STP Timișoara Forum: Propuneri de noi parcari subterane si supraterane - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Propuneri de noi parcari subterane si supraterane

#141 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 ianuarie 2015 - 06:32

Pai (de) ce sa verifici cand terenul in discutie este al tau de cand lumea?!
De ce OCPI face public transferul (ciudat) de teren abia in Ianuarie 2015, dupa un revelion petrecut impreuna?
0

#142 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 ianuarie 2015 - 10:03

In mod normal ar trebui facute aceste verificari.

Si eu daca ma duc sa cer o autorizatie de construire sau de adaugire anexe, modificari, trebuie sa adaug si actele "updatate" asupra proprietatii de la Cartea Funciara. Nu sunt valabile cele vechi...

Ori, primaria daca facea si ea acest lucru (deci daca respecta legea), vedea din start ca nu mai este proprietara terenului in discutie si ca atare nici nu lansa cu surle si trambite demararea proiectului...

Constatand acest lucru, puteau incepe ancheta asupra faptului cum de s-a ajuns in aceasta situatie ciudata...


Si mai avem un aspect aici, faptul ca cu multi ani in urma parcarea terestra a fost modernizata de primarie (pe terenul care nu-i apartinea!) din fondurile TELPARK (sau ADP) si apoi incasarile si administrarea parcarii au fost atribuite unei firme private, cu un comision pentru primarie...Cum s-au putut desfasura asemenea lucruri cand terenul era privat?...



LE Cele scrise de mine aici, deasupra, nu mai sunt corecte, dupa ce am recitit articolele legate de acest subiect. Respectiv, este vorba doar de HG 834 din 1991, insa jocul murdar saa intamplat abia anul trecut dupa ce Robu a anuntat ca vrea sa ridice o parcare multietajata...Abia atunci cristestii au trecut in ofensiva pentru a obtine terenul....Si au reusit...

Din punctul meu de vedere n-ar fi nici o problema daca ar ridica ei parcarea. Insa cum nau ridicat NIMIC de la zero in oras, ma indoiesc ca vor ridica aceasta parcare sau altceva in oras. Probabil se gandesc la un parteneriat public privat in care ei vin cu terenul iar primaria cu executia parcarii!!! Deobicei se intampla exact invers...Vom vedea ce va urma...
1

#143 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 ianuarie 2015 - 10:18

:up_arow: :up_arow: Cel putin 2 revelioane si ceva evenimente, asta nu inseamna ca au o legatura, sint mai multe firme care beneficiaza de acea ordonanta.

Care o sa fie urmarea? Parcarea o sa primeasca bariere, ca inainte de Robu, noi o sa gasim locuri libere, ca si inainte. In cel mai bun caz cristestii o sa extinda magazinul cu un hotel sau cladire de birouri, ca tot am vazut in magazinul Bega ca sint si birouri (o agentie imobiliara).
0

#144 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 ianuarie 2015 - 11:35

Am recitit articolele de presa in care se fac declaratii dupa informarea emisa de OCPI: deci primarul spune ca intabularea terenului a fost realizata in 18 Decembrie 2014, abia de la aceasta data aparand in Cartea Funciara noul proprietar.

Altfel spus, toate lucrarile, hotaririle, deciziile de modificare asupra terenului, inclusiv lansarea licitatiei de la data de 10 Decembrie, luate de catre primarie anterior datei de 18 Decembrie au fost legitime.


Transferul de proprietate (in mod gratuit) catre societatea fratilor Cristescu este o alta poveste. Probabil ca au avut nevoie gratuit de aceasta parcare, din lipsa de fonduri :Facepalm_emote_gif: .
Mentionez ca n-am studiat documentul in baza caruia notificarea OCPI informeaza ca a realizat transferul de poprietate.
0

#145 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 ianuarie 2015 - 11:43

:up_arow: Ai (ati) vazut ceva serios ridicat (construit de la fundatie) de cristesti in Timisoara? Eu nu-mi aduc aminte ...



@MHN


Da, corect! Simultan cu postarea ta o completam eu pe a mea (LE) dupa ce am recitit articolul legat de acest subiect...Initial mi-a ramasin minte doar anul 1991 care este de fapt anul emiterii HG-ului si nu anul transferului...M-am grabit cu acea postare fara sa verific in prealabil informatiile! :Facepalm_emote_gif: ...
1

#146 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 ianuarie 2015 - 12:32

Am mai gasit un alt articol cu niste detalii:

ziuadevest.ro:

Citeaza

Reprezentanţii Primăriei Timişoara au descoperit, recent, că parcarea din spatele magazinului Bega, acolo unde funcţiona sistemul Timpark şi unde eşti nevoit să plăteşti taxă pentru parca, nu le aparţine.

Primăria a fost înştiinţţată de Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară Timiş (OCPI), în 19 decembrie 2014, cum că parcarea aparţine SC Bega Turism SA. „Eu l-am sunat pe Emil Cristescu (vicepreşedinte Bega Grup) şi mi-am exprimat mirarea că nimeni nu ne-a sesizat şi mi-a spus că tot ce au făcut dânşii este legal. Am cerut juriştilor să verifice şi dacă există orice fisură legalitate vom ataca acea trecere a terenului în proprietatea Bega Grup”, spune primarul Timişoarei Nicolae Robu. Robu spuen că în anul 2012, în urma unui proces, câştigat de Bega, primăria a trebuit să recunoască graniţele respectivei parcele. Nu s-a putut realiza transferul de proprietate atunci, într-un alt proces cu consiliul judeţean instanţa s-a pronunţat că nu obligă consiliul judeţean să recunoască graniţele aşa cum a obligat primăria. În 2014, Bega a fuzionat cu Bega Turism şi continuatorul activităţii este Bega Turism. Prin fuziune, relaţia s-a mutat la nivelul Ministerului Economiei care a considerat că sunt îndpelinite condiţiile ca acel teren să fie trecut în proprietatea Bega Turism. „I-am spus domnului Cristescu că juriştii vor verifica şi că dacă există cea mai mică fisură de legalitate noi vom ataca în instanţă. Noi doream să facem o parcare supraterană acolo. Domnul Cristescu a afirmat că Bega Turism va face o parcare în regim privat acolo, pe terenul pe care le aparţine. Nouă ni se pot aduce reproşuri începând din momentul în care am fost înştiinţaţi", spune Robu.

În acea parcare, primăria nu va mai cere taxă. "Va trebui să scoatem acel teren din sistemul Timpark şi să încetăm administrarea lui, altfel riscăm să ni se ceară daune. Îmi pare rău pentru orice iese din proprietatea publică. Dacă ar fi să se consfinţească faptul că parcarea aparţine de Bega Tursim aş vrea să se facă o parcare acolo. I-am spus domnului Cristescu că îmi doresc să se respecte şi un preţ rezonabil”, mai spune Robu.


Deci, se pare ca reprezentatii Ministerului Economiei au decis in 2014 transferul parcarii, pe baza unei Hotariri de Guvern din 1991.
0

#147 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 ianuarie 2015 - 12:48

Citeaza

Deci, se pare ca reprezentatii Ministerului Economiei au decis in 2014 transferul parcarii, pe baza unei Hotariri de Guvern din 1991.



Da, asa este! M-am mirat ca un HG din 1991 a ramas valabil pana acum si n-a fost invalidat de o alta lege ulterioara...Poate ca ar trebui verificat de catre juristi si acest aspect avand in vedere desele schimbari de legi, modificari de articole, sau aparitia unor legi noi care se bat cap in cap cu cele mai vechi, etc.,...
1

#148 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 ianuarie 2015 - 13:22

Juristii cristestilor sint geniali, merita o prima, e adevarat ca terenul a fost folosit ca parcare pentru magazin, DAR ordonanta se referea probabil la fabrici si nu parcari publice... :eusa_think:

Acum avem o parcare cu SMS, care este plina toata ziua si 90% dintre masini sint parcate gratis, macar in viitor o sa avem o parcare cu locuri disponibile.
0

#149 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 ianuarie 2015 - 13:33

Mai, eu chiar frecventez Bega SC, o data la una sau la doua saptamani. Deci, interesul meu personal ar fi ca atunci cand merg acolo (cu copiii dupa mine) sa gasesc usor loc de parcare.
Cat timp parcarea a fost cu bariera si plata la iesire, a fost in regula din acest punct de vedere.
De cand a revenit metoda veche de plata prin SMS (prin noul Tim Park), treaba s-a nasolit.

Una peste alta, ar trebui sa ma doara la basca in buzunarul cui ajung cei 3-4-5 lei pe ora pe care ii platesc, atata timp cat am asigurat un serviciu decent, fara asteptari interminabile sau ture de nebun prin parcare, respectiv pe strazile adiacente. Iar situatia s-ar imbunatati doar prin extinderea capacitatii de primire - subteran sau suprateran. Insa am marii dubii ca noii proprietari se vor grabi sa investeasca in treaba asta, statistica activitatilor si investitilor lor fiind mai mult decat elocventa, in acest sens.

Ca simplu cetatean, ma deranjeaza insa si metoda asta la limita legii de acaparare de proprietati si de transfer prin metode ingineresti, respectiv fuziuni de firme pentru mutarea deciziei in curtea prietenilor - probabil.
1

#150 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 ianuarie 2015 - 18:03

Intre timp, am mai gasit un articol pe tema transferului parcarii:

Citeaza

Cardasia Ponta – fratii Cristescu, cat un teren in buricul Timisoarei

Într-o perioadă în care se vorbește despre „terorismul imobiliar” al clanurilor țigănești, iată că se întâmplă adevărate tunuri imobiliare și în favoarea unor „Cârpaci cu gulere albe”. Exact, mă refer la modul bizar prin care parcarea plus terenul din jurul Magazinului Bega au ajuns în proprietatea celebrilor frați Cristescu. Este vorba de 3,271 mp de teren amplasați în buricul târgului. La un preț mediu de 500 de euro/mp, valoarea afacerii se ridică la peste 1,6 milioane de euro. Cei doi frați au încercat de mai mulți ani să pună mâna pe acest teren, dar au fost împiedicați în principal de opoziția (pe baze legale) a secretarului primăriei, Ioan Cojocari. (A fost de altfel unul din puținele lucruri bune făcute de „nea Jean” pentru oraș.) Cum treburile n-au fost rezolvate la nivel local, cei doi frați au profitat de prietenia și chermezele făcute cu premierul Victor Ponta.

Astfel că, pe 18 aprilie 2014, Ministerul Economiei, condus la acea vreme de fostul șef de sală Constantin Niță, îi face proprietari pe Cristești peste acest teren. Poate e coincidență, dar se întâmpla la puțin timp de la instalarea Guvernului Ponta III, fără liberali, ministerul în cauză fiind condus până atunci de un membru PNL. Fiindcă trebuia o bază legală pentru această lucrătură, s-a optat pentru HG 834/1991, act normativ care se referea însă la terenurile societăților comerciale cu capital de stat. Existau și aici două variante pentru ca astfel de terenuri să intre în patrimoniul societăților privatizate. Prima era ca societatea să cumpere terenul la valoarea de expertiză, comparabilă cu prețul pieței. Adică în jur de 1,6 milioane de euro în cazul de față. Mă îndoiesc însă ca cei doi frați să fi dat atâția bani pe un teren, atâta timp cât s-au obișnuit să cumpere fabrici întregi cu câteva zeci de mii de dolari. A doua variantă era ca statul, prin ministerul care a făcut privatizarea, să redevină acționar la firmă în contul terenului. Privatizarea fiind făcută de FPS, iar Ministerul Economiei, ca și continuator al FPS, avea posbilitatea să fie parte în acest proces.

Marea problemă este că terenul intrase deja în proprietatea primăriei. E adevărat, există în HG 834 și un articol în acest sens. Numai că trebuia făcut un dosar voluminos de evaluare, care să cuprindă neapărat și procese verbale de vecinătate cu vecinii imobilului. În cazul de față este vorba de primărie. Iar aceste procese-verbale ar fi trebuit semnate de primar sau de un împuternicit al acestuia. Primarul Nicolae Robu s-a declarat revoltat și stupefiat de faptul că terenul a ajuns în proprietatea fraților. Ca să nu mai fie așa stupefiat, ar trebui să caute în ograda proprie semnatarul proceselor verbale în cauză. Dacă acestea au fost semnate în perioada în care se înțelegea bine cu cei doi frați, nu pot să spun decât: ghinion!

Un alt lucru este foarte interesant în această afacere. Firma care s-a ocupat de intabulare – dar poate și de întreaga documentație – este Pilot Cad. Aceasta este controlată, prin interpuși, de Marcel Torje. Dat afară din primărie de fostul edil Gheorghe Ciuhandu, Torje a fost readus în instituție la începutul anului 2013, de viceprimarul Traian Stoia, om de casă al celor doi frați. Ulterior, PSD-ul îl va face și șef al Oficiului de Cadastru Timiș, de unde avea să plece la revenirea în funcție a lui Arthur Ursu. Evident că și Torje avea destule informații în primărie pentru a ajuta la derularea acestei afaceri.

Revenind la primarul Robu, acesta a mai declarat, referindu-se la afacere, că va discuta cu juriștii pentru a vedea dacă există „fisuri de legalitate”. Câteva le-am sugerat mai sus. Având acces total la documente, poate afla mai multe. În paralel poate ar trebui să facă și o plângere penală pentru începerea unei urmăriri, măcar in rem, vizavi de ce s-a întâmplat aici. Asta, dacă dorește cu adevărat să dezlege întreaga tărășenie. Dacă vrea doar din gură, rămâne să se plângă în continuare, precum în alte cazuri, că patrimoniul Timișoarei este luat cu japca prin varii metode. În urmă cu puțin timp, colegul Eugen Sasu se întreba cu ce achită Victor Ponta nota de plată pentru ședințele de partid și revelioanele petrecute pe moșia celor doi frați de la Orăștie. Uite c-a venit și răspunsul: cu un teren în buricul târgului de peste 1,6 milioane de euro. O fi mult, o fi puțin?

P.S. Și o sugestie pentru Corneliu N. Vaida. Dacă tot a demarat o campanie împotriva „terorismului imobiliar” al clanului Cârpaci, poate ar trebui să o extindă și asupra altora care pun mâna încet-încet pe patrimoniul orașului.

debanat.ro
2

#151 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 ianuarie 2015 - 18:19

Glumet autorul articolului! De parca fratii Cristescu au inceput sa faca afaceri doar dupa ce Ponta a ajuns seful guvernului. :crazy:
Probabil da bine sa ai in titlu si numele lui Ponta, chiar daca ce scri de fapt nu are nicio legatura cu acesta.
1

#152 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 ianuarie 2015 - 03:07

Citeaza

Robu incearca sa recupereze de la fratii Cristescu parcarea magazinului „Bega”

Transferul parcării din spatele magazinului „Bega” în proprietatea fraților Cristescu s-a făcut ilegal. La această concluzie au ajuns juriștii Primăriei Timișoara, care se pregătesc să atace în instanță decizia Ministerului Economiei, datată aprilie 2014 și bazată pe o hotărâre de guvern din 1991.

Primăria a aflat, zilele trecute, că nu se mai află în posesia parcării din spatele magazinului „Bega”. Pe 18 aprilie 2014, Bega Turism SA, deținută de frații Cristescu, a primit un certificat de atestare a dreptului de proprietate asupra acestui teren, emis de Ministerul Economiei. În 10 decembrie 2014, Bega Turism s-a intabulat pe acest teren la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară. Actele au ajuns abia zilele trecute la primărie și, stupefiat, Nicolae Robu spunea că a cerut juriștilor din primărie să verifice legalitate acestui transfer de proprietate.

„Transferul s-a făcut abuziv, în orice caz incorect, şi vom ataca în instanţă acest act de transfer. Juriştii au aproape gata materialul cu care ne vom prezenta în instanță. Miercuri dimineaţă vom sesiza instanţele judiciare. Art. 1 din acel celebru HG 834/1991 spune că terenurile aflate în patrimoniul societăţilor comerciale cu capital de stat la data înfiinţării acestora, necesare desfăşurării activităţii conform obiectului lor de activitate, se determină, pentru societăţile comerciale înfiinţate prin hotărâre a guvernului, de către organele care potrivit legii îndeplinesc atribuţiile ministerului de resort (…) Prima parte e importantă, zice «terenurile necesare activităţii conform obiectului lor de activitate». Haideţi să ne întrebăm: până acum n-a fost necesar terenul? Orice spaţiu comercial are nevoie de o parcare proprie în mod obligatoriu? (…) De atâţia ani a putut funcţiona Complexul Bega doar cu parcarea din faţă şi cu parcarea din spate ca parcări publice, fără vreo parcare privată. Cum a devenit aşa necesară activităţii această parcare încât să justifice preluarea în patrimoniul Bega, companiei Bega Turism, a acelui teren?”, a declarat Robu. „Până la urmă trebuie să se pronunţe instanţele judiciare. În orice caz, eu îmi fac datoria de a lupta pentru apărarea patrimoniului public (…) Există o lege care trebuie respectată. Părerea mea şi a juriştilor din primărie este că nu s-a respectat legea în cazul acestui transfer şi, drept urmare, fără patimă, cerem instanţelor să judece”, a mai spus edilul.

Robu susține că, de când este în funcție, nu s-a discutat nimic despre acest teren. „Nu a semnat nimeni acum, din partea primăriei s-a semnat în 2010, în urma unei sentinţe care a cerut primăriei să semneze pentru grăniţuire. S-a semnat, aşa am fost informat, în urma unei hotărâri judecătoreşti imperative la adresa primăriei. (…) În 2010 am fost informat că s-ar fi încercat trecerea în regim privat, tot de către Bega, dar la vremea respectivă Bega Grup (…) şi că instanţa de judecată a obligat primăria să semneze în convenţia de grănuiţuire”, afirmă primarul. Acesta spune, de asemenea, că aparatul primăriei nu avea de unde să știe că terenul a fost trecut în proprietatea unei firme private, în momentul în care a fost concesionat către SDM, pentru construirea unei parcări supraterane. „De unde era să ştie primăria că terenul nu-i aparţine? Nu era înscris în Cartea Funciară, nu ne-a transmis nimeni, nici Ministerul Economiei, nici Bega Turism, absolut nimeni nicio informaţie legată de pierderea proprietăţii. Aparatul primăriei nu avea cum să se informeze…”, a conchis Nicolae Robu. Către finalul anului, concesiunea a fost retrasă, dar e interesant ce s-ar fi întâmplat dacă ar fi început construirea parcării respective…

debanat.ro
0

#153 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 24 ianuarie 2015 - 20:06

Vezi postareamile, la 17 ianuarie 2015 - 19:32, a spus:

Iata, colegul care sustinea ca vom avea prea multe locuri de parcare in perimetrul Parcului Civic, are motive de bucurie.



Draga mile, presupun ca la mine te refereai cu aceasta afirmatie. Nu cred ca m-ai vazut undeva spunand ca avem prea multe locuri de parcare. Eu am vorbit despre prioritati in utilizarea bugetului (limitat). Ti-as da un si link catre Dex, cum iti place tie, pentru a intelege diferenta. Da, fata de 2 parcari cvasi una langa cealalta, consider alte proiecte mai importante acum. Si da, toate parcarile astea trebuie facute odata si odata, doar nu toate acum.
1

#154 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 ianuarie 2015 - 13:21

Suntem vreo 20 - 30 de persoane active pe acest forum si fiecare dintre noi are sau ar putea avea propria lista de prioritati. Daca i-am intreba pe cei aproximativ 200 000 de timisoreni adulti despre prioritatile orasului, iarasi fiecare ar veni cu lista lui...

Adevarul este ca parcarile din zona centrala trebuiau facute in urma cu cativa ani, cu mult inainte de se deschide santierele de pavare a centrului istoric...In acest sens, a sustine faptul ca n-ar fi nevoie de construirea simultana a doua parcari (sau mai multe chiar) cand zona centrala este vadita de locuri de parcare in mod evident, mi se pare de fapt o ruptura de realitate...

Daca vom insista fiecare dintre noi cu respectarea propriei liste de prioritati, nu vom ajunge sa facem ceva vreodata...
2

#155 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 ianuarie 2015 - 15:58

Iata si o "dovada" care intereste cele scrise de mine deasupra, "dovada" peste care am dat ulterior postarii...


Citeaza

Tupeu de sofer in Timisoara! In ce locuri din oras au ajuns sa fie parcate masinile? FOTO!
23 ianuarie, 2015 - 3:01 PM Liliana Iedu


Imagine postata

TIMISOARA. Lipsa locurilor de parcare, in special in zona centrala a orasului, este resimtita din plin de soferi. Unii mai tupeisti isi gasesc loc pentru automobile in locuri unde altii, mai disciplinati nu ar indrazni sa se bage.

Sunt masini parcate si pe Marasesti si pe Paulescu in fata, acolo unde este agentia CFR. E inadmisibil. Noi le dam amenzi. Nici peste santiere nu e normal sa se intre. Am asistat la o faza cand trebuia sa intre un utilaj si a trebuit sa vina o platforma sa ia de acolo masinile. Exista si un numar de oameni care nu respecta nicio regula si nu ii respecta pe ceilalti, nu respecta orasul”, a declarat Robu.

Primarul recunoaste ca unii soferi satui sa caute un loc de parcare aleg aceasta varianta. Cu toate astea, el spune ca proiectul de construire a unei parcari in zona centrala bate pasul pe loc.

Nu s-au facut locuri de parcare pentru ca nu avem unde sa le facem. Este un subiect prioritar pentru noi. Am vrut sa facem parcare de 10 etaje in zona Oituz, daca ne intelegeam. Ei (Universitatea de Vest – n.r.) au cerut o parte din campusul UVT. Nu putem sa ne atingem de acel teren pentru ca e in proces. Acum trebuie sa vina cu alte pretentii, nu au venit. Poate amplasarea de camere video ar fi o rezolvare in zonele cu santiere sau pe pietonale”, mai spune Robu.




Desi la prima vedere soferii par vinovati de situatia in care se afla, adevaratul vinovat sau vinovatul moral este primaria Timisoara pentru ca nu a respectat o ordine fireasca in abordarea lucrarilor din zona centrala. A nu se intelege ca-i incurajez pe bizoni ci doar arat cu degetul catre primarie (administratia Ciuhandu) ca a zabovit exagerat de mult cu constructia parcarilor mari, supraetajate in zona centrala...


Opinia Timisoarei
1

#156 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 ianuarie 2015 - 21:36

Chiar si in Bratislava, in centrul istoric, am vazut masini care intrau si parcau. Cred ca erau proprietari din zona. Pe unii i-am vazut descarcand diverse pachete sau bagaje. Dupa o perioada plecau. Sa credem ca pe strazile din centru, cele cu statut pietonal, nu vom mai vedea masini, e o aberatie si nu se va intampla niciodata. Sunt sigur ca riveranii vor putea intra si probabil chiar parca (un timp limitat sau...nu -_- )

Doua exemple gasite la repezeala: Imagine atasata: DSCF4095.jpg Imagine atasata: DSCF4117.jpg
1

#157 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 25 ianuarie 2015 - 22:50

Sa ai accesul permis in zona pietonala e ca si cum ai intra cu masina pe trotuar in parcul de linga bloc, doar pentru ca tu ai adresa din buletin acolo. Este cam aiurea...
0

#158 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 ianuarie 2015 - 10:34

A, nu chiar. Ca sa iti duci cumparaturile in bloc, nu trebuie sa parchezi pe trotuar, dar sa lasi masina la o jumatate de kilometru de casa si sa cari pana acolo ce ai de dus, e cam aiurea. Nu stiu unde duceau dupa aceea masinile cei din Bratislava, dar in mod sigur puteau stationa o scurta perioada in fata casei (bine, nu chiar oriunde). Aveau si un fel de legitimatie lipita pe parbriz. Arau si foarte multe magazine, restaurante, etc si nu vad cum si-ar fi facut aprovizionarea fara sa poata intra acolo.
1

#159 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2015 - 18:06

Vezi postareamile, la 25 ianuarie 2015 - 13:21, a spus:

Suntem vreo 20 - 30 de persoane active pe acest forum si fiecare dintre noi are sau ar putea avea propria lista de prioritati. Daca i-am intreba pe cei aproximativ 200 000 de timisoreni adulti despre prioritatile orasului, iarasi fiecare ar veni cu lista lui...

Adevarul este ca parcarile din zona centrala trebuiau facute in urma cu cativa ani, cu mult inainte de se deschide santierele de pavare a centrului istoric...In acest sens, a sustine faptul ca n-ar fi nevoie de construirea simultana a doua parcari (sau mai multe chiar) cand zona centrala este vadita de locuri de parcare in mod evident, mi se pare de fapt o ruptura de realitate...

Daca vom insista fiecare dintre noi cu respectarea propriei liste de prioritati, nu vom ajunge sa facem ceva vreodata...


In afara orelor pranzului, din observatiile proprii, parcarile private existente in centrul Timisoarei au suficiente locuri libere. Oare de ce? Sunt pe bani. Chiar si articolul citat de tine ne spune acelasi lucru. Cand vine vorba de platit pentru un loc de parcare, nu prea se inghesuie lumea ci mai degraba parcheaza in locuri nepermise.

Un alt exemplu este introducerea parcarii cu taxa la Mall. Poate tii minte cat de goala a fost parcarea pe vremea respectiva. Acum daca tu crezi ca aceste parcari, construite pe bani multi, vor fi gratuite, te inseli. Vor sta pe jumatate goale, neprofitabile si ineficiente. Smecherii vor parca pe strazile pietonale, restul ca buni cetateni vor plati.

Nu stiu care e situatia parcarii Constructim dar parca si acolo a fost nevoie de o reducere a pretului parcarii pentru a umple mai mult de 50% din parcare.

Reiterez parerea mea ca aceste parcari vor ramane pe hartie si in afara de utilizarea spatiului existent in pasajul din centru nu vor mai exista alte parcari. Si reiterez parerea ca ar fi nevoie de mai multe locuri de parcare, cum a fost dintotdeauna.

Partea cea mai ciudata este ca, recitind postarile din acest topic (discutia initiala avand loc pe altul), am gasit cu nu mai mult de 2 pagini in spate un comentariu de-al tau care nu are nevoie de alte adaugiri.

Vezi postareamile, la 26 martie 2014 - 16:48, a spus:

Asa scria Roxana Deaconescu in urma cu 3 luni...Iata ce scrie acum aceeasi Roxana Deaconescu...Opinia TimisoareiDeci se merge inainte si cu parcarea supraterana din Parcul Bratianu...Mi se pare totusi ceva in neregula; cele doua parcari supraterane vor fi cam apropiate. Cea dinspatele magazinului Bega cu aceasta din Parcul Bratianu.


PS1: Credeam ca scopul forumului este exprimarea si dezbaterea parerilor personale
PS2: Am sa trec peste jignirile ce se doresc a fi subtile.
1

#160 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 ianuarie 2015 - 20:11

Nu stiu de cat timp urmaresti evolutia orasului dar eu o fac de vreo 40 de ani...

Poate-ti aduci aminte ca in urma cu vreo 3-4 ani, cand s-a pus mai abitir ca oricand construirea de parcari sub-supra terane catre a doua jumatate a ultimului mandat al lui Ciuhandu, cam toti ce-i care doreau sa vina sa construiasca aceste parcari solicitau ca strazile din apropiere, limitrofe, sa le fie date lor pentru a putea ridica masinile parcate necorespunzator, tocmai pentru ai face pe bizoni sa intre in parcarile nou construite...

Si acesta este unul dintre motive pentru care acesti potentiali investitori n-au mai venit...

Noi facem putine lucruri si cand le facem, le facem pe jumatate. Oamenii trebuie fortati sa intre in parcari caci de buna voie n-o vor face niciodata...

Dute in 700 si vei vedea puzderia de masini parcate aiurea in timp ce parcarea subterana din 700 sta probabil umpluta pe jumate...

Deci, celui care detine parcarea trebuie sa i se dea si dreptul de a amenda/ridica masinile parcate aiurea in imprejurimile parcarii ca altfel totul devine inutil...



Legat de comparatia intre cele doua postari ale mele care par antagonice, nu m-am dus sa vad contextul, insa cand vad ca ani de zile se tot discuta pe acest subiect (parcari sub-supra terane) si in loc sa apara vreuna, apar alte si alte variante si locatii, atunci ajung sa accept cate o parcare uriasa si din 5 in 5 metri. Numai s-o vad macar pe prima caci urmatoarea de langa ea nu va mai aparea curand!


Una peste alta, in urma unor studii simple se poate afla de cate locuri de parcare este nevoie in zona centrala la care se adauga si locurile pentru "turistii" zilnici sau ocazionali...
1

Arata acest topic


  • (19 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi