STP Timișoara Forum: Centura de SUD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de SUD a Timisoarei Constructor desemnat: Tirrena Scavi

#261 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 martie 2015 - 21:56

Pai, prin analogie, inseamna ca nici mitingul nu ar fi treaba primarului. :04:
0

#262 Useril este offline   colinb73 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 22 septembrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 01 martie 2015 - 23:15

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 martie 2015 - 21:56, a spus:

Pai, prin analogie, inseamna ca nici mitingul nu ar fi treaba primarului. :04:

Exact. Din pacate face si Robu pe seama asta un pic de campanie electorala.
Singurul mod e sa apara pe la televiziunile centrale si sa faca scandal ca Timisoara da bani si nu ia nimic, dar asta nu face si nu stiu de ce.
0

#263 Useril este offline   InF3rNO0o 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 24 decembrie 11

Postat 02 martie 2015 - 01:41

Ca face campanie pe tema centurii poate nu e frumos, dar daca nu urla Robu de centura parerea mea ca nici macar nu ajungea sa fie in masterplan. Mi-ar fi placut sa urle mai mult si fosta administratie pentru chiar suntem indreptatiti sa o FACEM.
0

#264 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 martie 2015 - 10:09

Centura din jurul Timisoarei si a municipiilor resedinta de judet, in general, nu este, nu a fost si nici nu va fi construita, administrata, respectiv intretinuta de catre Consiliul Judetean corespunzator sau de catre primaria municipiul deservit. Ci de catre autoritatile centrale, in speta CNADNR, in unele situatii prin intermediul filialelor locale - DRDP. Prin lege.
Deci, in mod legal, atat Nicolae Robu cat si Titu Bojin nu au nicio autoritate in aceasta privinta.

Totusi, cei doi reprezentanti dar si parlamentarii de Timis au obligatia morala sa faca lobby pentru un astfel de obiectiv. Cum stiu ei mai bine.
Daca Titu Bojin (mai cu treaba si pe la DNA) a fost prezent la Bucuresti la dezbaterea publica asupra primei versiuni a Master Planului - domeniul rutier (din 7 Octombrie 2014), unde timp de 30 de secunde doar a bagat capul pe usa si a intrebat ce e cu Centura Timisoara Sud, ministrul raspunzandu-i ca "va fi prinsa" in final, Nicolae Robu si parlamentarii nu au facut nici macar atat, primarul pastrand distanta fizica fata de Bucuresti, in aceasta privinta, fiind in expectativa si incercand doar o abordare online, iar parlamentarii nederanjandu-se din concediu in acea perioada.
Care abordare o fi mai eficienta, nu stiu daca ne vom putea da seama in final.

In fine, intr-o situatia atat de importanta pentru o comunitate, ar fi de preferat o intalnirea barbateasca, fata in fata, cu ministrul, inainte de a fi luate anumite decizii si inainte de a fi facute public, caci e mai bine sa previi decat sa tratezi, in general. Dupa parerea mea.
0

#265 Useril este offline   colinb73 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 22 septembrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 02 martie 2015 - 10:42

Se pot construi unde nu costa mult si de administratia locala sau judeteana. Nu e cazul nostru pt ca costa foarte mult.

De exemplu la Ineu a fos pe fonduri europene prin POR 2007-2013. http://www.vestic.ro...-2007-2013.html

Aceasta postare a fost editata de MHN: 02 martie 2015 - 10:45
Motiv editare: Nu este necesara citarea in mesajul imediat urmator

0

#266 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 martie 2015 - 10:49

Localitatea Ineu nu este municipiu resedinta de judet, din cate stiu eu.
Centura construita are denumirea de Dj792D, directia pentru care aceasta s-a construit fiind cea a unui drum judetean deci, aflat in jurisdictia Consiliului Judetean Arad, proiectul fiind gestionat in tandem Primaria Ineu/Consiliul Judetean Arad.
La fel s-a procedat si in cazul localitatii Buzias pe Dj592/572, centura de acolo fiind o investitie a Consiliului Judetean Timis, tot prin intermediul unor fonduri europene nerambursabile.

Putin mai multa atentie, totusi, la categoria de drumuri despre care discutam.


Una peste alta, si in cazul centurilor situate pe drumuri judetene, ce deservesc localitati neresedinta de judet (Ineu, Buzias, etc), cat si in cazul municipiilor resedinta de judet (Timisoara, etc), fondurile nerambursabile provin tot de la Uniunea Europeana, dar prin alte instrumente/programe (POR fata de POS-T, CEF ori POIM).
Diferenta majora o reprezinta organismul de la noi din tara care este administratorul drumului respectiv. Acesta dicteaza ordinea in care se realizeaza investitiile.
0

#267 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 martie 2015 - 23:58

Pe data de 27 Februarie 2015, membrul disney de pe forumul PUM a primit raspunsuri la intrebarile adresate CNADNR:

Imagine atasata: Comunicare-CNADNR-2015-Feb-27-1.jpg Imagine atasata: Comunicare-CNADNR-2015-Feb-27-2.jpg
Totul e clar, nu?!
1

#268 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 martie 2015 - 15:47

Desi probabil a fost deja citit, postam articolul ca sa ramana link pe forum:

Avem solutia! Cum ar putea Timisoara sa aiba o centura ocolitoare fara bani de la Bucuresti
Imagine atasata: monthly_03_2015/post-2599-058777200 1425563206.txt
opiniatimisoarei.ro
2

#269 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 20 martie 2015 - 06:27

Ni se confirma ceea ce am anticipat:

Citeaza

Categoric: Centura de Sud a Timisoarei nu primeste bani de la guvern!

Șeful Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România confirmă, negru pe alb, că, în acest an, centura de sud a Timișoarei rămâne doar pe hârtie. Guvernul nu intenționează să aloce bani pentru acest proiect, sursa identificată de finanțare fiind Fondul European pentru Dezvoltare Regională.

Nici vorbă ca șoseaua de centură din zona de sud a Timișoarei să fie construită din bani de la guvern. O spune, sub semnătură, Narcis Neaga, directorul CNADNR, într-un răspuns la o interpelare făcută în parlament de deputatul PC de Brașov, Ion Diniță. Actul este datat 12 martie și conține „Programul de dezvoltare a infrastructurii rutiere aflate în derulare în cursul anului 2015”...

[...]

debanat.ro
Deci daca nu se va face nimic in 2015, inseamna ca nicio sansa sa avem ceva construit pana in 2018.


In acelasi timp, in Belgia:

Citeaza

Masterplanul a fost respins la Bruxelles: Nu e bine, refaceti-l!

Dupa nesfarsite schite, dezbateri, laude de sine si conferinte de presa, celebrul Master Plan pe Transporturi al ministrului Ioan Rus este respins la Bruxelles si retrimis la Bucuresti pentru completari si revizuiri.

Comisia Europeana considera ca in Master Planul General de Transport al Romaniei exista in continuare probleme nerezolvate, „fiind necesare eforturi suplimentare” din partea autoritatilor de la Bucuresti pentru imbunatatirea acestui document.
Purtatorul de cuvant al DG REGIO, Sophie Dupin de Saint-Cyr, a declarat miercuri pentru cursdeguvernare.ro ca domeniile care trebuie revizuite sunt cele referitoare la prioritizarea proiectelor de infrastructura propuse spre realizare in perioada 2014-2020.

[...]

opiniatimisoarei.ro
2

#270 Useril este offline   marian209 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23 martie 15

Postat 23 martie 2015 - 21:14

Vezi postareaMHN, la 20 martie 2015 - 06:27, a spus:

Ni se confirma ceea ce am anticipat:

debanat.ro
Deci daca nu se va face nimic in 2015, inseamna ca nicio sansa sa avem ceva construit pana in 2018.


In acelasi timp, in Belgia:

opiniatimisoarei.ro


Posibil ca Domnisoara Galescu sa se fi informat pentru articolul din debanat.ro din acest mesaj de pe PUM si nu a mentionat forumul in articol.

L.E. Imi cer scuze fata de Domnisoara Galescu intrucat se pare ca a obtinut informatiile in alt mod.

Aceasta postare a fost editata de marian209: 25 martie 2015 - 22:18

0

#271 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 23 martie 2015 - 21:58

Acuma e bun drumul comunal Sag-Sinmihaiu Roman? eu am intrebat de el citeva pagini in urma.

Vezi postareacstm, la 03 februarie 2015 - 18:56, a spus:

Nu ar fi potrivit, iar motivele sunt multiple. In schimb ar fi potrivit pentru "centura 2" (sau cum a mai fost numita), practic un drum de legatura intre Sag-Sanmihai-Sacalaz respectiv Becicherec-Dudestii Noi-Sanandrei, despre care se si zicea ca va fi facut in acest an. Tot in aceasta "centura 2" ar putea fi si drumul Remetea-Bucovat-Mosnita-Urseni.
Oricum nu poate fi considerata o centura in adevaratul sens, ci mai degraba un inel rutier de legatura intre localitatile enumerate, de altfel unul chiar benefic.


Drumul este in curs de intabulare pe teritoriul comunei Sag, insa nu este o prioritate imediata accesarea de fonduri pentru el. Poate fiindca nimeni nu a abordat primaria pentru aceasta chestiune a centurii, moneda se bate tot pe centura Sud deja consacrata.

Insa si aceasta varianta ar avea nevoie de centura de ocolite a Sinmihaiului Roman si mai mult ca sigur un pod nou peste Bega.

De asemenea cred ca ar trebui sa evite Chisoda si Girocul pe un nou drum pe linga calea ferata spre terminalul Semenic, dar vad pe ANCPI ca dupa balta Chisodei sint PUZuri aprobate. In caz contrar centura ar trece prin localitati si probabil traficul ar distruge casele vechi din acestea, adica scoatem traficul sa protejam orasul dar sistrugem satele.

Cum a reusit Oradea sa se dezvolte fara atita tam tam sau mi se pare mie atunci cind trec pe acolo ?de unde au luat bani de centuri, pod nou peste Crisul Repede si viaduct al centurii peste CF 300? scuze de off topic dar mi se pare interesant de cite ori trec pe acolo.
0

#272 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 24 martie 2015 - 15:38

@ marian209, daca autoarea articolului si-a cules informatiile de pe PUM si nu direct de pe sectiunea de interpelari ce exista pe website-ul www.cdep.ro, atunci intr-adevar, ar fi putut pune link spre PUM.
Observ insa ca articolul nu contine fotografii, filmari sau analize realizate de catre membrii forumului, ci informatii extrase din documente postate mai intai pe website-ul www.cdep.ro, iar apoi publicate de catre un membru si pe PUM.
2

#273 Useril este offline   marian209 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23 martie 15

Postat 25 martie 2015 - 22:06

Vezi postareaMHN, la 24 martie 2015 - 15:38, a spus:

@ marian209, daca autoarea articolului si-a cules informatiile de pe PUM si nu direct de pe sectiunea de interpelari ce exista pe website-ul www.cdep.ro, atunci intr-adevar, ar fi putut pune link spre PUM.
Observ insa ca articolul nu contine fotografii, filmari sau analize realizate de catre membrii forumului, ci informatii extrase din documente postate mai intai pe website-ul www.cdep.ro, iar apoi publicate de catre un membru si pe PUM.

Sunt de acord cu tot ce ai scris, dar meritul principal este al acelui membru de pe PUM care a dat de acel document. Nu cred ca distinsii forumisti care posteaza acolo sunt neaparat interesati sa apara in presa, dar o referinta la forum i-ar ajuta probabil in actiunile lor.

L.E. Imi cer scuze fata de Domnisoara Galescu intrucat se pare ca a obtinut informatiile in alt mod.

Aceasta postare a fost editata de marian209: 25 martie 2015 - 22:21

1

#274 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 martie 2015 - 02:08

Mda.
Pe mine ma deranjeaza cel mai mult insa ca timpul trece - iata 6 luni de cand dezbatem daca e sau nu "prinsa" in Master Plan (si toate implicatiile ce deriva din "privilegiul" asta) - insa pe teren (camp) nu se intampla nimic. De fapt, nici nu are cum sa se intample.

Nici macar mitingul inutil propus de catre primarul Nicolae, nu se intampla...
Iar nea' caisa Titu s-a cam dat la fund.
0

#275 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 11 aprilie 2015 - 22:39

In legatura cu "centura alternativa" a Timisoarei pot sa va spun ca in urma cu 2 saptamani se facusera primele reamenajari pe segmentul dintre Mosnita Noua si Bucovat. Deja se circula mult mai bine fata de inainte, insa cred ca in curand vom vedea si asfalt pe acea portiune, f.utila pentru multa lume care are treaba in periferia orasului.

De asemenea, la nivel de intentie, CJT urmeaza ca anul viitor sa modernizeze Giroc-Urseni, care acum este impracticabil, un drum agricol. Insa pe hartie a fost facut drum judetean, ceea ce reprezinta primul pas important ca sa poata fi finantat. Daca se face acest segment lucrurile se schimba radical in ce priveste traficul in zona periurbana.

#276 Useril este offline   colinb73 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 22 septembrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 08 mai 2015 - 11:04

In masterplanul final trimis VO Timisoara e pe 5.

http://www.dcnews.ro...ate_474964.html
0

#277 Useril este offline   marius2002 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 08 mai 2015 - 12:07

Nu-i chiar rau. Dar sa vedem la implementare pe cat o sa fie.. :Facepalm_emote_gif: :censored:
0

#278 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 08 mai 2015 - 14:10

Acum vad ca apare in format 2x2. Daca nu e o greseala, s-ar putea sa trebuiasca neaparat refacut proiectul.
Alti bani, alta distractie!

Extras din Anexa ultimei versiuni de Master Plan (anul 2015, luna Mai):
Imagine atasata: monthly_05_2015/post-2599-035503100 1431087539.txt
3

#279 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 mai 2015 - 23:27

Mai bine il prevedeau ca autostrada.
1

#280 Useril este offline   marius2002 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 11 mai 2015 - 12:43

Vezi postareaMHN, la 08 mai 2015 - 14:10, a spus:

Acum vad ca apare in format 2x2.


Si mie mi-a atras atentia "detaliul" asta. Si cred ca va trebui sa refaca nu numai proiectu de executie, dar si SF-ul. Asta-i un mod elegant de a mai amana implementarea acestui proiect. Vai de noi...
0

Arata acest topic


  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi