STP Timișoara Forum: Retelele de cablu si fibra optica din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Retelele de cablu si fibra optica din Timisoara + telefonie fixa si mobila

#281 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 februarie 2015 - 18:06

Eu sunt de parere ca daca ai nevoie de vre-un serviciu de la oricare retea, mergi la reprezentanta lor. Nu la alti delar si prostii. Am patit-o cu Orange, am patit-o cu Vodafone. Ai treaba cu Orange, de duci la Orange Shop sau store. Chiar sunt destule. Vodafone la fel, ai vreo 2-3 doar in centru.
0

#282 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6004
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 februarie 2015 - 19:08

Pai si unitatea Vodafone de la Arcade/Auchan Nord tot magazinul lor direct este. Nu e franciza.
Destul de nasol comportamentul individului de acolo.

In ultimele luni am vazut si eu ca bate vantul prin reprezentantele Orange si Vodafone din Arcade/Auchan Nord.
S-o fi portat foarte multa lume de cand cu abonamentele de 4 euro - nelimitat voce.
0

#283 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 februarie 2015 - 19:19

Nu stiu... Parerea mea este ca o retea de telefonie mobila nu o schimbi odata la 2 ani, orice oferte tentante ai primi. V-am povestit deja povestea mea Orange. Desi putea sa aleg de nenumarate ori alte oferte mai "tentante" ale concurentei, am ramas cu ei, si astfel intr-un final au venit si avantajele.

Cred, ca o retea normala te atrage prin seriozitate, si iti ofera avantaje odata cu timpul, si nu invers. Te atrage cu avantaje, pe care ti le ia odata cu trecerea timpului.

Anyways, s-ar putea sa ai dreptate. De vre-o luna ALLVIEW este pe primul loc in topul telefoanelor pe care a fost descarcata aplicatia noastra Android. Va spuneam ca in top 10 erau pana nu demult doar modele Samsung, si un model HTC.
1

#284 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 februarie 2015 - 20:03

Din 1997 (Connex s-a lansat in aprilie si eu am devenit clientul lor in decembrie) am tot asteptat avantaje. Cind m-am saturat ca cartelele prepay noi au oferta mai buna i-am salutat. A contribuit si faptul ca in ultimii 6 ani m-au blocat in retea cu telefoane de r****. Pentru ei nu conteaza clientul, conteaza doar profitul. Prefera sa plateasca familiei Halep sute de mii de euro decit sa scada 1 euro abonamentul...
3

#285 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 februarie 2015 - 20:23

Si eu am din 1997, de prin noiembrie (exact cand a aparut) o cartela Dialog ALO (fizic, SIM-ul l-am schimbat cand s-a trecut de la cele de 5V la cele de 3,3V). Inca folosesc si azi serviciul prepay de la ei.

Primul telefon a fost un StarTAC de la Motorola, probabil unul din cele mai proaste telefoane produse. :D In foarte scurt timp am trecut la un Ericsson 318. :)
4

#286 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 februarie 2015 - 00:50

Ehe, StarTac era un fel de iPhone la acea vreme, super cool, SF... Si el avea dimensiunea sim-ului diferita fata de celelalte telefoane. Dar... nu era mai mic, era mai mare. Foarte mare. Maxim. Adica cartela intra in telefon cu totul, asa cum inca mai vin ambalate de la operator. Cit o cartela de telefon public. Alt obiect care a disparut si putini dintre cei sub de 20 de ani stiu cum arata.

Ce antena este montata de fatada Operei?

Imagine atasata: Antena 900 1800MHz - 2015.02.03 - 01.jpg Imagine atasata: Antena 900 1800MHz - 2015.02.03 - 02.jpg Imagine atasata: Antena 900 1800MHz - 2015.02.03 - 03.jpg Imagine atasata: Antena 900 1800MHz - 2015.02.03 - 04.jpg
0

#287 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 februarie 2015 - 07:57

Vezi postareacseh_17, la 03 februarie 2015 - 19:19, a spus:

Nu stiu... Parerea mea este ca o retea de telefonie mobila nu o schimbi odata la 2 ani, orice oferte tentante ai primi. V-am povestit deja povestea mea Orange. Desi putea sa aleg de nenumarate ori alte oferte mai "tentante" ale concurentei, am ramas cu ei, si astfel intr-un final au venit si avantajele.

Cred, ca o retea normala te atrage prin seriozitate, si iti ofera avantaje odata cu timpul, si nu invers. Te atrage cu avantaje, pe care ti le ia odata cu trecerea timpului.

Fix de asta am schimbat eu la RDS - am internet de la ei de 10 ani, am muncit folosind netul de la ei timp de vreo 5 ani, si per total am avut foarte putine probleme. Presupun ca si telefonia va fi la fel, acum ca au clienti si pot continua sa investeasca.

Orange pe de alta parte n-au vrut sa-mi faca o oferta de retentie - m-au sunat sa intrebe daca nu vreau sa prelungesc abonamentul, eu am spus ca "vreau sa ma portez", ei practic au spus "pa" si n-au mai revenit cu vreo oferta. Ce-i drept n-am cheltuit niciodata mult la ei, dar parca unui client de 10 ani i-as face o oferta de retentie ca sa nu-l pierd. Zic si eu.
0

#288 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 februarie 2015 - 11:33

Da, unuia care plateste zeci de euro pe luna, si care isi ia periodic alt telefon prelungind contractul cu inca 24 de luni, dand bani pe el cat nu face. Restul? Pa si pusi. :D
1

#289 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 februarie 2015 - 12:55

Parlamentul UE le-a stricat sandaramaua cind au decis sa scada tarifele de interconectare si mai ales sa iti pastrezi numarul la schimbarea operatorului. Oricum in era internetului este doar o chestiune de timp pina cind convorbirile o sa devina pentru toti nelimitate. Astept cu nerabdare sa mai ii loveasca si cu gratuitatea roamingului international.
2

#290 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 05 februarie 2015 - 20:04

Vezi postareaDoppler, la 04 februarie 2015 - 00:50, a spus:

Ehe, StarTac era un fel de iPhone la acea vreme, super cool, SF... Si el avea dimensiunea sim-ului diferita fata de celelalte telefoane. Dar... nu era mai mic, era mai mare. Foarte mare. Maxim. Adica cartela intra in telefon cu totul, asa cum inca mai vin ambalate de la operator. Cit o cartela de telefon public. Alt obiect care a disparut si putini dintre cei sub de 20 de ani stiu cum arata.

Ce antena este montata de fatada Operei?

Atasament Antena 900 1800MHz - 2015.02.03 - 01.jpg Atasament Antena 900 1800MHz - 2015.02.03 - 02.jpg Atasament Antena 900 1800MHz - 2015.02.03 - 03.jpg Atasament Antena 900 1800MHz - 2015.02.03 - 04.jpg


Urat arata ........ este o antena (cred) pentru 3G ori 4G .... tare curios as fii ce operator a pus-o acolo .... O banuiala de a mea zica ca e VDF
0

#291 Useril este offline   dorum 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 10 decembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Dumbravita

Postat 05 februarie 2015 - 21:37

antena pare a fi ORO/VDF din cate imi aduc aminte...

Aceasta postare a fost editata de dorum: 05 februarie 2015 - 21:45

2

#292 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 08 martie 2015 - 20:05

Antenele sint daunatoare sanatatii? Un uliu si-a facut cuib linga antene...

Imagine atasata: Uliu Circumvalatiunii - 2015.03.08 - 01.jpg Imagine atasata: Uliu Circumvalatiunii - 2015.03.08 - 02.jpg

Si e de citiva ani acolo, astazi l-am pozat dar am auzit de mult timp ca are cuib acolo.
3

#293 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 martie 2015 - 21:31

Pare ca au cam inceput sa-i pice penele... :rad_masa: Cica speranta lor (Buteo buteo) de viata e in jur de 25 de ani.
1

#294 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6004
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 aprilie 2015 - 00:59

Citeaza

Nu dati jos cablurile, le taiem!

Timișorenii ar putea rămâne fără curent electric, Internet și cablu TV, după ce primăria va tăia cablurile aeriene ale furnizorilor de astfel de servicii. Nu va fi o practică generalizată, dar, acolo unde legea permite, se va recurge la această soluție drastică. Primarul Nicolae Robu crede că doar astfel operatorii vor înțelege să respecte o hotărâre de CL din 2009, care prevedea îngroparea, până în 2012, a tuturor „firelor”.

[...]

debanat.ro
0

#295 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 02 aprilie 2015 - 09:19

In Bucuresti, printr-o licitatie discutabila, s-a stabilit ca o singura firma sa construiasca si gestioneze o retea ingropata de fibra optica. Toti operatorii trebuie sa inchirieze reteaua de la aceasta firma.

La noi doar Telekom si RDS au retea ingropata iar ceilalti nu numai ca nu inchiriaza sau ingroapa fibra optica, instaleaza cabluri noi pe stilpi.

Este de discutat daca acea HCL prevede obligatia celor care au reteaua ingropata sa inchirieze infrastructura si altor operatori sau... o sa avem monopolul firmelor cu potenta financiara.
0

#296 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 aprilie 2015 - 10:57

Chiar am ajuns sa le plangem de mila multinationalelor? :Facepalm_emote_gif:
0

#297 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 03 aprilie 2015 - 18:43

Vezi postareaDoppler, la 02 aprilie 2015 - 09:19, a spus:

In Bucuresti, printr-o licitatie discutabila, s-a stabilit ca o singura firma sa construiasca si gestioneze o retea ingropata de fibra optica. Toti operatorii trebuie sa inchirieze reteaua de la aceasta firma.

La noi doar Telekom si RDS au retea ingropata iar ceilalti nu numai ca nu inchiriaza sau ingroapa fibra optica, instaleaza cabluri noi pe stilpi.

Este de discutat daca acea HCL prevede obligatia celor care au reteaua ingropata sa inchirieze infrastructura si altor operatori sau... o sa avem monopolul firmelor cu potenta financiara.


In UK se intampla ca BT (British Telecom) are toata reteaua de fibra, iar toti ceilanti inchiriaza de la BT.
Sky & Vodafone au inceput sa isi faca propia lor retea sa nu mai inchirieze de la BT.
0

#298 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 25 aprilie 2015 - 22:45

Citeaza

480/24.04.2015
RCS-RDS SA
ZONA DAMBOVITA (06)
Lucrari de tip c) - Retele edilitare - Extindere retea RCS&RDS, CTV, internet, telefonie prin pozare subterana, conform HCL 184/2009 pe traseul Timisoara conform lista anexa

479/24.04.2015
RCS/RDS SA

DOMENIUL PUBLIC-ZONA 03 CENTRU
Lucrari de tip c) - Retele edilitare - Extindere retea RCS&RDS, CTV, internet, telefonie prin pozare subterana conform HCL 184/2009, pe traseul Timisoara Zona 03 CENTRU, conform lista anexa.


478/24.04.2015
RCS/RDS SA

domeniul public-Conform lista anexa
Lucrari de tip c) - Retele edilitare - extindere retea RDS&RCS, CTV, internet, telefonie prin pozare subterana conform h.c.l. 184/2009, pe traseul Timisoara Zona 04 Complex conform lista anexa.


ac primaria tm
0

#299 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6004
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 29 mai 2015 - 17:12

Citeaza

La Timisoara a inceput taierea cablurilor de pe stalpi! UVT, prima victima

Lupta primarului Nicolae Robu cu operatorii care nu-și îngroapă cablurile a făcut primele victime. Chiar în ziua în care a fost inaugurat pasajul Michelangelo (LdV), Universitatea de Vest și o parte din căminele din Complexul Studențesc au rămas fără Internet. Asta, după ce cablul unui operator care nu s-a conformat solicitării municipalității a fost tăiat.

[...]

debanat.ro
7

#300 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 10 iunie 2015 - 14:19

Doar Telecom si RDS au retea ingropata iar restul slabe sanse sa dispuna de fonduri pentru ingropare, ramina solutia inchirierii fibrei subterane de la cei pomeniti.

Citeaza

2165/09.06.2015
ASOCIATIA DE PROPRIETARI pentru S.C. 2 K TELECOM S.R.L

G-RAL DRAGALINA nr.33
obtinerea AC - Lucrari de tip h) - Constructii cu caracter provizoriu - Amplasare statie de baza internet pe terasa blocului existent, pe durata contractului de inchiriere

cu primaria tm

Citeaza

Introducere
2K Telecom opereaza o retea de telefonie mobila (PLMN: Public Land Mobile Network). Orice operator autorizat conform legislatiei in vigoare poate deveni operator mobil virtual (MVNO: Mobile Virtual Network Operator) peste reteaua 2K Telecom.

Sumar
2K Telecom a inceput dezvoltarea propriei retel mobil 4G LTE in anul 2014, iar acoperirea retelei creste in fiecare saptamana.

Totusi, serviciile mobile 2K Telecom au acoperire nationala intrucat 2K Telecom a incheiat un acord de acces la retea cu un partener care opereaza o retea mobila cu acoperire nationala.

Astfel, acoperirea 2K Telecom in ceea ce priveste serviciile mobile este de doua tipuri:
- acoperire proprie (in reteaua proprie 4G LTE, banda de 2600 MHz);
- acoperire extinsa / retea extinsa (prin reteaua 2G/3G a unui tert).

2K
1

Arata acest topic


  • (20 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi