STP Timișoara Forum: Linia 11 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Linia 11 Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 ianuarie 2016 - 19:52

Vezi postareadan.s, la 12 ianuarie 2016 - 22:15, a spus:

Acuma vad ca cel de la 06:45 l-au mutat la 07:01.

Pai, mai e unul si la 6:51.
0

#102 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 13 ianuarie 2016 - 19:56

Pai..., da, stiu, dar anul trecut nu era nici un tren la 07:01 ,insa era unul la 06:45. Nu exclud nici ca probabil o venit cel de la 06:51 mai devreme.
0

#103 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 ianuarie 2016 - 20:05

Posibil si asta datorita faptului ca acestia sunt timpi intermediari, adica se ia timpul necesar unei semi-ture si se imparte la numarul de statii, indiferent ca intre doua statii sunt 300m sau un kilometru. Grafice ca la autobuze nu am pentru tramvaie si troleibuze.
0

#104 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 12 aprilie 2016 - 07:55

Azi dimineata, pe la 6:55, intre 700 si maria (tren 3002) s-a intamplat ceva ce n-am mai intalnit pana acum: troleul parca n-a mai primit curent (desii celelalte din jur aveau; captatorii nu erau sariti) si s-a oprit complet (motor, becuri...) iar dupa incident soferul nu a mai putut inchide ultima usa (dupa ce se inchidea piuia si se deschidea la loc). Imagine postataCare sa fii fost problema?
0

#105 Useril este offline   AdaMiha 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 22 decembrie 13

Postat 26 august 2016 - 17:08

Buna. As avea nevoie de graficul firobuzului 11 inclusiv pe weekend. Va mulțumesc!

Trimis de pe al meu Vodafone Smart Tab 4G folosind Tapatalk
0

#106 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 august 2016 - 17:55

Poftim: Fisier atasat  tb 11.xlsx (49.45K)
Number of downloads: 243
0

#107 Useril este offline   David 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 16 martie 17

Postat 30 martie 2017 - 08:40

Good morning,

Please check the realtime travel information for trolleybus 11.
When the display says that the bus is arriving in 4 minutes, after 5 minutes it still says the same. This happens since a few days.
0

#108 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 martie 2017 - 10:13

The arrival time on the display is an estimation based on the distance between the trolleybus and the station, and the average speed of the trolleybus. So, if the trolleybus travels slow enough (because of traffic jams), it might happen that the display stays at 4 minutes estimated arrival time for a longer period.
1

#109 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 aprilie 2017 - 20:55

Vineri, pe la 8:35 ma aflam in statia Samuil Micu (firobuzul 11), sensul spre centru. Am asteptat pana la 8:55, 56 pana la sosirea firobuzului desi pe tabela rece Linia M11 era trecuta ca soseste la 8:49...Evident ca M11 a sosit in urma liniei 11 mergand aproape gol dupa acesta, 11-le fiind incarcat in proportie de aprox 80% (cu cei in picioare)...Chiar nu putem scapa de asemenea apucaturi?...Evident ca M11 nici nu-l putea depasi pe 11, fiind vorba de firobuze...

Si iata cum se consuma curent inutil si in defavoarea calatorilor...
0

#110 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 aprilie 2017 - 21:06

Pai avand in vedere ca 11-le simplu vine de la Arena Aqua, iar M11 vine din Ghiroda, mi se pare imposibil de corelat astfel incat de fiecare data M-ul sa "pice" intre 2 normale (cum ar fi cazul ideal), mai ales cu traficul... De la Baritiu spre centru ar putea pleca la o oarecare distanta. Insa, oricum, varianta cu M-ul dupa simplu, mi se pare mult mai ok, decat invers, sa vina intai M-ul, sa ia toti calatorii din oras (peste cei care vin din Ghiroda) si 11-le simplu sa circule gol. Asa macar in M ar putea sta linistiti calatorii din Ghiroda, iar cel normal sa ii ia pe cei din oras.
1

#111 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 aprilie 2017 - 08:38

Asta urma si eu sa spun: pe undeva, e mai bine sa vina M in urma unui firobuz normal, astfel toti calatorii care au treaba prin oras urca in cel orasenesc, iar cei ce au treaba in afara au M-ul liber..
0

#112 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 aprilie 2017 - 10:48

Atunci de ce mai erau trecute orele/minutele lui M11 pe tabela rece (respectiv 8:49)?...Putea fi scris doar atat: PE AICI TRECE SI OPRESTE LINIA M11!...sau M11 VINE DUPA 11...


Nu, nu pot fi deacord cu cele sustinute deasupra acestei postari mai ales ca M11 statea in spatele lui 11 atat de aproape de parca era tractat cu o stanga...se grabea sa treaca pe acelasi verde la semafor, nu lasa nici o masina sa intre intre cele doua firobuze...


Situatie asemanatoare o aveam (nu stiu daca o mai avem, n-am urmarit) dinspre Baritiu catre centru cand 11, 14 si 18 plecau incolonate de ziceai ca-s o garnitura de tren/metrou...

Nu este normal asa ceva, NU ESTE IN INTERESUL CALATORILOR!...
1

#113 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 aprilie 2017 - 14:11

Vezi postareaPaul85, la 03 aprilie 2017 - 21:06, a spus:

sa vina intai M-ul, sa ia toti calatorii din oras (peste cei care vin din Ghiroda) si 11-le simplu sa circule gol. Asa macar in M ar putea sta linistiti calatorii din Ghiroda, iar cel normal sa ii ia pe cei din oras.


Eu stiam ca la metropolitane taxarea e altfel, asa ca nu te poti urca si merge prin oras cu el, pentru ca te costa mai mult decat la o linie normala. Nu a fost si un scandal parca cu un sofer care s-a adresat urat unei batrane cand vroia sa urce in M14 crezand ca e este 14 normal?
0

#114 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 04 aprilie 2017 - 19:11

O calatorie pe M11 si M14 e tot de 2 lei.
0

#115 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 aprilie 2017 - 00:41

Vezi postareamile, la 04 aprilie 2017 - 10:48, a spus:


Nu, nu pot fi deacord cu cele sustinute deasupra acestei postari mai ales ca M11 statea in spatele lui 11 atat de aproape de parca era tractat cu o stanga...se grabea sa treaca pe acelasi verde la semafor, nu lasa nici o masina sa intre intre cele doua firobuze...



Asta deoarece daca nu coboara nimeni (putin probabil, din moment ce nu urca nimeni) soferul isi economiseste deschiderea usilor si etc..
0

#116 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 aprilie 2017 - 08:24

Pai din moment ce M11-le avea deja 7 minute intarziere (a venit la 8:56 in loc de 8:49) evident ca se grabea sa se mentina cat de cat in grafic. Chiar daca ar fi ajuns initial la 3-4 minute dupa 11-le simplu, tot l-ar fi prins din urma la un moment dat (mai putini calatori => stationari mai scurte). La liniile 11, 14 si 18 de la gara spre centru e aceeasi situatie: fiecare linie are graficul ei cu timpul ei pe o tura, si in unele cazuri cele 3 vor avea plecari foarte apropiate, iar in alte cazuri vor fi distribuite cat de cat uniform. Dar si acolo se aplica efectul acela cand primul vehicul preia grosul calatorilor stationand mai mult si ramanand in urma, iar urmatorul ia mai putini calatori si il prinde pe primul din urma, ajungand la un moment dat sa circule ca un tren.
In fond, daca taxarea e identica, si, de exemplu, abonamentele pe linia 11 sunt valabile si pe M11 (in oras), nimeni nu ii opreste pe calatori sa se urce in al 2-lea firobuz. Daca abonamentele pe 11 nu sunt valabile pe M11, atunci oricum nu conteaza, pentru ca acel M11 e gandit doar pentru cei care vin din Ghiroda si au treaba in oras (respectiv cei care se intorc in Ghiroda) si nu conteaza ca vine deodata sau nu cu 11-le simplu, ele nefiind interschimbabile.
0

#117 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 aprilie 2017 - 11:24

Bun, deacord! Dar atunci exmplica-mi si mie de ce 11 nu poate intoarce la punctele cardinale, iar 14 in Marasti, spre exemplu. Sau 700 chiar, posibilitatea tehnica existand.
Ce rost are sa plimbi troleibuze goale prin tot orasul, doar de dragul de a le plimba? Sau asa se doreste justificarea nerentabilitatii?
1

#118 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 aprilie 2017 - 11:37

@Paul85


Esti candidatul "ideal" pentru a-l inlocui pe Goia din fotoliul cel mare de la RATT...Gandesti ca el... :Facepalm_emote_gif:



Dupa logica ta si a lui dAlmon trenul dinspre Bucuresti (via Craiova) ar trebui sa vina imediat in urma unui tren cu plecare din Craiova spre Timisoara doar pentru ca, calatorii din Bucuresti sa nu stea cumva inghesuiti si sa ajunga la Timisoara in spatiu excesiv... :Facepalm_emote_gif:
Niciunde in lumea normala asa ceva nu se va intampla. Pe tronsonul comun trenurile vor fi cat de cat intercalate, tinandu-se cont de tot felul de factori...


Interesul meu ca si calator este sa ajung cat mai repede din punctul A in punctul B si nu sa vad cum defileaza firobuzele in tandem sau in trio...primul plin, urmatoarele goale...
1

#119 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 aprilie 2017 - 13:28

Cel mai bine ar fi, ca in situatia plecarii unui troleibuz M11 de la Str. Baritiu, acesta sa plece intercalat la ~10 min intre doua troleibuze de pe L11. Astfel, la Arena Aqua sa fie si punctul de intalnire a troleibuzului de pe M11 cu un alt M11 care vine dinspre Ghiroda, exact ca si cand ar fi un L11 si ar intoarce inapoi. Deci spre Ghiroda, in oras am intalni situatia: L11 ~ 10 min ~ M11 ~ 10 min ~ L11, si la intoarcere la fel. Asta si la L14/M14 s-ar putea implementa. Asta ar insemna ca plecarile liniilor 11 si 14 sa se aranjeze in jurul plecarilor troleibuzelor M11/M14.
2

#120 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 aprilie 2017 - 17:28

Cum am spus si mai sus, cazul ideal ar fi exact cel descris de Visor (cu mentiunea ca intervalul intre 2 firobuze 11 simple e mai mic de 20 de minute, si probabil si intervalul intre simplu - M - simplu ar fi ceva mai mic. Chiar a existat asa ceva la liniile 4 si 10 (cand 10-le era varf pe linia 4, fostul 4 rosu). Erau 8 trenuri pe linia 4 si 7 varfuri pe linia 10, iar la AEM, 10-le intorcea si se intercala exact intre 2 de 4 (4 avand tura de 72 de minute iar 10 undeva la 63, astfel intre 2 tramvaie de 4 sau 2 tramvaie de 10 era exact acelasi interval de 9 minute, iar combinat intervalul era de 4-5 minute). La fel, la M. Basarab se asteptau unul pe celalalt, si astfel se mentinea acea distanta uniforma intre ele. Doar ca la troleibuze (cu tot cu trafic auto etc), si la diferente asa mari intre cele 2 capete de linie e mai greu (Arena Aqua - Ghiroda e mai greu de corelat decat AEM - Ciarda Rosie, si in plus, 4 pana la ciarda nu are trafic in care sa intarzie, deci se poate mentine frumos corelarea).
Sincer, nu cred ca cineva a programat cu rea-vointa cele 2 curse sa plece de la Arena Aqua la aceeasi ora (desi din pacate nu cred ca sunt gandite nici asa ca sa nu se intample treaba asta), dar chiar daca ar fi gandite graficele sa vina intercalat, o intarziere de 7 minute oricum le-ar face deja sa vina deodata.

@mile
Eu nu imi doresc ca troleibuzele sa circule in tandem, spun doar ca ar fi destul de greu de corelat. Normal ca interesul meu ca si calator este sa astept cat mai putin dupa un MTC. Cat despre treaba cu valabilitatea abonamentelor, nu am spus ca e bine asa sau altfel, ci doar am prezentat cele 2 posibilitati.
Din curiozitate, am cautat pe infofer o ruta pe care stiu ca circula trenuri cu mai multe destinatii (Timisoara Nord -> Caransebes) si am gasit 2 trenuri care pleaca la 5 minute distanta unul fata de celalalt din Timisoara spre Caransebes (primul merge pe ruta Timisoara - Caransebes - Resita si este un inter-regio, iar al doilea Timisoara - Caransebes si este un regio).
Imagine atasata: trenuri.png

@cseh_17
Daca te referi la M-uri, sunt perfect de acord, consider ca ar fi suficient ca ele sa vina din localitatile invecinate si sa intoarca undeva in centrul orasului (Marasti, 700), de acolo fiind destule legaturi spre Gara de Nord. Cele simple mi se pare ok sa mearga pana la Gara (Baritiu) pe linie comuna (asa cum avem si la Tramvaie intre Traian si 700 5 linii pe aceeasi ruta), ca nu cred ca sunt chiar goale. Dar imi amintesc ca la un moment dat (acum multi ani, cam atunci cand s-a mutat linia spre Gara pe str. Paris aparand posibilitatea intoarcerii in Piata 700) au existat liniile 11 barat (Strand - 700), 14 barat (Lipovei - 700) si 18 barat (Piata Verde - 700) care circulau doar la orele de varf
3

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi