STP Timișoara Forum: Întâmplări cu surprize - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (17 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »

Întâmplări cu surprize Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 martie 2009 - 21:58

Exact! Se modifica poze cu umbre, se aplica reflectii, si fel-de-fel de minuni...
0

#102 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 18 martie 2009 - 15:55

astazi am vazut ca au dat drumul semafoarelor de la biserica din iosefin <_<
0

#103 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 18 martie 2009 - 15:58

Semafoarele functioneaza inca de sambata <_< , si cred ca o data am sa iau un ciocan sa il incerc si pe ele (sa vad cat e de bun <_< <_< ).
0

#104 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 18 martie 2009 - 16:33

na,pai eu abia azi dimineata le-am vazut,ca de vineri nu am mai fost pe acolo :huh:
am eu ciocan,vin cu tine,dar tu incerci ciocanul <_< <_< <_<
0

#105 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 19 martie 2009 - 20:28

Viktor, iti dedic tie aceasta statie de metrou din capitala Italiei... :04:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Uita_te_la_asta_.jpg

0

#106 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 19 martie 2009 - 21:33

Accident dupa accident se produce la Punctele Cardinale de cand intersectia a fost semaforizata. Comisia de Circulatie intrunita azi la Primaria Timisoara a analizat situatia.

semafor Take Ionescu„In zona Fantanii Punctelor Cardinale au loc frecvent accidente de circulatie, din cauza faptului ca sunt soferi care trec pe culoarea rosie a semaforului. Din pacate, cei care sufera de pe urma unor astfel de conducatori auto sunt tocmai soferii care respecta regulile de circulatie si sunt atenti in trafic. S-a decis ca, pentru siguranta tuturor participantilor la trafic, sa fie modificat, la sfarsitul acestei saptamani, ciclul de semaforizare, prin marirea cu 11 secunde a timpilor”, a precizat directorul Directiei de Drumuri si Transporturi, Culita Chis.

Acesta spune ca se va sta ceva mai mult la semafor in asteptarea culorii verzi, dar masura va conferi mai multa siguranta tuturor.
agenda.ro

oare sa fie asta solutia ? :04: dar sa speram ;)
0

#107 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2009 - 22:19

E clar ca nu e asta solutia. Ce legatura are faptul ca eu stau mai mult sa astept verdele daca unul trece pe rosu si intra in mine :04:
O solutie ar fi sa nu mai treci pe acolo. ;)
0

#108 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 22 martie 2009 - 14:39

Vezi postareacaius, la 19 Mar 2009, 20:28, a spus:

Viktor, iti dedic tie aceasta statie de metrou din capitala Italiei... :04:



Vai iti multumesc Caius. Ma simt onorat. :lol:
0

#109 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 27 martie 2009 - 21:38

Drepturi de autor pentru taxi

Conform reglementarilor in vigoare, taximetristii au obligatia de a plati drepturi de autor pentru utilizarea operelor muzicale in taxi-uri.

Fiecare taximetrist care detine un radiocasetofon in masina trebuie sa plateasca 30 de lei pe luna (plus TVA). Dreptul de autor este un drept privat garantat de Constitutie si nu o taxa“, ne-a declarat Liviu Ramneantu, inspector sef la Asociatia Drepturilor de Autor si Uniunea Compozitorilor si Muzicologilor din Romania. Aceasta prevedere este stipulata in legea dreptului de autor si a generat proteste din partea celor vizati, in unele locuri.

„Vom discuta cu toti patronii de firme de taximetrie si vom ajunge la un consens. Legea nu are pardon aici. Cert este ca de trei ani nu s-a platit aceasta taxa in orasul nostru. Conform legii, pentru utilizarea neautorizata prin licenta neexclusiva din partea UCMR - ADA utilizatorii vor plati cu titlu de daune interese o suma reprezentand triplul renumeratiilor ce ar fi fost legal datorate pentru utilizarea autorizata“, a mai declarat Liviu Ramneantu, care a mai precizat ca drepturile de autor se platesc la zi de catre taximetristii din Bucuresti.


Inca o prostie, de ce sa mai platesc eu acea taxa, daca ascult muzica, luata depe net, cumparata, sau la radio.La fiecare din ele platesc deja o taxa, la net platesc netu, la radio ascult radio in masina, unde platesc benzina, iar daca o cumpar dau banii pe ea.Astia nu mai stiu de unde sa scoata bani...multi vor merge cu muzica fara sa plateasca acea taxa, iar cand ii opreste cineva, da jos fata de la casetofon, si gata :angry:
agenda.ro

Aceasta postare a fost editata de alecs: 27 martie 2009 - 21:41

0

#110 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 martie 2009 - 21:56

Maine-poimaine o sa te puna sa platesti asa-zisul "drept de autor" si daca asculti la mp3 player, pe strada <_< Ce se intampla deca de exemplu asculti o melodie care tu ai cantat-o sau compus-o? :04: Iti platesti tie dreptul de autor? :angry: Oricum mi se pare o tampenie chestia asta, ce o sa te puna sa cobori din masina sa vada daca asculti muzica sau nu, daca trebuie sa duci pe cineva la destinatie? Va dati seama ca acea persoana va avea de platit mai mult.... :D
0

#111 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 27 martie 2009 - 22:05

Vezi postareacaius, la 27 Mar 2009, 21:56, a spus:

Iti platesti tie dreptul de autor? nu,vei plati la stat, la primarie... Va dati seama ca acea persoana va avea de platit mai mult.... :angry: pai soferul opreste motoru si nu plateste nimica acel client ...

0

#112 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 martie 2009 - 12:59

alecs: pai soferul opreste motoru si nu plateste nimica acel client ...

Da, dar gandestete ce disconfort ar crea aceasta regula.... Sa astepti pana verifica nenea politaiul daca ai platit sau nu acea taxa....Imagineaza-ti ca te grabesti undeva, la o intalnire, si nu vrei sa iei autobuzu, ca stai prea mult dupa el si iei un taxi. Si il opreste pe sofer sa verifice daca a platit sau nu taxa. Daca nu a platit-o, mai astepti si pana plateste amenda, deci astepti si mai mult..... Cu alte cuvinte mi se pare foarte aiurea chestia asta :rad_masa:
0

#113 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 martie 2009 - 15:25

Probabil aplicarea va fi ca la taxa radio-tv, aia musai care vine odata cu factura Enel: o platesc toti by default, urmand ca cei ce declara ca nu asculta muzica in masina sa fie penalizati in caz ca sunt surprinsi. Iar surprinderea se poate face simplu, fara controale si oprirea vreunui calator - pur si simplu urca doi politisti in civil, sau al doilea asteapta la "destinatie".

Oricum, aberanta lege.
0

#114 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 martie 2009 - 19:31

De acord cu dAImon . Din moment ce am cumparat (sa presupunem) un CD original, de sa mai platesc in plus? Odata cumparat CD- ul original am platit si drepturile de autor. :rad_masa:

Aceasta postare a fost editata de lorand: 31 martie 2009 - 17:16

0

#115 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 30 martie 2009 - 22:42

Şoferii ADP parchează cu nesimţire pe trotuar

Cine-i ridică pe cei care ne blochează roţile? Ei bine, se pare că nimeni, reprezentanţii societăţii ADP SA Tmişoara sunt mai presus de lege şi îşi permit să parcheze pe trotuare. O maşina a ADP era parcată, luni, pe spaţiul destinat teoretic pietonilor, până în apropiere de zidul unei clădiri.
Imagine atasata: 1431051.jpg
Autoutilitara inscripţionată cu „SC ADP SA – Blocări Auto” era parcată pe trotuarul de pe strada Augustin Pacha, chiar în zona centrală a oraşului, în aşa fel încât... să împiedice circulaţia pietonilor, nevoiţi să se înghesuie pentru a putea trece pe lângă autovehicul. Şi asta, în condiţiile în care inspectorii societăţii Administrarea Domeniului Public ne blochează roţile şi ne ridică maşinile dacă staţionăm neregulamentar. Adică exact cum staţionau cei de la ADP acum! Problema este că în acest caz agenţii constatatori, care ar fi trebuit să dispună ridicarea, n-au văzut nimic, pentru că probabil „respectau legea” cu alţi şoferi. Cum Poliţia Comunitară nu mai are atribuţii privind sancţionarea şoferilor care parchează pe trotuare, deşi primeşte frecvent sesizări în acest sens, autovehiculul ADP ar fi trebuit să fie „observat” de agenţii Poliţiei Rutiere...
tion.ro

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1431050.jpg
  • Imagine atasata: 1431050.jpg
  • Imagine atasata: 1431052.jpg

0

#116 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 martie 2009 - 08:33

Poate erau de la "blocari trotuare". :intrebare:
0

#117 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 31 martie 2009 - 20:30

Am vazut si eu masina ieri pe trotuar, si chiar m-am gandit ce nesimtiti, la fel se intampla cu masinile personale ale politistilor sau a altor oameni " importanti " :04:
0

#118 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 08 aprilie 2009 - 10:03

Birocraţia salvează maşinile abandonate în Timişoara

Timişoara e plină cu maşini abandonate, dar prea puţine sunt cele ridicate de autorităţi. Un asemenea autoturism se află şi pe strada Carei, la numărul 12. Locatarii din bloc spun că vehiculul zace pe carosabil încă din ianuarie 2008.

În august anul trecut au depus o sesizare la Poliţia Comunitară pentru a rezolva problema. De atunci, peste maşină s-au aşternut câteva anotimpuri, iar strada nu a putut fi curăţată de Retim. Timişorenii care locuiesc în zonă spun că este de neacceptat ca după atâtea luni să nu se poată lua încă nici o măsură.

De cealaltă parte, poliţiştii comunitari susţin că ştiu de caz, dosarul se află în atenţia lor, dar procedurile sunt foarte greoaie. Iniţial, dosarul a fost la comunitari. După ce a zăcut destul acolo, a fost trimis la primărie. Reprezentanţii acesteia au trimis o scrisoare proprietarului, apoi s-a declarat abandonul şi dosarul s-a întors la Poliţia Comunitară. Pentru că maşina nu arată foarte rău - este vorba despre un Logan, care are plătit Telparkul pentru 2008 - poliţiştii încearcă să dea de urma femeii pe numele căreia este înmatriculat autoturismul.

"Am căutat proprietarul, dar nu a răspuns nimeni la acea adresă. Nu putem face nimic cu maşina până nu luăm legătura şi cu proprietarul. Trebuie să urmăm toate procedurile", a spus Dana Seracin, purtător de cuvânt al Poliţiei Comunitare.

Până atunci, timişorenii care locuiesc în blocul de pe strada Carei, unde este abandonată maşina, vor fi nevoiţi să caute în alte părţi loc pentru a-şi parca autoturismele.
renasterea.ro

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: masina7a.jpg

0

#119 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 aprilie 2009 - 14:05

Mi e mi-se parea logic, ca masina sa fie ridicata de comunitari, si lasat undeva, iar daca propritarul nu poate fi contactat in niciun fel, si nici nu vine sa se intereseze de masina dupa un anumit timp, atunci sa se caseze... dar ce sa faci... suntem in Romania.. :rad:
0

#120 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 aprilie 2009 - 16:24

Dar totusi in poza se pare ca Loganul este parasit! Totusi nu-i o masina veche ,cum de o parasit-o cineva? :blink:
0

Arata acest topic


  • (17 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi