STP Timișoara Forum: Infrastructura CF urbana si diverse proiecte de CF urban - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura CF urbana si diverse proiecte de CF urban Complexul feroviar Timisoara

#221 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 noiembrie 2015 - 13:37

Am urmarit sedinta de CL de vineri si mi-am dat seama cum stau lucrurile de fapt, si anume exact cum am preconizat eu. Se incearca o presiune asupra CFR-ului si MT-ului pentru a lua in calcul varianta trecerii liniilor in subteran pentru upgrade-ul la 160km/h ce va urma in anii urmatori. Proiect ce se va face exclusiv din fonduri europene si bani de la bugetul national, nu local. Zice ca a avut deja o intalnire cu persoane din CFR si MT, urmeaza si o intalnire cu noul ministru al MT. Se incearca includerea acestei variante pe langa cele deja existente in SF-ul ce inca nu este licitat, cred. Sunt curios cum isi negociaza Robu pozitia, e posibil sa zica ca nici nu o sa elibereze autorizatia de constructie pentru reabilitare. Habar n-am care-s ideile cu care se duce acolo in afara de studiul deja facut.

Elucubratiile gen metrou, statii de metrou si altele sunt pentru Roxana Deaconescu, Dragos Bota si alti pasionati de senzational, soc, groaza, etc.
6

#222 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 23 noiembrie 2015 - 22:17

Vezi postareaPelbartus, la 23 noiembrie 2015 - 13:37, a spus:

Am urmarit sedinta de CL de vineri si mi-am dat seama cum stau lucrurile de fapt, si anume exact cum am preconizat eu. Se incearca o presiune asupra CFR-ului si MT-ului pentru a lua in calcul varianta trecerii liniilor in subteran pentru upgrade-ul la 160km/h ce va urma in anii urmatori. Proiect ce se va face exclusiv din fonduri europene si bani de la bugetul national, nu local. Zice ca a avut deja o intalnire cu persoane din CFR si MT, urmeaza si o intalnire cu noul ministru al MT. Se incearca includerea acestei variante pe langa cele deja existente in SF-ul ce inca nu este licitat, cred. Sunt curios cum isi negociaza Robu pozitia, e posibil sa zica ca nici nu o sa elibereze autorizatia de constructie pentru reabilitare. Habar n-am care-s ideile cu care se duce acolo in afara de studiul deja facut.

Elucubratiile gen metrou, statii de metrou si altele sunt pentru Roxana Deaconescu, Dragos Bota si alti pasionati de senzational, soc, groaza, etc.


O sa dea autorizatie asa zice aici.

renasterea.ro/ii-priveste-pe-toti-timisorenii-unii-vor-s-o-ingroape-altii-s-o-lateasca-ce-parere-aveti/

Ma mir ca primarul abia acuma afla ca linia va intra in refactie, chiar am scris aici nu de mult deci nu e ceva nou.

Nu inteleg insa de unde indirjirea asta de a scoate linia din oras intre Nord si Est? cum se descurca alte orase cu liniile de tren?Sau nu au rezolvat toate problemele ca si Timisoara si nu au timp de linii inca, le lasa la urma?

Arad dubla spre Radna, Curtici, Sintana, simpla spre Aradul Nou si Nadlac

Oradea simpla spre Vest, dubla spre granita si Est, tripla de la Est la Osorhei si acuma isi face pasaj

Cluj Napoca dubla spre Apahida,

Craiova dubla spre Isalnita, cvintupla dincolo (901, dubla 900, simpla Calafat si simpla industriala)

Constanta care a re statia in bucla

Brasovul un nod important in centrul tarii

Sibiu, Iasi, Tirgu Mures

Brasovul e plin de poduri si viaducte, Oradea acum ii face tot felul de viaducte si lucrari prin oras

https://www.youtube....h?v=rWPyJYCTjxw

orasele alea nu au problema caii ferate si lumea nu moare, ba chiar are alte planuri

http://www.oradea.ro...39-ii-la-otl-sa

http://bihorstiri.ro...mvai-in-oradea/

Ba chiar Oradea mai are o idee prin care sa foloseasca linia ferata cam asa cum zice mile

http://www.digi24.ro...estat+in+Oradea

Aceasta postare a fost editata de timis2: 23 noiembrie 2015 - 22:18

0

#223 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 23 noiembrie 2015 - 23:18

In toata Europa exista gari in mijlocul orasului si caii ferate care taie orasele si culmea, in ciuda parerii lui Robu despre trenuri, ca ar fi pentru saracii care nu au masini, sint folosite de catre clasa medie pentru naveta.

Sint curios ce ar raspunde la intrebarea (ziaristilor, Curtii de Conturi, DNA-ului etc) de ce primaria investeste bani pentru largirea a 2 viaducte care ar urma in citiva ani sa fie demolate pentru ca calea ferata o sa fie ingropata.
1

#224 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 24 noiembrie 2015 - 11:08

Ideea e ca viaductele trebuie largite in concordanta cu proiectul reabilitarii. S-ar putea sa fie incluse largirile in proiectul reabilitarii?
0

#225 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 966
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 24 noiembrie 2015 - 11:39

Indiferent daca linia ferata ar urma sa fie ingropata sau scoasa din oras, pasajele isi au in continuare rostul! Disparitia liniei ar lasa loc unui bulevard (care trebuie sa treaca peste aceste pasaje) care ar taia orasul dintr-un capat in celalalt. E posibil ca acest bulevard sa aiba 6 benzi x3.5=21m...

O linie de mijloc de transport in comun cu banda speciala utilizabila doar de acestea si taxi (la fel ca Paris de exemplu) ar face calatoria sa dureze la fel de putin ca si cu trenul, cel putin in oras - asta apropo de celalalt "avantaj" al caii ferate.
1

#226 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 noiembrie 2015 - 11:51

:up_arow: Daca inteleg bine, vrei sa spui ca actualele pasaje vor putea fi folosite si pentru un bulevard cu 4 sau 6 benzi?

Nici vorba, va trebui regandit si reconstruit totul de la zero. Iar daca acel viitor bulevard nu va fi ridicat peste strazile perpendiculare, calatoria pe el va dura mult si bine de la un capat la altul...
Ori Robu vede acest bulevard (in locul caii ferate) la nivelul solului, cu o gramada de intersectii...
1

#227 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 966
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 24 noiembrie 2015 - 12:08

Acest bulevard ar trebui sa fie la nivelul solului, mai putin in locurile unde exista (si in acest moment) pasaje. Pasajele ar trebui latite pentru a permite conversia la minim 4 benzi rutiere. Fara latire, proiectul largirii pasajelor e o risipa de bani si fara viitor.

Avantajul unui astfel de bulevard pentru aglomeratia cronica de care sufera Timisoara in acest moment depaseste orice alt avantaj al caii ferate in forma ei curenta.

Aceasta postare a fost editata de Shhhh: 24 noiembrie 2015 - 12:08

1

#228 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 noiembrie 2015 - 12:57

Mai apare o problema in cazul construirii unui astfel de bulevard si anume faptul ca ar fi nevoie la intersectarea cu bulevardele importante perpendiculare de cobarari si urcari, de o conectare cu strazile (importante) perpendiculare, ori spatiu suficient pentru acest lucru este ca si inexistent. Doar eventual la intersectarea cu Calea Aradului ar fi loc prin "intrarea" in Parcul Botanic, prin demolarea statiei de benzina, prin schimbarea proiectului ce urmeaza a se ridica in locul Poligrafiei, etc.,...

La intersectia cu Gh. Lazar nu este loc, la intersectia cu Circumvalatiunii (pasaj Jiul) nu este spatiu (tocmai s-a construit INCUBOXX-ul)...

Deci, degeaba ai un asemenea bulevard daca nu poti urca/cobora pe/de pe el in locuri importante de schimbare a directiei de mers, dupa necesitati...
Daca este facut la nivelul solului, respectiv toate intersectiile vor fi la acelasi nivel, atunci acest lucru presupune semaforizarea acestor intersectii sau crearea de sensuri giratorii...Ambele variante vor taia acest avantaj al marelui bulevard, respectiv va scade viteza de strabatere a lui fata de presupunerea initiala...
0

#229 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 24 noiembrie 2015 - 13:43

Am venit zilel etrecute de la Brasov cu trenul, pe linga calea ferata sint o multime de viaducte, bretele de legatura, sosele, sensuri giratorii, idem la Oradea, trec cu viaducte peste giratorii, la Timisoara nu am vazut alta constructie legata de sosele decit pasajul de la triajul Ronat si pasajul Michelangelor.
Decit sa se plinga de calea ferata mai bine municipiul isi gasea in 10 ani un amplasament si isi construia o centura.O data incepouta cu forte proprii veneau si banii de cofinantare, bine ca acuma le vine ideea sa faca pe acolo pe la strada Sacului.
0

#230 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 966
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 24 noiembrie 2015 - 14:33

Intersectarea cu acest bulevard e cea mai mica problema. Cum pasajele ar putea fi de maxim 2 benzi, a 3-a ar putea fi folosita pentru intersectare prin bretele. Ar fi necesare semaforizari intre bretele si bulevardele perpendiculare dar nu cred ca e o mare problema/noutate fiind oarecum similar cu pasajul Michelangelo/Leonardo da Vinci.
0

#231 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 24 noiembrie 2015 - 17:01

Gasite pe net:
Imagine atasata: plan-cf-subteran-vision2030.JPG
Imagine atasata: plan-cf-subteran-vision2030-2.JPG
Sursa: http://ec.europa.eu/...n_timisoara.pdf

#232 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 noiembrie 2015 - 09:29

Din link-ul postat deduc ca se are in vedere un tren gen metrou usor suprateran intre aeroport si gara de nord, o centura feroviara pe partea de nord a orasului, gara ca la Bucuresti (pe unde se intra, pe acolo se iese), etc.,...Nici vorba de marele bulevard...
0

#233 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 25 noiembrie 2015 - 12:33

Adica ramine linia actual, insa cu legatura spre aeroport pe linia Radna(am scris undeva ca e aproape linia de aeroport).
Nu cred ca in viitor CFR va putea fi capacitata sa mute linia pe o centura nordica
0

#234 Useril este offline   Ivan Kolovoz 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 07 decembrie 14

Postat 25 noiembrie 2015 - 18:45

Acest presupus bulevard, daca se va intersecta la acelasi nivel cu actualele cai nord-sud, mai mult va incurca traficul decat sa fluidizeze. Dupa parerea mea, in oras este nevoie de un drum rapid sud-nord (din Calea Sagului/Girocului spre Calea Aradului/Lipovei), pentru ca pe directia aceasta apar gatuirile de trafic si ambuteiajele.

Cat despre linia ferata spre aeroport, e foarte bine sa se faca o ramificatie inainte curbei de la intrarea in statia Giarmata. E vorba de maxim 2 km de linie si terasament nou pe un relief usor de campie, plus ca in viitor in zona aceea se va construi si acel centru intermodal.
2

#235 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 noiembrie 2015 - 21:43

Aeroportul e legat de la calea ferata .
Este o linie ce pleaca din Remetea Mare - linia este folosita in scop industrial - o data la cateva zile este un tren ce duce combustibil pentru avioane.

Costul unui km de cale ferata construit de la 0 nu e departe de costul unui km de autostrada. Iar in zona fac pariu ca terenul numa ieftin nu e...
0

#236 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 noiembrie 2015 - 08:54

Vezi postareaIvan Kolovoz, la 25 noiembrie 2015 - 18:45, a spus:

Cat despre linia ferata spre aeroport, e foarte bine sa se faca o ramificatie inainte curbei de la intrarea in statia Giarmata. E vorba de maxim 2 km de linie si terasament nou pe un relief usor de campie, plus ca in viitor in zona aceea se va construi si acel centru intermodal.



Ramificatia trebuie facuta dupa statia Giarmata si dupa pasajul centurii pentru a nu se intersecta linia de tren cu drumurile din zona si pentru ai deservi si pe locuitorii din Giarmata in drumul lor catre oras si retur...

Aceasta varianta ar fi cea mai la indemana...

Imagine atasata: tren aeroport 01.jpg
5

#237 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 decembrie 2015 - 13:05

Saptamana aceasta i-am vazut la TVR Timisoara (preluare TVR 3) pe Robu si Gaivoronschi si printre altele au vorbit si de introducerea CF in subteran...

Daca pe alte proiecte existau diferente de opinii intre cei doi, legat de CF erau amandoi de aceeasi parere. Insa CFR-ul este de alta parerea si anume in ideea modernizarii culoarului Arad - Timisoara - Lugoj - Caransebes - Turnu Severin ... CFR-ul are in vedere dublarea liniei (cel putin) intre Timisoara Nord - Timisoara Est prin largirea rambleului, prin aducerea de material necesar pentru acest lucru...Si cred ca asa se va si intampla. Nici vorba de subteran, nici vorba de estacade su de scoaterea caii ferate in afara orasului, pe o eventuala centura CF...

La intrebarea "de ce se largesc pasajele Jiul si Popa Sapca?", robu zicea ca si daca aceste largiri se fac si pentru 10 ani, tot se merita iar Gaivoronschi avea in vedere un termen de minim 20 ani de utilitate a pasajelor largite...

Cu alte cuvinte, o eventuala modificare a liniei CF intre TM Nord si TM Est nu va avea loc prea curand, oricat de mult s-ar agita autoritatile locale prin reprezentantul sau, primarul...

Pe de alta parte Robu tot insista pe pasaje subterane atat la Solventu cat si la Padurea verde. N-a pomenit nimic ce se va intampla cu ele in cazul introducerii CF in subteran, caci vor trebui demplate...
1

#238 Useril este offline   TM90CBA 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 215
  • Inregistrat: 25 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 decembrie 2015 - 20:52

Ma bucur sa aud asta, sincer. Nu sunt de acord cu introducerea liniei in subteran. :clap2:

Vezi postareamile, la 11 decembrie 2015 - 13:05, a spus:

Pe de alta parte Robu tot insista pe pasaje subterane atat la Solventu cat si la Padurea verde. N-a pomenit nimic ce se va intampla cu ele in cazul introducerii CF in subteran, caci vor trebui demplate...


Legat de eventualul pasaj subteran de la padurea verde, nu cred ca e solutia cea mai buna acolo. Un pasaj e mult mai potrivit, se realizeaza mai repede si e mai ieftin.
1

#239 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 decembrie 2015 - 15:36

Citeaza

Legat de eventualul pasaj subteran de la padurea verde, nu cred ca e solutia cea mai buna acolo. Un pasaj e mult mai potrivit, se realizeaza mai repede si e mai ieftin.



Acelasi lucru il sustin si eu de ani de zile...Inclusiv si la Solventu este mult mai usor de realizat un pasaj suprateran (cum era si prevazut pana la venirea lui Robu la Primaria Timisoara) decat unul subteran. Pe langa faptul ca ar fi si mai ieftin, durata de executie scazuta, nici circulatia pe calea ferata n-ar fi oprita definitiv ci doar in momentele relativ scurte si necesare pentru punerea grinzilor...

Iar daca acest pasaj s-ar proiecta in asa fel incat el sa fie folosit ca intersectie denivelata si dupa aparitia marelui bulevard si a CF subterane, cu atat mai bine....Idem si la Padurea Verde...

Insa primarul are o boala cu pasajele subterane in mod neconditionat...Oriunde si in orice context...
0

#240 Useril este offline   vldklm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 13 ianuarie 12
  • Sexul:masculin

Postat 18 decembrie 2015 - 20:29

Vezi postareamile, la 26 noiembrie 2015 - 08:54, a spus:

Ramificatia trebuie facuta dupa statia Giarmata si dupa pasajul centurii pentru a nu se intersecta linia de tren cu drumurile din zona si pentru ai deservi si pe locuitorii din Giarmata in drumul lor catre oras si retur...

Aceasta varianta ar fi cea mai la indemana...

Atasament tren aeroport 01.jpg


Partea aceea de CF nu e electrificata.

Oricum pana nu se construieste o noua Gara ( parerea mea, o noua Gara pe Strada Pictor Ion Zaicu) nu cred ca o sa fie Multi doritori sa mearga pana la Gara de Nord ca sa ajunga la Aeroport.

Premiza aceasta de line CF Gara de Nord -Aeroport mi se pare gresita.

Ar trebui construit un inel feroviar urban ( cu portiuni in subteran ) care sa lege cartierele de marile locuri de munca ( Continental Sud , UVT- Poli, City Business Center , Open Ville ,UVT- Poli , TRW , eventual Aeroport ). Si binenteles cu viteze de deplasare occidentale , nu cu viteza tramvaiului...

Sa fim seriosi , oare care varianta ar fi mai folositoare ? !

Aceasta postare a fost editata de vldklm: 18 decembrie 2015 - 20:48

1

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi