STP Timișoara Forum: infoTrafic STPT (RATT) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

infoTrafic STPT (RATT)

#81 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2017 - 16:21

Varianta 2 e pe play. Schimbari prea mari nu sunt,
(dupa cum stiti) doar ca e pe alt server si ca s-a rezolvat linia 13.
Sper ca din noua locatie sa mearga mai bine.
0

#82 Useril este offline   mst 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 31 martie 09

Postat 09 martie 2017 - 16:23

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 09 martie 2017 - 15:57, a spus:

Cand spui ca grafica e urata, la ce te referi exact? Butoane prea simple (puteam sa fac orice alt model, 3d, transparente, cu umbra, etc), dar toata lumea lauda stilul flat, minimalist... In plus, ideea e ca aceste elemente sunt pe server, nu in telefon, deci nu stiu daca ti-ar fi convenit sa ai butoane SF, care sa se incarce dupa 5 minute si sa-ti faca un trafic enorm. Scopul e utilitatea si nu acela de a epata cu o grafica sofisticata.

L.E. astept cateva exemple de grafica ce iti place, din aplicatii pe aceasi tema, a altor regii de profil din tara... Sa ma inspir de acolo.

Evident butoanele ar trebui sa fie in resursele locale, nu aduse de pe server la fiecare request. Tot ce ar trebui sa se transmita intre telefon si server ar fi datele de trafic si cel mult flaguri care sa semnalizeze ca la anumite chestii sa fie facute reload. De exemplu asta ati putea face(daca nu ati facut), ca doar cand se face update la o imagine sa se faca refresh in aplicatia locala. Altfel sa ramana local.
Nu doar butoanele sunt cele care fac ca o aplicatie sa sa simta ok sau nu la utilizare.

Nu sunt talentat la grafica, dar imi pot da seama cand o aplicatie nu arata si nu se 'simte' bine.
Dar exista oameni care se ocupa cu asta, nu trebuie sa le faci tu. Nu trebuie sa te compari cu alte regii.
Uite aici https://www.meetup.c...ra-UX-UI-Group/ este un grup de designeri. Chiar la una din intalniri s-a facut un workshop cu idei de imbunatatire a aplicatiei de android veche(neoficiala). Nici aia nu arata bine si nu are UX/UI grozav, dar din pacate e mai buna decat cea oficiala. Nu stiu daca ideile discutate au ajuns si la cei care fac aplicatia, dar a fost un exercitiu fain.

Puteti sa luati legatura cu ei si sigur primiti destule idei bune.
1

#83 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2017 - 16:27

Pai, exact de asta am intrebat... Eu am realizat butoanele, icoanele si imaginile si intrebam strict de astea, ca sa repar daca e ceva de reparat.
0

#84 Useril este offline   Darius Costolas 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 20 februarie 17

Postat 09 martie 2017 - 16:54

In aplicatia mea web https://liveratt.hrfp.ch/, orice request facut merge la serverul meu si apoi la serverele ratt de unde ia informatia. Acea infromatie este tinuta pentru 5secunde in cache si oricine face un alt request in acest interval va primi acea informatie. Eu nu inteleg cum nu puteti in 2017 sa faceti sa mearga cum trebuie. Treceti pe nginx, apoi folositi http://nginx.org/en/..._balancing.html pe 2,3 servere daca chiar e nevoie. La o adica, dati-mi access si il fac eu pe gratis ...
1

#85 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 martie 2017 - 17:05

Ai putea mari cache-ul chiar la 30 de secunde, oricum din cate am inteles si vehiculele trimit date o data la 30 de secunde, si astfel ai mai reduce incarcarea serverului RATT
1

#86 Useril este offline   Darius Costolas 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 20 februarie 17

Postat 09 martie 2017 - 17:06

Bun, da, logic, asta fac eu, dar de ce nu fac ei asta ? Sau daca o fac, de ce nu o fac bine ?
0

#87 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 09 martie 2017 - 18:50

Propunerea mea pentru grafică, interfață simplă inspirată din material design (se găsesc multe resurse și guidelines pentru asta, aici e ceva foarte general):
Imagine postata
Imagine postata


Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
3

#88 Useril este offline   RB93 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 298
  • Inregistrat: 16 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 martie 2017 - 20:05

Frumos designul postat de Bodo. Ca sa fie in ton cu gusturile primarului si cromatica pe care merge orasul ar putea fi pus mov (violet?) in loc de albastru Imagine postataImagine postata
Daca ar fi si o varianta in Engleza si/sau Franceza (avem foarte multi studenti care stiu doar una din lb astea) + o sectiune de Info in care sa se explice pe scurt de unde sa ia bilete, cat costa, cum e cu portofelul electronic ar fi cireasa de pe tort. :D

Aceasta postare a fost editata de RB93: 09 martie 2017 - 20:06

3

#89 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2017 - 22:04

Pe moment am prefera ca elementele sa fie la noi pe server. (chiar daca sunt minimizate cat s-a putut) E mult mai simplu de modificat ceva atunci cand e nevoie si chiar e nevoie foarte des. E foarte aiurea sa pui utilizatorii sa faca un update de fiecare data cand apare ceva nou.
Bodo, cum s-ar misca ce ai desenat tu, daca ar fi la noi pe server si nu pe telefon? Ce volum de date ar implica pentru utilizator si cat de repede s-ar incarca pe 3G, de exemplu?

Nu sunt intrebari la misto, ci chiar vreau sa-ti aflu parerea.

L.E. Pentru autobuze schema asta nu e valabila, trebuind derulat foarte mult pana sa ajungi la linia dorita.
1

#90 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 09 martie 2017 - 22:16

Îmi pare rău, dar chiar nu știu, nu mă pricep la programare, eu doar am făcut partea vizuală într-un editor grafic.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
1

#91 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2017 - 22:44

Eu m-am luptat sa fac butoanele cat mai mici ca dimensiune a fisierelor, nu ca dimensiune fizica. Am reusit ca toate butoanele liniilor de tramvai, de exemplu, sa aiba in jur de 12kb. Ne-am agitat si sa le grupam astfel incat sa nu fie nevoie de scroll deloc. Insistam ca aplicatia sa fie pe server, pentru a nu fi nevoie sa scoatem o versiune noua a aplicatiei doar pentru ca troleibuzul opreste la RATT in fata si nu la ILSA ca pana acum (exemplu concret). :)
3

#92 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 martie 2017 - 00:28

Doar de dragul discutiei:

Imagine atasata: ratp.jpg

Ce am gasit la RATP (Paris)... Are peste 5 milioane de instalari si un rating de 3,3 (Peste 9.000 evaluari cu doar o stea din 37.000 in total). Nu-mi pare sa arate prea grozav, totusi nu i-a luat nimeni la injuraturi pe play si nici nu i-au amenintat cu DNA-ul ca sa recupereze sumele investite in aplicatie. :(

Si de la BKK (Budapesta), cu violet... :)

Imagine atasata: bkk.jpg

Simplu si functional

De la regii/companii din tara nu am gasit inca. (caut doar pe cele oficiale, nu ma uit decat la aspect, design, ca nu am chef sa le instalez pe toate sa vad cum merg, deci presupun automat ca merg bine)
2

#93 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 10 martie 2017 - 09:33

La cea de la Paris în acel screenshot e widgetul, mi se pare că aplicația in sine e okay:
Imagine postata
Imagine postata

Ambele, mai ales cea din Budapesta seamănă cu propunerea mea.



Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
0

#94 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 martie 2017 - 09:44

Pe moment Cosmin a marit caracterele din tabel. Lucram in continuare...
0

#95 Useril este offline   mst 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 31 martie 09

Postat 10 martie 2017 - 10:46

La culori arata mult mai bine Budapesta. Cel de la Paris(widgetul) are prea multe culori, e obositor. De altfel asta probabil e si baiul la butoanele facute de tine, sunt obositoare si arata ca o grafica din 1980. Nu stiu cum ti se pare ca seamana cu Budapesta.
Daca nu stii sa accepti feedbackul o sa te stresezi si mai mult.

Cand am zis sa tii imaginile pe aplicatie nu ma refeream sa se faca update din google play cand vrei sa schimbi ceva, ci sa existe un flag intre aplicatie si server care sa semnalizeze ca trebuie facut download la o imagine noua(aplicatia sa faca download si sa foloseasca imaginea noua) si sa se foloseasca imaginea noua pana la un nou update.
Nu stiu cum se fac softurile in android, dar banuiesc/sper ca e posibil asta.

Nu trebuie sa te compari fix cu aplicatiile altor regii de transport, poate sunt facute mai demult si designul e in urma. Comparatia cu alte regii din Romania e si mai fara sens, stii cum se fac softurile si proiectele in institutiile publice(vezi velotm).
1

#96 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 330
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 10 martie 2017 - 10:50

mst, eu ziceam că propunerea mea seamănă cu cea din Budapesta (o găsești câteva postări mai în spate) nu aplicația actuală a RATT.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
0

#97 Useril este offline   FxTm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 08 martie 17
  • Sexul:masculin

Postat 10 martie 2017 - 11:35

Imi place v2! :)
1

#98 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 martie 2017 - 11:44

Acuma, oi fie eu batut in cap si nu pricep, dar sa-mi explicati si mie (Florin, Cosmin) care e faza cu 'totul pe server'...

I mean, ok, inteleg, tabelele in sine le aveti ca si un webFrame inclus in aplicatie. Makes sense. Dar de acolo si pana a avea totul, e cale lunga. Ajunge sa faci un 'schelet' in Android Studio, in care construiesti HomePage-ul unde sunt butoanele, bagi un About, m-ai eu stiu ce. Iar cand omul selecteaza tipul de MTC, sari intr-un alt ViewController si reintri pe webframe. Cele doua se pot combina extrem de simplu.

Vezi aplicatia iOS. Totul a ramas local, mai putin afisarea timpilor, care am pus-o intr-un iFrame, exact acelasi care il aveti si voi, pana remediez problemele, si revin la veche forma.

Daca toate cele spuse mai sus sunt adevarate, ii transmit salutari domnului D, pt ca m-a facut prost in fata cand i-am zis ca toata aplicatia se bazeaza defapt pe un webframe.


Cazul in care nu este asa, si aici chiar devin curios, de ce insistati pe stocarea, chiar si a imaginilor, online?
0

#99 Useril este offline   mst 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 31 martie 09

Postat 10 martie 2017 - 14:19

Vezi postareaBodo, la 10 martie 2017 - 10:50, a spus:

mst, eu ziceam că propunerea mea seamănă cu cea din Budapesta (o găsești câteva postări mai în spate) nu aplicația actuală a RATT.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

ma refeream la florin si la aplicatia oficiala. propunerea ta arata foarte bine
0

#100 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29745
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 martie 2017 - 16:19

Cristi, asa cum am mai spus: se schimba o linie, apare una noua sau dispare, vrem sa putem modifica in timp real continutul si acesta sa fie afisat imediat pe telefoane, fara a fi nevoie de un update. In rest, ce se poate si ce nu din punct de vedere software, nu ma pronunt, nefiind domeniul meu. (cine a inteles ca eu as fi vreun mare softist, a inteles gresit :) )

Ma pun in week end sa lucrez la niste butoane noi, sa vedem ce iese si cat de mari vor fi fisierele.
0

Arata acest topic


  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi