STP Timișoara Forum: Linia Expres 3 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 3 Evaluare topic: -----

#341 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 noiembrie 2014 - 09:38

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 noiembrie 2014 - 22:02, a spus:

Va inteleg perfect, dar acoperirea cu linii de transport in comun e "politica" primariei si nicidecum a RATT.



Bine ar fi daca intre cele doua institutii ar fi o relatie de "conlucrare" si nu de "subordonare"... :Facepalm_emote_gif:

Linia 3 autobuze a fost infiintata mai mult pentru a inchide gura acelora care isi doreau in continuare tramvaiul 3 si prea putin ca o necesitate stricta...La un moment dat (prin 2010) s-au adunat si semnaturi in cartier (Freidorf) pentru sustinerea liniei de tramvai iar aceste liste urmau a se inainta primariei...Nu stiu pana unde au ajuns aceste liste...
0

#342 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 noiembrie 2014 - 12:51

Avand in week end doar un vehicul, nu se poate utiliza si E7? Sau e vorba de costurile mai mari? :intrebare:
1

#343 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 noiembrie 2014 - 15:53

Vezi postareaNDY, la 10 noiembrie 2014 - 20:42, a spus:

In loc sa comentati pe tema problemei reale expuse de ange, si anume faptul ca exista un singur autobuz pe aceasta linie, preferati sa va simtiti atacati de acea postare si sa argumentati imposibilitatea soferului de a trage chiulul. Chiar nu cred ca asta era ideea postarii, iar ironia de care v-ati legat amandoi sunt sigur ca se datoreaza frustrarii lui ange, si de fapt a oricarui calator care vede timpi de asteptare in statii anormal de mari.

Spun asta acum pentru ca nu este prima oara cand reactionati asa la plangerile calatorilor; iar ei vazand raspunsurile voastre, isi inradacineaza si mai mult imaginea proasta asupra RATT. Suntem de acord ca, de cele mai multe ori, plangerile calatorilor nu vizeaza in mod direct soferii, ci pe cei de mai "sus"; eu zic sa lasam orgoliul deoparte, sa intelegem esenta frustrarii lor, si sa le raspundem in tema cu aceasta, nu se rezolva nimic daca ne aparam orgoliile, ci din contra, le adancim frustrarea :) .

Vă asigur că dacă nu ar fi existat propoziţia "În acest timp, şoferul dă o fugă acasă, să îşi petreacă w-e cu familia ?", nu mi-aş fi băgat nasul aici. Vă contrazic. În marea lor majoritate, plângerile vizează în cel mai direct mod şoferii, chiar şi atunci când nu de ei depinde rezolvarea problemei. Că aşa-i românul, se leagă de cel mai mic, şi apoi se dă cocoş.
În ce măsură faptul că circulă un singur autobuz pe traseu, depinde de mine, ca să mă apuc de comentat? Am eu destule de comentat, din problematica care mă interesează personal. De ce mi-aş pune capul (slujba) în joc pt icsulescu? Ca să mă aleg cu desfacerea contractului de muncă? Mersi, dar nu! Dacă m-aş fi frământat pt frustrările tuturor călătorilor, aş fi fost de multă vreme locatar la judeţean, la etajul 9.
Să facă bine domniile lor să înainteze plângeri la primărie, dacă-şi vor rezolvate problemele. Şi să nu-şi mai bată joc de personalul de bord decât atunci când au certitudinea că motivele le sunt întemeiate.

Vezi postareabrioti, la 10 noiembrie 2014 - 20:44, a spus:

Emilut,dar de ce nu faceti voi o greva daca exista vinovati?Luati voi atitudine ca de la birou dupa atatea sezizari nu schimba nimeni nimic....se vaita cate unu ca n are timp sa manance...pai asta e treaba noastra?cum ar fi daca ala care trebuie sa asigure curentul il opreste ca are treaba!!!nu va mai revoltati atata ca nimeni nu se vaita cand urca in mtc de problemele lui

Să facem noi grevă pt durerile altora? Hai că-i tare!!! Să mă trezesc pus pe liber doar pt că publicul călător nu-şi cunoaşte interesul?
Duminică dimineaţă am lucrat la E6, cursa care face legătura cu PITT-ul de lângă Coca-Cola. Ştiţi ce mi-au spus în cor muncitorii care ieşiseră din tură la ora 6, aşteptând ca autobuzul să plece la ora 7??? Să le rezolv eu plecarea mai devreme cu o jumătate de oră!!! Sau, să plec mai repede, aşa, de capul meu.
Evident, pe ei îi doare gura să trateze cu conducerea firmei în vederea negocierii cu RATT a unei alte ore de plecare.
Drept care, vă rog să mai şi judecaţi înainte de a ridica piatra. :stop:

Aceasta postare a fost editata de emilut: 11 noiembrie 2014 - 15:56

2

#344 Useril este offline   ange 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14 decembrie 12

Postat 12 noiembrie 2014 - 00:28

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 noiembrie 2014 - 12:51, a spus:

Avand in week end doar un vehicul, nu se poate utiliza si E7? Sau e vorba de costurile mai mari? :intrebare:

Nu de costuri este vorba, ci de faptul că trebuie să mai aștept și un tramvai. Care tramvai circulă și el tot cu program de w-e. Și merg la serviciu, nu la piață, aş dori să nu pierd chiar două ore cu drumul dus-întors.
0

#345 Useril este offline   ange 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14 decembrie 12

Postat 12 noiembrie 2014 - 00:39

Vezi postareaemilut, la 11 noiembrie 2014 - 15:53, a spus:

Vă asigur că dacă nu ar fi existat propoziţia "În acest timp, şoferul dă o fugă acasă, să îşi petreacă w-e cu familia ?", nu mi-aş fi băgat nasul aici. Vă contrazic. În marea lor majoritate, plângerile vizează în cel mai direct mod şoferii, chiar şi atunci când nu de ei depinde rezolvarea problemei. Că aşa-i românul, se leagă de cel mai mic, şi apoi se dă cocoş.
În ce măsură faptul că circulă un singur autobuz pe traseu, depinde de mine, ca să mă apuc de comentat? Am eu destule de comentat, din problematica care mă interesează personal. De ce mi-aş pune capul (slujba) în joc pt icsulescu? Ca să mă aleg cu desfacerea contractului de muncă? Mersi, dar nu! Dacă m-aş fi frământat pt frustrările tuturor călătorilor, aş fi fost de multă vreme locatar la judeţean, la etajul 9.
Să facă bine domniile lor să înainteze plângeri la primărie, dacă-şi vor rezolvate problemele. Şi să nu-şi mai bată joc de personalul de bord decât atunci când au certitudinea că motivele le sunt întemeiate.


Să facem noi grevă pt durerile altora? Hai că-i tare!!! Să mă trezesc pus pe liber doar pt că publicul călător nu-şi cunoaşte interesul?
Duminică dimineaţă am lucrat la E6, cursa care face legătura cu PITT-ul de lângă Coca-Cola. Ştiţi ce mi-au spus în cor muncitorii care ieşiseră din tură la ora 6, aşteptând ca autobuzul să plece la ora 7??? Să le rezolv eu plecarea mai devreme cu o jumătate de oră!!! Sau, să plec mai repede, aşa, de capul meu.
Evident, pe ei îi doare gura să trateze cu conducerea firmei în vederea negocierii cu RATT a unei alte ore de plecare.
Drept care, vă rog să mai şi judecaţi înainte de a ridica piatra. :stop:


Nu am avut intenția de a arunca piatra spre șoferi. Înainte să aflu că există doar un autobuz pe traseu, eram curioasă care este logica acelor două ore de pauză. Şi dacă tot spuneaţi că durează aproximativ o oră și jumătate un traseu complet, cum se procedează ca să vină la o oră, așa cum arată pe grafic, în w-e ? Şi de ce vine la o oră chiar și când sunt două autobuze pe traseu ? Oricum, dacă dv-stră vă considerați un șofer corect, sunt și eu de acord să fac sesizări și să-mi prezint plângerile la nivelul conducerii și administrației RATT, nu am pretins ca rezolvarea să vină de la conducătorii auto.
1

#346 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 noiembrie 2014 - 18:04

Eu revin la o idee mai veche a mea, şi anume că această combinaţie nu este gândită bine din start.

În primul rând avem linia Autobuz 3, care trebuie să deservească zona Freidorf - Gară înlocuind astfel fostul Tramvai 3. Bun, nimic de zis. Cum autobuzul nu poate întoarce însă direct în Gară, s-a luat decizia foarte neinspirată de a "suda" această linie de Expres 3, lungind-o incredibil de mult.

Eu unul le-aş decupla, lăsând linia 3 clasică să mai meargă două staţii până la Regina Maria şi să întoarcă acolo. Idem, Expresul 3 nu ar mai veni până la gară, ci ar întoarce tot la Regina Maria. Bineînţeles, asta ar însemna minim două vehicule, câte unul pe fiecare linie. Dar ar rezolva o parte din probleme.
2

#347 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 noiembrie 2014 - 18:45

Vezi postareaange, la 12 noiembrie 2014 - 00:39, a spus:

Şi dacă tot spuneaţi că durează aproximativ o oră și jumătate un traseu complet, cum se procedează ca să vină la o oră, așa cum arată pe grafic, în w-e ?

Nu exista interval de o ora in week end. Verificati din nou graficul pentru zile nelucratoare.
Exemple pentru plecarea de la capat (Abator): 7:16; 8:50; 10:36; 12:41, etc.
0

#348 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 noiembrie 2014 - 20:04

Vezi postareadAImon, la 12 noiembrie 2014 - 18:04, a spus:

Idem, Expresul 3 nu ar mai veni până la gară, ci ar întoarce tot la Regina Maria. Bineînţeles, asta ar însemna minim două vehicule, câte unul pe fiecare linie. Dar ar rezolva o parte din probleme.


In principiu ideea e buna, pana la acest moment. :up_arow:

Linia E3 a fost modificata taman pentru a lega zona Girocului de gara, astel capatul ar trebuii sa fie la Baritiu.
1

#349 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 noiembrie 2014 - 08:40

Aş adăuga că regia ar putea economisi cheltuiala aferentă unui autobuz din cele 3 care deservesc linia E3+3, lăsând câte un singur tren pe fiecare dintre cele două linii. Actualmente circulă un tren şi două vârfuri.
1

#350 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 noiembrie 2014 - 23:34

Stiti care e partea cea mai proasta din afacerea E3? Ca regia nu beneficiaza mai deloc de acel simbol E.

Mai tot timpul validatoarele de pe E3 arata aiurea statia/linia; in mod normal pe validatoare se afiseaza in colt acolo statia curenta/urmatoare depinde acum...

In majoritatea cazurilor cand 3-ul pleaca de la gara mai uita sa devina si Express pe drum, iar daca detii un "portofel electronic" iesi pe bonus cu 50 de bani (diferenta de pret intre urban - express) iar cand vine vorba de abonamente, cred ca sunt extrem de putine.

Astazi nici macar afisajul nu era modificat... a mers 3-ul pana in Girocului...
2

#351 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 noiembrie 2014 - 09:43

Citeaza

In majoritatea cazurilor cand 3-ul pleaca de la gara mai uita sa devina si Express pe drum, iar daca detii un "portofel electronic" iesi pe bonus cu 50 de bani (diferenta de pret intre urban - express)



Da, si invers iesi in paguba cu 50 de bani...Eu vad destule E 3 prin Freidorf...

Insa sunt curios daca cei care nu coboara la Gara isi mai fac un bilet sau nu, indiferent de sensul in care merg?...
4

#352 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 noiembrie 2014 - 15:08

Vezi postareaRaoul94, la 13 noiembrie 2014 - 23:34, a spus:



Astazi nici macar afisajul nu era modificat... a mers 3-ul pana in Girocului...

Si atunci sa nu te iei de soferi... :Facepalm_emote_gif:
0

#353 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 noiembrie 2014 - 08:42

In aceste situatii domnul Goia este un sef extrem de slab!...Pot fi usor urmariti soferii de pe 3 - E3 si atunci cand sunt prinsi in neconformitate, primesc unul-doua avertismente verbale, apoi unul-doua scrise (asta ca sa nu fim foarte rai) si apoi sanctiuni la salar 5 - 10 % pe o luna pana la 3 daca faptele se repeta...

Este exact aceeasi situatie ca si cand mergi pe Linia 33 cu afisajul Linie 40...Deci, este vorba de nerespectarea atributiilor de serviciu...
Snt sigur ca in urma penalizarii primului conducator auto, aceste situatii penibile ar disparea iar ceilalti conducatori auto s-ar disciplina!...

Acelasi "procedeu" ar trebui aplicat si celor care nu folosesc SAS-ul (sistemul de anuntare al sstatiilor) iar daca acest sistem a fost defectat intentionat, atunci trebuie recuperata valoarea sistemului, respectiv valoarea reparatiei sistemului, in comun de la cei care lucreaza pe utilajul respectiv...

Cand pisica nu-i acasa, soarecii joaca pe masa!... :eusa_think:

...sau...

Daca lupul doarme, oile isi fac de cap!... :Facepalm_emote_gif:
4

#354 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 11 decembrie 2014 - 18:16

Oare ce cauta azi Expres 3 plin cu calatori in acest loc? :)
(Parcarea Bibliotecii Politehnica)

Imagine atasata: 20141211_124550.jpg
2

#355 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 12 decembrie 2014 - 15:47

Simplu. I-a fost blocată ieşirea spre bulevard de către cei de la drumuri. Nu e primul caz.
2

#356 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 decembrie 2014 - 21:49

Dar mai intra pe strada aceea E3-ul? Eu am vazut placuta cu graficul sau in statia de pe Mihai Viteazu, de la Mecanica :eusa_think: .
0

#357 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 decembrie 2014 - 22:08

E3-ul circula tot "deviat" adica pe la Constructii. Singura chestie buna din aceasta linie e ca de cand o folosesc nu a intarziat mai mult de 2 minute, ceea ce la RATT e ceva fenomenal :naughty1:

Intr-un fel, mi-ar placea sa ramana tot asa si dupa ce se da drumu la Michelangelo, deoarece preia multi calatori din Girocului si ii lasa in zona facultatilor, statia de la Constructii fiind ideala atat pentru UVT cat si pentru facultatiile UPT. (doar daca NU se schimba traseul la L19)

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 12 decembrie 2014 - 22:09

0

#358 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 decembrie 2014 - 01:20

Vezi postareaRaoul94, la 12 decembrie 2014 - 22:08, a spus:

E3-ul circula tot "deviat" adica pe la Constructii. Singura chestie buna din aceasta linie e ca de cand o folosesc nu a intarziat mai mult de 2 minute, ceea ce la RATT e ceva fenomenal :naughty1:

Intr-un fel, mi-ar placea sa ramana tot asa si dupa ce se da drumu la Michelangelo, deoarece preia multi calatori din Girocului si ii lasa in zona facultatilor, statia de la Constructii fiind ideala atat pentru UVT cat si pentru facultatiile UPT. (doar daca NU se schimba traseul la L19)



Sincer nu vad rostul liniei sa serpuiasca pe stradute, cand ai 19 care te lasa direct la UVT (ma rog nu in fata usii...). Modificare positiva ar putea fii ca 19 sa se si intoarca tot pe acolo.
0

#359 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 decembrie 2014 - 09:55

Sa vedem si care va fi traseul lui 12... ;)
2

#360 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 decembrie 2014 - 10:56

Vezi postareaNDY, la 12 decembrie 2014 - 21:49, a spus:

Dar mai intra pe strada aceea E3-ul? Eu am vazut placuta cu graficul sau in statia de pe Mihai Viteazu, de la Mecanica :eusa_think: .

S-a deschis bulevardul pt circulaţie? Că din câte ştiu eu, încă nu.
0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi