STP Timișoara Forum: Linia Expres 8 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 8 Evaluare topic: -----

#541 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 aprilie 2017 - 12:29

Eu am tot zis ca E8 pana in Plopi e o dobitocenie... E linie Express for God's sake... Acum avem microbuze, sa infiinteze o noua linie, si sa plimbe lumea cu el de la Printul Turcesc... Ah ar trebuii 2 bilete... Am uitat ca la noi nu este ca si ORIUNDE in lumea civilizata, ca poti calatorii cu un bilet o anumita perioada de timp... :Facepalm_emote_gif:
0

#542 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 05 aprilie 2017 - 16:41

Vezi postareaxander89, la 05 aprilie 2017 - 12:18, a spus:

[...]
banuiesc ca din cauza strazilor inguste dintre printul turcesc si plopi [...]


Nu neaparat cat ar fi stradutele inguste, ci mai degraba din privinta intersectiilor / virajelor (vezi I.Vulcan - Andrei Saguna, de pe Porumbescu cand face dreapta spre Kaufland Sagului - nu stiu cum se numeste strada etc.).
In I.Vulcan-A. Saguna de abia vireaza un autobuz mic...

L.E.: stie cineva unde a disparut E8-ul de astazi dimineata de la 8:14?! M-am uitat pe aplicatie in jurul orei 7 (nu vreau sa mint dand o ora falsa, dar era aprox. 7) si erau 5 autobuze pe traseu. Apoi la 8 si un pic apareau doar 4, iar la 8:15-8:30 au "picat" aplicatiile. La 8:14 teoretic pe grafic la Levantica, in practica - pauza. A venit. la 8:36.

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 05 aprilie 2017 - 16:49

0

#543 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 aprilie 2017 - 18:10

Trenul doi intra in serviciu doar la ora 7:09 de la Scoala Plopi. Pana atunci sunt doar 4 pe traseu.

Imagine atasata: e8.jpg

Se observa ca e special pentru elevi, avand si o pauza mare (8:30-9) dupa ce efectueaza o tura completa.
0

#544 Useril este offline   bata 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 31 ianuarie 10

Postat 05 aprilie 2017 - 18:40

>L.E.: stie cineva unde a disparut E8-ul de astazi dimineata de la 8:14?! >
Tot acolo unde a disparut si E7-le de aseara.
0

#545 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 aprilie 2017 - 18:56

@bata M-ai facut curios, deci hai sa vedem unde a stat "lenesul si chiulangiul" de sofer la ora aceea:

Imagine atasata: e8-2.jpg

Culmea! Nu tragea chiulul ci parcurgea distanta de la Pestalozzi pana la I.Vulcan in 13 minute. :Facepalm_emote_gif: Conform graficului ar trebui sa nu faca mai mult de 6 minute pe aceasta portiune de traseu. Nu am timp sa studiez intregul traseu, dar in mod sigur timpul de parcurgere e dublu la ora aceea.
2

#546 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 05 aprilie 2017 - 19:43

Florin, poti verifica - doar daca ai timp si poti, nu e chiar urgenta nationala - daca a trecut unul (dinspre Apateu spre Sagului) undeva la 8:10?! Eu cand am ajuns pe Campului am vazut chiar la capatul strazii unde e sensul giratoriu un autobuz, poate era 21, nu stiu, dar ma gandesc sa nu venit mai repede cel de 8:14 (Levantica) si apoi pauza pana la 8:36. Am vrut sa verific treaba asta, atunci, pe aplicatie, insa tocmai "picase".

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 05 aprilie 2017 - 19:46

0

#547 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 aprilie 2017 - 20:03

Pai nu. Cel ce trebuia sa vina la 8:14 era chiar GNU, adica cel din tabelul de mai sus si fiind intre Pestalozzi si I. Vulcan intre 8 si 8:15, nu avea cum sa fi plecat mai repede.
Fix la 8:10 mergea un 21 (HAA) spre I.Vulcan, deci pe el l-ai vazut.
0

#548 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 05 aprilie 2017 - 20:33

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 aprilie 2017 - 20:03, a spus:

Pai nu. Cel ce trebuia sa vina la 8:14 era chiar GNU, adica cel din tabelul de mai sus si fiind intre Pestalozzi si I. Vulcan intre 8 si 8:15, nu avea cum sa fi plecat mai repede.
Fix la 8:10 mergea un 21 (HAA) spre I.Vulcan, deci pe el l-ai vazut.


:fahren0018: :fahren0018: Multumesc frumos! :beer2:
0

#549 Useril este offline   dawin45 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 30 mai 10

Postat 07 aprilie 2017 - 21:33

Va rog sa implementati si la E8 chestia cu controlul permanent in autobuz.
Ieri am mers cateba statii de la mecanica spre pestalozi din 20 de persoane ce au urcat numai eu am validat.Ora 19 si...
2

#550 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 aprilie 2017 - 22:02

Foarte probabil sa se intample zilele urmatoare.
2

#551 Useril este offline   xander89 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 16 decembrie 16

Postat 07 aprilie 2017 - 22:51

sau mai bine nu, la cate intarzaieri are linia asta din cauza traficului mai sa si stea cate 2-3 minute in majoritatea statiilor pana urca toti doar pe la usa din fatza si valideaza toti pe rand, asta pe langa ca e si aglomerat pana la refuz la orele de varf.


daca vreti sa prindeti blatistii mai bine faceti controale mai dese dupa metoda clasica.

Aceasta postare a fost editata de xander89: 07 aprilie 2017 - 23:08

0

#552 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 aprilie 2017 - 23:07

Scopul nu e sa "prindem" pe cineva, ci sa-i convingem sa valideze, sa cumpere bilete...
3

#553 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 aprilie 2017 - 01:11

Problema e una generalizata, seara mai ales, putini valideaza, nu prea conteaza linia... RATT-ul ar trebuii sa mareasca urgent echipa de control... care ar trebuii sa fie platiti cu % din amenzi pentru ai motiva.

Fara aplicarea de amenzi si controale dese pe toata durata cat autovehicolele sunt pe trasee problema nu se rezolva prea multe... Ar trebuii si afise puse prin statii (nu doar pe panouri) si prin MTC-uri.

Nu m-ar deranja si actiunea controlorilor insotiti de politia locala si de oprirea autovehicolelor intre statii. Am vazut destui care coboara in graba din vehicole la vederea echipei de control.
2

#554 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 08 aprilie 2017 - 20:41

Nu cred ca vor prinde pe toti cei care calatoresc fraudulos. Cand vezi controlorii in statie, persoanele fara bilete coboara si restul valideaza.
0

#555 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 aprilie 2017 - 21:46

Repet: ideea nu e de a-i prinde ci de a-i face sa valideze sau sa-si cumpere bilet.
1

#556 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 aprilie 2017 - 09:32

Vezi postareaBobby, la 08 aprilie 2017 - 01:11, a spus:

ar trebuii sa fie platiti cu % din amenzi pentru ai motiva.


Asta e o greseala, pe modelul din SUA cu inchisorile private. Tot ce obtii este niste persoane care aplica legea/regulamentul "la sange", fara discriminare.

Gen, n-ai validat fiindca nu mergea validatorul, dar peste 3 statii si-a revenit? Amenda! N-ai compostat fiindca e blocat compostorul? Amenda! Chestia asta se aplica cu drag la RATB, apropo, am citit povesti cu controlorii din Bucuresti de-ti vine sa-ti versi matele.

Daca tot discutam despre personal in plus, mai bine reintroducem taxatorii.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 10 aprilie 2017 - 09:35

0

#557 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 aprilie 2017 - 10:48

Nu sunt deacord. Daca aplica legea la sange, prin rascoala publica, ar fi indirect si RATT motivata sa-si scuture putin fulgii, si sa lucreze la implementarea unui sistem fiabil si potent.
0

#558 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 aprilie 2017 - 15:52

Nu vorbesc teorii, ci chestii care s-au intamplat deja. E valabil peste tot, cine umbla cu mierea se linge pe degete :)

Apropo de partea cu amenzile si aplicarea oarba a regulilor, aminteste-ti ce scria Dr2005 chiar aici pe forum: "desigur, mai avem validatoare care pur şi simplu nu validează (nu recunosc niciun fel de card) sau cu displyul defect. Desigur, controlorii nu cred asta, chiar dacă le arăţi, că tot trebuie să îşi facă planul de amenzi." Au fost revolte prin Bucuresti pe tema asta? Fix fîs, n-a fost nimic, ca nu-i un inconvenient major.


Nici vizavi de partea cu inchisori private nu glumesc. Vezi semnalele de alarma care se tot trag, de ex. in HuffPo: "States with private prisons have been observed to dole out sentences double the time of state-run prisons. Does this put judges in danger of incarcerating people who otherwise wouldn’t have been sent to prison because of the lobbying of lawmakers? Does this $3.3 billion mean corruption and forced sentences, kickbacks, and other increases in illegal prosecution? The answer is yes.". Sau ne amintim de scandalul Kids4Cash, poftim: "The "kids for cash" scandal unfolded in 2008 over judicial kickbacks at the Luzerne County Court of Common Pleas in Wilkes-Barre, Pennsylvania. Two judges, President Judge Mark Ciavarella and Senior Judge Michael Conahan, were convicted of accepting money from Robert Mericle, builder of two private, for-profit youth centers for the detention of juveniles, in return for contracting with the facilities and imposing harsh adjudications on juveniles brought before their courts to increase the number of residents in the centers.". Chestiile astea li se par oribile acelor persoane carora li se intampla, dar cumva nu starnesc proteste ...


In fine, ma gandesc ca s-a inteles, ma opresc aici ca sunt offtopic de mult :)
0

#559 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 aprilie 2017 - 20:16

In plus, nu ai cum sa-i platesti cu un procent din amenzi, din moment ce amenzile nu ajung la RATT ci la bugetul local. Ar insemna sa "furi de la tine si sa dai la alti".
0

#560 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 11 aprilie 2017 - 17:51

Cand ajunge experimentul asta cu controlul si pe E8?! Nu de alta, dar musai trebuie sa pierd zeci de minute in coloana de pe Vulcan, sa si intarzii la lucru, doar ca sa vad - macar o data!! - ce "efect" va avea, daca va avea...mai ales la orele de varf cand e full.
1

Arata acest topic


  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi