STP Timișoara Forum: Linia Expres 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 2 Evaluare topic: -----

#381 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2016 - 10:45

O sa adaug statia respectiva si pe harta liniilor de autobuze. Ea exista si la fel ca si tie si mie imi pare o aberatie absoluta, mai ales pe o linie expres. Am spus-o in repetate randuri ca parca percutam prea repede la cerinte de genul asta, venite de la un grup foarte mic de calatori.

Aceasi aberatie o avem si pe linia E8, unde avem statie la Pestalozzi, ca dupa 50 de metri sa opreasca si in fata liceului Calderon.
1

#382 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 19 martie 2016 - 15:35

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 martie 2016 - 10:45, a spus:

Aceasi aberatie o avem si pe linia E8, unde avem statie la Pestalozzi, ca dupa 50 de metri sa opreasca si in fata liceului Calderon.


De acord. Si retur e la fel: opreste in fata la NH, ca mai apoi sa opreasca si dupa sens.
1

#383 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 mai 2016 - 19:44

Grafice noi pentru aceasta linie pe site.
0

#384 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 03 august 2016 - 15:59

Graficele sunt actualizate pe site? Am stat la Continental in Buziasului de la 15:48 pana la 16:08. Expresul de 15:54 nu a venit. Nu e problema de asteptat, dar sa stiu daca sa ma mai iau dupa tabela.
0

#385 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 august 2016 - 20:18

Da, pe server sunt graficele din luna mai, de atunci nefiind incarcate altele. La fel si in Radfleet.
Conform planificarii de azi, JGP ar fi trebuit sa plece de la Continental la 15:54, dar la ora aceea era la... Dacia Service... :Facepalm_emote_gif: Cred ca problema e blocajul din tot centrul, blocaj datorat inchiderii pasajului Jiul si care afecteaza toate liniile ce circula prin centru.

Pe istoric viteze vad ca de la Marasti si pana la Continental a facut 10 minute, de la Gara de Est si pana la Consiliul Europei 11 minute, ...
1

#386 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 august 2016 - 23:21

Unii nu au aflat încă de închiderea pasajului de la Jiul. Dacă era vorba de pokemoni, știau tot.
0

#387 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 03 octombrie 2016 - 19:36

Am o remarca. Astazi la ora 20:16 in e2 la statia de dupa mall la cimitir am vrut sa cobor din autobuz, eram langa usa din fata. Eram in statie aproape opriti, ajung langa usa din fata si astept, tot astept nu a vrut sa deschida usa. Cand am intrebat daca poate sa deschida usa ( pe ton frumos, am crezut ca nu ma remarca din cauza ca e agomeratie) a zis ca e deschisa ma uit din nou si ii comunic ca nu este. Imi zice dupa pe un ton destul de nesimtit ca sunt deschise si dupa pe un ton ironic "vrei sa le deschid pentru tine?", posibil sa fi spus o varianta asemanatoare... M-am dus in spate si am coborat pe cealalta usa. Bine ca pana atunci le-a deschis , daca eram fata poate imi deschidea... Nu mi se pare un comportament civilizat din partea soferului...
0

#388 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 03 octombrie 2016 - 19:49

Vezi postareaBogdi94, la 03 octombrie 2016 - 19:36, a spus:

[...]daca eram fata poate imi deschidea...[...]


Nu are legatura - ca esti fata sau baiat. Am intalnit si eu astfel de soferi si da, nu deschid pe principiul ca pe usa din fata doar se urca, coborarea facandu-se pe celelalte usi. La autobuze nu am vazut, dar pe unele trolee exista niste stickere pe usi cu "urcare" si "coborare".
1

#389 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 03 octombrie 2016 - 21:44

Asta apropo de ce zicea domnul Florin de dorintele noastre ca in Germania.Asa stau lucrurile noi clienti vrem ca in Germania plătim nemteste conditii romanesti civilizatie 0
0

#390 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2016 - 21:49

Vezi postareabrioti, la 03 octombrie 2016 - 21:44, a spus:

...noi clienti vrem ca in Germania plătim nemteste ...

Daca RATT ar anunta astfel de tarife, revolutia iscata ar fi mai de amploare decat cea din '89. :D
Nu mai amintesc ca un sofer cu zeci de ani de experienta are salariul cam 20% din cat ia neamtul ce spala autobuzele. -_-
1

#391 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 03 octombrie 2016 - 22:27

Cam la fel e peste tot....doar că cei de la Ratt( soferii nu inteleg)adică din 1600 ron eu imi iau si abonamente....el....are si familia lui...daca întelegi ce vreau sa spu
0

#392 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2016 - 22:29

Inteleg, doar ca trebuie sa te corectez si sa-ti spun ca membri familiei angajatilor RATT nu mai beneficiaza de ani de zile de transport gratuit/redus. :( Tot asa cum de vreo 9-10 luni am pierdut si tichetele de masa.
1

#393 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 octombrie 2016 - 16:56

Vezi postareadenisa.d., la 03 octombrie 2016 - 19:49, a spus:

Nu are legatura - ca esti fata sau baiat. Am intalnit si eu astfel de soferi si da, nu deschid pe principiul ca pe usa din fata doar se urca, coborarea facandu-se pe celelalte usi. La autobuze nu am vazut, dar pe unele trolee exista niste stickere pe usi cu "urcare" si "coborare".

Da. Aceasta este regula în țările civilizate. La noi însă, călătorul, chiar și cel care o cunoaște, are o bucurie sadică încălcând-o. Preponderent atunci când se lasă gerul. De ce să nu-i facă în necaz șoferului, dacă poate?
Apropo, și pe autobuze există acele stickere, dar sunt aplicate pe caroserie, lângă uși.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 04 octombrie 2016 - 17:01

2

#394 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 05 octombrie 2016 - 19:33

Vezi postareaemilut, la 04 octombrie 2016 - 16:56, a spus:

[...] Apropo, și pe autobuze există acele stickere, dar sunt aplicate pe caroserie, lângă uși.


Le-am vazut astazi. Multumesc! :beer2:
0

#395 Useril este offline   Dan Bilzerian 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 22 noiembrie 16

Postat 23 noiembrie 2016 - 07:00

Care-i motivul pentru care in statia "Dacia Service" linia E2 ajunge cu o periodicitate de ~43 minute? (asta se intampla aproape in fiecare dimineata, ajunge unul la ~7:56, iar urmatorul abia dupa 8:39. Ce se intampla cu celelalte?).

L.E. Si nu cred ca traficu-i cauza, de la o vreme se circula relativ ok.

Aceasta postare a fost editata de Dan Bilzerian: 23 noiembrie 2016 - 07:01

0

#396 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 noiembrie 2016 - 10:06

Din ce am vazut pe grafice, intre 7:56 si 8:38 ar mai fi o cursa, la 8:20. Este posibil ca acel autobuz sa fi lipsit de pe traseu in acel moment, daca se circula ok, si daca celelalte 2 au venit destul de exact.
0

#397 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 noiembrie 2016 - 11:44

Afirmatia ca traficul e lejer e o gluma. Autobuzul (ZXP) care trebuia sa plece de la Stuparilor la 8:12, a plecat de la Continental (Buziasului) exact la timp, adica la 7:23. Cu toate ca trebuia sa ajunga la Stuparilor la 8:12, a ajuns doar la 8:32.
De la Grozavescu pana la Marasti (820 de metri) a facut 12 minute, de la Cluj pana la Grozavescu a facut "doar" 21 de minute. Daca voi ziceti ca asta e trafic lejer, atunci ... asa o fi. -_-

Ca sa nu ziceti ca vorbim vorbe:

Imagine atasata: e2.jpg

Rubrica blurata contine numele soferului, pe care nu am de ce sa-l fac public.
0

#398 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 noiembrie 2016 - 15:38

Eu nu am spus ca sigur se circula ok. Era doar o presupunere bazata pe faptul ca cele 2 plecari mentionate de Dan Bilzerian pareau ca sunt conforme cu graficul. Acum am inteles de fapt ca era vorba de o intarziere.
Deci cel care trebuia sa ajunga plece la 8:12 de la Stuparilor si sa ajunga la 8:20 la Dacia Service, a plecat la 8:32 si a ajuns la 8:39. De curiozitate, cel care a ajuns la Dacia Service la 7:56 a fost chiar cel care trebuia sa plece de la Stuparilor la 7:48 sau si acesta era intarziat. Adica, ma intreb daca cumva cel din fata a avut "noroc" de un trafic mai lejer, in care a putut tine graficul, iar cel din spatele lui a prins aglomeratie, lucru care este foarte posibil. Se intampla ca anumite zone din oras sa fie foarte aglomerate in anumite intervale orare, desi cu 10-15 minute inainte era lejer (de ex. foarte multi oameni se deplaseaza catre locul de munca pe un traseu anume in intervalul 7:30 - 8:30, iar la 7:15 sau 9:00 acelasi traseu e mult mai lejer). Ma intreb doar care ar putea fi solutiile pentru a contracara fenomenul.
0

#399 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 noiembrie 2016 - 20:42

Paul, ii raspundeam mai de graba lui Dan Bilzerian, am inteles ce spuneai. :)
Nu. GPY a plecat de la Stuparilor exact la 7:48 si la 7:56:49 era la Dacia Service. Eu zic ca e clar ca atunci traficul e mai ok, deci presupunerea ta e corecta.
0

#400 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 06 februarie 2017 - 09:20

Astazi la 9:10 la AEM soferul a dat jos pe toti desi trebuia sa mearga pana la Continental. Nu mi se pare normal sa nu respecte graficul...
0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi