STP Timișoara Forum: Linia 16 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

Linia 16 Evaluare topic: -----

#121 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 ianuarie 2015 - 23:38

Vezi postareaNDY, la 07 ianuarie 2015 - 22:21, a spus:

- nu s-au tras firele in vecinatatea P-tei LdV? Des vad troleibuze mergand pe diesel pe acolo...
- nu in ultimul rand...de ce opreste 16-le de 2 ori in P-ta LdV?!


Se lucra, dar nu stiu daca au finalizat lucrul la linia contact

Din cate vad in Radfleet, are statie si la Pasajul Michelangelo si la Complexul studentesc, ambele dupa UVT. Eu stiu ca exista o statie in fata UVT unde am si montat un stalp pentru panou si nu mai stiu de alta statie pana la liceul de muzica. Practic unde opreste a doua oara? (presupun ca circuli pe acolo) :intrebare:
0

#122 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 444
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 ianuarie 2015 - 23:54

Buna seara!

Cred ca actualul traseu al linie 16 este bine venit si ca aceste 2 linii sunt suficiente pentru conexiunea cu Piata Vitcoriei - Posta Mare. Asta nu inseamna ca linia 19 trebuie desfiintata dar nici situatia de inainte nu era foarte logica. Trei linii cu aproximativ acelasi traseu. (asta daca excludeam E2 si E3 care deservesc si ele acealsi zone). La actuala retea se pot gasi cu siguranta o serie de trasee viabile pentru 19 (conexiunea cu gara e cea mai potrivita).

Pe noul traseu 16 sunt prost amplasate statiile (pe directia Posta Mare - Soarelui). Stiu ca ele au fost amplaste acolo unde infrasturtura a facut posibil acest lucru. Cred insa ca prima statie dupa Posta Mare (nu cunosc numele statie), ar putea fi mutata undeva mai in apropierea muzeului. Astfel ar deservi mult mai bine zona si ar colecta cu siguranta mult mai multi pasageri. Solutii se pot gasi.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 08 ianuarie 2015 - 00:04

0

#123 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 ianuarie 2015 - 11:11

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 07 ianuarie 2015 - 23:38, a spus:

Se lucra, dar nu stiu daca au finalizat lucrul la linia contact
Practic unde opreste a doua oara? (presupun ca circuli pe acolo) :intrebare:



Banuiesc ca se refera la sensul invers, sensul catre centru...unde ar fi statia de dinainte de pasaj si statia de dupa pasaj...



Vezi postareaalex_19, la 07 ianuarie 2015 - 23:54, a spus:

Buna seara!
Cred insa ca prima statie dupa Posta Mare (nu cunosc numele statie), ar putea fi mutata undeva mai in apropierea muzeului. Astfel ar deservi mult mai bine zona si ar colecta cu siguranta mult mai multi pasageri. Solutii se pot gasi.



Si eu cred la fel. Ar fi mai bine venita mai spre MIU, la colt cu Carol Telbisz...Insa avand in vedere ca la acest colt ar trebui construita o alveola si ar deranja pe cei care ar face la dreapta, atunci poate ar fi mai bine in fata la MIU pana in sens...

Dar cum zona va intra in santier, daca nu-i o minciuna, atunci probabil ca lucrurile vor ramane asa cum sunt acum.

Insa sunt tare curios daca in proiectul de construire a parcarilor subterane si a modificarii pasajului s-au gandit cumva si la locatia viitoarelor statii sau NU...Sau totul va fi o noua improvizatie de moment...


Imagine atasata: statie MIU 01.jpg
0

#124 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 08 ianuarie 2015 - 13:57

linia 16 asa cum merge acum e foarte buna, dar nu are sens sa se scoata 19. Practic, in loc sa se rezolve o problema (lipsa legaturii intre Soarelui si Centtru) s-a inlocuit cu alta (taierea legaturii intre Girocului si centru). Foarte buna ideea de mai sus cu prelungirea liniei 19 pana la Gara, prin fata Catedralei.
1

#125 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 444
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2015 - 18:38

Vezi postareamile, la 08 ianuarie 2015 - 11:11, a spus:

Banuiesc ca se refera la sensul invers, sensul catre centru...unde ar fi statia de dinainte de pasaj si statia de dupa pasaj...






Si eu cred la fel. Ar fi mai bine venita mai spre MIU, la colt cu Carol Telbisz...Insa avand in vedere ca la acest colt ar trebui construita o alveola si ar deranja pe cei care ar face la dreapta, atunci poate ar fi mai bine in fata la MIU pana in sens...

Atasament statie MIU 01.jpg


Da undeva in zona aceea. Sau poate chiar dupa sens.. Oricum ar fi mai bine decat actuala pozitonare.
Trasee posbile sunt multe pentru Linia 19. Si pentru linia 18 spre exemplu, de la Regina Maria s-ar putea prelungi pana in Balcescu cu investitii minime. Infrastructura exista pe apropae tot parcursul acestei variante.
Oricum, eu tare am senzatia ca noul traseu pentru linia 19 si reintorducerea linie 12 sunt abureli. Stie cineva clar ca ele vor mai exista? Cred ca lipsa oricaror informatii nu este secretomanie ci mai degraba o confirmare ca ele nu exista.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 08 ianuarie 2015 - 18:43

1

#126 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2015 - 18:54

Intr-un caz oarecare as fi probabil deacord cu tine, insa putem cadea deacord, ca odata cu montarea liniei prin fata UVT in sens opus, reprezinta totusi un pas. Sa nu uitam nici de noile macaze din P-ta LdV.

Sunt totusi semnale concrete, ca ceva va mai urma.
0

#127 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 444
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2015 - 19:07

Vezi postareacseh_17, la 08 ianuarie 2015 - 18:54, a spus:

Intr-un caz oarecare as fi probabil deacord cu tine, insa putem cadea deacord, ca odata cu montarea liniei prin fata UVT in sens opus, reprezinta totusi un pas. Sa nu uitam nici de noile macaze din P-ta LdV.

Sunt totusi semnale concrete, ca ceva va mai urma.


Cred au tras firele prin fata pe la UVT pentru ca au planuit sa schimbe traseul, ceea ce e un lucru bun. Dar asta inca nu este un semn ca v-a mia urma ceva. Poate sunt sceptic..
0

#128 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2015 - 23:09

Da, ma refeream la sensul spre Posta Mare, Florin. La inceput nu cred ca a fost si a doua statie, insa ma gandesc ca au auzit soferii destule injuraturi ca trece troleibuzul prin statie si nu opreste...

Culmea e ca, urca si coboara destula lume si acolo.
0

#129 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 ianuarie 2015 - 23:19

Vom pune si panouri de afisare. E ciudat ca sunt foarte aproape, dar... asta e. -_-
0

#130 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 ianuarie 2015 - 10:57

Sunt tare curios ce nume vor purta (poarta) cele doua statii avand in vedere ca ambele se afla practic in intersectia Piata Leonardo da Vinci...

Numele atribuit de Complexul Studentesc celor doua statii de pe strada Cluj mi se pare cam aiurea avand in vedere ca ele se afla in vecinatatea imediata a intersectiei si nu in vecinatatea complexului studentesc...

Varianta corecta ar fi ca cele doua statii de pe strada Cluj sa poarte numele de LdV iar cea de pe Parvan (de langa intersectie) pe sensul catre centru LdV 2 ca sa se deosebeasca de prima...

Este clar ca nu se vor face interventii in zona pasajului in urmatorii cel putin 50 de ani...


Dar, probabil ca "sistemul" nu permite modificari (atat de) majore... :Facepalm_emote_gif:


PS Ironia este adresata catre RATT si nu catre Florin, cum gresit s-ar putea intelege!...
2

#131 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 ianuarie 2015 - 11:58

In sistem, statiile se numesc "Piata Leonardo da Vinci" si "Piata Leonardo da Vinci_"
1

#132 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 ianuarie 2015 - 12:33

Si in SAS cum sunt anuntate?...Aceasta in speta "Piata Leonardo da Vinci_" ... :eusa_think: ... :naughty1: ... :Facepalm_emote_gif:...Sau se are in vedere renuntarea definitiva la Sistemul de Anuntare a Statiilor?... :Facepalm_emote_gif:
0

#133 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 ianuarie 2015 - 14:48

In SAS se anunta Urmeaza statia: "numele statiei" si atat. E absolut suficient. Nu ar avea niciun rost sa anuntam si sensul pe care se afla acesta statie.
Daca te referi la cele doua statii in succesiunea lor, pe acelasi sens (poate nu am inteles eu bine), atunci numele lor este diferit, cele din fata UVT numindu-se "Universitatea de Vest", nu "Piata Leonardo da Vinci". (Exact ca pe harta Mile)
0

#134 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 ianuarie 2015 - 14:52

Vezi postareamile, la 09 ianuarie 2015 - 10:57, a spus:



Numele atribuit de Complexul Studentesc celor doua statii de pe strada Cluj mi se pare cam aiurea avand in vedere ca ele se afla in vecinatatea imediata a intersectiei si nu in vecinatatea complexului studentesc...




Aici cred ca ati exagerat! (asta daca nu era parte a ironiei...

Totusi, nu intodeauna denumirea "geografica" data dupa strazi si stradute este cea relevanta. Dat fiind si faptul ca (,) complexul este totusi un punct de interes national (foratat formulat, insa este). Degeaba ai spune la marea majoritate coabara la LdV, in loc sa-i spui direct, coboara la Complexul Studentesc.
0

#135 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 ianuarie 2015 - 18:11

Florin, aici vroiam sa ajung. Acum ca exista semafoare in intersectie, sper ca se are in vedere si montarea de panouri :) (iata ca exista si un aspect pozitiv al semafoarelor...)
0

#136 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 ianuarie 2015 - 21:46

Din cate stiu, vor fi 6 panouri in zona respectiva. Primele doua, la UVT, cred ca le vom pune chiar luni, doar sa nu ploua. Parerea mea e ca nu prea se justifica panouri in statiile "Piata Leonardo da Vinci" (ambele sensuri), dar daca asta se vrea...
In proiectul initial aveam prevazute panouri in statiile Complex Studentesc, pe ambele sensuri si la UVT, pe ambele sensuri.
Pentru statiile Complex Studentesc, se va lua alimentare de la un chiosc de presa pe un sens si de la statia de biciclete pe sensul opus.
2

#137 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 ianuarie 2015 - 12:25

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 09 ianuarie 2015 - 11:58, a spus:

In sistem, statiile se numesc "Piata Leonardo da Vinci" si "Piata Leonardo da Vinci_"




Pai din aceasta propozitie inteleg ca cele doua statii apropiate intre ele din preajma pasajului pe sensul catre centru au acelasi nume in sistem iar diferenta scriptica consta in liniuta. Si atunci intreb cum vor fi anuntate vocal in SAS. Din postarile ulterioare am inteles ca de fapt prima se numeste "Complex Studentesc" iar cea de dincolo de pasaj, pe Parvan< se numeste LdV. Am inteles corect?




Vezi postareacseh_17, la 09 ianuarie 2015 - 14:52, a spus:

Aici cred ca ati exagerat! (asta daca nu era parte a ironiei...




Nu cred ca am exagerat si nici ironic n-am fost...

Dupa mintea mea redusa cred ca toate statiile aflate in preajma pasajului ar trebui sa poarte numele acestuia...Numele vechi al unor statii cum ar fi "Complexul Studentesc" a fost dat in lipsa unui nume atribuit intersectiei la acea vreme...
Avem multe statii care desi sunt in fata unor obiective mai mici sau mai mari, nu poarta numele acestora...

De exemplu "Liceul de Muzica Ion Vidu" sau "Profi" in Sagului...

Sau un exemplu invers. Pe Linia E8 statia "D. Cantemir" care putea purta si ea pana acum tot numele "Complexul Studentesc" fiind un obiectiv mult mai mare si mult mai "cautat" si fiind "un punct de interes national" decat "Univ. D. Cantemir"...


In concluzie, vreau sa spun si sa atrag atentia ca numele statiilor nu s-a stabilit si nici acum nu se stabileste dupa niste reguli ci totul este la intamplare cu mici exceptii, si ele intamplatoare...
0

#138 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2015 - 13:50

Vezi postareamile, la 10 ianuarie 2015 - 12:25, a spus:

Pai din aceasta propozitie inteleg ca cele doua statii apropiate intre ele din preajma pasajului pe sensul catre centru au acelasi nume in sistem iar diferenta scriptica consta in liniuta. Si atunci intreb cum vor fi anuntate vocal in SAS. Din postarile ulterioare am inteles ca de fapt prima se numeste "Complex Studentesc" iar cea de dincolo de pasaj, pe Parvan< se numeste LdV. Am inteles corect?

Nu! Cum sa aiba statiile de pe acelasi sens, acelasi nume. Cea din sensul spre Apateu, de pe linia E8, cea din fata Univ. Cantemir, are in sistem numele de LdV_
Posibil sa-i schimbe denumirea si in tablele de statie, asa cum chiar tu spuneai, cu ceva postari in urma.
Nu e nicio problema la anuntarea statiilor, nefiind dóua statii succesive care sa poarte acelasi nume.

Mai clar decat prin acest desen, nu pot explica: Imagine atasata: map.jpg
2

#139 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 ianuarie 2015 - 14:31

Cred ca telefonic ne intelegeam mult mai repede... :D



Iata postarile in mod conologic...


Colegul NDY vine cu o intrebare?


Vezi postareaNDY, la 07 ianuarie 2015 - 22:21, a spus:

Cateva pareri legate de linia 16 din ultimele zile:
- nu in ultimul rand...de ce opreste 16-le de 2 ori in P-ta LdV?!



Apoi vine cu lamuriri asupra acestei intrebari...

Vezi postareaNDY, la 08 ianuarie 2015 - 23:09, a spus:

Da, ma refeream la sensul spre Posta Mare, Florin. La inceput nu cred ca a fost si a doua statie, insa ma gandesc ca au auzit soferii destule injuraturi ca trece troleibuzul prin statie si nu opreste...

Culmea e ca, urca si coboara destula lume si acolo.




De aici trag concluzia ca este vorba de statiile din schita urmatoare...


Atasament L16 01.jpg


Apoi intreb cum se numesc statiile in sistem si mi se raspunde:



Vezi postareaFlorin.B RATT, la 09 ianuarie 2015 - 11:58, a spus:

In sistem, statiile se numesc "Piata Leonardo da Vinci" si "Piata Leonardo da Vinci_"



Diferenta grafologica in denumiri fiind acea liniuta...

Apoi intreb cum sunt anuntate verbal in SAS aceste doua statii...Era vorba de statiile liniei 16...

Toate astea se intampla pana la Statia UVT...

Incepand din acest moment al "dialogului", mie "mi se rupe filmul"...Cred ca vorbim de lucruri diferite, respectiv statii diferite...


Eventual, astept interventie lui NDY, poate am inteles eu gresit la care statii facea referire. Poate vine si cu un "desen" pe harta...



In fine, ideea este, dupa parerea mea, ca toate statiile de langa pasaj ar trebui sa poarte acelasi nume pentru TOATE LINIILE care trec pe aici si anume LdV dupa numele oficial dat intersectiei de catre Primaria Timisoara si nu sa avem 3 nume diferite pentru aceeasi locatie, respectiv LdV, Complexul Studentesc si Univ. D. Cantemir...

Daca nu se respecta aceasta regula, nu facem altceva decat sa avem o "varza" in continuare in acest domeniu...


Mi se pare de ras faptul ca daca vin cu 16 inseamna ca cobor la Complexul Studentesc, daca vin cu E8 cobor la LdV sau la Cantemir, daca vin cu E3 cobor la Termal sau daca vin cu E2 cobor la BRD, cand de fapt cobor in acelasi loc, aceeasi piata...Ca la nebuni...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: L16 01.jpg

1

#140 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2015 - 14:47

Cu desenul de mai sus, eu zic ca am lamurit orice ... nelamurire sau neintelegere aparuta in postarile anterioare (eu discutam la modul general, despre numele statiilor de acolo, cele 6 si cand am fost intrebat de cele doua statii LdV, am raspuns in consecinta, fara sa ma gandesc la cele ale caror nume e Complex Studentesc). E o aberatie prezenta a doua statii atat de aproape, dar nu e nicio problema pentru SAS, numele fiind diferite, asa cum am mai spus.
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi