STP Timișoara Forum: Televiziuni locale, teritoriale... - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Televiziuni locale, teritoriale... TVT'89, Analog, etc.

#181 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 iunie 2015 - 19:52

Ai o antena UHF (UIF) buna, cu bucla de adaptare corespunzatoare frecventei dorite a fi receptionata?
0

#182 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 iunie 2015 - 05:43

Sigur ca am. Inca una "speciala" tocmai pentru TV digitala in banda UIF insa este fara bucla avand pe dipol o cutie cu amplificator alimentat de jos tocmai prin cablul coaxial...In consecinta nu se face bucla la ea, aceasta fiind cumva "inclusa" in cablajul imprimat al amplificatorului...


Pe mine ma intereseaza daca vreun coleg receptioneaza semnal digital terestru emis in Timisoara de la Urseni? Este vorba de programele TVR-ului emise pe MUX 1 pe canalul (intamplator tot) 21 UIF pe care era emis analogic pana de curand doar TVR 2.

Daca mi se confirma de cineva ca semnalul exista, atunci este clar ca problema este in "curtea" mea si voi cauta sa elimin pe rand cauzele nereceptiei la mine...


Antenele de receptie tv terestre au fost o a doua "pasiune" de-a mea dupa tramvaie... :D Dupa aparitia CATV in '92 in Timisoara, aceasta "pasiune" a devenit usor "inutila" insa in utimii ani am reinviat-o, asa doar din ... pasiune si nu neaparat ca o necesitate...Mai ales ca am gasit in aceste zile forumuri pe aceasta tema precum am gasit in urma 8 ani forumul RATT si altele ale pasionatilor si iubitorilor de tramvaie si a transportului in comun in general... :)
0

#183 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 iunie 2015 - 08:05

Evrika!


Dupa lupte seculare care au durat mai mult de o saptamana, am receptionat semnal tv digital de la Urseni...

Cinci programe ale TVR-ului, TVR1, TVR2, TVR3, TVR HD si TVR News in conditii excelente de receptie...Imagine SUPER-SUPER! Chiar citeam pe forumuri ca se receptioneaza imagini de calitate superioara in digital insa nu credeam ca-i vorba de perfectiune!


De ce n-am receptionat pana acum? Raspunsul este extrem de simplu! Receiverul meu (STB Alien Smart 101) DVB-T2 trebuia selectat UK (England) ca tara si nu pe Romania asa cum ar fi firesc!!! :Facepalm_emote_gif: Acest pont l-am gasit intr-o postare pe un forum, asa printre altele...De necrezut!


Oare pentru sarbi ce tara ar trebui sa selectez? Caci este o lista de 15-20 de tari...
1

#184 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 iunie 2015 - 08:40

Da, iata ca azi e ziua mea norocoasa. Ca sa vezi!

Tara selectata pe decodor tot UK este!

Receptionez si vreo 15-20 programe sarbesti pe directia Vrsat. De necrezut!

Televiziunile locale sarbesti nu se vad in conditii perfecte probabil si datorita aparaturii precare pe care o au (precum Europa Nova la noi) insa cele publice si cele cu finantare mai buna se vad bine...Deh, acum si pretentiile au crescut! :D
2

#185 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 iunie 2015 - 09:56

Iata si informatii din sursa oficiala, Radiocom...


Citeaza

Informaţii la zi

Din data de 17 iunie 2015 a început transmisia DVB-T2 în Bucureşti. Transmisia este efectuată în regim de test, cu emiţătorul din amplasamentul Herăstrău, în canalul 30.

Din data de 18.06.2015 a început transmisia DVB-T2 în regim de testare, în amplasamentele Cluj-Feleac - canal 26 şi Iaşi-Pietrăria - canal 25. După perioada de testare emiţătorul Iaşi Pietrăria va emite în canalul 43.

Începând din data de 24.06.2015, în zona Timişoara, a început să emită DVB-T2, emiţătorul din amplasamentul Urseni, în canalul 21.

Pachetul de programe transmis conţine TVR1, TVR2, TVR3, TVR News şi TVR HD.

0

#186 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 iunie 2015 - 12:24

Ma bucur ca ai reusit. :)
0

#187 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 iunie 2015 - 12:04

Bucuria a fost de scurta durata!
Dupa circa doua ore de functionare, esec total...Nu m-a mirat faptul ca au disparut posturile, avand in vedere ca se fac teste (ma gandeam eu) ci faptul ca au disparut SIMULTAN atat cele romanesti cat si cele sarbesti. O coincidenta stranie care m-a dus cu gandul ca am probleme cu receiverul sau cu legatura pana la decodor...

Abia astazi am dat de buba si anume o conexiune pe cablu imperfecta...o prelungire necesara 1m pentru ca nu mi-a ajuns cablul...Am dat de buba intamplator si dupa ce ma "depanat-o" merge iarasi perfect...

Iata si un filmulet ca dovada insa calitatea imaginii TV scade in urma filmarii...


Este vorba de 5 TVR-uri si 11 programe sarbesti cu antena orientata intre Urseni si Vrsat (cam la mijloc). Ieri am intors antena (pe directia) dincolo de Vrsat (SS-V) unde am receptionat 27 programe sarbesti insa am pierdut cateva TVR-uri...



5

#188 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 iulie 2015 - 15:12

Iata ca dupa o saptamana constat cu bucurie ca receptia este stabila, n-am avut nici o intrerupere, nici macar pe timp nefavorabil. Ma refer la programele sarbesti care sunt mult mai expuse la conditiile meteo.


Iar in asteptarea programelor regionale si locale romanesti in sistemul digital DVB-T2 (TVR Timisoara, TV Europa Nova, West TV Arad, etc), iata a aparut inca unul sarbesc, local.

Este vorba de TV OK (OK insemnand Comuna Covacit(z)a. De curiozitate m-am dus sa caut niste date despre aceasta comuna. Resedinta de comuna are 6 200 locuitori iar impreuna cu cele 7 sate apartinatoare are 27 000 locuitori. Ma mir cum o comuna poate avea program TV non stop, program inclusiv cu filme straine de actualitate, nu ultimele noutati dar nici filme interbelicice sau imediat postbelice. Program cu reluari in timpul noptii...


Orasul Vrset are doua televiziuni cu program non-stop.

Una este LOCALA si se numeste TV LAV (in traducere TV LEU) iar cealalta este regionala si se numeste TV Banat. In timp ce TV LAV noaptea preia programul DM SAT, TV Banat prezinta noaptea reluarile emisiunilor din timpul zilei...

Si toate astea se intampla intr-un oras cu o populatie de 36 000 locuitori iar cu cele 23-24 sate apartinatoare Comunei Vrsat se ajunge la un numar de 52 000 locuitori...

In aceste conditii, programele locale si/sau regionale din Timisoara sunt ca si inexistente si asta la o populatie de peste 300 000 locuitori doar in oras, fara zonele (localitatile) limitrofe... :Facepalm_emote_gif: Ma intreb de ce exista acest decalaj?...
2

#189 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 iulie 2015 - 18:26

Chiar daca transmisia este digitala, la fel ca cea prin satelit, frecventa purtatoarei este mai mica, deci eu zic ca receptia nu e atat de influentata de conditiile meteo cum este receptia de la un satelit (DVB-S).
0

#190 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 iulie 2015 - 19:23

Iata deci o veste buna in ce ma priveste...

Sunt depasit de noile tehnologii...

Adesea ma intreb cum de antena de satelit nu-si pierde satelitul? Mi s-a intamplat s-o misc odata extrem de putin si nu mai vedeam nimic. Abia,abia am adus-o inapoi...Si atunci cum de stau "fata in fata" ani de zile antena cu satelitul...Teoretic imi pot explica insa practic am o mare nedumerire!...
0

#191 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 iulie 2015 - 20:24

Pai, satelitii sunt pe o orbita geosincrona, de aceea nu-i "pierde" antena. (plus ca cei de la centru le mai corecteaza periodic pozitia) Satelitul emite in gama microundelor, (LNB-ul din centrul antenei fiind de fapt atat ghidul de unda (antena) cat si un convertor care scade mult frecventa) care se stie ca sunt absorbite de apa, de aici si afectarea receptiei atunci cand ploua, ninge, etc. In cazul UHF, chiar daca frecventa e mare (400-800 MHz aproximativ), e totusi foarte departe de cea a microundelor care incep de pe la 2 GHz.
Da, e foarte greu de "gasit" pozitia exacta a satelitului, tinand cont cat de departe e acesta de antena (aprox 40.000km). :)
4

#192 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 iulie 2015 - 19:51

Daca cineva este curios, iata cum sunt raspandite programele pe MUX-uri cu receptie in Timisoara. Spre unguri n-am incercat inca!



DVB-T2 Romania -Urseni

MUX 1 Canal 21 UIF/UHF

1) TVR 1
2) TVR 2
3) TVR NEWS
4) TVR 3
5) TVR HD



DVB-T2 Serbia -Vrsat

MUX 1 Canal 25 UIF/UHF

1) RTS 1
2) RTS 2
3) PINK
4) B 92
5) PRVA
6) HAPPY
7) RTV 1
8) RTV 2
9) RTS 3


MUX 2 Canal 31 UIF/UHF

1) TV Banat
2) TV LAV
3) TV OK

Observatie: programele se vad exceptional, mai bine decat pe CATV
2

#193 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iulie 2015 - 20:51

Cum cuplezi cablul de la provider la TV? Direct, utilizand tunerul DVB-C al acestuia, sau prin intermediul unui media-box primit de la ei? (incerc sa inteleg de ce se vede mai bine DVB-T decat DVB-C)
0

#194 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 iulie 2015 - 09:20

Cablul de la antena intra direct in decodorul (Set Top Box) DVB-T2 iar acesta este conectat printr-o conexiune HDMI cu televizorul...

Televizorul meu este dotat cu DVB-T (deci prima varianta) dar nu ma ajuta cu nimic la receptia in T2...

Imaginea este mult mai buna in digital terestru decat in CATV simplu, analogic. Am si un decodor HUMAX de la RDS iar in acest caz calitatea imaginii este oarecum apropiata, ma refer la aceleasi programe. Chit ca si in aceasta situatie imaginile receptionate prin digital terestru sunt parca un pic mai vi, mai stralucitoare, in aceleasi conditii de reglaj ale televizorului...

Nu este numai parerea mea, ci a mai multor persoane care si-au exprimat opinia pe forumuri, fie romanesti, fie sarbesti...

Iar sarbii sunt mai incantati de imaginile TVR-ului decat ale RTS-ului, spunand ca parca sunt mai colorate decat ale lor...





PS Decodorul meu este unul dintre cele mai ieftine modele daca nu chiar cel mai ieftin, este extrem de mic (cat doua pachete de tigari puse unul langa altul, si este extrem de usor de zici ca-i gol...L-am luat cu oarecare risc necrezand ca voi receptiona sarbii cu el. A costat 120 lei la Tehnic B...

Iata-l...

Imagine atasata: Alien Smart 101.jpgImagine atasata: Alien Smart 101 01.jpg



Iata si antena de receptie...


Imagine atasata: antena digitala 04.jpgImagine atasata: antena digitala 01.jpg


...si datele tehnice ale ei aici
1

#195 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6001
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 iulie 2015 - 09:29

Am impresia ca in cazul retransmiterii prin DVB-C opertatorii de cablu modifica anumiti parametri, in special bit rate-ul (data rate-ul) unui canal TV, a carei valoare se masoara in Mbps.
Pentru cine este curios, poate verifica, de exemplu ProTV HD sau HBO HD la operatorii Telekom, rcs-rds si UPC: sunt valori interesant de diferite.

@ mile, poti sa pui o poza cu antena folosita pentru canalul din Vrset?
0

#196 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 iulie 2015 - 09:50

:up_arow: Da, tocmai le-am pus insa cum am postat etapizat, am intarziat sau ne-am suprapus...

Am procedat astfel ca sa nu fac multe postari una dupa alta...




LE Se gasesc antene asemanatoare la Tehnic B insa fara amplificator, la pretul de 85 lei...
0

#197 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iulie 2015 - 14:55

Vezi postareamile, la 06 iulie 2015 - 09:20, a spus:

Imaginea este mult mai buna in digital terestru decat in CATV simplu, analogic.

Asta-i clar. Dar intre doua programe digitale full HD (1080px), unul transmis prin cablu si altul prin RF, nu ar trebui sa fie diferenta, teoretic.
0

#198 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 iulie 2015 - 09:14

Ma gandesc ca, cu cat traseul unui semnal este "mai lung" de la emitator si pana la destinatarul final, cu atat mai mult exista posibilitatea ca, calitatea sa scada...

Acum, cu aparatura tot mai sofisticata, lucrurile au evoluat insa e posibil sa fie si o diferenta foarte mica de sa zicem 0,1-0,5 % la calitate, pentru unii poate imperceptibila cu ochiul liber, la prima vedere...



Iata si lista mux-urilor pe canalele aferente pe teritoriul Romaniei...MUX 5 cred ca este dedicat posturilor de radio in digital (DAB+)...fiind pe canalele FIF/VHF...




Imagine atasata: Tabel cu cele 5 mux-uri.jpg
0

#199 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 iulie 2015 - 12:58

Iata ca dupa nenumarate incercari, scanari, teste, ore diferite de receptie a DVB-T2 am ajuns la cateva concluzii esentiale...


O receptie buna indiferent de ora se poate face in conditiile in care distantadintre emitator si receptor este sub 100 km. Evident ca si in aceasta situatie conteaza puterea emitatorului si forma de relief. Dupa cum stim, in jurul Timisoarei relieful este unul jos fara denivelari considerabile si ca atare putem face receptii de la distanta (DX)...Important este sa avem si ce receptiona!


Situatia in ce ne priveste (evident ca pentru cei interesati scriu aceste randuri) este urmatoarea:

Ungurii sunt cei mai avansati in domeniul televiziunii digitale terestre chit ca folosesc sistemul DVB-T1, predecesorul lui DVB-T2 folosit in Romania si Serbia (in zona noastra)...Spun ca sunt avansati deoarece au umplut 4 mux-uri din 5. Au aproximativ 15 programe pe mux...Partea "proasta" este insa ca majoritatea acestor programe sunt codate, respectiv pre-platite...
In Timisoara se pot receptiona in directia emitatorului de la Szentes (125 Km). Acest emitator desi este mai indepartat decat cel din Szeged (100 Km), are puterea de vreo 4-5 ori mai mare. Canalele pe care se face emisia sunt (canal UIF/UHF, frecventa in Mhz, puterea de emisie in kw):

Szentes Csongrád //23 ...490 ...83,2 //26 ... 514 ... 87,1 // 60 ... 786 ... 100,0 //57... 762 ... 100,0 //22 ... 482 ... 83,2


Ziua n-am reusit nici o receptie decat in conditiile unei propagari deosebite. In schimb noaptea merg constant...


Au si 4 programe de radio...







3

#200 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29780
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 iulie 2015 - 19:06

Probabil daca ploua/ninge, nu mai receptionezi nimic din cele aflate departe de receptor. :(
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi