STP Timișoara Forum: Linia 16 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

Linia 16 Evaluare topic: -----

#161 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 ianuarie 2015 - 20:59

Asta chiar nu stiu. Ce se discuta in comisia de circulatie nu prea apare public.
0

#162 Useril este offline   Traian84 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23 noiembrie 14

Postat 14 ianuarie 2015 - 20:43

Vezi postareaemilut, la 13 ianuarie 2015 - 10:54, a spus:

Domnului reclamant,
După ce efectuează virajul, troleibuzele se încadrerază perfect în alveola staţiei, neîncurcând circulaţia pe b-dul Sudului.
"Intrarea" de care pomeniţi a fost croită în perimetrul alveolei, şi nu conduce spre nicio parcare oficială.
V-aş sfătui să-i întrebaţi pe călătorii care aşteaptă în staţie, în frig, ploaie sau ninsoare: - Ce părere au despre "vatmanii" care staţionează în buclă.


De ce simplu, când se poate complicat?
Folosind actuala buclă, şoferii sunt obligaţi să acorde prioritate o singură dată. Folosind-o pe cea mare, o făceau de două ori, încurcând şi traficul pe str. Lidia.
În altă ordine de idei, nu cred ca vreunui călător să-i pice ceva dacă face 3 paşi până unde opreşte troleibuzul. De fapt, toată lumea îl aşteaptă spre capătul alveolei, aşa că îngrijorarea respectivă nu are niciun temei.

Atasament 20150113_114607a.jpgAtasament 20150113_132848a.jpg

@emilut Nu m-ati inteles, nu faceam referire la domnii care se gandesc la calatori si asteapta in statia de plecare, eu am zis de stationarea din ultima statie, unde ocupa strada.
Pana la urma si d-voastra ati vazut ca e opreste ceva mai in fata. E vorba ca sunt persoane ce nu pot sa iese/intre din/in fata blocului cu masina(vecini de ai mei) pentru ca troleibuzul nu se incadreaza in dreptul statiei.


Vezi postareacseh_17, la 12 ianuarie 2015 - 19:16, a spus:

Hai ca sunt curios, de ce am primit -... :rad_masa: Poate nu stiu eu, si troliebuzele au mai nou vatman, si nu sofer?

Da, ma scuzati! Faceam referire la soferi. Mea culpa!
Sper ca nu v-ati prapadit de la atata ras! Eu credeam ca incercam sa facem ceva constructiv pe forumul acesta, dar vad ca este pierdere de timp!

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 13 ianuarie 2015 - 20:25, a spus:

Deci, oricum ar fi, rusine RATT. :rad_masa:

Multumesc pentru mentiunea: "Poate vatmanul avea carnet de troleibuzist."!
Dar la chestia cu "rusine RATT!" va dau putina dreptate facand referire la imaginea urmatoare. Poate puneti si o scara langa stalp sa vedem orarul... :D
Imagine atasata: 20150113_132823a.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20150113_132848a.jpg
  • Imagine atasata: 20150113_114607a.jpg

1

#163 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 ianuarie 2015 - 22:15

Poate se abtin calatorii in a lua acasa graficul din statie... -_-

P.S. Te rog sa redimensionezi pozele inainte de postare. Acum fac eu aceasta operatiune pentru tine.
1

#164 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 15 ianuarie 2015 - 06:15

Vezi postareaTraian84, la 14 ianuarie 2015 - 20:43, a spus:

@emilut Nu m-ati inteles, nu faceam referire la domnii care se gandesc la calatori si asteapta in statia de plecare, eu am zis de stationarea din ultima statie, unde ocupa strada.
Pana la urma si d-voastra ati vazut ca e opreste ceva mai in fata. E vorba ca sunt persoane ce nu pot sa iese/intre din/in fata blocului cu masina(vecini de ai mei) pentru ca troleibuzul nu se incadreaza in dreptul statiei.

Exact la acea ultimă staţie m-am referit şi eu. Troleibuzele staţionează strict în perimetrul alveolei, neocupând de loc strada.
Cât despre "parcarea" de care pomeniţi, ea este una ilegală, pe trotuar sau pe spaţiul verde - devenit între timp pământ bătătorit. Vi s-a construit o parcare nou nouţă în faţa blocului. De ce nu o folosiţi?
2

#165 Useril este offline   Traian84 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23 noiembrie 14

Postat 15 ianuarie 2015 - 08:18

S-a construit o parcare, dar e insuficienta pentru numarul de masini care sunt in zona. In timpul zilei vin si cei de la VAMA, seara sunt oaspeti. Ma rog, nu parchez eu acolo. Eu ziceam ca daca este construita statia, de ce firobuzul nu opreste in dreptul statie? Poate d-voastra opriti, dar uitati-va si la altii. Eu din cate am vazut este bucla prea stransa si cand a virat mai pe exterior sa intre in statie, au sarit bratele folosite pentru alimentare. Eu nu faceam reprosuri la soferi, deparete de mine gandul, doar sesizam o mica problema. Dar lasati-o asa, doar suntem in Romania!
4

#166 Useril este offline   Traian84 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23 noiembrie 14

Postat 15 ianuarie 2015 - 14:20

Vezi postareaemilut, la 15 ianuarie 2015 - 06:15, a spus:

Exact la acea ultimă staţie m-am referit şi eu. Troleibuzele staţionează strict în perimetrul alveolei, neocupând de loc strada.
Cât despre "parcarea" de care pomeniţi, ea este una ilegală, pe trotuar sau pe spaţiul verde - devenit între timp pământ bătătorit. Vi s-a construit o parcare nou nouţă în faţa blocului. De ce nu o folosiţi?

Inca o data, nu fac nici un fel de reprosuri soferilor! Poate din aceste imagini veti vedea ca este destul de dificil sa opreasca in dreptul statiei, nu din rea vointa, sunt sigur de asta.
Vad ca sunt discutii sterile pe forum. Eu am crezut ca cineva de aici poate sa transmita anumite nereguli, in vederea remedierii, catre persoane resposabile de transportul local.
@Florin.B RATT Sper ca acum am redimensionat bine imaginile.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20150115_123824a.jpg
  • Imagine atasata: 20150115_100049a.jpg

0

#167 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 ianuarie 2015 - 14:30

Postarile sunt citite de multa lume, dar daca vrei masuri concrete trebuie sa adresezi o sesizare scrisa catre Relatii Publice, cu date de identificare. Mie personal imi pare ca statia trebuie mutata mai in fata, cam acolo unde e troleibuzul din poza ta.

Imi pare rau daca aveai impresia ca dupa o singura postare pe forum, a doua zi se si muta statiile mijloacelor de transport in comun. Decizii de genul asta, sunt luate la nivel de comisie de circulatie (politie, primarie, RATT, alte regii)
0

#168 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 ianuarie 2015 - 14:37

Cam ciudata situatia... Si cam abele parti au drepatate...

Ok, statia se termina clar, unde se termina si aveola. Acuma ca unii parcheaza pe spatiul verde... asta iarasi e alta intrebare. Cat despre bucla, eu ma intreb, de ce nu se reface cum era? :intrebare:
1

#169 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 ianuarie 2015 - 21:14

Cred ca Traian84 spera ca cel putin sa gaseasca sustinere pe acest forum la situatia aratata...


Ideea cu acea bucla noua, creata in mod "fortat" cu ocazia lucrarilor de pe Lidia este foarte bine venita, mai ales pentru soferii firobuzelor.
Statia fiind stabilita (construita, localizata) cu multi ani in urma conform vechii bucle, in situatia actuala apar probleme in incadrarea corecta a firobuzului in statie...


Eu sper in continuare ca L15 si L16 sa mearga intr-o zi in circuit intre Girocului si Soarelui. Poate cand se va largi Lidia...Sau cand i-o veni "ideea" marelui vatman al orasului... :D , idee mai pamanteana decat metroul...
2

#170 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 ianuarie 2015 - 21:47

Vezi postareamile, la 15 ianuarie 2015 - 21:14, a spus:

Cred ca Traian84 spera ca cel putin sa gaseasca sustinere pe acest forum la situatia aratata...

Chiar daca sunt poze , puse de Traian, pana nu vad locatia respectiva, nu-mi dau seama exact de ce se intampla acolo. Din poza pot doar sa-mi dau seama ca statia e prea in spate fata de bucla, repet, asta rezulta din imagini. Deci, soferii par indreptatiti sa opreasca mai in fata si cred ca si semnul de pe stalp permite asta (probabil e "cu exceptia RATT")
Atat de mult stationeaza troleibuzul acolo incat incurca accesul in parcare (legala sau nu)?
0

#171 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 ianuarie 2015 - 05:30

Vezi postareaTraian84, la 15 ianuarie 2015 - 14:20, a spus:

Inca o data, nu fac nici un fel de reprosuri soferilor! Poate din aceste imagini veti vedea ca este destul de dificil sa opreasca in dreptul statiei, nu din rea vointa, sunt sigur de asta.
Vad ca sunt discutii sterile pe forum. Eu am crezut ca cineva de aici poate sa transmita anumite nereguli, in vederea remedierii, catre persoane resposabile de transportul local.
@Florin.B RATT Sper ca acum am redimensionat bine imaginile.

Constat că "mărul discordiei" îl constituie de fapt intrarea spre acea "parcare" de pe fostul spaţiu verde din faţa blocului de culoare mai deschisă.
În fapt, staţia nu înseamnă neaparat doar copertina, ci alveola în sine. Iar din poze rezultă că troleibuzele staţionează în aşa fel încât nu deranjează traficul. End of story.
4

#172 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 ianuarie 2015 - 17:17

Citeaza

Din poza pot doar sa-mi dau seama ca statia e prea in spate fata de bucla, repet, asta rezulta din imagini.



Da, asa este!...



Citeaza

Deci, soferii par indreptatiti sa opreasca mai in fata...



Nu ca sunt indreptatiti ci sunt FORTATI de situatia din teren sa opreasca mai in fata...Si apoi fiecare sofer cu "masuratoarea" lui. Unii intra mai "adanc" in alveola, altii nu se obosesc sa faca acest lucru... :D
0

#173 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 ianuarie 2015 - 18:13

Bun, am inteles din discutie ca singura problema ar fi blocarea parcarii, care nici nu pare una legala si ca din cauza asta se doreste mutarea/modificarea buclei? Poate ar fi ok si sa nu mai circule deloc troleibuzul pe acolo, daca tot incurca in asa hal... :( Discutia imi aduce aminte de raclamagii de pe Nemoianu... Si pe acestia ii enerveaza ca trece tramvaiul pe strada lor si ar prefera sa fie scoasa linia de pe acolo, ca la ei sa fie liniste, ca la ... tara. Desigur si traficul auto sa ramana restrictionat doar la accesul riveranilor, asa cum e acum. :crazy:
2

#174 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 ianuarie 2015 - 18:33

Nu cunosc situatia parcarilor de acolo insa un lucru este sigur si anume ca firobuzul ar trebui sa opreasca aproximativ in mijlocul alveolei si nu prea in fata si nici prea in spate, si relativ aproape de bordura...

Daca aceste lucruri elementare s-ar respecta, atunci banuiesc ca n-ar avea loc aceste discutii pro-contra... :D
2

#175 Useril este offline   Traian84 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 23 noiembrie 14

Postat 26 ianuarie 2015 - 06:33

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 ianuarie 2015 - 21:47, a spus:

Chiar daca sunt poze , puse de Traian, pana nu vad locatia respectiva, nu-mi dau seama exact de ce se intampla acolo. Din poza pot doar sa-mi dau seama ca statia e prea in spate fata de bucla, repet, asta rezulta din imagini. Deci, soferii par indreptatiti sa opreasca mai in fata si cred ca si semnul de pe stalp permite asta (probabil e "cu exceptia RATT")
Atat de mult stationeaza troleibuzul acolo incat incurca accesul in parcare (legala sau nu)?


Am mai cautat informatii si in alta parte si am aflat ca, in viitorul nu prea indepartat, casa din capat va disparea, B-dul Sudului se va prelungi, iar in intersectia cu Maresal Prezan se va face un sens giratoriu. Nu se va face singur, ci il vor face autoritatile. :D
Ma scuzati daca am agitat/enervat pe careva dintre d-voastra!
Toate cele bune!
3

#176 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 ianuarie 2015 - 10:08

Nu ai enervat/agitat pe nimeni. :) De asta avem forumul, pentru a discuta diverse probleme. O parte le putem si rezolva, dar altele chiar nu depind de noi si atunci doar speram sa citeasca cineva care poate intervenii.
1

#177 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 ianuarie 2015 - 20:26

Cea mai buna veste din penultima postare este cea legata de disparitia cocioabei din "mijlocul" intersectiei. Astept ca acest lucru sa se intample de prin '85-86. Deci, de vreo 30 de ani...

Sensul giratoriu de care pomenesti cred ca face parte din planul de prelungire a "bulevardului" Sudului, plan pomenit inca de primarul Ciuhandu...Iar in acel sens giratoriu ar putea intoarce si Linia 16 daca nu se va prelungi cu inca o statie pana la Muzicescu sau daca nu se vor face incrucisari intre 15 si 16 conform unei alte idei si mai vechi...
1

#178 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 februarie 2015 - 15:02

Cât este semitura/tura acum pe L16?
0

#179 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 februarie 2015 - 18:32

20 cu 22
1

#180 Useril este offline   dacu 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 18 februarie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 mai 2015 - 21:26

Buna ziua,

De ce pe la ora 18-19, cand ma duc eu acasa de la lucru, vad cate 2-3 troleuri 15, uneori cate 2 expres 2, si abia apoi un 16 ?

O fi vreun feature sau un bug ?

Dacian

Aceasta postare a fost editata de dacu: 06 mai 2015 - 07:30

0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi