STP Timișoara Forum: infoTrafic STPT (RATT) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

infoTrafic STPT (RATT)

#121 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 martie 2017 - 12:32

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 12 martie 2017 - 18:36, a spus:

Vlad, cum spuneam, nu e specialitatea mea asta. O sa-i rog pe colegi sa se uite peste ce ai scris. Te tin la curent...
Din cate stiu, cardul RATT nu este citibil de NFC-ul din telefon, deci nicio sansa sa avem asa ceva.


Asta nu stiu. Eu am plecat de la simpla logica, apropii cardul de un telefon cu NFC activat, iar acesta va da semnal de citire, si aparent nu va primi nimic, insa il recunoaste.
0

#122 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 martie 2017 - 13:03

Am incercat si eu si in afara de a-l recunoaste nu poate face. In plus UTI nu ne va da niciodata dreptul de a-l folosi astfel (cardul)

Citeaza

Please be aware that due to some phone manufacturer’s hardware design decisions, it is impossible to read Mifare cards on some Samsung and LG devices


Deci si daca ar merge pe Huawei-uri, OPPO, Xiaomi, sau alte chinezisme, ce rost ar avea, daca nu se poate folosi cu orice device.

__________________________________________________________________________________________________________________________

Cosmin a modificat aspectul tabelelor, astfel fiind mai usor de citit.
0

#123 Useril este offline   Sim 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 19 aprilie 13

Postat 13 martie 2017 - 13:15

Cardul s-ar putea incarca prin NFC fara probleme, dar din pacate sunt cateva limitari:
- trebuie stiute codurile de acces ale cardului, care sunt diferite pentru fiecare card. sau cel putin algoritmul prin care sunt generate
- nu toate telefoanele cu Android stiu sa citeasca tipul de card folosit de RATT, la fel cum a spus si Florin
- iPhone nu stie sa citeasca carduri NFC
- de Windows Phone nu stiu, dar la prima cautare pe Google pare ca ar sti.
0

#124 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 martie 2017 - 19:14

Scria cineva pe Play ca numarul de statii din tabel e mai mare decat in realitate (adica ca am fi bagat noi din burta niste statii) si ca numele statiilor e gresit in multe cazuri. :wacko: Daca observati asa ceva, va rog sesizati aici. :beer2:
0

#125 Useril este offline   FxTm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 08 martie 17
  • Sexul:masculin

Postat 14 martie 2017 - 20:52

Ar trebui sa vina cu date concrete, nemultumitii :)
Eu nu am descoperit pe traseele mele asa ceva.

O sugestie as avea , sa se schimbe denumirile unor statii care au acelasi nume dar se afla la cel putin 2 strazi una de alta. Teoretic e ok dar ....
Exemplu:

- Capatul 2&7 - Bd. Dambovita si fosta Arta Textila care se afla la 3 statii - actuala .... Bd. Dambovita (STATIA AUTO).
- Statia 3&E1 - Bd. Regele Carol si 2 starzi mai incolo unde vireaza 9 spre gara e tot Bd. Regele Carol
- Probabil ca mai sunt

Poate noi timisorenii mai stim cum sta treaba, dar unul nou in oras ....

Aceasta postare a fost editata de FxTm: 14 martie 2017 - 20:54

1

#126 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 martie 2017 - 21:46

Avem si un aspect nou al tabelelor (plus o icoana pentru vehicul in statie), disponibil desigur, fara niciun fel de update din partea utilizatorilor:

Imagine atasata: Screenshot_2017-03-14-21-21-29.png Imagine atasata: Screenshot_2017-03-14-21-23-31.png

Multumim aici tuturor celor ce au evaluat corect aplicatia pe Google Play. :beer2:
2

#127 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 martie 2017 - 22:00

Nu se pun ca sunt pe pile :rad: :rad: :017:
1

#128 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 14 martie 2017 - 22:22

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 martie 2017 - 21:46, a spus:

Avem si un aspect nou al tabelelor (plus o icoana pentru vehicul in statie), disponibil desigur, fara niciun fel de update din partea utilizatorilor:

Atasament Screenshot_2017-03-14-21-21-29.png Atasament Screenshot_2017-03-14-21-23-31.png

Multumim aici tuturor celor ce au evaluat corect aplicatia pe Google Play. :beer2:

Observatie: pe Samsung Galay j5 (2016) ecran de 5.02 inch tabelul apare corect afisat, iconita cu vehicului in statie are marimea potrivita, adica inaltimea randului respectiv. Pe Tableta Samsung Galaxy tab s2 ecran de 8 inch iconita cu vehiculul in statie are o inaltime putin mai mare decat a randului cu mele statiei respective, astfel incat orele de sosire pentru statiile urmatoare apar afisate usor decalate..randul cu ora de sosire putin mai jos fata de numele statiei...nu perfect aliniat. nu e un inconvenient major. just asking...
0

#129 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 martie 2017 - 22:45

Am observat si eu asta in mod landscape. O sa-i spun lui Cosmin.
0

#130 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 14 martie 2017 - 23:02

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 martie 2017 - 22:45, a spus:

Am observat si eu asta in mod landscape. O sa-i spun lui Cosmin.

Multumesc pentru ajutor. Tocmai de aceea am si precizat exact modelul tabletei, pentru ca desi are ecran de 8 inch si o folosesc in mod portrait cand verific aplicatia are un aspect ratio mai ciudat adica 6/9 daca nu ma insel fata de 10/4 cum are de pilda modelul Samsung Galay tab s1. Si cand ma uit pe ea la filme in mod landscape imi apare banda neagra in partea de sus si jos a ecranului..datorita modului ei de afisare...
0

#131 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 martie 2017 - 08:01

Doua mici observatii .. :)

Pe telefonul meu, se decaleaza numele statiilor de timpi, cand numele e prea lung. Se reseteaza la trecerea pe urmatorul sens (tabel nou?).

Imagine atasata: Screenshot_2017-03-14-18-10-53.pngImagine atasata: Screenshot_2017-03-14-18-11-04.png


Ar fi fain daca butonul "X" ar avea o zona mai mare pe care sa poata fi atins, gen un patrat in jurul semnului respectiv. Cum e acuma, e cam greu de nimerit daca ai ecranul mic :)

Imagine atasata: Screenshot_2017-03-14-18-12-11.png

0

#132 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 15 martie 2017 - 08:19

Doar statia Cl. Torontalului (Liege) iti face figura asta nu? Cam asta e cea mai lunga, dar se rezolva.
0

#133 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2501
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 15 martie 2017 - 09:34

La linia 33b lipseste statia Baumaxx spre Metro.
0

#134 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 martie 2017 - 11:32

Da. Va aparea cu Leroy Merlin direct. S-a schimbat si pe tablele de statie si in graficele de pe site.

Atentie! Probabil de maine va disparea si statia Ciarda Rosie de pe linia E2, sensul Continental-Stuparilor. Sa nu avem reclamatii ca am furat-o noi. :D

Iata inca un avantaj al faptului ca avem totul la noi pe server, altfel, chiar pentru aceasta banala modificare, voi ar fi trebuit sa faceti un update al aplicatiei si asta cred ca ar fi devenit in scurt timp mai enervant decat aspectul mai minimalist al aplicatiei.
2

#135 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 martie 2017 - 12:26

Dispare doar Ciarda Rosie, sau intreaga bucata pana la Conti? Iar pe sensul opus?
0

#136 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 martie 2017 - 15:23

@ Visor:


Mai este statia "Str. Sf. Ap. Petru si Pavel" care cauzeaza overflow. Afecteaza 14, M14 si E2. Pe 14 in sensul spre Baritiu, fiind a doua statie, face toata lista sa fie putin decalata.
2

#137 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 martie 2017 - 18:00

Vezi postareacseh_17, la 15 martie 2017 - 12:26, a spus:

Dispare doar Ciarda Rosie, sau intreaga bucata pana la Conti? Iar pe sensul opus?


Dispare doar statia mentionata, autobuzul facand o bucla prin zona (nu stiu exact pe unde, dar asta mi-au spus si mie). Pe sensul opus nicio modificare.
Graficele vor fi online in aprox. 10 minute, pe site.

Vezi postareadAImon, la 15 martie 2017 - 15:23, a spus:

@ Visor:
Afecteaza 14, M14 si E2. Pe 14 in sensul spre Baritiu, fiind a doua statie, face toata lista sa fie putin decalata.[/size]


Se rezolva si asta. Multumim ca ne-ai atras atentia. :beer2:
1

#138 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 martie 2017 - 20:46

Avem adaugata si linia 23 in aplicatie, desigur fara sa fie nevoie de vreun update, asa cum stiti deja. Atentie insa, linia nu e deservita toata ziua, asa cum se observa si pe graficele de pe site.
1

#139 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 martie 2017 - 07:55

Referitor la zona de excludere de la capete. Am observat ca uneori, cand un vehicul se apropie de capatul de linie, dar nu a ajuns inca (de exemplu, linia 10 dupa ce trece de Balta Verde spre Torontal - deci la 4 statii distanta de capat), pur si simplu dispare din aplicatie (apare graficul). La fel se intampla si pe site. Chiar asa de mare e zona de excludere, sau e alta problema?

LE: am facut un refresh acum si a reaparut in statie la M. Basarab, deci nu cred ca era vorba de zona de excludere. Or fi probleme de comunicare cu anumite obc-uri?

Aceasta postare a fost editata de Paul85: 28 martie 2017 - 07:57

0

#140 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 martie 2017 - 11:29

Da, sunt niste "zone negre" unde semnalul GPS sau cel GSM/GPRS (Telekom) e insuficient, vehiculul disparand de pe harta. Aveam asa ceva de la Maria pana in Balcescu (GPS), in zona strazii Cluj (GSM/GPRS), etc. (cel din urma s-a rezolvat nu de mult)
0

Arata acest topic


  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi