STP Timișoara Forum: Linia Expres 3 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 3 Evaluare topic: -----

#461 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 august 2016 - 08:05

Statia Jiul (in sensul spre gara) pentru E3 mai este sau s-a desfintat?
0

#462 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29765
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 august 2016 - 09:29

In legatura cu cea de la E3 nu am primit niciun comunicat cum ca ar fi modificari, doar pentru statia Jiul de pe Republicii.
In Radfleet apare in continuare.
0

#463 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 septembrie 2016 - 15:13

Unde întoarce E3, dacă s-a închis circulația pe Calea Martirilor, de la str. Musicescu până la intrarea în Giroc?
0

#464 Useril este offline   savagedanyro 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 13 decembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 septembrie 2016 - 16:24

As vrea sa vad maine cum iese E3 pe Apicultorilor :)))))))))))))))
0

#465 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 21 octombrie 2016 - 21:26

Buna seara,

Am o nelamurire si poate aveti vreun raspuns: linia 3 si linia E3 sunt 2 "chestii" total diferite sau...? Am urcat azi intr-un E3 (din simplul fapt ca E7-le se retragea) de la statia Polona, cu gandul sa ajung la UVT pentru a lua mai departe E8. Banuind ceva despre aceste 2 linii, am intrebat soferul si mi-a spus ca este E3 si ajunge la universitate. Dar din sensul de la resitei, a luat-o spre gara, asa ca am preferat sa cobor la statia Iuliu Maniu, in sens, si sa iau totusi un E8 de acolo, chiar daca am ocolit destul...
Pana la urma acel E3 de la gara ajungea si la Universitate, sau avea alt traseu? Pe aplicatia Public Transport aparea in timp real 3-ul cu statiile lui, nicidecum ca as fi intr-un e3.
Multumesc!
0

#466 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2502
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 21 octombrie 2016 - 21:46

Sunt 2 linii diferite, dar din vari motive soferii nu schimba afisajele si ajunge E3 la Abator. Vezi aici traseul.
1

#467 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 octombrie 2016 - 23:16

Na asta e buna... :Facepalm_emote_gif:
Ia,o scuza buna si pentru asta! Asta numai e nici neatentie, si nici altceva. Este pura lipsa de interes, si nesimtire fata de calatori!
1

#468 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 22 octombrie 2016 - 10:55

Se putea să nu bagi tu o strâmbă? Mai bine te-ai fi întrebat de motivul pt care RATT menține această cretinitate, adică două linii deservite simultan de același autobuz. Cred că e un caz unic în Europa.
0

#469 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 octombrie 2016 - 11:16

Nu este o "stramba" gratuita. Daca asa s-a hotarat de catre conducerea RATT, soferii au obligatia sa respecte hotararea pana la schimbarea ei...Asta ar insemna disciplina la locul de munca...


Nu cu mult timp in urma dadea Cristi exemple de dincolo unde pe diferite linii cu frecventa rara (redusa) merge acelasi autobuz, schimbandu-si mereu afisajul...si toate astea pentru ca autobuzul si soferul sa nu aibe timpi morti din belsug...

Putem discuta daca L3 sau E3 se justifica sau nu, daca traseul lor este unul solicitat sau nu indeajuns, insa nu putem discuta daca soferii trebuie sau nu sa afiseje afisajul corespunzator traseului...
In cazul nostru cifra 3 regasindu-se pe ambele linii, nu atrage atentia de la abaterile soferilor in mod deosebit insa cum ar arata lucrurile daca aveam o combinatie intre L3 si E6?...


Personal m-am plictisit de cate ori am scris despre aceste nereguli insa atata timp cat exista si aparatori ai acestor nereguli, este extrem de clar ca lucrurile nu se vor indrepta. Mai ales ca seful-sefilor de la RATT este preocupat de alte probleme mult mai serioase iar subalternii lui de multe ori nici nu stiu ei insisi de ce sunt pusi in acele functii!...
4

#470 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 980
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 22 octombrie 2016 - 11:33

Dupa parerea mea, putea foarte bine sa fie E3 din Apicultorilor si pana-n Freidorf!
1

#471 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29765
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 octombrie 2016 - 12:19

Parerea ta e ok daca ai gratuitate, dar celor ce platesc bilet nu le va conveni.
0

#472 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 octombrie 2016 - 12:26

:up_arow: :up_arow: Pai si pretul biletului?...

Ca si asta este un aspect. Cine merge pe L3 cu portofel electronic cum este incasat daca afisajul este pus pe E3?... Si invers, cum este incasat cel ce merge pe traseul E3 (Apicultorilor - Gara de Nord) daca afisajul este pus pe L3...

Cum stau in Freidorf, rar vad afisajul pus corect la aceasta linie, respectiv L3...Si banuiesc ca cel cu afisajul cu L3 merge tot asa si pe traseul lui E3...

La L3 tariful este de 2 lei iar la E3 este de 2,5 lei!...
Sunt curios daca sunt calatori care folosesc linia cap-coada sau macar fragmente de traseu fara sa coboare la gara?...



LE Am postat fara sa vad in prealabil postarea lui Florin...
2

#473 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 22 octombrie 2016 - 15:06

Setările afișajului nu au nici în clin, nici în mânecă cu prețul biletului. Mai trebuiesc schimbate și setările validatoarelor.
Ok, știu. E o problemă "bătrână", dar nu i s-a găsit încă rezolvarea. Presupun că RATT nu va începe acum să-i sancționeze disciplinar sau pecuniar pe șoferi, ținând cont de criza de personal în care se află.
Și mie îmi era ciudă pe șoferii care nu respectau aceste criterii. Aveam impresia că sunt fraierul lor, conformându-mă cerințelor.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 22 octombrie 2016 - 15:07

4

#474 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 octombrie 2016 - 18:22

Si atunci care este de fapt tariful electronic cu care se calatoreste pe aceste doua linii?...Sau nici nu conteaza pentru ca nimeni nu se oboseste sa-si plateasca calatoria?...

Din punctul meu de vedere validatoarele trebuiau setate automat odata cu setarea liniei pe afisaj/e!...Sau vorbesc prostii?...




Citeaza

Și mie îmi era ciudă pe șoferii care nu respectau aceste criterii. Aveam impresia că sunt fraierul lor, conformându-mă cerințelor.


Adesea ma aflu si eu in situatii similare insa sunt cu constiita impacata!...Si cred ca acest lucru este important!...Evident ca doar pentru cei care au constiinta!.... :eusa_think:
3

#475 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29765
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 octombrie 2016 - 18:49

Nu Mile. Afisarea liniei la exterior, nu are nimic de a face cu tariful sau banii incasati din "portofel". Setarea validatoarelor insa, da. Daca soferul si-a deschis corect schimbul si planificarea e ok, totul e automat si acesta nu poate influenta cu nimic modul in care sunt taxati calatorii.
0

#476 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 octombrie 2016 - 19:18

Bun dar atunci cum ramane cu schimbarea de tarif la Gara de Nord, indiferent din ce sens vine autobuzul?...

Cum s-a gandit conducerea RATT la acest aspect, avand in vedere ca de la gara catre Girocului avem linie expres iar biletul costa 2,5 lei iar de la gara spre Freidorf biletul costa 2 lei? Deci, oficial cum a solutionat conducerea RATT acest aspect avand in vedere cele mentionate mai sus? Evident ca in discutie este plata prin portofel electronic caci la bilete treaba ar fi clara daca lumea si-ar achita calatoria?...

Nu stiu daca am scris pana acum dar de niste luni bune am si eu "portofel electronic" incarcat initial cu 50 lei si-mi pare extrem de rau ca n-am trecut mult mai de mult la aceasta forma de plata in MTC-uri...Este deosebit de facil de folosit, fara sa-ti faci probleme de bilete, etc.,...
0

#477 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29765
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 octombrie 2016 - 21:23

Pai, OBC-ul "stie" unde se afla vehiculul (si sensul) si transmite informatia catre validatoare.
0

#478 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 octombrie 2016 - 21:49

Cred ca intrebarea era, daca cineva se urca in Freidorf, isi valideaza cardul, si apoi calatoreste cu autobuzul pana in Girocului, cum se taxeaza calatoria? Se duce omul la Gara de Nord din nou la validator si mai valideaza o data portofelul, sau ramane valabila validarea pe care a facut-o cand s-a urcat in Freidorf?

Iar la intrebarea denisei.d, cred ca raspunsul complet ar fi ca 3 si E3 sunt 2 linii diferite, dar deservite de acelasi autobuz, si ca de la gara autobuzul isi continua drumul pe traseul lui E3 si ajunge in Complex (pe Republicii - Catedrala - Complex - Girocului).

Am o intrebare, totusi: pe orarul lui E3 spre Apicultorilor (pdf) apare dupa Catedrala, statia UVT, apoi Complexul Studentesc, apoi Cluj, apoi Martirilor, insa pe harta de pe site pare ca Autobuzul circula de fapt pe la Facultatea de Mecanica si de acolo mai departe pe Bd-ul V. Babes si apoi pe str Cluj (linia lui E3 nu este pe langa E7 si E8, ci e mult mai jos). Care este de fapt traseul actual?
0

#479 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2502
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 22 octombrie 2016 - 22:15

Imagine postataMai demult am urcat la Iuliu Maniu spre gara si avea E3 pe validatoare, 3 pe afisaje. Am observat dupa ce am validat. Multi urca pe traseu si merg mai departe de gara fara sa valideze din nou.
1

#480 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 ianuarie 2017 - 21:16

Nefiind prima persoană care se plânge de această problemă.

Imagine atasata: capture-20170112-210913.jpg
0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi