STP Timișoara Forum: Televiziuni locale, teritoriale... - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Televiziuni locale, teritoriale... TVT'89, Analog, etc.

#141 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 decembrie 2014 - 14:47

Iata, cu ocazia zilei de 1 Decembrie vreau sa-mi exprim parerea despre cum a fost reflectata aceasta zi pe televiziunile locale-regionale din Timisoara si nu numai...

Aproape NICICUM!!!...

Daca anul trecut Digi 24 Timisoara transmitea in direct evenimentul pe ecranul intreg, anul acesta tot cu o singura camera pusa in acelasi loc prost ca si anul trecut evenimentul se transmitea intr-o fereastra incepand cu ora 11:30 desi comunicatele oficiale mentionau ora de incepere a paradei ora 11:00...Este foarte posibil ca organizatorii sa fi decalat ora inceperii...In primele minute ale transmisiei, cameramanul era pe din afara, fiind preocupat cu cadre din public in prim-plan in loc sa urmareasca parada care se desfasura deja...Probabil isi cauta cunoscutii in randurile publicului pentru a-i arata la TV...

Parada din Timisoara a durat pana la ora 12:11 iar apoi timp de aproximativ 20 - 25 de minute au avut loc exercitii demonstrative de tot felul, inclusiv cu munitie de manevra...Lucruri deosebite gustate de public dar mai ales de copii...Apoi, pana la ora 13 au avut loc programe artistice...

In acest timp TVR Timisoara trasmitea in reluare imagini de la festivalul Mariana Draghicescu 2014 care a avut loc in septembrie iar Europa Nova difuza muzica patriotica cu imagini din filme istorice de lupta...oarecum in tema cu evenimentul de azi...

Dintre celelalte 7 studiouri regionale ale DIGI 24, cel din Oradea era singurul care transmitea parada in conditii apropiate unei televiziuni serioase. Transmisia (in direct) se facea cel putin cu 3 camere, doua dintre ele montate la o oarecare inaltime pentru a putea prinde cadre bune iar comentariul era facut din studio intr-un dialog placut dintre o prezentatoare tanara dar in tema si un domn documentat cu "continutul" paradei...

Celelalte 6 studiouri regionale (Cluj, Brasov, Galati, Constanta, Craiova, Iasi) nu transmiteau nimic desi anul trecut unele dintre ele aveau transmisii in direct de la paradele locale iar acum transmiteau vesnicele anunturi de angajari la RCS-RDS...de ai impresia ca au deja sute de mii de angajati...


TV Neptun din Constanta transmitea parada de la Bucuresti prin intermediul A3 insa cu comentariul din studioul propriu iar B1 prelua imaginile de la TVR iar comentariul era tot din studioul propriu...


Revenind la posturile noastre locale-regionale, le consider in continuare televiziuni de 2 bani...care n-au nici o legatura cu termenul de TELEVIZIUNE in sensul consacrat...

Transmisia in fereastra de pe Digi 24 Timisoara a durat pana la ora 13, ora la care au inceput stirile cu imagini pe tot ecranul de data aceasta, de la parada...Daca n-ar fi de plans, ar fi de ras... :Facepalm_emote_gif:


Ma opresc aici pentru a nu plictisi pe nimeni desi ar fi inca multe de spus...
5

#142 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 decembrie 2014 - 12:19

Pacat ca in loc sa evolueze, s-au "dus" si Analog Tv si Tvt 89.
0

#143 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 02 decembrie 2014 - 14:08

Televiziunile, asa cum au fost pina astazi, o sa moara dupa o scurta sau lunga agonie. Viitorul este continutul la cerere, sa nu astepti sa iti ofere ei la ora cind doresc ei. Ma rog, acum discutam de transmisie Live, dar e vorba ca reluarea sa fie disponibila oricind, sa alegi stirile etc.
0

#144 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 decembrie 2014 - 19:45

Si cati vor fi aceia care vor alege sa revada transmisia penibila a DIGI 24 Timisoara?... :Facepalm_emote_gif:

Nici in direct nu cred ca au fost multi!...Eu si inca cativa!... :uh:
0

#145 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 decembrie 2014 - 21:42

Iata, in aceasta seara am avut o surpriza sa vad la Europa Nova parada de ieri in RELUARE!

M-au bagat in ceata deoarece in direct n-am vazut-o ieri. Este posibil sa nu mai fi dat pe EN de la un anumit moment dat! Habar n-am!


Insa uitandu-ma acum la reluare, observ ca transmisia (sau inregistrarea) a fost facuta cu 3, posibil 4 camere, doua la inaltime si una-doua la "nivelul solului" sau invers...
Dar toate 3 (sau 4) au fost pozitionate pe partea Prefecturii (Palatul Administrativ al judetului) astfel ca aceasta nu s-a vazut deloc. Deci o bulina neagra...

Dar cel mai enervant este faptul ca peste imagine avem o burtiera pe 30 - 33 % din ecran cu un text static si mare care putea fi pe fond transparent sau semitransparent si care pare ca ascunde (acopera) ceva...Altfel nu vad rostul acestei burtiere masive...


Dar iata si cateva capturi facute in urma cu cateva minute...


Imagine atasata: nova tm 01.jpgImagine atasata: nova tm 03.jpg



Imagine atasata: nova tm 02.jpgImagine atasata: nova tm 04.jpg
0

#146 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 decembrie 2014 - 22:00

Mi se pare doar mie, sau parca astia inca filmeaza cu aparatura din anii '90?
0

#147 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 decembrie 2014 - 00:21

La prima vedere este o imagine 16:9 pusa intr-un cadru 4:3 si cadrul este completat cu burtiera aia... :eusa_think:
0

#148 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 decembrie 2014 - 23:40

Ma refer strict la calitatea imaginii... Camera ta are o imagine mai curata.
0

#149 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 decembrie 2014 - 00:20

Poate ca filmeaza inca pe casete DV... :eusa_think:
1

#150 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 decembrie 2014 - 10:26

Transmisia in direct a a slujbei de intronizare a noului Mitropolit al Banatului a fost facuta de 3 posturi de televiziune; TVR 3, Trinitas TV si ... Europa Nova Timisoara...

Transmisia a fost facuta cu un singur car de reportaje iar doua dintre televiziunile mentionate au preluat imaginile. Una dintre cele doua a fost Europa Nova care in loc sa specifice acest lucru, l-a "acoperit" cu o banda...

In schimb nici pe Trinitas si nici pe TVR 3 nu era afisat care de la care preia imaginile, ecranul fiind "curat" din acest punct de vedere...


O fi fost o coproductie intre TVR 3 si Trinitas?....


In acest timp TVR Timisoara avea un cu totul alt program, alte subiecte de "actualitate"...respectiv, cum sa mancam sanatos...in reluare...
1

#151 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 decembrie 2014 - 23:57

Macar Digi24 a relatat stirea, printr-o transmisie in direct din fata Catedralei:

Imagine atasata: Zapada - 2014.12.28 - 03.jpg Imagine atasata: Zapada - 2014.12.28 - 04.jpg
0

#152 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 31 decembrie 2014 - 00:02

Descrierea topicului ar trebuii actualizata. Dintre cele 2 afisate, numai avem niciuna! :limba: :popa:
1

#153 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 decembrie 2014 - 00:29

Sa mai asteptam putin, ca poate mai dispar dintre ele... :(
1

#154 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 decembrie 2014 - 02:59

Mie nu mi se pare ca intronizarea merita o transmisie in direct, in afara poate de Trinitas TV. E un simplu ritual religios, fara prea mare interes pentru publicul larg.
1

#155 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 decembrie 2014 - 09:41

Altora li se pare ca nu exista Dumnezeu!...


In mod normal aceasta transmisiune trebuia facuta de TVR Timisoara (post tv regional al Banatului) si TV Trinitas (post tv al Patriarhiei Romane).

Este un eveniment major in viata credinciosilor ortodocsi banateni, declarati intr-un numar (extrem de) mare conform (si a) ultimului recensamant.
0

#156 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 decembrie 2014 - 11:21

Vezi postareamile, la 31 decembrie 2014 - 09:41, a spus:

Altora li se pare ca nu exista Dumnezeu!...

Cei preocupati de asta in mod serios, au fost acolo, nu in fata televizorului. S-a si inchis toata zona pentru ei si s-a deviat pana si circulatia MTC-urilor.
0

#157 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 decembrie 2014 - 11:28

:up_arow: No comment!...



PS Ma intreb adesea cati dintre noi mai au si viata spirituala in ei (si nu doar cu vorba)! De cea materiala m-am convins de mult timp!

Oare de ce trebuie sa traim in extreme? Pana in urma cu un sfert de secol am fost "fortati" sa traim in mod laic iar acum veneram societatea de consum devenind sclavii banilor si a bunurilor materiale excesive!... :Facepalm_emote_gif:

Oare nu exista si o cale de mijloc, absolut normala?...
0

#158 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 decembrie 2014 - 11:32

Initial mesajul meu era putin mai dur si am spus sa-i atenuez putin din duritate, dar iata ca trebuie sa revin cu ce scrisesem initial :( :

Crezi ca proaspat intronatul este reprezentatul lui Dumnezeu pe pamant? Nici Papa nu cred sa aiba pretentia asta. (la urma-urmei, Papa e ales de niste persoane cu inalte functii bisericesti (cardinali parca))
0

#159 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 decembrie 2014 - 12:07

Eu cand am pomenit mai sus de Dumnezeu, chiar ma refeream la El si nu la Mitroplit sau la reprezentantii Celui de sus pe pamant...

Apoi si Mitropolitul la fel ca si Patriarhul si la fel ca si Papa sunt alesi dintre ei...Nici n-am sustinut altceva!...


Insa conform acestei afirmatii...

Citeaza

Cei preocupati de asta in mod serios, au fost acolo, nu in fata televizorului. S-a si inchis toata zona pentru ei si s-a deviat pana si circulatia MTC-urilor.


...pot spune ca nici transmisiile sportive TV nu-si au rostul pentru ca cei interesati vor merge la fata locului si nu vor sta in fata televizorului. Si totusi aceste transmisii se fac pentru cei care nu vor veni la fata locului...
Iar functia de Mitropolit al Banatului acopera un teritoriu destul de intins, de la Mures in nord pana la Orsova in sud si nu doar centrul Timisoarei iar in aceste conditii nu pot ajunge cu totii la Catedrala insa televiziunea poate ajunge mai la toti...

Iar in cazul nostru, numarul celor care se declara credinciosi ortodocsi (din Banat) este incomparabil mai mare fata de numarul celor care se declara fani ai unor echipe, cluburi, cantareti, formatii, etc.,...Deasemenea sunt sigur ca multi se declara credinciosi doar cu vorba si atat! In capul lor exista cu totul alte preocupari!...
0

#160 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 decembrie 2014 - 12:18

Vezi postareamile, la 31 decembrie 2014 - 12:07, a spus:

...pot spune ca nici transmisiile sportive TV nu-si au rostul pentru ca cei interesati vor merge la fata locului si nu vor sta in fata televizorului.

Perfect adevarat! Doar ca poti fi fan cu o sticla de bere in mana stand pe canapea in fata televizorului, ceea ce nu e valabil in cazul celor care se declara credinciosi adevarati. (cred ca pe acestia din urma, nici nu-i intereseaza cine a fost intronat -_- ) Oricum, daca politica se poate face la TV, nu acelasi lucru e valabil si in cazul religiei (parerea mea)


Iar functia de Mitropolit al Banatului acopera un teritoriu destul de intins, de la Mures in nord pana la Orsova in sud si nu doar centrul Timisoarei iar in aceste conditii nu pot ajunge cu totii la Catedrala insa televiziunea poate ajunge mai la toti...

Din partea mea, s-ar putea transmite si 24/7 asa ceva, la cat ma uit eu la programul acestor posturi.

0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi