea nordica, pe Pictor Ion Zaicu si apoi pe Demetriade...


Oare cine raspunde de "padurea" crescuta de pe langa magistrala Colterm: CFR-ul sau Coltermul? Pentru ca daca este responsabil Colterm-ul, acesta fiind o regie a primariei, ar putea fi tras de urechi de Robu, daca s-ar autosesiza


Iata cum arata o portiune ingrijita de pe Demetriade si cum arata o portiune impadurita...

Imagine atasata: demetriade catre baader 01.jpgImagine atasata: demetriade catre popa sapca 01.jpg


Si o tentativa de curatare a buruienilor de prin 2014 de-a lungul CF pe Ion Zaicu...Se poate observa ca intre conductele termice au ramas "lastari"...Poate ca pana la urma au fost taiati si acestia...Nu prea am trecut pe acolo...

Imagine atasata: Pictor Ion Zaicu 01.jpg
0

#347 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 mai 2017 - 20:06

Sincer, prefer padurea, decat tevaraia...
0

#348 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 mai 2017 - 20:25

:up_arow: Sincer, nu-mi dau seama ce cauti in mediul urban si nu te muti in padure unde ai fi in largul tau, dupa propriile-ti preferinte?...


"Tevaraia" se poate introduce si ea sub sosele cum si este in multe parti ale orasului dar buruienile si vegetatia crescuta ad-hoc si nedefrisata periodic denota faptul ca esti un prost gospodar...





Vezi postareadan.s, la 07 mai 2017 - 19:44, a spus:

In ce mod mai elegant? Aica stiu cand se realizeaza o linie trebuie fundatie si alte cele...



Pai iata, pe aceeasi suprafata de teren ocupata, pot incapea doua linii prin inaltarea unor ziduru care sa tina pamantul adunat...

Pa langa ziduri se pot amenaja trotuare, carosabil sau piste pentru biciclisti...Intretinerea spatiilor de langa calea ferata ar fi mult mai usoara si mai ieftina...

Deci, dintre doua rele, varianta cu ziduri este mai civilizata...



Imagine atasata: solutie pentru dublarea liniei CF 01.jpg
1

#349 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 08 mai 2017 - 20:31

Imagine postataImagine postataPuteai sa o preferi, dar 'padurea' din poza 2 a disparut deja, cel putin de la Est la penintenciar e complet rasa, mai sus e doar rarita.
Pozat anul trecut:

Imagine atasata: opv,pop,falt-05.nov.2016-008.jpg

Nu vad ce treaba are detinatorul tevilor cu detinatorul dealului. Colterm n-are nici o treaba cu defrisatul dealului, poate doar cu lastarii dintre conducte, stalpi si ce mai apartine de ei.

Imagine postata Sincer, mile, decat un zid de beton imens, lung (#zidul Berlinului Timisoarei, #amintiri din comunism) ce s-ar umple de grafitti mai bine dealul 'impadurit'

Aceasta postare a fost editata de dan.s: 08 mai 2017 - 20:35

0

#350 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 mai 2017 - 20:45

Numai ca acel deal va deveni unul si mai lat decat este acuma iar buruienile si copaceii vor tot creste iar mizeria de tot felul va fi la ea acasa...

In varianta cu ziduri intretinerea curateniei va fi mult mai usoara, se va face mecanizat, se pot obtine (cum ziceam mai sus) trotuare, chiar strazi sau stradute pentru riverani sau piste pentru biciclisti care ar scurta multe trasee acum aglomerate de masini si pietoni...
Ar deveni o zona mai circulata si n-ar mai fi aceasta salbaticie pe care o vad din copilarie...de jumate de secol... :naughty1:



Solutia ideala ar fi evident estacada sub care s-ar putea face si bulevard cu tramvaie sub trenuri... :04:
0

#351 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 mai 2017 - 22:15

:up_arow: :up_arow:

Na poftim, exceptional arata defrisat, asa-i @mile?
Uitati un aspect important, da s-ar putea ingropa, insa NU este, iar eu trebuie sa aleg din ceea ce AM, nu din fantezii. Asa ca prefer padurea, decat imaginea de mai sus.

Cat despre deal vs pamant, prefer zidul. (au deja altii, nu trebuie sa reinventam din nou roata)
0

#352 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 mai 2017 - 05:17

Eu prefer sa vad trenurile când mă aflu lângă o cale ferată decât să văd buruieni și o "pădure" crescuta ad-hoc prin lenea de a îngriji spațiul respectiv...
Tot așa prefer sa vad Bega când mă aflu pe malurile canalului și nu buruienile și vegetația crescuta prin nepăsarea celor care ar trebui să se îngrijească de aceste lucruri...

În ceea ce privește "zidul" de-a lungul CF, evident că nu l-am inventat eu. Eu doar susțineam că ar fi o varianta mai civilizata daca pe estacada nu se poate...
Și trenurile au fost inventate de alții și de mult iar asta nu înseamnă că noi n-ar trebui sa le folosim din aceste motive...

Iar schiță am facut-o ca argument pro zidire pentru cei care nu-și pot închipui cum ar sta lucrurile...

Întotdeauna "fanteziile" minorității au dus la progresul societății și NU conservatorismul majorității...

PS Mai trebuia să adaugi și chestia cu "inventarea apei calde"...
0

#353 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 09 mai 2017 - 06:20

Ambele variante de izolare a caii ferate au plusurile si minusurile lor. Vegetatia plantata daca este ingrijita e si bariera fonica prin copaci, si sursa de putin oxigen ..plus ca daca sunt deja cladiri construite sau vor fi altele construite in jurul caii ferate in prima luna cand te muti intr-o astfel de locatie e interesant sa privesti trenurile..dupa 20 de ani de locuit..preferi sa vezi vegetatie si copaci pe fereastra decat traficul feroviar la nesfarsit..
Zidurile de beton sunt mai simplu de intretinut ca si vegetatia perena..dar au mari sanse sa devina "tablita de scris" pentru RAZR YCRE si restul defectilor...
Chiar si partea de intrare in gara Kelety sau a garii din Paris Nord..pe portiunile cu ziduri de beton am vazut grafitti la greu...sincer e si mai dezolant sa vad obscenitati vopsite pe pereti de beton si sloganuri de microbisti...Dar si vegetatia lasata sa creasca haotic e lada de gunoi pentru nesimtiti si cuib pentru boschetari....si caini comunitari.
Ce vreau sa spun de fapt e ca fiecare din variante are plusurile si minusurile ei..dar ambele necesita intretinere si monitorizare constanta. Ceea ce din pacate la noi..nu prea e cazul.
Nu am pregatire de specialitate inginereasca dar ma gandesc ca unul din factorii care au determinat plantarea vegetatiei de-a lungul rambleului caii ferate a fost pe langa perdeeaua de protectie fonica si un fel de consolidare a terenului...pentru ca de la ploi si zapezi abundente e foarte posibil sa se spele mult mai usor pamantul daca nu e "tinut" cat de cat de vegetatie...
:intrebare: :eusa_think:

PS acum ma gandesc ca toata portiunea intre pasajul Calea Alexandru Ioan Cuza si str Baader a avut zeci de ani pana la Revolutie de o parte a caii ferate statia de betoane Timcon..si care muncea zi si noapte in acei ani..asadar plantarea copacilor a avut scop si sa apere blocurile de pe Calea Aradului si din Tipografilor de praful de beton care venea din plin..va asigur. Nu stiu cati va mai amintiti dar pe aleea Demetriaade portionea pana la pasajul Popa Sapca erau plantati plopi ..care au rezistat cam 20 de ani dar au cedat in fata prafului de ciment omni prezent...aratua apocaliptic in ultimii ani si se uscasera de viu..ca sa zicem asa..au fost taiati pentru ca fiind uscati si foarte inalti riscau sa se prabuseasca pe linia de contact electrica la o furtuna mai zdravana...

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 09 mai 2017 - 06:27

2

#354 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 mai 2017 - 09:34

Varianta cea mai buna este zid de sprijin + panouri fonoabsorbante pe ambele parti ale caii CF pe distanta Brediceanu-Baader.

Cred ca nicaieri in Europa nu se fac reabilitari si se lasa un deal de pamant in mijlocul unui oras pt calea ferata.

Timisoara arata absolut dezolant din tren pe distanta Gara de Nord - Gara de Est.

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 09 mai 2017 - 09:39

5

#355 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 09 mai 2017 - 14:51

zidului de sprijin ii trebuie fundatie. eu cred ca intra (aproape) la fel de mult beton ca si la estacada. estacada iti permite sa folosesti spatiul de sub ea (treceri mai multe dintr-o parte in alta, locuri de parcare, etc) fata de zidul de beton care nu-ti permite prea multa mobilitate si utilitate.
1

#356 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 755
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 09 mai 2017 - 15:02

Varianta cu ziduri de sprijin + panouri este cea mai probabila, dublarea liniei pe terasamentul actual nu este posibila. La cat de mult beton va intra in zidurile laterale de sustinere si la inaltimea la care vor ajunge rezulta ca diferenta de pret pana la Estacada este de fapt fierul din armaturi, grinzile si technologia de executie.
Incerc sa imi fac o idee despre cum vor arata zidurile care vor ajunge probabil pana la cota terasamentului, mai vin montate panourile fonice, cota maxima se v-a apropia de inaltimea unui pasaj suprateran, o constructie gigant comparativ cu peisajul urban.
1

#357 Useril este offline   th3lurker 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 487
  • Inregistrat: 11 decembrie 13

Postat 09 mai 2017 - 15:10

Vezi postareacorco, la 09 mai 2017 - 15:02, a spus:

Varianta cu ziduri de sprijin + panouri este cea mai probabila, dublarea liniei pe terasamentul actual nu este posibila. La cat de mult beton va intra in zidurile laterale de sustinere si la inaltimea la care vor ajunge rezulta ca diferenta de pret pana la Estacada este de fapt fierul din armaturi, grinzile si technologia de executie.


Corect, sunt curios daca o sa prezinte diferenta de costuri, de ce au mers pe varianta asta, etc etc.


Vezi postareacorco, la 09 mai 2017 - 15:02, a spus:

Incerc sa imi fac o idee despre cum vor arata zidurile care vor ajunge probabil pana la cota terasamentului, mai vin montate panourile fonice, cota maxima se v-a apropia de inaltimea unui pasaj suprateran, o constructie gigant comparativ cu peisajul urban.


Se pot pune plante cataratoare care sa acopere mamutul?

Aceasta postare a fost editata de th3lurker: 09 mai 2017 - 15:34

1

#358 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 mai 2017 - 18:07

Vezi postareaPelbartus, la 09 mai 2017 - 09:34, a spus:

Varianta cea mai buna este zid de sprijin + panouri fonoabsorbante pe ambele parti ale caii CF pe distanta Brediceanu-Baader.

Cred ca nicaieri in Europa nu se fac reabilitari si se lasa un deal de pamant in mijlocul unui oras pt calea ferata.
Timisoara arata absolut dezolant din tren pe distanta Gara de Nord - Gara de Est.



Am fost recent in Spania (Catalunia) si in mod expres am folosit transportul in comun, inclusiv trenurile suburbane...

Ei bine, treceau aceste trenuri si la 2-3 metri de case, blocuri, cladiri de tot felul, si n-am vazut nici un panou fonoabsorbant...
Insa este adevarat ca acele trenuri nici nu produceau zgomot puternic...

Banuiesc ca atat linia era de calitate cat si faptul ca garniturile erau construite in asa fel incat sa nu produca zgomot excesiv...
Ma gandesc ca dupa modernizarea liniei vom avea si garnituri noi care vor circula pe linie noua si zgomotul produs de actualele trenuri va fi de domeniul trecutului...
1

#359 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 755
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 09 mai 2017 - 23:01

Vezi postareath3lurker, la 09 mai 2017 - 15:10, a spus:


Se pot pune plante cataratoare care sa acopere mamutul?


Este posibil daca se monteaza plase dar nu stiu daca normativele in constructii permit asa ceva. Intretinerea lor este un alt aspect pe care sigur nu as paria ca se v-a face in mod serios.
Eu nu cred in astfel de solutii care sa mascheze uratenia cu plante.
0

#360 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 mai 2017 - 06:36

Vezi postareacorco, la 09 mai 2017 - 23:01, a spus:

Este posibil daca se monteaza plase dar nu stiu daca normativele in constructii permit asa ceva. Intretinerea lor este un alt aspect pe care sigur nu as paria ca se v-a face in mod serios.
Eu nu cred in astfel de solutii care sa mascheze uratenia cu plante.

Nici eu nu sunt adept al acoperirii mizeriei dupa metoda "afara e vopsit gardul". Dar ma intristeaza sa imi imaginez linia ferata cu ziduri de beton inaltate exact ca si "zidul Berlinului"...pe kilometri intregi de-a lungul orasului..si care am spus si o repet...vor fi vandalizati, urinati si improscati cu dejectii din plin...

Intrebarea de 100 de puncte e cum vrea de fapt sa realizeze concret dublarea liniei CFR ul..adica: se va intrerupe traficul intre gara de est si gara de nord pe perioada lucrarilor, urmand ca trenurile sa opreasca in Timisoara Est cele dinspre Bucuresti si sa plece din Timisoara Nord cele spre vest si restul tarii...sau...se va alege solutia sa se faca fundatie de beton..sa se ridice zidurile..si dupa ce se ridica "gramada de pamant" sa se construiasca linia noua dublata in timp ce traficul curge pe linia veche...
Daca vor alege varianata fara intreruperea traficului intre est si nord ..ne alegem cu zidurile...si un zid "santos" din beton care va fi dificil de inlaturat in urmatorii zeci de ani...daca se alege varianta intreruperii traficului feroviar pe parcursul orasului sunt optiuni cu estacada sau alte variante...dar care implica costuri substantiale...care ar trebui suportate din bugetul local...din pacate colaboarea centru-local..e cam zero...si politic si practic...in plus ar fi si un bun prilej sa se lateasca din punct de vedere feroviar si pasajele Popa Sapca si de la Alexandru Ioan Cuza....CHIAR....pasajul pe care acum tocam bani sa il latim rutier la Popa Sapca din cate stiu are o singura linie CF pe el...cand incepe dublarea magistralei M900 inchidem iar orasul sa il latim si feroviar? aceiasi problema si pentru cel de la Alexandru Ioan Cuza...aradului....oare s-a gandit vreun intelept cu functie de decizie la partea asta? just asking... :eusa_think: :intrebare:
0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi