STP Timișoara Forum: Linia M14 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Linia M14 Linie de troleibuz Baritiu - Giratie Dumbravita Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 28 noiembrie 2015 - 20:42

28.11.2015 - darea in folosinta! O data istorica pentru viitor.
2

#62 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 noiembrie 2015 - 21:07

Asteptam poze cu M14. :)
0

#63 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 noiembrie 2015 - 21:31

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 noiembrie 2015 - 21:07, a spus:

Asteptam poze cu M14. :)


La Baritiu...3020

Imagine atasata: IMG_6662rc.jpg Imagine atasata: IMG_6722r.jpg
6

#64 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 28 noiembrie 2015 - 22:45

Doamne ajuta si drumuri bune fara reparatii!!! :steag stema poli: :beer2:
Sa nu uitati si de schimbarile la aplicatia de pe telefoane sa se actualizeze M14 :04:
0

#65 Useril este offline   Tomy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16 noiembrie 15

Postat 28 noiembrie 2015 - 23:52

Prima zi,primele probleme!
Urcarea (OK) prin fata,coborarea doar prin fata???!!!
Astazi in troleu mai era un angajat RATT care statea la usa din fata si se chinuia sa-i lamureasca pe cei din statii ca nu se poate urca decat prin fata(lumea se bulucea la usile 2 si 3) si ca nu pot urca in firobuz pt. ca este doar pt. cei din Dumbravita,sa astepte ca o sa vina un 14(oamenii nu intelegeau de ce nu pot merge cu M14 pe portiunea de linie comuna cu 14).
Deasemenea a spus(angajatul RATT) ca probabil o sa se vanda si bilete tiparite,iar daca vrei sa achiti cu portofel electronic trebuie sa ceri unul pt. Dumbravita!Adica sa am 2 carduri,unul pt. M14 si unul pt. oras incarcate ambele cu diverse sume?De ce nu se poate achita de pe acelasi card incarcat si pe M14 si pe orice alt mijloc de transport din Timisoara?
Singura concluzie logica ar fi ca RATT a inchiriat aceste curse Consiliului Local Dumbravita,care plateste o anumita suma/km parcurs de traseu,si trebuie sa subventioneze diferenta de bani dintre suma platita RATT si suma stransa din abonamente,plata cu portofelul electronic,poate si bilete in viitor.Pt. asta trebuie sa stie exact cati calatoresc cu M14 si nu are interesul sa urce calatori din Timisoara cu bilet sau portofel electronic deoarece sumele platite de acestia merg la RATT direct,nu amortizeaza costul cursei platit de CL Dumbravita.
Problema este ca mediatizarea lansarii acestei linii a fost f. slaba(spre inexistenta) astfel ca lumea nu stie ce-i cu M14 si cu ce se mananca!Putini din potentialii calatori acceseaza acest forum,astfel ca informatia ajunge greu la ei si de aici multe neintelegeri
Ar trebui(nici acum nu-i tarziu) inceputa o campanie de informare oficiala in mass media locala.Cu informari oficiale(ale RATT,CL Dumbravita) care sa nu lase loc de interpretari si dubii,in care sa fie explicate toate aspectele ce tin de functionarea acestei linii.
5

#66 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2015 - 00:07

Despre slaba mediatizare iti dau dreptate. Nu prea s-a interesat nici presa si nici ai nostri. S-au agitat cei de la grafice, cei care au pus la punct detaliile tehnice in substatie, noi cu montarea panourilor, cei din depou la modificarea afisajelor, in back-office la adaugarea titlurilor de calatorie si ce mai era de facut in Radfleet, dar cu mediatizarea lansarii nu s-a agitat nimeni, cu exceptia noastra pe forum. -_-
2

#67 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 29 noiembrie 2015 - 00:10

Deci stati sa inteleg... Daca sunt din oras nu pot merge, cu troleibuzu, in Dumbravita?!
1

#68 Useril este offline   marius2002 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 29 noiembrie 2015 - 00:15

Vezi postareaTomy, la 28 noiembrie 2015 - 23:52, a spus:

Singura concluzie logica ar fi ca RATT a inchiriat aceste curse Consiliului Local Dumbravita,care plateste o anumita suma/km parcurs de traseu,si trebuie sa subventioneze diferenta de bani dintre suma platita RATT si suma stransa din abonamente,plata cu portofelul electronic,poate si bilete in viitor.Pt. asta trebuie sa stie exact cati calatoresc cu M14 si nu are interesul sa urce calatori din Timisoara cu bilet sau portofel electronic deoarece sumele platite de acestia merg la RATT direct,nu amortizeaza costul cursei platit de CL Dumbravita.

Ai dedus perfect! Asa ii. Prima întelegere era 50.000 lei pe lună pentru 20 de curse pe zi. De cateva zile au plusat la 30 de curse pe zi (de bani nu mai stiu).
0

#69 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 29 noiembrie 2015 - 00:23

Vezi postareadan.s, la 29 noiembrie 2015 - 00:10, a spus:

Deci stati sa inteleg... Daca sunt din oras nu pot merge, cu troleibuzu, in Dumbravita?!


Cam asa ceva .... dupa parerea mea este o tampenie curata ce sa facut aici cu linii separate .... dar na ... nu mai am cuvinte. De unde stie angajatul RATT ca eu sunt din Dumbravita sau nu ? Daca o sa imi ceara buletinul am sa ii dau altceva in schimb.
2

#70 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 29 noiembrie 2015 - 00:28

Vezi postareaFerraryTm, la 29 noiembrie 2015 - 00:23, a spus:

De unde stie angajatul RATT ca eu sunt din Dumbravita sau nu ?


Imagine postataProbabil ca asta se vede atunci cand iti verifica cardul. Asta daca nu cumva sunt cardurile diferite (ca aspect)...
0

#71 Useril este offline   Tomy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16 noiembrie 15

Postat 29 noiembrie 2015 - 00:30

Vezi postareadan.s, la 29 noiembrie 2015 - 00:10, a spus:

Deci stati sa inteleg... Daca sunt din oras nu pot merge, cu troleibuzu, in Dumbravita?!

Poti,dar trebuie sa ai abonament pe cursa M14,sau sa validezi cu portofelul electronic(incarcat special pt. M14,din ce am dedus de la angajatul RATT din postul meu de mai sus),sau sa validezi cu bilet special pt. Dumbravita(cand se vor pune in vanzare).
0

#72 Useril este offline   Tomy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16 noiembrie 15

Postat 29 noiembrie 2015 - 00:32

Vezi postareaFerraryTm, la 29 noiembrie 2015 - 00:23, a spus:

Cam asa ceva .... dupa parerea mea este o tampenie curata ce sa facut aici cu linii separate .... dar na ... nu mai am cuvinte. De unde stie angajatul RATT ca eu sunt din Dumbravita sau nu ? Daca o sa imi ceara buletinul am sa ii dau altceva in schimb.

Nu trebuie sa fii neaparat din Dumbravita,trebuie doar sa validezi cu unul din mijloacele expuse in postul anterior.
0

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2015 - 00:44

Eu stiam ca poti valida din portofelul electronic si... atat. O sa ma informez sa vad daca exista un "portofel de Dumbravita" ca sa zic asa.
2

#74 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 29 noiembrie 2015 - 00:59

Totul este .... INTERESANT Domnule, INTERESANT !!!!
2

#75 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2015 - 10:19

Nu e chiar atat de deosebit sau iesit din comun. Trebuie vazute lucrurile cam asa: Dumbravita si-a construit infrastructura pentru o linie de troleibuz, dar neavand cine si cu ce sa opereze pe ea, a solicitat RATT sa opereze pe aceasta linie, platind o suma lunara pentru aceasta.
1

#76 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1107
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 29 noiembrie 2015 - 10:46

Nu cred ca s-a gandit intr-un mod separatist atunci cand a aparut proiectul asta. Era vorba ca 14 va fi prelungit pana in Dumbravita pt ca Dumbravita este lipita de Timisoara, ca un cartier. Acum, un om din Timisoara nu poate apela la acest 14 prelungit din cauza problemelor de contabilitate si birocratie (bilet special, abonament special etc.) . In loc sa iasa ceva simplu si eficient pt calator, iese ceva complicat care te face sa nu apelezi la transportul in comun.
7

#77 Useril este offline   Tomy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16 noiembrie 15

Postat 29 noiembrie 2015 - 11:11

Florin,poti sa ne dai te rog niste informatii:
- in zilele de luni 30 nov. si marti 1 dec. dupa ce orar vor circula cursele RATT(dupa cel de duminica?)?
- in aceleasi zile ce chioscuri vor fi deschise pt. abonamente,incarcare portofele electronice etc. ?
Multumiri!
2

#78 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2015 - 11:17

Da, vor circula cu program de duminica, deci pe M14 aveti doar un vehicul planificat. De miercuri, veti avea 3 vehicule din cate vad in planificare. Niciun chiosc nu va fi deschis, (ca in orice zi de sambata, duminica si sarbatori legale) cu exceptia celui de pa Take Ionescu. (la sediul regiei)

Vezi postareaThe Mechanic, la 29 noiembrie 2015 - 10:46, a spus:

Nu cred ca s-a gandit intr-un mod separatist atunci cand a aparut proiectul asta. Era vorba ca 14 va fi prelungit pana in Dumbravita

Asa credeam si eu initial, pana ce am auzit ca de fapt va fi metropolitan. Din moment ce e metropolitan, i se aplica toate regulile acestei grupe si de aceea spuneam ca nu e nimic deosebit aici, in afara faptului ca nu e un autobuz ci un troleibuz. Cum nu te urci intr-un M44 pentru o statie doua prin oras, asa nu te urci nici in M14.

Repet: si eu credeam ca va fi doar linia 14 pur si simplu si imi pare prea complicat ce a iesit, dar asta e...
3

#79 Useril este offline   Tomy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16 noiembrie 15

Postat 29 noiembrie 2015 - 11:56

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 noiembrie 2015 - 11:17, a spus:

Da, vor circula cu program de duminica, deci pe M14 aveti doar un vehicul planificat. De miercuri, veti avea 3 vehicule din cate vad in planificare. Niciun chiosc nu va fi deschis, (ca in orice zi de sambata, duminica si sarbatori legale) cu exceptia celui de pa Take Ionescu. (la sediul regiei)
Multumesc!


... Din moment ce e metropolitan, i se aplica toate regulile acestei grupe si de aceea spuneam ca nu e nimic deosebit aici, in afara faptului ca nu e un autobuz ci un troleibuz. Cum nu te urci intr-un M44 pentru o statie doua prin oras, asa nu te urci nici in M14.
E corect ceea ce spui,dar repet:trebuie mediatizate(puternic,cel putin acum la inceput,pana se obisnuieste lumea) aceste informatii, altfel calatorii nu au de unde sa stie si de aici discutii contradictorii.

0

#80 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 noiembrie 2015 - 13:19

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 noiembrie 2015 - 00:44, a spus:

Eu stiam ca poti valida din portofelul electronic si... atat. O sa ma informez sa vad daca exista un "portofel de Dumbravita" ca sa zic asa.



Pai din moment ce vorbim de doua contabilitati diferite, este logic ca-i vorba si de portofel electronic separat (diferit)...


Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 noiembrie 2015 - 11:17, a spus:

Asa credeam si eu initial, pana ce am auzit ca de fapt va fi metropolitan. Din moment ce e metropolitan, i se aplica toate regulile acestei grupe si de aceea spuneam ca nu e nimic deosebit aici, in afara faptului ca nu e un autobuz ci un troleibuz. Cum nu te urci intr-un M44 pentru o statie doua prin oras, asa nu te urci nici in M14.

Repet: si eu credeam ca va fi doar linia 14 pur si simplu si imi pare prea complicat ce a iesit, dar asta e...




Numai ca M14 nu opreste doar intr-o statie-doua in oras precum autobuzele metropolitane ci opreste in toate statiile lui 14, si nu sunt putine pana la Baritiu si retur... :Facepalm_emote_gif: . Iata (doar) una din diferente...

A iesit complicat de tot. Si nu va ramane asa. Ori Linia M14 va fi scurtata, ori se vor duce tratative asupra contabilitatii separate...in folosul calatorilor si nu a autoritatilor....

Cred ca mai degraba s-ar schimba niste legi referitoare la zone metropolitane caci altfel de faultam singuri, ca prostii...
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi