STP Timișoara Forum: Soferi autobuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (30 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Soferi autobuz Evaluare topic: -----

#361 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 25 martie 2015 - 22:46

Vezi postareacseh_17, la 24 martie 2015 - 16:10, a spus:

Nu e nimic ciudat. Vechea statie avea stalpul in fata la inceput. S-a betonat, "renovat" statia, insa stalpul nu l-au mai mutat, ci doar au intors tablele.

Insa da... Asa e romanul. Daca ii lasi loc de discutii, el va discuta, si va discuta, si va discuta pana la nesfarsti, in loc sa se adapteze. :Facepalm_emote_gif:


Cred ca aici ar trebuie sa intervina SEFUL, SEFIILOR (cine o fi, nu ma intereseaza) de la R.A.T.T cand a aparut prima poza pe forum (da, dar e SEF nu poate sa citeasca forumul), deoarece daca ar vrea cineva sa faca ceva cu adevarat eu zic ca a doua zi trebuia sa fie cineva acolo sa remedieze problema, dar la noi pana nu se intampla o nenorocire nu intervine nimeni.
"Las`o Bah ca merge asa"
Soferul nu opreste unde trebuie pentru ca are un regulament si o lege.
Calatorii injura soferul "Uite si la **** asta nu putea sa opreaasca 5m mai in fata"
Noi aici ne zbatem cine si cum are dreptate.
Si bla bla bla.
Cine e vinovatul ?
0

#362 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 martie 2015 - 18:19

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 24 martie 2015 - 09:38, a spus:

Ce e super ciudat, e ca tablele de statie sunt orientate spre Lic.Auto. :blink:




N-am vrut sa intervin pe aceasta tema intrucat anomalia observata de mine "s-a rezolvat" de la sine( :Facepalm_emote_gif: ) numai dupa cateva zile...circa o saptamana.
In cazul meu este vorba de statia Pacii de pe Ardealului, cu o statie inainte de cea aflata in discutie mai sus...

Tablele de statie pe sensul centru>abator au fost montate la USA 4 a autobuzelor articulate, pe principiul afisajelor electronice din statii. Daca afisajele electronice sunt lizibile si de la USA 1, tablele se pot citi doar de la circa 1 m distanta...In concluzie calatorii cu bilet trebuiau sa se deplaseze catre capatul statiei sa vada "mersul autobuzului" si apoi sa revina la usa 1 pentru urcare cu bilet...Asta asa, in teorie pentru ca potentialii calatori care urca in aceasta statie n-au nici bilet, nici abonament ci circula in mod cert fraudulos...


Dar iata si cateva poze facute in 5 februarie, ziua cand s-au montat stalpii cu table (tabele) total aiurea...Cum spuneam mai sus, dupa cateva zile s-a revenit la situatia initiala, cel putin in statia Pacii. In statia Vaslui (Gogu Opre) nu s-a revenit insa acolo statia se afla dupa zebra fata de directia de mers a autobuzului si in concluzie n-ar fi o (prea) mare problema pentru calatorii care vin dinspre zebra...

Imagine atasata: Ardealul 05.02.2015 07.jpgImagine atasata: Ardealul 05.02.2015 08.jpgImagine atasata: Ardealul 05.02.2015 09.jpg


Imagine atasata: Ardealul 05.02.2015 10.jpgImagine atasata: Ardealul 05.02.2015 11.jpgImagine atasata: Ardealul 05.02.2015 12.jpg


Imagine atasata: Ardealul 05.02.2015 13.jpgImagine atasata: Ardealul 05.02.2015 14.jpg


Poza din 10.02.2015 cand situatia inca n-a fost remediata...


Imagine atasata: Ardealul 05.02.2015 16.jpg



Si statia Vaslui...


Imagine atasata: Ardealul 05.02.2015 04.jpgImagine atasata: Ardealul 05.02.2015 05.jpgImagine atasata: Ardealul 05.02.2015 06.jpg



Echipa de la RATT care a pus in practica planul ciudat de amplasare a stalpilor cu tablele (reci) de afisare...


Imagine atasata: Ardealul 05.02.2015 01.jpgImagine atasata: Ardealul 05.02.2015 02.jpgImagine atasata: Ardealul 05.02.2015 03.jpg



Photo by phone



LE In mintea mea lucrurile au devenit clare si in ceea ce priveste statia urmatoare si anume: soferilor nu li s-a spus ca stalpii au fost postati la usa 4 sau 3 dupa caz iar un "binevoitor" intorcand tablele cu fata spre oras, acest lucru a dus la oprirea autobuzelor in dreptul stalpilor chit ca peronul era amenajat dupa stalpi...

In concluzie, cei care au hotarat montarea stalpilor in acest mod se pare ca habar n-au de legislatia invocata mai sus si nici de faptul ca urcarea s-ar face pe prima usa in cazul celor cu bilet si nici ca tabelele reci nu se pot citi de la distanta unui peron de autobuz...

Daca n-ar fi de plans, ar fi de ras...
3

#363 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 martie 2015 - 20:36

Da. Daca in cazul panourilor cu led explicatia era ca amplasate invers ar atrage atentia soferilor si ca asa e ok, calatorul avand panoul in campul vizual atunci cand se uita in directia din care trebuie sa vina vehiculul, in cazul acestor table de statie nu stiu care e motivatia amplasarii lor in acest mod. :eusa_think:
0

#364 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 martie 2015 - 20:45

Daca tablele din statia Vaslui le-ar intoarce cineva invers, atunci soferul autobuzului ar opri pe zebra, fiind cu usa 1 in dreptul stalpului de statie?...


Il intreb pe emilut, care invoca mai sus corectitudinea soferilor in situatia descrisa de Bata...


Imagine atasata: Ardealul 05.02.2015 06.jpg
1

#365 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 29 martie 2015 - 21:02

Inca din "antichitate" statiile erau prevazute cu indicator de statie sau tabla cu insemnele intreprinderii de transport, care erau amplasate la inceputul statiei, adica autobuzul sa opreasca cu fata / botul in dreptul stalpului cu indicator. De aici, pe acelasi stalp s-au montat apoi si tabelele cu intervale / programul de circulatie, normal ca acestea fiind indreptate spre statie, spre calatori, adica in sensul invers de mers al autobuzului. Normal ca atat indicatorul cat si tabelul s-au montat pe acelasi stalp de la inceputul statiei. Ce rost ar fi avut montarea altui stalp la sfarsitul statiei, doar pentru montarea tabelului? Mie nici nu mi se pare estetic ca peronul statiei sa aibe indicatorul + tabelul la sfarsitul statiei, iar astfel soferii oprind mai "haotic", nefiind semnalizata "platforma" statiei de unde incepe (adica unii ar opri prea in fata, altii cu mijlocul vehiculului la indicator, altii cu spatele in dreptul indicatorului).

Pentru panourile electronice mi se pare in regula in spate, oricum trebuiau amplasati alti stalpi pentru acestia :), iar indicatorul statiei sa ramana in fata. Asa, statia e marcata de inceput si sfarsit mai bine.
3

#366 Useril este offline   bata 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 31 ianuarie 10

Postat 04 aprilie 2015 - 13:05

13.40 ABT.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_20150404_134102.jpg

0

#367 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 04 aprilie 2015 - 15:29

Te-a citit repede copilul ca faci poza :))
0

#368 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 aprilie 2015 - 16:04

Vezi postareabata, la 04 aprilie 2015 - 13:05, a spus:

13.40 ABT.




Chiar ca-i ciudat cu ce se intampla in acea statie...Nu-mi dau seama ce argemente pot invoca soferii de opresc unde opresc...


Cred ca ar fi cazul sa trimiti la ratt pozele facute, la acel serviciu de relatii cu clientii cu explicatiile necesare. Imposibil sa nu se schimbe ceva in bine...Daca le pui doar aici pe forum, sunt aproape sigur ca nu se va intampla nimic.
0

#369 Useril este offline   bata 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 31 ianuarie 10

Postat 04 aprilie 2015 - 16:55

Am trimis petitie la RATT si raspunsul a fost ca nu s-a putut verifica pe camera de pe JGO veridicitatea celor semnalate deoarece nu functiona camera din MTC iar in al doilea caz semnalat soferul a primit avertisment.Concluzja o trageti voi.

Aceasta postare a fost editata de bata: 04 aprilie 2015 - 16:55

0

#370 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 04 aprilie 2015 - 17:07

Inseamna ca ne indreptam cu pasi inceti catre o noua modernizare ... aceea in care alti fac orice sa le mearga camera de supraveghere in MTC-uri ... iar noi facem tot posibilul sa nu mearga.
0

#371 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 aprilie 2015 - 17:42

Cu camerele sunt multe probleme, in special conexiunea (cabluri), dar si partea de inregistrare pe HDD. Mai sunt probleme si cu monitoarele soferilor. Per total sistemul nu-mi pare prea grozav. :(
0

#372 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 aprilie 2015 - 19:54

Vezi postareabata, la 04 aprilie 2015 - 16:55, a spus:

Am trimis petitie la RATT si raspunsul a fost ca nu s-a putut verifica pe camera de pe JGO veridicitatea celor semnalate deoarece nu functiona camera din MTC iar in al doilea caz semnalat soferul a primit avertisment.Concluzja o trageti voi.

La ce anume se referea sesizarea? La faptul că șoferul a oprit conform normativelor în vigoare? :rad_masa:
0

#373 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 aprilie 2015 - 21:35

(offtopic: Violentblood, ai putea inceta din a da minusuri? chiar nu e util nimanui..)
0

#374 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 aprilie 2015 - 23:13

Sincer, e libera exprimare. Nu deranjeaza pe nimeni! Daca asta este parerea lui, este liber sa si-o exprime!!!
0

#375 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 aprilie 2015 - 16:38

@emilut


In postarea #364 se pot observa statia Gogu Opre (fosta Vaslui) si panoul de statie. In cazul in care soferul este extem de corect si procedeaza conform normativelor in vigoare, va opri in dreptul stalpului cu usa 1. Dar ... autobuzul va ramane pe zebra ceea ce este mult mai grav...

Intrebarea mea este de ce toti soferii in aceasta statie opresc dincolo de zebra, respectiv cu usa 4 sau 3, dupa caz, la stalpul statiei...iar in statia pomenita de Bata opresc la stalp, ca-si aduc aminte de normative?

Si ii vad zilnic in zilele lucratoare, eu asteptand conventia ...
1

#376 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1183
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 aprilie 2015 - 00:52

Cum comentati depasirea biciclistilor de catre soferul de pe E1 pe contrasens (+ linie dubla continua).

Organizarea evenimentului s-a facut in pur still romanesc cu incurcarea traficului pe un sens.

Sursa pozei TION. Articolul : Mii de biciclisti la Pedalarea de Primavara din Timisoara

Imagine postata
2

#377 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2015 - 12:24

"Cum comentati depasirea biciclistilor de catre soferul de pe E1 pe contrasens"
In conditiile date? Perfect normala. Sa fi suspendat circulatia autovehiculelor daca nu doreau sa se intample astfel de lucruri.
1

#378 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 20 aprilie 2015 - 19:51

L as fi amendat!!!
0

#379 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2015 - 20:44

Pai si de ce sa nu-i fi amendat pe organizatori? :eusa_think:
0

#380 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 aprilie 2015 - 21:16

Organizatorii, cel mai probabil, aveau autorizatie pentru eveniment. Nu mi se pare normal sa incurci si traficul de pe sensul celalalt daca cel de pe sensul tau e blocat. E logica si bun simt elementar. Insa la fel de adevarat este ca NU asa se educa publicul timisorean (si mai ales soferii) despre importanta mersului pe bicicleta. Asa nu ii faci decat sa se enerveze avand de asteptat 30min pentru a parcurge 1km de sosea. Sirul de biciclisti trebuie organizat, nu fiecare sa mearga de capul lui. La fel, acestia trebuie sa pedaleze, nu sa se opreasca la fiecare 100m (am fost in trecut si stiu cum decurg lucrurile...). In ultimul rand, fie blochezi circulatia pentru durata evenimentului, fie o organizezi sa se desfasoare in conditii decente pentru toti soferii. Dar stim cum e la noi, cand unu' trece pe rosu iar politistul raspunde: "da' eu ce pot sa-i fac?...".
3

Arata acest topic


  • (30 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi