STP Timișoara Forum: Linia Expres 8 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 8 Evaluare topic: -----

#421 Useril este offline   Flavius S. 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 29 ianuarie 13

Postat 09 noiembrie 2016 - 10:54

Azi dimineata sotia a asteptat 50 de minute in statia Veteranilor dupa E8. Pe sensul de mers spre Albastrelelor.
0

#422 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 09 noiembrie 2016 - 11:42

Vezi postareaFlavius S., la 09 noiembrie 2016 - 10:54, a spus:

Azi dimineata sotia a asteptat 50 de minute in statia Veteranilor dupa E8. Pe sensul de mers spre Albastrelelor.


Astazi la ora 10 si ceva am urcat intr-un E8 si chiar l-am auzit pe sofer vorbind cu cineva la telefon spunandu-i ca un tren (autobuz?!) lipseste. Eu nu cred ca sesizarile noastre vor fi luate in serios pe un forum, mai degraba pe site, in locul special dedicat sesizarilor.
Probabil sesizarile vor mai "curge" pentru ca si aseara s-a stat 60 de minute din Sagului dupa un E8...

Dar cum spuneam si intr-un post anterior, eu personal ma bucur ca circula si asa. Decat nimic.

Vezi postareaGygyman6, la 09 noiembrie 2016 - 09:40, a spus:

In 2007-2008, si chiar si chiar si in anii de dinainte... asta in caz ca intrebarea nu era retorica.


Intrebarea mea era in contextul in care am citit...ieri?!...un articol ceva de genul: "Robu susține că nu s-a ocupat până acum îndeaproape de regie pentru că au fost perioade când a mers mai bine la RATT" sursa: De ce nu circula bine mijloacele de transport in comun la Timisoara? Robu: Ne pleaca soferii in Rusia Si ma gandeam ca au fost vremuri bune recent...
0

#423 Useril este offline   bata 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 31 ianuarie 10

Postat 09 noiembrie 2016 - 21:05

Vezi postareaFlavius S., la 09 noiembrie 2016 - 10:54, a spus:

Azi dimineata sotia a asteptat 50 de minute in statia Veteranilor dupa E8. Pe sensul de mers spre Albastrelelor.

Bun venit in club .Sa vezi ce a fost azi pe E7.

Vezi postareadenisa.d., la 09 noiembrie 2016 - 11:45, a spus:

Intrebarea mea era in contextul in care am citit...ieri?!...un articol ceva de genul: "Robu susține că nu s-a ocupat până acum îndeaproape de regie pentru că au fost perioade când a mers mai bine la RATT" sursa: De ce nu circula bine mijloacele de transport in comun la Timisoara? Robu: Ne pleaca soferii in Rusia Si ma gandeam ca au fost vremuri bune recent...

Bravo .Bun articolul,se vede cam cit de mult il intereseaza pe primar RATT.Si ne mai miram de ce s-a ajuns unde s-a ajuns. :devil:
0

#424 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 09 noiembrie 2016 - 21:15

Personal am mai intalnit situatii sa vina tarziu expresul 8 - in special duminica...stateam si 40-45 de min dupa el, dar in zi lucratoare la ore de varf, sa nu vina NICIUNUL de la 18:30 pana la 19:25, e prea de tot...
Am intalnit aceeasi situatie vineri. Il asteptam la UVT pe sensul spre Albastrelelor. Am stat 45 de minute in statie, n-a venit. Ok, am luat E7 si mai apoi tramvaiul... 45 de minute asteptat e8 + 20 de min pe e7 si tramvai + inca 30 de min. de mers pe jos si fix cand am intrat pe usa acasa atunci pleca din Sagului. Serios?! :msg-72: :msg-72:

Vezi postareabata, la 09 noiembrie 2016 - 21:11, a spus:

Bravo .Bun articolul,se vede cam cit de mult il intereseaza pe primar RATT.Si ne mai miram de ce s-a ajuns unde s-a ajuns. :devil:


De aceea ma intrebam eu daca atat de recent merg lucrurile bine la RATT... :machine-gun:
0

#425 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 14 noiembrie 2016 - 15:35

Nu stiu daca e locul potrivit acestei postari (daca nu este, rog un moderator sa o mute) dar de ceva timp vad ca in unele statii ale E8-ului "rasar" statii mai...civilizate. Oare sa aiba si refugiu (fiind spatiul asa mare) sau visez eu prea frumos?
Desi ma indoiesc sa reziste refugiile intr-o zona ca Kuncz-ul. :machine-gun: :machine-gun:

Imagine atasata: IMG_20161114_124233.jpg
1

#426 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 noiembrie 2016 - 20:02

Prioritatea numarul unu ar fi fost statia de la Apateu, unde a trebuit sa defrisam padurea de spini ca sa se vada ca e panou in statie, nu in fata vilei persoanei sus-puse.
1

#427 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 15 noiembrie 2016 - 21:32

Va fi si refugiu? :clap: Pentru ca... nu cred ca va rezista. :crazy: Cine cunoaste Kuncz-ul, stie despre ce vorbesc. :machine-gun: :machine-gun:
0

#428 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 noiembrie 2016 - 22:22

Chiar nu stiu. Nu RATT monteaza refugiile.
1

#429 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 15 noiembrie 2016 - 22:34

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 noiembrie 2016 - 22:22, a spus:

Chiar nu stiu. Nu RATT monteaza refugiile.


Multumesc! :beer2:
0

#430 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 17 noiembrie 2016 - 14:48

Eu cred (repet, este doar o parere personala) ca domnul primar are impresia ca RATT-ul are prea multi angajati -soferi, vatmani etc. - si nu are ce face cu ei.
Ma intreb totusi cum s-ar putea concretiza dorinta dansului pe Linia E8, spre exemplu. Poate cu mai multe autobuze prinse in vesnica coloana de pe I. Vulcan?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot_2016-11-17-14-43-54.png

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 17 noiembrie 2016 - 14:48

0

#431 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 noiembrie 2016 - 16:27

Pai eu cred ca numarul de vehicule planificate este acelasi ca anterior. Daca din cele x planificate, pe fiecare traseu lipseste cate 1-2 pentru ca nu au sofer, atunci nu, numarul de vehicule de pe traseu nu e acelasi ca anterior.
Asa ca ma intreb, de unde vor fi soferi pentru a suplimenta (real, pe traseu, nu in planificare) autobuzele la orele de varf?
0

#432 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 17 noiembrie 2016 - 17:22

Doar presupunand ca ar fi soferi destui sa acopere cat "viseaza" primarul (desi visam prea frumos), lucrurile tot se vor impotmoli...in trafic. Degeaba pui cu X autobuze mai mult pe linia Y, ca traficul e acelasi. La ora 17-18 numai Vulcan-ul il strabati in 15 minute ( +Pestalozzi, +Parvan si pe unde mai este nebunie).

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 17 noiembrie 2016 - 17:22

1

#433 Useril este offline   bata 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 31 ianuarie 10

Postat 17 noiembrie 2016 - 18:05

Vezi postareadenisa.d., la 17 noiembrie 2016 - 14:48, a spus:

Eu cred (repet, este doar o parere personala) ca domnul primar are impresia ca RATT-ul are prea multi angajati -soferi, vatmani etc. - si nu are ce face cu ei.
Ma intreb totusi cum s-ar putea concretiza dorinta dansului pe Linia E8, spre exemplu. Poate cu mai multe autobuze prinse in vesnica coloana de pe I. Vulcan?

Mersi pentru pont Denisa, am sa fiu primul care face poze din E7 la 07.28 si le trimite primarului, macar acum in campanie electorala ca pe urma Dumnezeu cu mila.
2

#434 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 17 noiembrie 2016 - 18:26

Vezi postareabata, la 17 noiembrie 2016 - 18:05, a spus:

Mersi pentru pont Denisa, am sa fiu primul care face poze din E7 la 07.28 si le trimite primarului, macar acum in campanie electorala ca pe urma Dumnezeu cu mila.


Acum nu se pune, doar de luni incolo :naughty1:
1

#435 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2016 - 20:13

In niciun caz nu cred sa fie disponibili conducatori de vehicule pentru a suplimenta acolo unde e nevoie. :(
0

#436 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 17 noiembrie 2016 - 21:16

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 noiembrie 2016 - 20:13, a spus:

In niciun caz nu cred sa fie disponibili conducatori de vehicule pentru a suplimenta acolo unde e nevoie. :(


Eh, eu cred ca asta e asa....de ochii lumii. Asa cum a mai fost interesat,in urma cu ceva timp si brusc nu a mai contat nimic, pe motiv ca "o perioada lucrurile au mers bine la RATT" (serios?! :unsure: ). O minune tine 3 zile... :crazy: :crazy:

L.E.: Dar, daca as fi extrem de optimista si, sa zicem ca s-ar putea realiza treaba asta, tare as vrea sa vad vreo 2 expres-uri in aceeasi coloana pe Vulcan. Egal cu 0 ca suplimentezi atunci cand traficul e dezastru.

Ieri la ora 17 (la 17:10 am plecat de la Levantica spre Sagului - desi la ora 17:16 era in grafic), am facut 45 de minute pana la Shopping City. Poate daca vor fi mai multe curse voi face 44 de minute.

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 17 noiembrie 2016 - 21:21

1

#437 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2016 - 22:39

Foarte corect ce spui, pacat ca putina lume intelege care e situatia, cu toate ca stau minute in sir in coloana, in autobuz.
0

#438 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 17 noiembrie 2016 - 23:16

Mie chiar imi pare rau uneori de unii soferi ca "si-o iau" mai mult pe nedrept uneori de la calatori. Nu conteaza ca traficul e jalnic la orele de varf, autobuzul trebuie sa fie in statie si punct. Asta ar fi principiul multor calatori.
Ok, circul aproape zilnic cu E8 (pentru alte linii nu ma pronunt pentru ca nu cunosc), stiu ca ba lipseste, ba nu vine, ba intarzie cate un autobuz, dar de ce sa "dau in cap" unui simplu angajat care lucreaza si el ca sa castige o paine.
Noi romanii suntem foarte...ciudati: daca intarzie / nu vine un autobuz, gata, ii sarim in cap soferului ca mananca seminte / joaca carti (scuze cacofonia) la capat, ne ridicam de pe scaun in ultima secunda pentru a cobori si tot noi suntem ofensati ca soferul nu opreste in statie, ascultam manele in autobuz, etc.
Pai la asa mentalitate a noastra - a calatorilor - nici nu ma mir de ce pleaca angajatii. De ce ti-ai manca nervii pe un salar de cat o fi...ma gandesc ca sigur nu mare.

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 17 noiembrie 2016 - 23:20

2

#439 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 noiembrie 2016 - 10:03

Referitor la suplimentare vs. coloana, nu-i chiar asa. Faptul ca e coloana influenteaza timpul de parcurs, care intr-adevar, va influenta si timpul de asteptare intre 2 vehicule. Dar daca cresti nr de vehicule (ipotetic vorbind, daca ar fi destui soferi si destule masini), iar timpul de parcurs ramane acelasi, clar ca timpul de asteptare intre doua vehicule va scadea. Adica, in momentul de fata, conform graficului, un E8 face o tura completa in ~64 de minute. Cu 4 vehicule la ora de varf ar trebui sa vina cam o data la 16 minute. Acum, sa zicem ca din cauza traficului nu face tura in 64 de minute, ci in 96 de minute, si in loc sa vina o data la 16 minute, vine o data la 24 de minute. Daca ai suplimenta nr de vehicule la 6, ai avea un interval real de 16 minute intre ele. Astea in conditiile in care se pleaca de la capete in intervale regulate, si nu grupat, treaba care ar trebui coordonata de dispeceri. A doua chestie ar fi realizarea unor grafice realiste. Ca RATT-ul are la dispozitie date reale de pe traseu despre cat timp ii ia unui autobuz sa ajunga de la un capat la altul in fiecare moment al zilei. Daca graficele ar fi realizate mai realist, nu ar mai fi cazuri in care unii soferi se coordoneaza si pleaca regulat de la capetele de linii ca sa pastreze un interval cat de cat constant, (mai mare decat cel din grafic, dar constant), iar altii, mai iuti de picior (drept) pe unde se poate, incearca sa tina graficul scris, astfel ajungand sa fie vehicule grupate.
Oricum, nu circula E8 atat de des (si nici daca s-ar suplimenta n-ar circula atat de des) incat sa ajunga sa stea mai multe autobuze in aceeasi coloana, decat daca merg grupat.
2

#440 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 18 noiembrie 2016 - 12:11

Vezi postareaPaul85, la 18 noiembrie 2016 - 10:03, a spus:

[...]incat sa ajunga sa stea mai multe autobuze in aceeasi coloana, decat daca merg grupat.

De acord cu ce ai spus, dar la partea din citare te contrazic. In ritmul in care circula acum E8-ul, se nimeresc pe aceeasi ruta si cate 3, iar pe celalalt sens MAXIM unul. Stau deseori la Viteazu (pe sensul spre Fabrica de bere) si spre Sagului trec doua, la 5 (cinci!) minute unul de cealalalt, iar eu, pe sensul pentru care il astept, stau si 40-50 de minute dupa el... pana cel pe care l-am vazut primul, invers, ajunge in Sagului si se intoarce.
Oare de ce vin la 5 minute distanta?! Pe undeva s-au "impotmolit" (vezi Vulcan, vezi Pestalozzi etc.)
Ok, poate s-ar astepta mai putin - in cazul in care, prin absurd, s-ar suplimenta - desi nu sunt oameni pentru asta - dar tot vor merge dereglat, din cauza traficului la orele de varf.

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 18 noiembrie 2016 - 12:12

0

Arata acest topic


  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi