STP Timișoara Forum: Centura de SUD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de SUD a Timisoarei Constructor desemnat: Tirrena Scavi

#221 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 februarie 2015 - 22:10

Anunt crucial, my ass.
Pana nu o vad construita nu mai cred o iota din ce spun politicienii, indiferent de culoare.
2

#222 Useril este offline   marius2002 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 02 februarie 2015 - 23:44

Citat de la Grindeanu: "...premierul a nominalizat autostrada Târgu Mureş – Iaşi, dar şi centura Timişoarei, ca obiective prioritare care vor obţine finanţare...".
Pai sunt diferente uriase intre cele doua proiecte si nu stiu daca ii de bine sa fie bagate "in aceiasi oala". Pe langa diferentele de bani, lungime, etc, diferenta intre stadiile in care se afla cele doua proiecte este URIASA. Site-ul CNADNR spune ca acum se face SF-ul pentru autostrada, in schimb centura noastra are chiar si PT, mai trebuie sa-i dea drumul la licitatie si pana atunci, cred ca vin si banii de la UE pe noul ciclu. Deci, cu putina vointa, s-ar putea da drumu la centrura foarte repede. In schimb, la autostrada, nici o sansa sa se intample ceva mai repede de....1,5-2 ani.
De asta spun ca nu stiu daca ii chiar DE BINE ca cele doua proiecte sunt bagate in aceiasi oala de premier...

Aceasta postare a fost editata de marius2002: 06 februarie 2015 - 00:03

0

#223 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 februarie 2015 - 23:56

A spus ca vor fi finantate, nu ca da banii in acesi zi pentru ambele proiecte. :) E clar ca nu au legatura una cu alta si nu cred ca e chiar atat de confuz incat sa creada asta.
0

#224 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 03 februarie 2015 - 00:18

O partea a centurii de sud nu s-ar putea face folosind actualul drum comunal 202 Sag -Sinmihaiul Roman? de la Dj 593 spre Sinmihaiu Roman? cred ca ar fi mai usor decit sa exproprieze de la intersectia DN 59 -DJ 593 spre Utvin.

Acum are regim de drum agricol zace nefolosit.

Aceasta postare a fost editata de timis2: 03 februarie 2015 - 00:19

0

#225 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 februarie 2015 - 03:09

Am recitit cuvintele lui VVP intr-un articol de la radioiasi.ro:

Citeaza

‘Ministrul Transporturilor va prezenta comisiilor reunite, şi dacă dvs. doriţi şi plenului, noul Master Plan de transport. Pentru prima dată România are un Master Plan întocmit în baza criteriilor de finanţare acceptate de Comisia Europeană, iar dezbaterea şi adoptarea acestui Master Plan, fără de care nu se poate aproba programul operaţional infrastructură mare, reprezintă pentru prima dată pentru România un cadru predictibil de dezvoltare a infrastructurii. Vreau să fac un apel special către toţi parlamentarii care reprezintă diverse regiuni, înţeleg în totalitate obligaţia faţă de alegători şi interesul public, dar vreau să studiaţi şi Master Planul. Dacă l-ar fi studiat colegii noştri din Iaşi ar fi văzut ca autostrada Iaşi – Târgu Mureş este prevăzută în Master Plan, dacă l-ar fi studiat colegii de la Timiş, ar fi văzut că este centura Timişoarei prevăzută în Master Plan, la fel ca şi autostrada Sibiu – Piteşti. Vă rog pe toţi parlamentarii să întrebe Ministerul Transporturilor pentru a se lămuri, în aşa fel încât dezbaterile politice sau politicianiste pe care le-am văzut să aibă un răspuns tehnic care cred că răspunde aşteptărilor în primul rând ale alegătorilor’, a afirmat premierul.


S-a clarificat totul!
Pe mine unul m-a convins. Se va face!
Doar ca in toate versiunile de Master Plan de pana acum, eu nu am gasit nimic despre subiect.
Dar daca VVP zice ca e acolo, inseamna ca n-am vazut-o eu. Si ceilalti care au mai citit toate sutele de pagini.
0

#226 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 03 februarie 2015 - 07:12

Master Plan-ul ala e bun pentru studii de fezabilitate. Alea pot fi intocmite fara mari investitii dupa metoda copy-paste de catre firma "agreata". Plus ca trebuie refacute periodic daca nu construiesti nimic intre timp. Asta pana cand terenurile bune de expropiat ajung pe mana cui trebuie. Intre timp mai poti organiza niste licitatii trucate cu contestatii interminabile. In scop propagandistic incluzi in acest plan tot felul de "fantome" din zonele unde ai bazin electoral. Dupa ce s-au epuizat toate posibilitatile de a mai fura ceva declari ca nu sunt bani pentru cofinantare (aia 15%!) si ca din pacate s-au pierdut banii de la UE. Daca esti priceput pana atunci expira Master Plan-ul si o luam de la capat. Stiind asta cei de la UE iti cam permit sa incluzi orice nazbatie in aceste planuri fiindca oricum n-au ce finanta.

Importanta centurii de sud pentru UE o vad eventual in legatura cu autostrada catre Belgrad. Insa fiindca sarbii politic incearca sa faca un fel de spagat intre UE si Mama Rusie momentan sunt slabe sanse.
1

#227 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 februarie 2015 - 18:56

Vezi postareatimis2, la 03 februarie 2015 - 00:18, a spus:

O partea a centurii de sud nu s-ar putea face folosind actualul drum comunal 202 Sag -Sinmihaiul Roman? de la Dj 593 spre Sinmihaiu Roman? cred ca ar fi mai usor decit sa exproprieze de la intersectia DN 59 -DJ 593 spre Utvin.

Acum are regim de drum agricol zace nefolosit.



Nu ar fi potrivit, iar motivele sunt multiple. In schimb ar fi potrivit pentru "centura 2" (sau cum a mai fost numita), practic un drum de legatura intre Sag-Sanmihai-Sacalaz respectiv Becicherec-Dudestii Noi-Sanandrei, despre care se si zicea ca va fi facut in acest an. Tot in aceasta "centura 2" ar putea fi si drumul Remetea-Bucovat-Mosnita-Urseni.
Oricum nu poate fi considerata o centura in adevaratul sens, ci mai degraba un inel rutier de legatura intre localitatile enumerate, de altfel unul chiar benefic.
1

#228 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 februarie 2015 - 18:54

Gata, se face! Nu cred ca s-a indoit cineva de treaba asta, ci doar de momentul in care se va face...
A fost prinsa si centura TM de sud in ultima versiune de Master Plan:
Imagine atasata: monthly_02_2015/post-2599-016408200 1423587260.txt
mt.ro
3

#229 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 februarie 2015 - 19:53

Cea mai lunga si cea mai scumpa. :santa-dance:
0

#230 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 februarie 2015 - 20:09

Da, nu inteleg de ce este estimat costul la 6 milioane per Km, la campie. Zici ca s-ar face cu 6 benzi. Pe sens!
S-or fi gandit la costuri mari cu exproprierile, insa o mare parte in culoar inca reprezinta teren agricol, iar totusi costurile astea sunt separate, neintrand in valorile contractului de executie.
0

#231 Useril este offline   savagedanyro 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 13 decembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 februarie 2015 - 20:24

Probabil ca după licitații va fi undeva la 4 milioane per km. La fel ca ultimele rezultate din ultimul timp. Poate chiar mai jos

Trimis de pe al meu GT-I9060 folosind Tapatalk
0

#232 Useril este offline   colinb73 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22 septembrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 10 februarie 2015 - 23:28

Da cum dracu or mai scurtat-o ca parca era de 25 km :)
0

#233 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 11 februarie 2015 - 00:13

O fi vreo greseala minora...

Citeaza

Centura de Sud si intermodalul de la Remetea Mare sunt oficial in masterplan! Cand vor fi facute e alta discutie

Ministrul Ioan Rus a prezentat, marți, forma finală a Masterplanului General de Transporturi. Documentul include, în sfârșit, Centura de Sud a Timișoarei, lăsată inițial pe dinafară, dar și centrul intermodal plasat, în prima variantă, în Giroc și propus pentru relocare, în cele din urmă, la Remetea Mare. Când vor fi realizate acestea și de unde vor veni banii de investiții nu se știe încă.

[...]

debanat.ro
0

#234 Useril este offline   Sacratis 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 03 octombrie 14

Postat 11 februarie 2015 - 09:04

Problema e ca de la a fi in Masterplan pana a se executa vor trece anii. Ma gandesc doar la proiectul "Centura Bacau" care e in discutii de vreo 10 ani cel putin, si nici acuma nu se stie cine-l va construi desi licitatia a fost lansata in iunie 2013.
E mult pana departe dar tot e o veste buna mai ales daca PNL-ul ajunge la guvernare, atunci probabil Robu se va folosi de calitatea de vicepresedinte sau ce ii el sa mai impinga proiectul in fata.

Mhn, stii ce repezinta ordinea in care is listate proiectele?
0

#235 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 11 februarie 2015 - 12:34

Ar trebui sa reprezinte prioritatea cu care vor fi inaintate spre aprobarea finantarii la AMPOST. Dar nu sunt sigur inca. Mai investigam.
0

#236 Useril este offline   manu10 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 89
  • Inregistrat: 07 iulie 11

Postat 12 februarie 2015 - 08:56

ce veseleie mare pe pagina asta :naughty1:
si sa zicem ca totul o sa mearga brici fara contestatii in cascada, fara falimente etc cand ar trebui sa fie gata centura, in 5 ani sau.. :intrebare:
0

#237 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 februarie 2015 - 11:08

:up_arow:
cred ca mai degraba o sa fie varianta "sau.."

E bine ca s-a introdus in MT, dar pare inclus cu forta si din pacate nu va fi considerata prioritara. :Facepalm_emote_gif:
Singura sansa e sa exista o insistare din partea CJT, si se poate observa ca nu se va intampla asta, mai degraba o sa fim mintiti in continuare decat sa isi faca treaba/obligatia (exact ca si cu intermodalul)
0

#238 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 14 februarie 2015 - 07:00

@ manu, nu facem chiar chef dupa introducerea in Master Plan, insa decat nimic, mai bine totusi, ceva, chiar si peste 5 ani.
Oricum, avand in vedere ca Studiul de Fezabilitate si Proiectul Tehnic au cam vreo 4 ani vechime, sunt sanse reale ca acestea sa fie expirate. Asta inseamna ca atunci cand chiar se va dori inceperea licitatiei pentru executia lucrarilor, sa fie necesara mai intai o revizuire a intregii documentatii, inclusiv a avizelor de la CJT si de la primariile pe teritoriul carora se afla culoarul de expropriere.
Alte fonduri, alta licitatie, alta intarziere, alta distractie. Deci, mai repede de 5 ani, chiar nu vom circula pe acest drum.

Important ar fi ca cineva din/dintre DRDP TM, CJT, primaria TM si parlamentarii de Timis sa-si dea seama de situatia reala si sa insiste pe langa MT/CNADNR pentru urnirea procedurilor birocratice, cat mai curand.
Foarte nasol ar fi ca in Strategia/Planul de implementare si prioritizare a proiectelor din Master Plan, centura asta sa fie trecuta la coada, iar timp de vreo 2 - 3 - 4 ani sa nu se faca absolut nimic, nici macar aceste demersuri pentru o singerie intre "prospetimea documentatiei" si momentul estimat al lansarii lucrarilor.


PS: te-am vazut in Kaufland, insa pana am ajuns in zona ta, ai iesit :(
0

#239 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 februarie 2015 - 09:52

Daca aveam centura acest accident nu ar fi avut loc:

Imagine atasata: Accident Pasajul Jiul - 2015.02.14 - 06.jpg

Multe camioane o sa se mai rataceasca prin oras pina sa avem Centura de Sud...
6

#240 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 15 februarie 2015 - 04:46

debanat.ro:

Citeaza

Centura e in masterplan, Robu ii lauda pe Raducanu pentru implicare

E mulțumit că în Masterplanul General pe Transporturi a fost inclusă, în sfârșit, centura de sud, dar se pare că nu renunță la miting. De această dată, pentru finanțarea încă din acest an a începerii lucrărilor. Primarul Nicolae Robu a anunțat și cine i-a fost cel mai harnic aliat: deputatul UNPR Ion Răducanu.

Centura de sud a Timișoarei a fost inclusă oficial în Masterplanul General pe Transporturi, după ce a fost lăsată pe dinafară în prima variantă, pe motiv că nu s-ar justifica. „Eu am lansat apeluri către toți parlamentarii de Timiș să susțină includerea în masterplan a centurii. Din păcate, atunci colegii de la PSD au susținut că nu e nevoie de includerea acesteia, cei din minister au spus că neincluderea centurii nu este o scăpare, ci că nu este prioritară. Ministrul Ioan Rus a înțeles, în cele din urmă, că acest obiectiv trebuie trecut in masterplan și l-a trecut”, spune primarul Nicolae Robu. E numai primul pas însă, pentru că abia acum vine greul. „Simpla prezență a centurii în masterplan nu ne va aduce nicio schimbare în bine în oraș. Este un pas necesar, dar nu unul suficient. Eu am anunțat că, dacă nu va fi inclusă în masterplan și nu se alocă fonduri în 2015, voi organiza un mare miting la care contez pe prezența a 20.000 timișoreni, pentru a pune presiune pe guvern. Va fi important ca de acum să vedem cum se va face alocarea de fonduri”, a continuat primarul.

[...]

1

Arata acest topic


  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi