STP Timișoara Forum: Linia Expres 8 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 8 Evaluare topic: -----

#261 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 octombrie 2015 - 18:55

Prietene! Nu e niciun filtru, nu te lua dupa ce-ti raspunde un membru relativ nou al forumului. Nu cred sa existe forumuri unde sa nu fie necesara o minima verificare a membrilor. Este decizia noastra sa aprobam manual inscrierea membrilor si daca nu-ti place, nu te obliga nimeni sa devi membru al forumului cu a carui conditii ai fost de acord atunci cand ai creat contul.
P.S. Site-ul poate fi accesat de oricine, acesta insa este un forum unde avem reguli pe care le vrem respectate. Ca tu administrezi vreo duzina de forumuri sau pagini unde iti faci propriile reguli, e foarte bine, treaba ta, dar aici trebuie sa le respecti pe astea.

Crede-ma ca daca nu aveam aceste reguli, forumul era varza si de mult inchis. -_-
4

#262 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 octombrie 2015 - 19:48

Vezi postareaAlexz, la 17 octombrie 2015 - 17:11, a spus:

(traseu Apateu-Pod Calea Sagului)


Poate ca pare de necrezut dar un program nu se poate respecta si daca transportul public ar fi singurul mijloc de deplasare in oras, fara ambuteaje, fara semafoare, din simplul motiv ca apar "variabile", un autobuz e condus de un sofer, nu toti soferii conduc la fel, in statii ai un numar diferit de calatori, in unele nu ai deloc, unii soferi opresc in toate statiile pentru ca nu vor sa riste sa fie "mustrat" de vreun calator care nu a apasat pe butonul pentru oprirea in statie, alti soferi trec prin statiile pustii fara probleme.
In rest e vesnica problema a traficului, daca tu stii sigur ca o cursa a lipsit nu a trecut prin statie, urmareste cu atentie situatia din acel moment, noteaza orele si revino cand ai detalii mai multe, poti intreba daca a lipsit vreo masina de pe traseu. Daca nu a lipsit nimica atunci se mai intampla ca tot din cauza traficului sa se plece mai repede de la capat, ca pe traseu sa se regleze timpii, altfel apar intarziere taman acolo unde e grosul de calatori.

Si daca spui ca iei autobuzul de la Apateu pana la Sagului, te sfatuiesc sa folosesti si alternativa cu linia 8 tramvai+ linia 33 autobuz, ocolesti degeaba un cartier intreg.
0

#263 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 17 octombrie 2015 - 20:16

Vezi postareaGygyman6, la 17 octombrie 2015 - 19:48, a spus:

Si daca spui ca iei autobuzul de la Apateu pana la Sagului, te sfatuiesc sa folosesti si alternativa cu linia 8 tramvai+ linia 33 autobuz, ocolesti degeaba un cartier intreg.

Si cum ajunge cu 8-ul sau cu 33-ul la Apateu? In plus, poate nu doreste sa faca doua bilete.
1

#264 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2502
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 17 octombrie 2015 - 21:07

Imagine atasata: 1.JPG
Linia 8 Banatim - Piata Mocioni, linia 33 Piata Mocioni - Pod Calea Sagului
1

#265 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 17 octombrie 2015 - 21:19

Totusi este o plimbare de 15 minute urmata de 2 mtc-uri.
0

#266 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 octombrie 2015 - 21:27

Atentie! De azi, E8 merge pana la Albastrelelor. Grafice noi sunt pe pagina web.
1

#267 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 octombrie 2015 - 22:54

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 17 octombrie 2015 - 21:19, a spus:

Totusi este o plimbare de 15 minute urmata de 2 mtc-uri.


Sincer am vrut sa iti raspund eu inaintea colegului Andy la prima postare, dar nu vroiam sa atact pe cineva... pana acum.

Daca nu stii ce principii ai si ce idei sustii e mai bine sa taci, in topicul facut pentru petitia liniei 11 spuneai ca:

Citeaza

dar nu se pot crea linii ca din orice statie sa poti ajunge in orice alta statie cu un singur mtc


Da omul care se plangea are E8, eu i-am sugerat o alternativa poate mai rapida si pe care s-ar putea baza mai mult decat sa fie dependent doar de un singur traseu. La urma urmei a fost doar o sugestie, poate sa ma ignore poate sa ma injure poate sa faca ce vrea cu ce am scris eu.

Si eu am de mers cam de unde pleaca si el spre Sagului pana pe Incontro chiar, si plec la servici cu 2 linii si ajung acasa cu 3 si fac lejer o ora dus- o ora intors si asta in contextul in care am transport asigurat dar de care nu sunt multumit, pentru ca a fi navetist nu inseamna sa fi o vaca (scuzati expresia), inseamna sa te intereseze cu ce te deplasezi, iar acuma in era cand fiecare isi etaleaza telefonul inteligent pe strada (conectat la net desigur), te poti informa destul de usor cum ajungi de la A la B.
0

#268 Useril este offline   Alexz 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 16 octombrie 15

Postat 18 octombrie 2015 - 12:12

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 octombrie 2015 - 18:55, a spus:

Prietene! Nu e niciun filtru, nu te lua dupa ce-ti raspunde un membru relativ nou al forumului. Nu cred sa existe forumuri unde sa nu fie necesara o minima verificare a membrilor. Este decizia noastra sa aprobam manual inscrierea membrilor si daca nu-ti place, nu te obliga nimeni sa devi membru al forumului cu a carui conditii ai fost de acord atunci cand ai creat contul.
P.S. Site-ul poate fi accesat de oricine, acesta insa este un forum unde avem reguli pe care le vrem respectate. Ca tu administrezi vreo duzina de forumuri sau pagini unde iti faci propriile reguli, e foarte bine, treaba ta, dar aici trebuie sa le respecti pe astea.

Crede-ma ca daca nu aveam aceste reguli, forumul era varza si de mult inchis. -_-


A fost doar un sfat, acela ii filtru in sine, pentru ca alegi cine devine sau nu membru, dar nu conteaza asta, cum am zis voi stiti mai bine.


Vezi postareaGygyman6, la 17 octombrie 2015 - 19:48, a spus:

Poate ca pare de necrezut dar un program nu se poate respecta si daca transportul public ar fi singurul mijloc de deplasare in oras, fara ambuteaje, fara semafoare, din simplul motiv ca apar "variabile", un autobuz e condus de un sofer, nu toti soferii conduc la fel, in statii ai un numar diferit de calatori, in unele nu ai deloc, unii soferi opresc in toate statiile pentru ca nu vor sa riste sa fie "mustrat" de vreun calator care nu a apasat pe butonul pentru oprirea in statie, alti soferi trec prin statiile pustii fara probleme.
In rest e vesnica problema a traficului, daca tu stii sigur ca o cursa a lipsit nu a trecut prin statie, urmareste cu atentie situatia din acel moment, noteaza orele si revino cand ai detalii mai multe, poti intreba daca a lipsit vreo masina de pe traseu. Daca nu a lipsit nimica atunci se mai intampla ca tot din cauza traficului sa se plece mai repede de la capat, ca pe traseu sa se regleze timpii, altfel apar intarziere taman acolo unde e grosul de calatori.

Si daca spui ca iei autobuzul de la Apateu pana la Sagului, te sfatuiesc sa folosesti si alternativa cu linia 8 tramvai+ linia 33 autobuz, ocolesti degeaba un cartier intreg.


Cum am zis inteleg intarzierile, dar lipsa mijlocului de transport penru acea ora ma depaseste, am venit cu 10 minute mai repede decat era pe grafic si am stat vro 30 minute in statie, adica cu vro 20 peste cat scria ora in grafic, scuze se pot gasi oricand, mai greu cu rezolvarea problemei. Iti multumesc mult pentru sfat.


Va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre.
0

#269 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 octombrie 2015 - 12:27

Te asigur ca oricine poate deveni membru al forumului, altfel nu ma agitam cu popularizarea lui. Totusi, nu poti sa vi din oras, nervos ca vatmanul ti-a inchis usa in nas si sa incepi sa injuri pe forum dupa 5 minute. In cateva ore, pana se activeaza contul, in sub-constient se infiripa si certitudinea ca exista un administrator si moderatori, nu e ceva automat, unde nimanui nu-i pasa de ce si cum scri si atunci cand incepi sa postezi, deja privesti lucrurile mai obiectiv, o parte din frustrare disparand deja, restul ramas fiind tinut sub control. :)

Cel mai bun exemplu e fostul forum al primariei, care a ajuns un loc de "scuipat" si injurat, ajungand astfel sa fie inchis si inlocuit cu un formular de sesizari online.
4

#270 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 18 octombrie 2015 - 13:30

Sunt de partea d-ui Florin, dar nu vi se pare ca discutia este putin :offtopic: . Parerea mea e ca ar fi trebiut dezbatuta in "probleme forum". :)
2

#271 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 octombrie 2015 - 15:12

Nu mai dezbatem nimic si ne oprim aici cu off topic-ul. :)
0

#272 Useril este offline   Gabi S 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 269
  • Inregistrat: 19 februarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara,Timis
  • Interese:Autobuze,Muzica

Postat 19 octombrie 2015 - 18:27

Buna seara , nustiu cum sa spun dar in fiecare zi orice autobuz ori are intarziere >10 minute ori nu vine deloc...Azi-dimineata am stat in statie 25 de minute (Str.Izlaz) in ploaie si frig ca nu o venit autobuzul..Am sunat la dispecerat si mi s-a spus ca s-a stricat o masina pe traseu..Ok..Nu exista rezerve? Sun in fiecare zi in fiecare zi exista alt motiv...Am iesit de la scoala am stat 1 ora in statie ca sa vina alt expres...Nu se poate ...e chiar deja bataie de joc...Autobuzul full numai aveai unde sa te urci si cu intarziere de peste 1 ora....In fiecare zi asa, pana cand? De cand a inceput scoala in fiecare zi intarzie autobuzul , nu este zi sa vina la fix..Am inteles..s-a lucrat la Mall-ul din Calea Sagului...Acuma trec zilnic nu este nici un fel de coada...Doar 3 trenuri pe tot expresul 8 ? Si alea cu intarziere de peste 1 ora? Stai 1 ora si dupaia vin toate 3 unul dupa altul...Dupa ce ca mai stai jumate de ora / 1 ora in statie ..Mai stai si in frig si ploaie...La iarna ce o sa fie ? Stau la -20 de grade, 1 ora dupa autobuz? Deja se minte cu nesimtire la dispecerat...Domnul de acolo mi-a spus sa ma duc cu altele unde am de mers , si daca nu am bilet , la controlori sa le zic ca am vorbit cu Dl.Ilie...Si la ce ma ajuta asta? stau sa schimb 5 autobuze ca sa ajung la destinatie ? Absente la scoala cine imi motiveaza? Nu se pot lua masuri deloc ?

Iertati deranjul. O seara buna !
0

#273 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 octombrie 2015 - 19:13

Poti spune si niste ore la care asteptai, inspre ce directie? Eu te inteleg ca ai scris la nervi dar o ora intre 3 trenuri e imposibil, la noi in oras de mult nu mai stiu 2 autobuze de pe aceasi linie la capat impreuna (poate numai pe 33).

Acum nu te supara, dar daca vad ca stau 20 de minute si nimic nu se misca eu unul o iau pe jos pentru ca mai mult ca sigur s-a intamplat ceva neasteptat.

Iar rezerve chiar nu exista.
0

#274 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 octombrie 2015 - 20:33

Eu am atras atentia ca sunt grafice no pe site. In rest, ore concrete si verificam in Radfleet.
1

#275 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 octombrie 2015 - 09:28

Apropo' de grafice. Traseul s-a lungit cu 2 km, dar timpii pe tură au rămas aceiași. E o bătaie de joc la adresa șoferilor și implicit a călătorilor care așteaptă degeaba prin stații.
5

#276 Useril este offline   DanyM 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 06 ianuarie 15

Postat 20 octombrie 2015 - 16:09

Vin și eu cu aceeași nemulțumire, zi de zi întârzii la facultate chiar dacă plec cu 40 min înainte. Pentru ziua de azi, ora exacta, în grafic și pe aplicație trebuia sa vina la 11:00 la stația Veteranilor cu direcția spre Abator, dar a venit undeva după 11:20. De asemenea la ora asta stau de la 16:45 în statie la Michelangelo spre Calea Sagului și îmi arata arata ca vine la 17:12 dar nici măcar nu a plecat de la capăt (pe aplicație). M.am urcat în E7 sa merg pana în Maniu, iar de acolo sa iau ce vine sa ajung acasă. Cel puțin o ora pe un traseu de 15 minute, se poate asa ceva?

Trimis de pe al meu C6903 folosind Tapatalk
0

#277 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 octombrie 2015 - 16:58

Sper sa nu uit maine sa trimit mesajul tau mai departe. Poate se rezolva cumva.
0

#278 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 20 octombrie 2015 - 19:24

Personal, sunt unul dintre calatorii care circul zilnic cu E8-ul (+ celelalte linii mai ocazional) si de-a lungul timpului am asteptat autobuzul in statie de mi-a iesit pe ochi (uneori 1 minut, alteori 60!), dar am ajuns la concluzia ca asa merg lucrurile in Romania si degeaba ma agit. Asta in cel mai fericit caz, ca mai sunt si cazuri in care dupa ce ca vine cu intarziere, nici nu opreste in statie - in statie fiind destui calatori.
Problema (asa cum mi-au spus multi soferi de autobuz) ar fi si autobuzele, care nu-s suficiente, insa marea problema e lipsa angajatilor. Sa fim seriosi, cine sta (pardon, lucreaza) intr-un mediu ca asta, pe un salar ca asta?!? Trebuie sa ai nervi de otel, nu-i de oricine "soferia" pe E8 / 22 - mai ales pe portiunea intre Iepurelui - Apateu si retur. (Cine circula des pe partea asta, stie despre ce vorbesc).
Asa ca pana sa se faca primavara cu o floare, n-avem decat sa suportam "conditiile" si sa asteptam...autobuzul.

Zicea cineva mai sus ca exista alternative L8 + 33 pt apateu - sagului. Eu, una, daca plec de la Apateu (in conditiile meteo actuale vorbind) decat sa fac 20 de minute pana la L8, si sa mai stau acolo in ploaie / vant / frig inca X minute / zeci de minute pana vine 8-ul si sa mai astept si 33-ul (Doamne ajuta ca circula relativ bine!), prefer sa stau 30 de minute dupa E8 si sa cobor unde am treaba.

Vezi postareaAlexz, la 17 octombrie 2015 - 17:11, a spus:

[...] intarzie cate vro 10 minute[...]

10 minute e chiar ok. Am asteptat si 50 - 60...
2

#279 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 octombrie 2015 - 20:31

Ce scrieti voi aicea e chiar iesit din comun. Transmit sefilor sa vada ce se intampla.
0

#280 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 20 octombrie 2015 - 20:48

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 octombrie 2015 - 20:31, a spus:

Ce scrieti voi aicea e chiar iesit din comun. Transmit sefilor sa vada ce se intampla.


E realitatea pe care doar calatorii o vad. Cei "mari" numa` dau ordine din birou. Mi-as dori macar o zi sa foloseasca si ei mijloacele de transport in comun si, in ploaie, vant etc. sa astepte minute (uneori zeci de minute) autobuzul / tramvaiul / firobuzul.

Am facut sesizari peste sesizari pe site la care raspunsul a fost universal: li s-a atras atentia verbal soferilor. Pai verbal puteam sa le spun si eu.

L.E.: In curand o sa ajung sa le dau dreptate celor care circula "moca". Pentru ce sa platesc un abonament, cand conditii...0? (stati linistiti, circul cu abonament sau bilet tot timpul, nu sunt in cauza).

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 20 octombrie 2015 - 21:00

0

Arata acest topic


  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi