STP Timișoara Forum: Centura de SUD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (89 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de SUD a Timisoarei Constructor desemnat: Tirrena Scavi

#281 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6003
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 24 iulie 2015 - 15:00

Centura TM Sud a rămas pe locul al cincilea în Masterplanul General de Transport

Citeaza

Centura de sud a Timișoara a rămas pe locul al cincilea în Masterplanul General d Transport, aprobat de Comisia Europeană. Primarul Nicolae Robu spune că… răutatea este de vină pentrau această situație și susține, în continuare, că Timișoara a primit 0 lei din partea guvernului.

Centura de sud a Timișoara face parte din MPG de transport aprobat de Comsiia Europeană, dar a rămas, în varianta finală, în urma șoselelor ocolitoare ale orașelor Vaslui, Giurgiu, Sfântu Gheorghe și Bârlad. Primarul Nicolae Robu spune că s-a ajuns aici pentru că n-a avut sprijin din partea social-democraților din Timiș. „Lăsând politicianismele la o parte, ce părere își poate face cineva despre pesediștii locali, mă refer la liderii PSD? Ce părere își poate face orice timișorean despre cei care, în loc să vină alături de mine într-un demers comun în interesul Timișoarei, astfel încât Timișoara să se regăsească pe prima poziție în această listă, au făcut implicit jocul altora și s-au poziționat împotriva intereselor Timișoarei? Iată-ne ajunși cu centura după Vaslui, Giurgiu, Sfântu Gheorghe și Bârlad. Cu tot respectul pentru aceste orașe, nu cred că se poate face comparație între traficul greu al lor și al Timișoarei”, a declarat, vineri, edilul.

Robu are și o explicație pentru poziția în care a fost plasată centura de sud. „Era o prioritate de bun simț. Numai din răutate putea cineva să treaca centura de sud a Timișoarei pe locul 5. Oricât de incompetent sau prost ar fi cineva, nu cred că ar putea să facă o asemenea eroare. Poate fi făcută numai voit, din răutate. Fiind pe poziția a cincea, nu știu când vom ajunge la finanțare. Oamenii așteaptă, dar ei nu știu că un astfel de obiectiv nu este în jurisdicția primăriei, ci a guvernului, prin CNADNR”, susține primarul. Într-un gest pe care l-a mai făcut, Robu a scris apoi, din nou, pe o coală „zero lei”, sumă pe care susține că a primit-o Timișoara de la bugetul de stat. „Din nou trebuie să vin să spun: având în vedere ce s-a mai întâmplat între timp și cu celelalte obiective, am primit 0 lei! Cu excepția a cinci milioane de lei care au fost acordați de la bugetul central pentru spitalul de copii, în decembrie 2014, nu am primit nimic. Asta este realitatea”, a spus Nicolae Robu.

Primarul i-a oferit astfel un răspuns și consilierului social-democrat Daniel Idolu, care a susținut joi că guvernul a alocat sume importante pentru Timișoara, sub formă de cofinanțare pentru diverse proiecte europene. „Nu putem să venim și să pretindem că este bunăvoința guvernului să aloce bani pentru proiectele europene. Când România a aderat la UE, a semnat documente prin care s-a angajat, pentru a fi eligibilă pe diversele programe, să cofinanțeze de la bugetul de stat, cu diverse procente, diverse proiecte. Este un angajament al statului român, pe care niciun guvern nu-l poate încălca. Când spun 0 lei îi informez corect pe timișoreni: mă refer la proiecte care nu sunt în jurisdicția primăriei și pe care guvernul ar trebui să le finanțeze. Asta înseamnă proiecte de tipul centura de sud a Timișoarei, centura de vest, spitalul regional, stadionul, sala polivalentă mare, bazinul de înot olimpic, gara de nord… La astfel de obiective mă refer eu”, a conchis primarul.

debanat.ro
2

#282 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 26 octombrie 2015 - 01:13


Centura de Sud, cu un pas mai aproape de Timisoara! Ultimul anunt legat de cea mai asteptata sosea



Sursa : OpiniaTimisoarei



0

#283 Useril este offline   InF3rNO0o 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 24 decembrie 11

Postat 26 octombrie 2015 - 07:42

eu nu mai cred nimic ! vine doar o noua runda de alergeri si o sa inceapa promisiuni in stanga si in dreapta
4

#284 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6003
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 octombrie 2015 - 09:58

Din păcate, nimic nou:

opinia:

Citeaza

”Anul viitor va trebui demarata licitatia pentru Centura de Sud. Este cuprinsa in Masterplan, cu finantare pe 2016-2017, cu termen de executie 24 de luni. Licitatia va incepe anul viitor, cand decide CNADNR”, a declarat pentru opiniatimisoarei.ro Calin Dobra.


Și a mai trecut 1 an!
0

#285 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 26 octombrie 2015 - 16:06

"Licitatia va incepe anul viitor, cand decide CNADNR" :Facepalm_emote_gif:

Eu in locul ziaristului nu preluam astfel de declaratii.
1

#286 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6003
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 octombrie 2015 - 17:53

Doar în cazul în care ziarul respectiv reprezintă o alta trompetă locală...
Practic, articolul nu aduce absolut nimic nou. Dar nimic, nimic...
0

#287 Useril este offline   marius2002 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 26 octombrie 2015 - 19:12

Vezi postareaMHN, la 26 octombrie 2015 - 17:53, a spus:

Practic, articolul nu aduce absolut nimic nou. Dar nimic, nimic...

Cum nu? Niste voturi... :Facepalm_emote_gif:
0

#288 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 26 octombrie 2015 - 21:43

Voturi de la cine? mai musca cineva? nu se fac miscari pentru licitatii, ea trece pe la noi deci ar trebui sa stiu.
Cind o sa stiu, am sa va spun.
0

#289 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1406
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 noiembrie 2015 - 13:17

ce bine ar arata o infrastructura completa in jurul Timisoarei. Viziunea mea :)

Imagine atasata: timisoara1.JPG

Rosu - autostrada
Galben - centura ca si acum
Negru - Drumuri judetene asfaltate
6

#290 Useril este offline   colinb73 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 22 septembrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 05 decembrie 2015 - 23:26

Deci in proiectul de buget 2016 - (sper ca inca e proiect):

"Pregatirea pentru constructia variantelor de ocolire Toplita, Tusnad, Sighisoara, Fagaras, Huedin, Barlad si Timisoara Sud."

Din pacate alocati 0 RON. Deci daca ramane asa ne va mai sari un an licitatia asta inseamna doar pe 2017 licitatie + contestari deci 2018 inceperea lucrarilor.

Si acum cand vad asta nu ca i-as da dreptate lui Ostaficiuc cand a zis ca incepe in 2016 dar se pare ca a cobit daca nu chiar stia cum vor mere lucrurile.
1

#291 Useril este offline   colinb73 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 22 septembrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 11 decembrie 2015 - 10:51

http://www.tion.ro/c...-ce-loc/1599236

Ministru Transp: “Eu voi fi în Comisia de Transporturi, când se aprobă bugetul și miza o să fie centurile din toată țara. Vin și de la Arad, unde și domnul primar a susţinut şi lucrările la diferența de centură de acolo, trec și la Timișoara. Nu ştiu dacă aţi observat, nu sunt foarte simpatic, nu-mi place să promit foarte multe lucruri, dar vom merge pe aceleași principii pe care am mers și la Masterplan, şi pe care le continuăm. Sunt practic niște principii științifice-tehnice, în funcţie de care se face o ierarhizare. Timișoara n-are cum să cadă foarte la sfârșitul listei în această ierarhizare, pentru că este unul dintre primele orașe ale României şi a şi dovedit că poată să atragă investiţii, are şi oameni care s-au implicat. Deci, fără să vă fac nicio promisiune, sper că m-ați înțeles”

Asta vb fara el, in comisii se pot accepta amendamente depuse si se adopta bugetul in comisie. In plen se adopta amendamentele si deci modificari.

Oricum slabe sanse pt o modificare de 100 mil Euro avand in vedere ca initial sunt 0 E. Eu zic ca maxim vreo 1-5 mil E pt studii si cam atat daca avem noroc.
3

#292 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 decembrie 2015 - 21:42

Vezi postareacolinb73, la 11 decembrie 2015 - 10:51, a spus:

" Deci, fără să vă fac nicio promisiune, sper că m-ați înțeles”

Am inteles perfect. Abureala de asa zis tehnocrat. Probabil crede ca toti suntem tampiti... :censored:
0

#293 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 11 decembrie 2015 - 22:55

Mie imi place ca nu a facut nici o promisiune. Ceilalti toti au facut la promisiuni cu nemiluita ca doar nu-i doare gura. Asta mai degraba ne face centura.
2

#294 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 decembrie 2015 - 23:59

Mie imi pare ca e exact invers, dar poate gresesc, adica cred ca ceilalti nici nu ne-au bagat in seama pe cand asta doar ne abureste ca sa credem ca ar vrea sa faca ceva, cica ar avea el ceva planuri ascunse... Bla, bla, bla.
3

#295 Useril este offline   TM90CBA 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 215
  • Inregistrat: 25 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 decembrie 2015 - 17:14

:up_arow: prosteala pe fata, asta face. Incearca sa ne duca de nas pe toti.

Citeaza

Timișoara n-are cum să cadă foarte la sfârșitul listei în această ierarhizare

Afirmatia asta spune tot...nu foarte la sfarsitul listei, penultima sau antepenultima... :Facepalm_emote_gif:

Si continuarea:

Citeaza

pentru că este unul dintre primele orașe ale României şi a şi dovedit că poată să atragă investiţii, are şi oameni care s-au implicat.

Stie ca Timisoara atrage investitori, produce si are rata somajului cea mai scazuta, dar tot nu face nimic. La fel ca precedesorii lui.

Aceasta postare a fost editata de TM90CBA: 13 decembrie 2015 - 17:15

0

#296 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 13 decembrie 2015 - 19:48

Tipic Romanesc aruncam cu pietre inainte sa vedem ce face. Mie imi place Titu, Ponta si bine inteles PSD (mai bine :suicide: decat cu eii) eu unul astept sa vad ce vor face si dupa aceeia as putea sa vorbesc daca a facut sau nu a facut, daca a gresit sau nu a grestit, daca a promis sau nu a promis.
1

#297 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 decembrie 2015 - 21:50

Tipic romanesc... Ne bucuram de schimbare (fara niciun motiv intemeiat), ca mai apoi sa vedem ca am luat teapa. E un guvern fara nicio valoare cu exceptia faptului ca sunt oamenii presedintelui.
-2

#298 Useril este offline   marius2002 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 13 decembrie 2015 - 22:29

:up_arow: Nu are rost sa repet ce a zis @FerraryTm, dar sunt perfect de acord cu el. Schimbarea chiar e bună (de la PSD la tehnocrați), hai sa asteptam sa vedem ce fac apoi tragem concluzii.
0

#299 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 decembrie 2015 - 00:10

Nu avem ce vedea, asta fiind un guvern pentru un an de zile. Vom mai pierde inca un an si atat. Daca tu crezi altceva inseamna ca esti foarte optimist.
Foarte interesant ca schimbarea iti pare una buna, fara a avea niciun argument (in afara faptului ca esti tu anti PSD si cam atat), timpul trecut de la inscaunarea actualilor ministri fiind unul foarte scurt si nici sa-mi spui ca discursul citat mai sus (in care spune ca ne promite ca nu ne promite nimic :D ) e un argument in sensul asta nu prea poti. -_-
0

#300 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 14 decembrie 2015 - 00:32

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 decembrie 2015 - 00:10, a spus:

Nu avem ce vedea, asta fiind un guvern pentru un an de zile. Vom mai pierde inca un an si atat. Daca tu crezi altceva inseamna ca esti foarte optimist.
Foarte interesant ca schimbarea iti pare una buna, fara a avea niciun argument (in afara faptului ca est tu anti PSD si cam atat), timpul trecut de la inscaunarea actualilor ministri fiind unul foarte scurt si nici sa-mi spui ca discursul citat mai sus (in care spune ca ne promite ca nu ne promite nimic :D ) e un argument in sensul asta nu prea poti. -_-


Si toti care o sa vina la putere o sa ii injuram tot asa de mult ca pana acum, si iata ca istoria se repeta, si iar, si iar .... si ajungem sa numai avem incredere in nimeni si nimic.

P:S Sa imi zice-ti si mie cine a facut ceva in tara asta ?
0

Arata acest topic


  • (89 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi