STP Timișoara Forum: Linia 14 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »

Linia 14 Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#201 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 noiembrie 2015 - 00:15

Nu e putin. Ar suporta vreo 5-6 troleibuze in sarcina maxima (240kW). Desigur, tensiunea nu e stabilizata, deci e normal sa fie mai mare fara niciun consumator.
0

#202 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 noiembrie 2015 - 01:48

unde este substatia?
eu stiam ca substatii le spune la dulapurile acelea in drept cu sectorizarile - acelea cum sunt numite?
si exista ceva mai mare ca si substatia?
unde mai sunt astfel de substatii?
0

#203 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 noiembrie 2015 - 09:43

Substatia se afla in spatele primariei Dumbravita. In acele dulapuri sunt doar niste intreruptoare telecomandate si nimic altceva. Folosesc la ... sectorizarea liniei de contact, adica sa poti intrerupe energia electrica pe o sectiune a traseului. Acestea pot fi comandate din statie si monitorizate, desigur. Cand masina de interventie are de lucru, se opreste de la distanta (de la dispeceratul energetic) doar sectiunea respectiva, restul ramananad alimentate.
Nu mai exista o statie principala, dar pe vremuri, de la statia 6 se comandau de la distanta toate "substatiile" si aceasta era considerata "statia" :)
Statii de transformare si redresare avem in mai multe locuri din oras (Banatul, langa fosta Kandia, in Balcescu, la AEM, in cimitirul saracilor, langa arena Electrica, in curtea garajului, etc) Statia 6 e in spatele Neptun, pe Abrud.
2

#204 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 noiembrie 2015 - 16:58

da, am vazut-o pe cea de abrud de mai mult timp, accidental trecand pe acolo.
si am vazut ca sunt niste panouri pe care scrie piata 700, marasti, etc, de unde am dedus eu cumva ca e ceva pt RATT.
multumesc pt explicatia detaliata :)
0

#205 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 15 noiembrie 2015 - 18:13

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 noiembrie 2015 - 09:43, a spus:

Statia 6 e in spatele Neptun, pe Abrud.


Asta?:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20151115_131010.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20151115_130931.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20151115_130938.jpg
  • Imagine atasata: IMG_20151115_131044.jpg

0

#206 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 noiembrie 2015 - 18:35

Bineinteles. :)
1

#207 Useril este offline   Didi 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04 noiembrie 14

Postat 16 noiembrie 2015 - 08:57

Nu inteleg..pana acum ati spus ca nu va da voie infrastructura sa prelungiti traseul lui 14 pana in Dumbravita...acesta e gata de o luna...ce va impiedica acum?
au fost facute si probe vineri ... chiar e foarte greu sa terminati ceva la timp?
0

#208 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 noiembrie 2015 - 09:59

Nu stiu daca intrebi pe cine trebuie, aceasta lucrare fiind executata de o firma privata. Noi, troleibuze avem si am putea da drumul oricand. Probleme sunt, din cate am inteles, de ordin birocratic, adica se discuta despre modalitatea de a face abonamente celor din Dumbravita. Pentru ca acestia sa aiba aceasi preturi ca timisorenii, o parte din costuri ar trebui sponzorizate de primaria Dumbravita.
1

#209 Useril este offline   Tomy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16 noiembrie 15

Postat 16 noiembrie 2015 - 20:37

Si aceste discutii nu puteau avea loc in anii in care s-a lucrat la infrastructura?
Si daca doar acesta e motivul pt. care se intarzie operarea acestei linii,atunci ne puteti spune cum se va circula pe aceasta linie(troleibuz separat de linia 14,prelungirea liniei 14 etc.),trasee,orare de circulatie?Sau nici acestea nu au fost discutate,si mai urmeaza o intarziere in darea in exploatare?!
Multumesc!
1

#210 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 noiembrie 2015 - 23:17

Am mai spus. Avem deja grafice, table de statie, fisierele pentru anuntarea statiilor, etc. (toate erau gata pentru vineri) Nu le fac publice deoarece pot suferi modificari.
In rest, nu stiu de ce sariti pe RATT, in loc sa va intrebati edilul din comuna de ce nu a discutat din timp aceste detalii cu RATT si mai ales cu primaria Timisoara. :eusa_think:
A... Primaria Dumbravita nu are forum... -_-
0

#211 Useril este offline   Tomy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16 noiembrie 15

Postat 16 noiembrie 2015 - 23:30

Multumesc pt. raspuns!
Scuze pt. ca v-am facut ''inamicul public nr.1''!
Dar totusi,nu se pot publica traseul si orarele de parcurs,sub rezerva modificarilor ulterioare,sa stim ce ne asteapta???!!!
0

#212 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 noiembrie 2015 - 23:38

Nicio problema :)

Nu, chiar nu am voie sa le public pana nu primesc varianta oficiala in format pdf. Oricum, va pot spune ca spre deosebire de celalalte linii de troleibuz, unde avem doar intervale de circulatie, pentru linia 14 vom avea grafice exact ca in cazul autobuzelor.

L.E. Sincer, eu habar nu am cum se va putea respecta orice fel de grafic la ce trafic e pe acolo... :crazy: Vineri, veneam pe la ora 18 de la substatia din spatele primariei catre Timisoara... Pai de la primarie si pana la Kaufland am facut vreo 15 minute.
0

#213 Useril este offline   Tomy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16 noiembrie 15

Postat 17 noiembrie 2015 - 00:04

Din pacate asta e realitatea!
E buna ideea cu ore (si minute) fixe in orar.
Nici eu nu stiu cum vor putea fi respectate!
Sper ca sa fie curse la 1/2 de ora(mai des nu isi au rostul).Trebuie avute in vedere orele de ''maxima audienta'' :7-9;14-17, plus ''ora de retragere acasa'' 22-23.
Sper ca puteti confirma ''statia terminus'',va fi la Clinicile Noi?
0

#214 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 noiembrie 2015 - 00:05

Din cate am inteles, linia isi pastreaza forma, fiind doar prelungita, deci Pop de Basesti. Desi ar avea logica ceea ce spuneti.
0

#215 Useril este offline   Tomy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16 noiembrie 15

Postat 17 noiembrie 2015 - 00:28

Eu(fiind din Dumbravita,si dependent de mijloacele de transport RATT) cred ca nu are sens dublarea liniei 14(pe o portiune mare), iar faptul ca pot ajunge aproape in centrul Timisoarei(si de acolo oriunde in Timisoara) e un lucru foarte bine-venit!

Daca in privinta abonamentelor se mai negociaza,biletele ce pret vor avea(de linie normala sau Expres)?
0

#216 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 noiembrie 2015 - 19:38

Daca ramane sub forma de o singura linie si daca se pastreaza frecventa actuala, aceasta se va dovedi prea mare pentru Dumbravita. Daca se va crea o frecventa optima pentru numarul de calatori din Dumbravita, aceasta va fi prea mica pentru timisoreni, respectiv pentru cei din Calea Lipovei, Piata CE...

Dupa parerea mea, mai devreme sau mai tarziu vor fi doua linii, una va deservi orasul in forma actuala iar cealalta va deservi (si) Dumbravita...

Ramane doar de stabilit cat de mult se vor suprapune aceste doua linii intr-un viitor nu prea indepartat...Vreo 2 ani de zile maxim de la inaugurare...
1

#217 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2015 - 19:48

Ce stiu acum (cu rezerva ca oricand pot aparea modificari in ultima clipa, asa cum deja ne-am obisnuit) e ca linia va fi Baritiu - Giratie Dumbravita.
Cat despre bilete, probabil ca vor avea pret normal, nu de expres. (chiar metodele de tarifare se discuta acum)

Acesta ar fi headerul tablelor de statie pe sensul spre oras: Imagine atasata: 14B dumbravita corectat.jpg

Daca apar schimbari zilele urmatoare, o sa-mi ceara sa-l modific, deci vom sti ce si cum. ;)
1

#218 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 444
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 noiembrie 2015 - 20:00

Poate este o obsesie de a mea dar vad infrastructură nefolosită care utilizată ar aduce beneficii călătorilor. Cu ocazia inaugurării noului segment s-ar putea crea o legătură noua legătură cu partea de sud a orașului. Dumbrăvița - Regina Maria - Bălcescu. Cred ca ar prinde bine.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 17 noiembrie 2015 - 20:01

4

#219 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 17 noiembrie 2015 - 21:20

Totusi aceasta linie 14 nu va fi un simplu 14 ci mai degraba un M14. Ganditiva ca in cazul autobuzelor care frecventau si care frecventeaza zona metropolitana, iar acolo sunt un anumit numar de masini si tot timpul aceleasi masini, pentru ca cele care frecventeaza zona metropolitana ies in afara orasului circuland pe drumuri nationale, comunale etc. si probabil avand nevoie de aprobarea politiei ori de ceva acte in plus fara de cele care circula in oras(asta este doar o parere personala). Banuiesc ca 14 va ramane 14-le de pana acum, iar M14 va fi un 14 care merge pana in Dumbravita.
0

#220 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2015 - 23:13

Autobuzele metropolitane au intr-adevar alt statut, dar nu va fi cazul liniei 14. (parerea mea)
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi