STP Timișoara Forum: Soferi autobuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (30 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Soferi autobuz Evaluare topic: -----

#441 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29778
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 februarie 2016 - 19:02

A fost deja licitatie si urmeaza sa vina, desigur ca nu stiu cum se va rezolva problema soferilor, acestea nefiind microbuze cu 8+1 locuri ca sa poata fi conduse cu B-ul. Din cate stiu, ar fi vorba sa fie introduse seara/sambata/duminica, pe linii cu incarcare mica, unde chiar nu are sens sa scoti ditamai autobuzul pentru cateva persoane.
1

#442 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 februarie 2016 - 19:13

Sâmbăta și duminica pe linia 13 e teroare. Lumea merge și vine de la Ociko Piaț !!! :)
Poate doar pe 21, 28, 29.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 01 februarie 2016 - 19:14

0

#443 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29778
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 februarie 2016 - 20:07

A, da, nu ma refeream la 13, ci chiar la astea din exemplele tale. Poate si pe 13, dar seara. Mai sunt si cele de pe E4 sau E4 barat, pe care le vad cum pleaca cu 2-3 calatori din aeroport.
2

#444 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 februarie 2016 - 22:39

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 februarie 2016 - 19:02, a spus:

A fost deja licitatie si urmeaza sa vina, desigur ca nu stiu cum se va rezolva problema soferilor, acestea nefiind microbuze cu 8+1 locuri ca sa poata fi conduse cu B-ul. Din cate stiu, ar fi vorba sa fie introduse seara/sambata/duminica, pe linii cu incarcare mica, unde chiar nu are sens sa scoti ditamai autobuzul pentru cateva persoane.


Putin mai multe detalii? Cine a castigat, cum arata? Cum de e liniste pe tema asta? :Facepalm_emote_gif:


@emilut
Ce-i cu marea greva anuntata cu surle si trambite?
0

#445 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29778
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 februarie 2016 - 22:48

Din cate stiu, vor fi Mercedes, arata ca un Sprinter mare, cu usi duble fata-spate si podea joasa. L-am vazut doar intr-o poza, listata pe un A4.
0

#446 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 februarie 2016 - 10:41

Vezi postareaemilut, la 01 februarie 2016 - 18:52, a spus:

La Mehala autobuze mici? Ăla de i-a venit ideea asta, e dus cu capul. Când a făcut ultimul studiu referitor la gradul de încărcare pe linia 13?




"Studiu" facut din birou pe baza validarilor....Atatea validari, atatia calatori...


Eu ma intreb din nou daca acei soferi de pe microbuze isi vor scoate (zilnic) salariul cu tot cu banii veniti pe subventie?...Cand si la ceilalti ar putea apare astfel de semne de intrebare...

Pe de alta parte vor exista si mai multi timpi morti si consum mai mare de combustibil cu dusul si venitul la/din garaj...

Personal n-am incredere intr-o astfel de varianta...
3

#447 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 02 februarie 2016 - 15:21

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 februarie 2016 - 20:07, a spus:

A, da, nu ma refeream la 13, ci chiar la astea din exemplele tale. Poate si pe 13, dar seara. Mai sunt si cele de pe E4 sau E4 barat, pe care le vad cum pleaca cu 2-3 calatori din aeroport.

De acord pentru E4 barat. Însă E4 este foarte aglomerat, nu atât pentru aeroport, cât pentru angajații de la firmele aflate pe Calea Lugojului, plus ghirodanii, plus rezidenții din cartierul Aeroport. Mai nou, s-au deschis câteva firme în preajma cartierului, fapt care încarcă autobuzul cu câțiva zeci de călători în plus.
Iar la 29, vorba ta, doar pe seară. Dimineața când merg elevii la școală, e încărcat la capacitate maximă, ca pe 33.
La 28 ar merge toată ziua. La 21, doar seara. S-ar mai putea și la E3+3 dar doar pentru schimbul 2.

Vezi postareamile, la 02 februarie 2016 - 10:41, a spus:

Eu ma intreb din nou daca acei soferi de pe microbuze isi vor scoate (zilnic) salariul cu tot cu banii veniti pe subventie?...Cand si la ceilalti ar putea apare astfel de semne de intrebare...
Pe de alta parte vor exista si mai multi timpi morti si consum mai mare de combustibil cu dusul si venitul la/din garaj...
Personal n-am incredere intr-o astfel de varianta...

RATT este obligat să le asigure TUTUROR șoferilor regimul normat de ore - muncă.
Nu știu dacă se va putea aplica metoda schimbului de autobuze în garaj, ca același șofer să deservească două mașini, din cauza gestiunii.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 02 februarie 2016 - 15:30

1

#448 Useril este offline   Traby-Man 

  • Conducator Auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 25 noiembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TIMISOARA
  • Interese:IFA-mobile DDR

Postat 02 februarie 2016 - 20:00

Oficial va salut colegii :coolspeak: Azi am fost singurel pe "rama" Expres 40. Toti calatorii au supravietuit :clap2:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ok.jpg

8

#449 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 02 februarie 2016 - 21:35

Am tot auzit si citit ca nu prea are regia soferi pentru autobuze. Am o sugestie, (zic eu) buna, pentru a face rost de mai multi soferi: Realizarea de un contract intre regie si un viitor sofer, referitor la: daca regia plateste cursurile pentru permis de clasa D , soferul are obligatia de a deservi regia pe un termen de X ani. Cred ca asa ceva ar atrage mai multi soferi.Imagine postata Pareri?
0

#450 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29778
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 februarie 2016 - 21:43

Pai nici asa nu e foarte ok, ca nu sti pentru cine platesti o gramada de bani ca dupa aceea sa fi nevoit sa-l dai afara. Solutia e un salariu atractiv + bonusuri. Pe moment cred ca salariul e undeva pe la jumatatea celui de la RATB, de exemplu.
2

#451 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 02 februarie 2016 - 21:51

Dar totusi ar da un randament posibil de 70-80%.Imagine postata

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 februarie 2016 - 21:43, a spus:

Pe moment cred ca salariul e undeva pe la jumatatea celui de la RATB, de exemplu.


Imagine postata (n-am cuvinte) Imagine postata
0

#452 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 03 februarie 2016 - 06:45

Vezi postareadan.s, la 02 februarie 2016 - 21:51, a spus:

Dar totusi ar da un randament posibil de 70-80%.Imagine postata


Imagine postata (n-am cuvinte) Imagine postata

Da. Bucurestiul are un buget mult mai mare . Si liniile de transport sunt mai multe si mai lungi..am inteles ca numai flota lor de autobuze e pe undeva la 1000 de bucati.. Clar ca altfel negociezi cand vrei sa cumperi 1000 de autobuze.. Desi si ei au "inteligentii"ei..cand si-au cumparat autobuze noi au luat modelul fara clima...dar care initial era gandit pentru clima..deci fara geamuri care sa se deschida... Am avut neplacerea sa calatoresc cu ele intr-o vara caniculara prin 2009...la 35 de grade afara si stat in coloana pentru ca se lucra la pasajul Baneasa....te lichifeiai efectiv. Mergea si in trafic cu usile deschise sa nu murim...
1

#453 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 februarie 2016 - 11:09

Vezi postareaemilut, la 02 februarie 2016 - 15:21, a spus:

RATT este obligat să le asigure TUTUROR șoferilor regimul normat de ore - muncă.
Nu știu dacă se va putea aplica metoda schimbului de autobuze în garaj, ca același șofer să deservească două mașini, din cauza gestiunii.



Eu cred ca lucrurile se vor complica, cheltuielile (de orice natura) vor creste si automat pierderile vor fi mai mari...iar cetatenii nu cred ca se vor obosi sa-si plateasca calatoriile chiar daca vorbim de un spatiu mai mic, mai intim cu soferul...in care sa-ti fie rusine ca circuli fraudulos...



Vezi postareadan.s, la 02 februarie 2016 - 21:35, a spus:

Am tot auzit si citit ca nu prea are regia soferi pentru autobuze. Am o sugestie, (zic eu) buna, pentru a face rost de mai multi soferi: Realizarea de un contract intre regie si un viitor sofer, referitor la: daca regia plateste cursurile pentru permis de clasa D , soferul are obligatia de a deservi regia pe un termen de X ani. Cred ca asa ceva ar atrage mai multi soferi.



Nimic nou. Cred ca si la RATT s-a aplicat candva aceasta varianta, cand cu totii eram mai normali...Acum, vorba lui Florin, nu stii cu cine te legi la cap, chiar in urma unor examinari psihologice, depasite dealtfel dupa parerea mea...
1

#454 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 03 februarie 2016 - 15:37

Dacă RATT nu ia foarte serios în calcul aducerea salariului personalului de bord la un nivel cât de cât acceptabil (ținând cont și de natura muncii și de condițiile de stres), în cel mai scurt timp va rămâne fără angajați. Știu ce spun, și spun ce știu.
Deși personal beneficiez de avantajul pe care mi-l dau sporul de vechime și cel de fidelitate (cumulat = vreo 400 de lei), mă gândesc din ce în ce mai serios să mă reorientez spre alte firme. Acum că ni s-au tăiat și bonurile de masă, venitul meu înregistrat la acele alte firme ar fi echivalent cu cel de la RATT. Cu avantajul (meu) că m-aș elibera de stres, ceea ce ar reprezenta un enorm câștig.
8

#455 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 februarie 2016 - 10:43

Nu sunt eu in masura sa-ti dau sfaturi insa daca as fi in locul tau, daca n-am plecat pana acum, atunci as mai sta anul acesta, poate apar niste schimbari pozitive vis-a-vis de transformarea RATT in SRL sau SA...


Spun aceste lucruri apropo de varsta noastra... :eusa_think:
2

#456 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 februarie 2016 - 16:25

Când vine vorba de acordat gratuități, Consiliul Local Timișoara votează în unanimitate și cu ambele mâini.
În schimb, când vine vorba de acordat subvenția către RATT același consiliu se dovedește a fi mult mai zgârcit. Pentru 2016 s-au alocat cu 11 milioane de euro mai puțin decât ar fi fost minimul necesar. Adică, faliment curat.
Ceea ce se numește JAF la drumul mare.
http://renasterea.ro...port-timisoara/
0

#457 Useril este offline   Traby-Man 

  • Conducator Auto
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 25 noiembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TIMISOARA
  • Interese:IFA-mobile DDR

Postat 09 februarie 2016 - 01:24

Sunt aspirant,angajat proaspat.Vechime ( B ) 1997 vechime (CE+DE) 2005.
Salariul pt un incepator este o MIZERIE .... undeva pe la nu stiu ...POATE 1300 RON (bonurile de masa pa-pa).La angajare mi s-a promis 1610 RON + BONURI DE MASA (MINCIUNA MAXIMA) Si am fost unicul sofer pe bus(rama lunga) care s-a angajat.
RATT nu a cheltuit nici un banut cu mine (am si atestat transport persoane/marfa intern/international) dobandite pe spezele mele. Dar pe banii astia 1300 RON (sa NU UITAM cat este minimul pe economie FARA RESPONSABILITATI)... nu am cum sa tin o casa,un copil de 3 ani,o rata la banca la prima casa.
Nu prea ai cum sa ramai/stai la Ratt pe suma asta,indiferent cat de mult iti place meseria, pentru ca e greu ....si vii acasa si nevasta si copilu cer bani... Si nu ai de unde sa ai dai. Si sa ne ierte bunul Dumnezeu : TRAIM SI MUNCIM IN TIMISOARA ... nu in ceva oras uitat din tara ...(nu vreau sa jignesc).
CONDUCEREA ar face foarte fain sa se gandeasca DE CE nu mai vine nimeni sa se angajeze la Ratt si DE CE (cel mai grav) pleaca oameni cu N+1 ani de vechime.

Cu respect Gusteru

Aceasta postare a fost editata de Traby-Man: 09 februarie 2016 - 01:50

13

#458 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 februarie 2016 - 18:18

Salut Guștere. Ai uitat să menționezi că în primele 10 luni de muncă ți se vor reține 10% din salariu drept garanție. Sau, pe asta n-o știai?
4

#459 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 11 februarie 2016 - 20:03

Imagine postata Imagine postata N-ai ce face daca la conducere sunt niste indivizi care nu sunt in deplinatatea facultatiilor mintale... Imagine postata
1

#460 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 18 februarie 2016 - 15:06

Dragi prieteni, colegi și......tovarăși! Țin să vă anunț că am luat hotărârea de a mă separa de RATT, după 25 de ani de colaborare. Nu mi-a fost în intenție să recurg la acest gest, dar situația existentă mi-a impus-o. Mi-am depus CV-ul la o altă firmă de transport, care folosește tot autobuze. Și, se pare că mi-a fost acceptat.
Plec cu oarecari regrete, deoarece speram sincer să mă pensionez de aici. Însă, situația dezastruoasă a firmei m-a determinat să pun capăt acestei relații. Nu mai puteam continua să conduc autobuze care nu au frâne, sau care au anvelope precum oglinda. Nu am mai rezistat stresului pricinuit de toți dobitocii care îmi reproșau că joc cărți la capătul de linie, când aveam întârzieri cauzate de trafic. Nu am mai suportat ca toate țoapele de cartier și toți bețivii frustrați să-și bată joc de mine. La urma urmei, și eu sunt un om ca și voi. Am și eu limitele mele.
Mă felicit pentru idee, și pentru curajul de a-i da curs.
Dacă nu aveți nimic împotrivă, voi rămâne în continuare membru al acestui forum, ca oricare altul. :beer2:
16

Arata acest topic


  • (30 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi