STP Timișoara Forum: Propuneri de noi parcari subterane si supraterane - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Propuneri de noi parcari subterane si supraterane

#181 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 septembrie 2015 - 09:37

Daca nu se pomenea numele lui Bojin, mai credeam cate ceva,... Asa insa, nici o sansa...

Daca ne gandim bine, vom observa ca "judetul" n-a dus nimic la bun sfarsit pe teritoriul orasului...Cel putin eu nu-mi aduc aminte de nici o investitie serioasa sa fie inceputa si mai ales sa fie si terminata...

Pana si "Bastionul" judetului nu functioneaza pentru ce a fost gandit la modernizare/reabilitare...

Muzeul Banatului (Castelul Huniade) sta in "aer"...

Si altele neincepute...4 benzi la Aeroport, spital la Giroc, etc.,...
1

#182 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 septembrie 2015 - 09:12

Pina sa faca parcarea etajata, cristestii au pus bariere parcariii lasate fara bariere de Robu:

Imagine atasata: Parcare Bega - 2015.09.03 - 01.jpg Imagine atasata: Parcare Bega - 2015.09.03 - 02.jpg Imagine atasata: Parcare Bega - 2015.09.03 - 03.jpg Imagine atasata: Parcare Bega - 2015.09.03 - 04.jpg

In sfirsit o parcare unde o sa gasesti locuri libere la orice ora. Exista un dar, in lipsa de operatori umani, cum se rezolva problema soferilor care din prostie sau nesimtire parcheaza pe 2 sau mai multe locuri?
2

#183 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 septembrie 2015 - 09:42

Da, chestia cu cartonul pe post de paravan solar ma trimite cu gandul intr-o tara "retardata"...Trebuiau gasite alte solutii sau alta locatie a automatului...pus cu spate catre soare, etc.,...
0

#184 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 ianuarie 2016 - 15:23

Ceva se misca in zona (parcarea Bega Shopping Center):

Imagine atasata: Magazinul Bega - 2016.01.11 - 01.jpg
1

#185 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 13 ianuarie 2016 - 09:55

:up_arow:
Teoretic, frații or încasat cash de la NEPI iar acum ar fi de bun simț să se apuce să-i investească. Căci tot pentru ei o fac, în primul rănd.

Deși, indirect, în timp treaba se auto-reglează. Adică, chiar dacă o ipotetică parcare supraetajată construită pe terenul actualei parcări din spatele Bega SC va fi obiectiv privat, pe parcurs aceasta va fi folosită și de către șoferi care vor avea treabă nu neapărat în Bega.
A se vedea cazul parcării Constructim din piața 700, care-i destul de ocupată, ca să nu zic plină, fiind folosită nu doar de șoferi care au treabă în clădirea ANAF, ci în toată zona pieței 700.
0

#186 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 ianuarie 2016 - 18:34

Alte fumigene marca bojin...

Daca o noua parcare de la fostul comisariat a mai fost pomenita de bojin, iata ca omul, fiind perseverent, mai are idei...
Este vorba de o parcare subterana, respectiv sub Garnizoana Militara din Libertatii... :Facepalm_emote_gif:


Citeaza

CJ Timis vrea sa construiasca doua parcari in centrul Timisoarei


Zona este foarte interesantă pentru cei care vor să o facă şi nu cred că nu vom găsi posibilităţi de realizare a acestei parcări supraterane. Pentru mine, mult mai importantă este parcarea subterană de sub Garnizoana Militară din Piaţa Libertăţii, clădire pe care am preluat-o de curând. Acolo va fi realizată clădirea Bibliotecii Judeţene, care este împrăştiată în 23 de spaţii prin tot oraşul”, a mai spus Titu Bojin.



TION
0

#187 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 ianuarie 2016 - 22:31

Propun o parcare subterana in mijlocul zonei pietonale, acolo unde nu poate ajunge nicio masina... :rad_masa: E cam pe acelasi calapod.
Putem si sa o aratam presei demonstrand ca nimeni nu parcheaza acolo, deci nu e nevoie de parcari, avand hotelurile destule.
1

#188 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 26 ianuarie 2016 - 22:39

Daca erau destepti, faceau una, cu bani europeni, sub piata Unirii , ca spatiu era cat cuprinde. Imagine postataparca chiar se vorbea acu` ceva ani de asta...
0

#189 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 27 ianuarie 2016 - 07:06

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 26 ianuarie 2016 - 22:31, a spus:

Propun o parcare subterana in mijlocul zonei pietonale, acolo unde nu poate ajunge nicio masina... :rad_masa: E cam pe acelasi calapod.
Putem si sa o aratam presei demonstrand ca nimeni nu parcheaza acolo, deci nu e nevoie de parcari, avand hotelurile destule.

s-ar incadra in "trend" ..doar avem si statie de inchiriere biciclete in zona in care e interzis mersul pe bicicleta....

Vezi postareadan.s, la 26 ianuarie 2016 - 22:39, a spus:

Daca erau destepti, faceau una, cu bani europeni, sub piata Unirii , ca spatiu era cat cuprinde. Imagine postataparca chiar se vorbea acu` ceva ani de asta...

Plsss...nu le da idei...dupa cei 5 ani cat trebuie sa pastreze zona neatinsa conform proiectului european....spargem tot...scoatem toate pietricelele..bucata cu bucata...si o reabilitam pentru parcare subterana inca vreo 4-5 ani...cu studiile de fezabilitate prefazabilitate si opotunitate aferente..... :eusa_think:

Vezi postareaMHN, la 13 ianuarie 2016 - 09:55, a spus:

:up_arow:
.
A se vedea cazul parcării Constructim din piața 700, care-i destul de ocupată, ca să nu zic plină, fiind folosită nu doar de șoferi care au treabă în clădirea ANAF, ci în toată zona pieței 700.

Da, dar acea parcare are o problema de organizare. Sa explic: am treaba de cateva ori pe luna la ANAF. Folosesc taxiul..spun din start soferului ca imi asum plata parcarii ANAF pentru a nu incalca legea si a nu risca el amenzi. De obicei doar las cateva acte (fara numar la ghiseu) sau scot extrase de cont. Ei se pare ca nu mai respecta acea limita de timp (5-10 minute) in care ai putea stationa gratuit in parcare. Daca functionara e la cafea la tigara sau la wc...si trec cateva..maxim 5 minute pana imi elibereaza actele..de abia cand ajungem la bariera vedem ca biletul de parcare nu mai ridica bariera si trebuie sa merg jos in parcarea subterana sa achit...Nici o problema in asta..doar ca pana ajung acolo..pe jos ..si inapoi..deja e coada de 5 masini in spatele meu...care masini si ai lor conducatori imi baga in frigider carne din plin.... chiar era asa greu sa puna si la bariera o toneta de incasare taxa de parcare?

Legat de ce spunea colegul Mile...referitor la parcari in care sa fi sigur ca si gasesti loc..vazut de mine personal in Stutgart....colegul Kristi poate confirma traind in DE...sunt panouri electronice care arata si cele mai apropriate parcari si nr total de locuri si nr de locuri disponibile in acel moment...cum avem si noi panouri de afisare electronice. E o solutie civilizata si perfect aplicabila si la noi....
3

#190 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 ianuarie 2016 - 09:37

Vezi postareaBogdanTm, la 27 ianuarie 2016 - 07:06, a spus:

s-ar incadra in "trend" ..doar avem si statie de inchiriere biciclete in zona in care e interzis mersul pe bicicleta....

Exact! :rad_masa:
0

#191 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 27 ianuarie 2016 - 14:47

@ BogdanTm, păi parcă administratorii parcării ăsteia din față de la ANAF au renunțat la minutele gratuite.
Eu nu am stat niciodata sub 30 de minute, deci nu mai știu care-i treaba din acest punct de vedere.

Personal mă deranjează faptul că-i o singură "poartă" de acces, prost amplasată față de direcția drumului.
0

#192 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 27 ianuarie 2016 - 17:46

Dupa mine as face parcari subterane unde exista parcuri.

Cam asa ceva.

Imagine atasata: Parcari SUBTERANE.png


Sub Parcul Civic sa referit si Primarul Robu ca ar vrea sa faca.

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: 27 ianuarie 2016 - 17:47

1

#193 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2016 - 18:00

Locatiile sunt intr-adevar interesante, dar tehnologia de constructie a unor parcari cat de cat fezabile dpdv. economic presupune excavare la suprafata, prin urmare, ar fi foarte greu de evitat taierea de arbori si exista riscul deteriorarii unor suprafete importante din respectivele parcuri.

#194 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 27 ianuarie 2016 - 20:07

TION a spus:

1,5 milioane de lei pentru o parcare supraterană pe Bd. Take Ionescu, în zona Pieței Badea Cârțan,




Singurul teren ce il vad eu posibil pentru o parcare supraterana pe Take Ionescu este ILSA:
Imagine atasata: badea.jpg

Aceasta postare a fost editata de dan.s: 27 ianuarie 2016 - 21:29

0

#195 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 ianuarie 2016 - 22:51

Sau in curtea RATT. :) E deja in plan.
0

#196 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 27 ianuarie 2016 - 23:02

No cred! dispare si depoul? Imagine postata
0

#197 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 ianuarie 2016 - 23:10

Nu. In spatiul liber existent. Cred ca Doppler a postat pe undeva si documentul de pe pagina primariei.
0

#198 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 27 ianuarie 2016 - 23:16

Dar m-i se pare prea mic/mica aceasta. Nu cred ca se pot realiza mai mult de 100-120 locuri. ...si daca pun si plata, sigurat "toti" vor parca...
0

#199 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 ianuarie 2016 - 00:38

Parca 4 nivele ar urma sa aiba.
0

#200 Useril este offline   rockrider 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 18 noiembrie 15

Postat 28 ianuarie 2016 - 01:22

Pana la realizarea parcarii supraetajate promise in locatia str. Oituz- Popa Sapca (fosta Popota actual cladire dezafectata UVT) ar trebui ca cineva din conducerea primariei sa se gandeasca si la variante de parcari mai mici, dar realizabile in scurt timp. Daca nu se doreste desfiintarea Pietei 700, macar tonete/ chioscurile din jurul ei ar putea fi inlocuite cu zeci de locuri de parcare, iar zona ar capata alta fata. O alta locatie ar fi pe strada Ghe. Dima - modificarea trotuarului de-a lungul Spitalului Militar si crearea unor locuri de parcare in diagonala, acolo unde este posibil. Oricum pe acel trotuar sunt parcate zeci de masini langa zidurile spitalului. Daca se doreste, sunt sigur ca s-ar gasi multe solutii. Sa mearga inspectorii de la drumuri prin toata zona Unirii sa vada cate masini sunt parcate, cum si pe unde sunt parcate, cum se circula pe acele strazi si sa vina cu propuneri. Poate ar fi mai rentabil, mai civilizat si mai fluid sa se procedeze ca si pe Splaiul T. Vladimirescu: pe partea stanga a drumului sa circule masinile si pe dreapta parcari in diagonala.

0

Arata acest topic


  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi