STP Timișoara Forum: Linia Expres 8 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 8 Evaluare topic: -----

#401 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 03 iunie 2016 - 22:21

Vezi postareaqew, la 03 iunie 2016 - 22:12, a spus:

Apropo acu cateva zile cat stateam sa astept linia 7 in statia Maria afisa asa: Linia 7 - 5 min; Linia 8 - 10 min; Dupa un timp (chiar nu stiu cat a trecut) tabela arata asa: Linia 7 - 1 min; Linia 8 - 2 min. Asa-i ca ceva nu pusca aici? Si nu o data s-a intamplat acest lucru.


7-le a mers mai incet si 8-le la prins din urma. Imagine postata Ninic ilogic. Panourile sunt in timp real. De aceea se mai intampla lucruri de genu`: linia x .... 6min si dupa 6 minute sa afiseze linia x .... 3min. panoul nu ia in calcul conditiile de trafic, ci afiseaza un timp reletiv.

Aceasta postare a fost editata de dan.s: 03 iunie 2016 - 22:24

0

#402 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 iunie 2016 - 22:57

Vezi postareadan.s, la 03 iunie 2016 - 22:21, a spus:

7-le a mers mai incet si 8-le la prins din urma. Imagine postata Ninic ilogic. Panourile sunt in timp real. De aceea se mai intampla lucruri de genu`: linia x .... 6min si dupa 6 minute sa afiseze linia x .... 3min. panoul nu ia in calcul conditiile de trafic, ci afiseaza un timp reletiv.


Atunci inseamna ca e o informare proasta si sistemul de calcul e ineficient. Deci inutil.
0

#403 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 iunie 2016 - 23:37

Habar nu am ce ai vrea tu sa vezi afisat pe panou, de zici ca ce se afiseaza acum e inutil. :intrebare: Viteza vehiculului variaza mereu, deci nu ai cum sa vezi un cronometru pe care scad secundele, (ca asta pare ca ai vrea sa se afiseze pe panou) asa cum e la metrou de exemplu.
Am mai vorbit de asta: algoritmul in baza caruia se calculeaza timpii, tine cont de viteza medie a vehiculului calculata pe baza datelor ce-i vin din 30 in 30 de secunde de la acesta. Daca acesta sta in trafic, viteza medie scade si automat timpul afisat va fi mai lung. Cand se pune iar in miscare si viteza calculata creste, timpul poate scadea mult fata de valoarea afisata anterior. Mai bine de atat se poate calcula doar avand repere pe traseu, asa cum vor avea cei de la managementul traficului, dar si date care le vor veni din doua in doua secunde, nu ca in cazul sistemului nostru.
4

#404 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 iunie 2016 - 23:50

As vrea sa imi arate o previzionare cat mai aproape de realitate. Intamplator lucrez cu in industrie in inteligenta artificiala si stiu care este motivul pentru care da rateuri sistemul si mi se pare aiurea sa zici ca sistemul functioneaza bine. Efectiv asa cum ai spus tu, asa cum e sistemul acum nu previzioneaza bine. Sistemul nu e ok,este invechit si ne upgradat. Efectiv este o dezinformare.

Poate am defect profesional, dar la mine nu exista "merge si asa".

Lumea se plange destul de des de inexcatitatea informatiei ce este data la panouri.

Aceasta postare a fost editata de qew: 03 iunie 2016 - 23:53

0

#405 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 iunie 2016 - 23:53

Cum ai putea afisa mai exact, tinand cont de conditiile impuse (date ce vin la 30 de secunde) si de variabilele din traseu? (blocaje in trafic, timpi diferiti de imbarcare in functie de statie, lipsa semnal GPS in unele zone, conexiune GSM-GPRS proasta in unele locuri, (pachete de date fiind pierdute astfel) vehicule cu echipament defect in traseu, etc, etc)
Daca ai un algoritm mai bun, vinde-l celor de la Radcom pentru a-si imbunatati produsul. Sunt sigur ca ar plati bine pentru asta. (nu glumesc, nu fac mișto)

Lumea nu mai poate trai fara informatia furnizata de aceste panouri (crede-ma, stiu ce spun). Ca salvarea vine dupa 15 minute e ok, dar daca un panou a fost nefunctional 10 minute e "moarte de om". (suna telefoanele mai ceva ca la 112) :rad_masa: Dupa 30 de minute deja scrie si toata presa (vezi intreruperea cauzata de RCS-RDS la mutarea statuii Sf. Gheorghe)
Repet: cei ce vor un cronometru care sa numere invers, invariabil, secundele ce le au de asteptat, habar nu au cum functioneaza sistemul si ca asa ceva e imposibil in cazul unor vehicule ce nu au o cale dedicata doar lor, fara semafoare, pietoni, drumuri blocate, etc.
3

#406 Useril este offline   iulik01 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 18 ianuarie 16

Postat 07 iunie 2016 - 05:18

Acuma nu ca vreau sa ma bag in seama aiurea, dar cred ca marea problema la afisaj ii ca de multe ori iti zice ca vine in 30 de min si el defapt vine in 5 (mori de ciuda cand o iei perpendes si trece pe langa tine) si asta nu-i problema de trafic, cat timp ii MTS in capat de linie sistemul nu-l vede de cele mai multe ori si calculeaza urmatoarea cursa ce ar urma, mai exista si problema de exemplu la tramvaiul 7 care atunci cand ajunge la intersectia cu linia lu' 9 il vede pe ambele sensuri si asta de cand s-a dat drumul la sistem tot asa ii....sa fim seriosi pana nu se schimba sefia la RATT nu se va schimba nimic sau cel putin nimic notabil in bine!
1

#407 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 iunie 2016 - 08:49

Se mai intampla ca sistemul sa nu "vada" un vehicul, din varii motive (lipsa semnal GPS, semnal GSM prost, echipamente defecte, etc) si sa-l afiseze pe urmatorul, de aici si timpi aberanti de genul 25-30 de minute. Cand e la capat, ar trebui sa se afiseze time table (graficul), iar faptul ca afiseaza cursa urmatoare, e o problema de stabilire a parametrilor zonei de excludere. Noi tot reclamam colegilor care se ocupa de trasee si grafice, dar nu intotdeauna stiu cum sa rezolve fara sprijinul Radcom.
0

#408 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 21 iunie 2016 - 16:03

Serios?! :machine-gun: Sa inteleg ca in urmatoarele ore va fi decalat...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot_2016-06-21-17-01-42.png

0

#409 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 iunie 2016 - 18:54

Din dispecerizare vad ca acum e ok.
0

#410 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 06 iulie 2016 - 18:59

Am o curiozitate: Florin, poate ma poti ajuta...la momentul asta (ora 20:00) cate autobuze sunt pe linia E8? Poate se vede undeva treaba asta...
Multumesc!
0

#411 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iulie 2016 - 19:19

Din pacate sunt doar doua, lipsind trenul doi, care vad ca s-a retras la ora 14, dupa terminarea schimbului, nemaifiind inlocuit cu nimic in schimbul doi. Conform planificarii, ar trebui sa fie trei.
1

#412 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 06 iulie 2016 - 20:25

Multumesc frumos! :beer2:
0

#413 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 12 iulie 2016 - 19:27

A functionat bine aplicatia azi?! (Pt ca se asemana cam prea mult cu situatia reala). In intervalul orar aprox. 16-17 2 autobuze si pe la 20:30 doar unul?!? :(
0

#414 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 iulie 2016 - 20:18

Totusi nu Denisa. De pe la ora 14 lipseste trenul doi, dar T1 si T3 sunt in circulatie si la aceasta ora (cele doua sunt GUK si GLR)
Trenul patru (care oricum se retrage la ora 17) nu a avut planificare azi, deci probabil nu au avut sofer deloc pentru el.
Pentru maine, situatia ar trebui sa stea mult mai bine, deoarece vad ca sunt planificate vehicule pentru toate cele patru trenuri (GLU, HCA, HCB si GNN care se va retrage la ora 17)
1

#415 Useril este offline   InTheAir 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 29 decembrie 10

Postat 12 iulie 2016 - 20:57

Mda, si aplicatia mai da rateuri, dar oricum ceva lipsea. Pentru ca de pe la 16:30 am stat intamplator - cu alte scopuri - in statia de langa UVT (sensul dinspre Sagului) aprox. vreo 25-30 de min. si n-a trecut nici un E8.
La un moment dat era unul prin Balcescu, mergea spre Sagului si cel mai probabil a durat pana s-a intors acela.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 12 iulie 2016 - 20:18, a spus:

[...]sunt planificate vehicule [...]


Dar totusi, de curiozitate doar, poate sa existe o planificare pentru ziua urmatoare si in dimineata zilei sa te trezesti ca nu vine omul la servici si n-are cine sa conduca X autobuze?
0

#416 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 iulie 2016 - 21:01

Bineinteles. -_-
2

#417 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 04 noiembrie 2016 - 17:39

Nu pot sa cred ca e pe bune, in conditiile in care stau de 45 min in statia UVT pe celalalt sens si inca nu se anunta niciunul...

L.E.: Imi pare rau ca nu am stat sa vad daca e pe bune situatia, am preferat sa merg cu alte mijloace desi ocolesc mult si bine. M-am "rezumat" doar la 45 min de asteptare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Screenshot_2016-11-04-17-36-07.png

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 04 noiembrie 2016 - 17:42

0

#418 Useril este offline   Gabi S 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 19 februarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara,Timis
  • Interese:Autobuze,Muzica

Postat 08 noiembrie 2016 - 09:48

Nu îmi vine sa cred ca în stația Izlaz este un orar...pe site este alt orar...și autobuzele vin după încă un alt orar... Super fain..
1

#419 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 08 noiembrie 2016 - 14:01

Vezi postareaGabi S, la 08 noiembrie 2016 - 09:48, a spus:

Nu îmi vine sa cred ca în stația Izlaz este un orar...pe site este alt orar...și autobuzele vin după încă un alt orar... Super fain..


Nu e ceva nou. Eu am si renuntat la ideea de a "consulta" programul. Merg in statie si cand vine, vine. Ma multumesc cu ideea ca decat nimic, e bine ca circula si asa..prost. Oricum pot numara pe degete de cate ori se respecta orarul. :fahren0018: :fahren0018: Pentru ce sa studiez orarul cand oricum stau in statie mult si bine...vineri a fost inexistent mai bine de 60 de minute - dar pe sensul opus erau 2 la diferenta de 3 minute.

L.E.: ca tot am intervenit pe forum, citeam astazi intr-o stire, o replica de-a domnului Robu ceva in genul ca RATT-ul a avut o perioada cat a functionat mai bine. Cand?!

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 08 noiembrie 2016 - 14:06

0

#420 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 noiembrie 2016 - 09:40

Vezi postareadenisa.d., la 08 noiembrie 2016 - 14:01, a spus:

Pentru ce sa studiez orarul cand oricum stau in statie mult si bine...vineri a fost inexistent mai bine de 60 de minute - dar pe sensul opus erau 2 la diferenta de 3 minute.

Citeaza

Imi pare rau ca nu am stat sa vad daca e pe bune situatia, am preferat sa merg cu alte mijloace desi ocolesc mult si bine. M-am "rezumat" doar la 45 min de asteptare

___

Citeaza

RATT-ul a avut o perioada cat a functionat mai bine. Cand?!


In 2007-2008, si chiar si chiar si in anii de dinainte... asta in caz ca intrebarea nu era retorica.
0

Arata acest topic


  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi