STP Timișoara Forum: Propuneri de noi parcari subterane si supraterane - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Propuneri de noi parcari subterane si supraterane

#221 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 08 ianuarie 2017 - 15:52

City Business Centre are peste 5000 de angajati

Citeaza

...
Odată cu darea în folosinţă a clădirii E, în a doua parte a anului trecut, suprafaţa închiriabilă a City Business Centre a crescut la 47.141 de metri pătraţi. Numărul persoanelor care îşi desfăşoară activitatea în prezent în centrul de afaceri de clasă A a depăşit în acest moment 5.000 de angajaţi.
...

ZF


Openville o sa aiba 16,000 de angajati si 3750 locuri de parcare, insuficiente fara sa mai socotim si numarul de clienti ai Mall-ului:

Citeaza

Clienţii vor beneficia în Openville de 3.750 de locuri de parcare, subterane şi supraterane, dotate cu un sistem inteligent de ghidare, care îi va ajuta pe şoferi să găsească foarte uşor locuri libere.

...Openville va avea un impact semnificativ asupra economiei Timişoarei, atât în faza de construcţie, cât şi post-inaugurare. Proiectul va crea peste 3.500 de locuri de muncă în perioada de edificare a proiectului. Alte 16.500 de persoane vor lucra în ansamblu după finalizare, în cele şapte clădiri de birouri şi în componenta de retail.


openville

Investitorul ar putea sa cistige bani din inchirierea de locuri de parcare chiriasilor din Openville.
0

#222 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 ianuarie 2017 - 10:50

Oituzul e departe ptr Openville.
Un investitor ar putea fi mai degrabă interesat să construiască o parcare supraterană lângă unitatea Gazprom, acolo pe unde-i proiectul H. Ramada, în ideea de a atrage clienți de la Openville.
0

#223 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 ianuarie 2017 - 13:18

No, baieti, acuma e momentul!
CIne se baga la o investitie? :naughty1: :naughty1: :04:
0

#224 Useril este offline   RB93 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 298
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 ianuarie 2017 - 15:25

Degeaba au parcari daca pleaca dimineata de acasa si ajung seara la servici.
Probabil se bazeaza pe conceptul de car sharing pentru cei care stau mai departe si pe MTC sau perpedes pentru cei care locuiesc mai aproape. Am prieteni care lucreaza pe la CBC, Nokia (Alcatel sau ce mai e acum) si stiu ca merg cu schimbul cu masina tot cate 4.

Exista o cladire mare (abandonata parca) langa statia de autobuz din p-ta Marasti. Nu s-ar putea amenaja acolo o parcare? Ar deservi in mod egal municipalul, centrul vechi, cladirile de la vest etc, ar putea elibera mult zona. Chiar si pana la OpenVille faci putin pe jos sau iei autobuzul o statie. + regandita zona pentru o decongestionare a traficului.

In Washington am vazut prima data un concept foarte interesant. Oamenii veneau cu masinile pana la intrare in oras (sau daca erau in oras pana la cea mai aproiata parcare cu statie), aveau niste parcari imense acolo (pe orizontala sau pe verticala, in functie de teren) si statie de metrou/autobuz, iar din statie mergeau cu un mijloc de transport in comun pana unde aveau nevoie. Era imposibil altfel.

Aceasta postare a fost editata de RB93: 09 ianuarie 2017 - 15:33

2

#225 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 februarie 2017 - 22:21

Si Primaria poate sa fure ideea managerului unui spital din zona centrala:

Citeaza

532/16.02.2017
...
ADAM OVIDIU reprezentant al SPITALULUI CLINIC DE URGENTA PENTRU COPII ,, LOUIS TURCANU,, TIMISOAR
IOSIF NEMOIANU nr.3
obtinere A.C. - lucrari de tip a) - Constructii pt. institutii si servicii publice-Amplasare sistem de parcare inteligent Smart-Park

CU primaria tm

Probabil este vorba de Smart Parking:


3

#226 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 418
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 13 martie 2017 - 09:22

Salut. Am gasit si eu un model destul de interesant de parcari. Sistemul este de tip garaj subteran si poate stoca între una sau trei autoturisme. Lăţimea fiecărui loc de parcare putin mai mare decât a unui loc obişnuit de parcare, dar chiar şi aşa, capacitatea de parcare se triplează. Urcarea şi coborârea autoturismului se face de la un panou central.
Aveti aici link-ul:

2

#227 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 aprilie 2017 - 13:48

Iata o solutie relativ simpla de semnalizare a locurilor de parcare libere din marile parcari supra sau subterane...

"Modelul" l-am vazut la IKEEA din Sabadell (200 000 loc), Spania, unde am mancat si eu "celebrele" chiftelute de care ati tot pomenit cativa dintre voi pe forum...


Ma gandesc ca cu acest sistem se pot urmari si masini care stau timp prea indelungat in parcare...


Deasupra fiecarui loc de parcare exista o lampa verde iar cand locul este ocupat, pe baza unui senzor lumina verde se transforma in lumina rosie...Lampile se vad de la distanta iar acest lucru te ajuta sa-ti gasesti rapid un loc de parcare liber fara sa dai ture aiurea cum am patit de multe ori la Iulius Mall....
La parasirea locului de parcare se shimba din nou culoarea luminii din rosu in verde...

Pozele nu sunt clare din neatentia mea si ca erau si facute din miscare...



Imagine atasata: Spania martie 2017 138.jpgImagine atasata: Spania martie 2017 139.jpgImagine atasata: Spania martie 2017 140.jpg
4

#228 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 30 aprilie 2017 - 14:00

Excelentă idee !
0

#229 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 30 aprilie 2017 - 17:05

Tehnologia are cel puțin 10 ani vechime.
Io am văzut prima dată sistemul (PGS) implementat în Ušće Shopping Center - Novi Beograd, prin 2009.
0

#230 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 30 aprilie 2017 - 18:58

Funcționează și la noi, în București la Promenada Mall și Mega Mall dar și în Iași la Pallas Mall. În aceste locații parcarea se plătește la automat...păcat ca au cedat presiunii bănățenilor, cei de la Iulius Mall Timișoara, poate asa s-ar fi parcat decent și la noi!

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
3

#231 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 mai 2017 - 08:43

Eu fiind mai putin umblat prin lume, l-am vazut abia in martie 2017... :w00t:

Avand atata vechime acest sistem, de ce oare cei de la IM nu l-au implementat ci ne lasa sa facem ture prin parcarea denivelata...mai ales ca sistemul nici nu poate fi prea scump si nici complicat...



Citeaza

Funcționează și la noi, în București



Chiar aseara am vazut la IUmor o filmare intr-o parcare bucuresteana care avea acest sistem...In acel moment mi-a si parut rau ca am postat ceva mai devreme "ideea"... :Facepalm_emote_gif:
0

#232 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 01 mai 2017 - 08:54

Sistemul are o slabiciune, in Romania, multi nu parcheaza pe locul marcat si ocupa in functie de valoare 2, 3 sau chiar 4 locuri.
3

#233 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 mai 2017 - 17:08

Pai si daca vreun bizon ocupa 2, 3 sau 4 locuri, pe baza senzorilor se vor aprinde 2, 3 sau 4 lumini rosii si eu nu ma voi indrepta in acea directie ci intr-o directie cu lumini verzi...
1

#234 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 mai 2017 - 09:29

Cum scria CataM mai sus și cum cred că știm cu toții (căci doar a curs atâta cerneală acum 3 ani), cei de la Iulius Mall au început implementarea sa în parcarea acoperită de sub Auchan IM, dar chiriașii s-au răzvrătit.
Las' că va fi implementat sistemul în cadrul noii parcări supraetajate care se ridică acum lângă clădirea Iulius Mall.
Io sper să fie și cu plată.
1

#235 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 mai 2017 - 10:35

Eu cel putin n-am pomenit nimic de parcare cu plata (decat poate tangential dar fara nici o intentie expresa) ci de faptul cum pot fi semnalizate locurile libere intr-un mod eficient pentru automobilisti in interiorul unei parcari mari...
0

#236 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1387
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 02 mai 2017 - 10:57

Vezi postareamile, la 02 mai 2017 - 10:35, a spus:

Eu cel putin n-am pomenit nimic de parcare cu plata (decat poate tangential dar fara nici o intentie expresa) ci de faptul cum pot fi semnalizate locurile libere intr-un mod eficient pentru automobilisti in interiorul unei parcari mari...


asa ar fi logic, semnale luminoase pe fiecare nivel cu locurile libere, aceste lumini cu senzor care sa dirijese soferii etc
sunt normale la o parcare cu plata, ar trebui sa fie obligatorii. dar daca e parcarea e la mall si moca, poate nu ii intereseaza
0

#237 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 mai 2017 - 12:05

Parcarea IKEEA din Sabadell unde am facut cele 3 poze nu era una cu plata si iata avea acest sistem...Daca-ti respecti clientii si vrei sa-i ajuti, o faci...Costurile sistemului sunt nesemnificative in raport cu alte cheltuieli...
1

#238 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1358
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 13 octombrie 2017 - 14:15

A picat si asta :(

Citeaza

E oficial. Nu se poate face parcare ca-n Venetia in centrul istoric, la Timisoara

„Ministerul Educatiei a trimis Primariei Timisoara o adresa ca solicitarea noastra de a se aproba schimbarea de destinatie la Colegiul Leonida (CFR) a fost trimisa ISJ pentru a formula un punct de vedere. ISJ a raspuns si ministerul a decis sa se respinga solicitarea de schimbare a destinatiei din urmatoarele motive: pe raza Timisoarei spatiile sunt insuficiente, unii elevi invata in 2 schimburi. Pai avem spatii libere la periferie unde parintii nu au interes sa isi dea copiii. Un alt motiv este introducerea progresiva a clasei pregatitoare care a generat un numar mare de clase pe aceleasi spatii. De exemplu Generala 30. Noi stim ca e nevoie de spatiu, avem o investitie acolo, la Generala 30. Facem acolo un campus cu 2 corpuri noi. Astea sunt solutiile, sa construim sau sa cumparam pe de-a gata. Pentru Loga am vrut sa cumparam cladirea Postei. Nu s-a dorit sa fie vanduta. Tot in raspunsul primit de la Ministerul Educatiei se arata ca Palatul Copiilor nu are un spatiu propriu. Pai Palatul Copiilor e al Ministerului Educatiei, nu al primariei. Dupa o asemenea atitudine isi inchipuie Ministerul Educatiei ca vom fi cooperanti? Noi am vrut sa rezolvam problema ministerului cu Palatul Copiilor, dar cu o asemena atitudine nu merita„, a spus Nicolae Robu, primarul Timisoarei.


http://www.opiniatim...oara/13/10/2017

Singurele variante ce mai sunt, cred: terenul din spate de la Bega sa ajunga iar la primarie sau CJT sa faca parcare supraterana in locul actualei de langa hotel Timisoara.
2

#239 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 17 februarie 2018 - 10:29

Citeaza

La Frankfurt, la Roma sau in Monaco au fost buni. La Timisoara nu. Cum sunt trimisi la plimbare investitorii in parcari care vor sa le faca pe banii lor

Opinia Timisoarei

Rspunsul e simplu, teama de DNA sau Curtea de Conturi.
0

#240 Useril este offline   octav1an 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 07 martie 15

Postat 17 februarie 2018 - 14:23

Interparking e o firma care cred ca ar sti sa vina cu o echipa de consultanti de toate felurile cat sa nu fie probleme legale la un eventual contract nici pt primarie, nici pt ei. Suplimentar, probabil ar cere parcare interzisa pe o raza destul de mare in jurul unei parcari facute de ei.

Un raspuns si mai simplu ar fi ca ai nostri vor sa ciupeasca si ei ceva si merge mult mai usor cu firme locale, afaceristi parliti, societati detinunte de primarie, etc. etc.

Aceasta postare a fost editata de octav1an: 17 februarie 2018 - 14:24

7

Arata acest topic


  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi