STP Timișoara Forum: Centura de SUD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de SUD a Timisoarei Constructor desemnat: Tirrena Scavi

#161 Useril este offline   rumburak 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 07 martie 08
  • Sexul:masculin

Postat 05 noiembrie 2014 - 20:42

imi pare rau daca raspunzand la o postare par offtopic. daca avem convingeri politice diferite, nu inseamna ca unul din noi e offtopic. ramane ideea ca pdl nu ne-a facut centura, votand in continuare tot ca pana acum, nici daca prin absurd vom avea din nou guvern pdl-pnl, nu ne alegem cu centura facuta :(
Degeaba evitam sa vorbim de politicieni, daca chiar de ei depinde lucrarea asta.
0

#162 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 noiembrie 2014 - 21:14

Hai sa nu mai vorbim de convingerile politice personale si nici de partide (ca avem doar pe pagina asta denumiri de partide cat pe tot forumul)

Pana la urma nu conteaza de partidele politice ci de calitatea si interesul politicienilor locali, si aici se lasa mult de dorit. Pe de alta parte sa tot dovedit in ultimi 25 de ani ca Bucurestiul nu are ochi pentru Timis, nu le pre suntem la suflet (de parca ar exista o suparare mognita ca am scapat tara de comunism, sau cel putin initiatori acestui proces)

Totul depinde de mentalitate si inca este mult de finisat la cea romaneasca.

(Scuze de offtopic)
2

#163 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 05 noiembrie 2014 - 22:38

Cit de documentat este articolul din moment ce se intreaba daca exista documentatia?

Da, ea exista pina la un punct, ba chiar axul centurii a fost trasat intr-un an cu tarusi, se agitau oamenii ca nu stiau ce e cu tarusii aia prin parcele.
Culoarul de expropriere a fost stabilit pe intreaga lungime,s-a calculat pentru fiecare parcela suprafata necesara de expropriat, ramine de vazut daca traseul va fi acelasi peste citiva ani cind se va executa.

http://www.searchltd...ri_proiecte.php

Aceasta postare a fost editata de timis2: 05 noiembrie 2014 - 22:46

3

#164 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 noiembrie 2014 - 23:41

Cum alti din sud au taxa de pod ar trebuii sa instituim si noi o taxa pentru trazitarea orasului, pana nu fortam un pic lucurile nimeni nu o sa faca nimic.
0

#165 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 noiembrie 2014 - 23:43

Cred ca teoretic avem asa ceva, doar ca practic, probabil nu a platit nimeni tranzitarea.
0

#166 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 noiembrie 2014 - 07:42

@ timis2, articolul din renasterea imi pare cel mai deocumentat dintre cele citite pana acum pe acest subiect, cu mica scapare de a nu stii ca proiectul tehnic a fost realizat deja acum 4 - 5 ani.
Ce ar trebui sa vedem la link-ul pus de catre tine?!
0

#167 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2501
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 06 noiembrie 2014 - 19:00

Centuri si Variante ocolitoare

Contractt .............. Partener ........... Tipul de servicii furnizate.................... Lungime (km) ................... Sursa de finantare si cost investitie (Euro)

Timisoara .............. CPC .................Proiect Tehnic, Detalii de Executie ....... 13 .................................. 15.5 milioane JBIC, Guvernul Romaniei

Aceasta postare a fost editata de Andy: 06 noiembrie 2014 - 19:03

0

#168 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 noiembrie 2014 - 06:09

Multumesc. Asta am vazut si eu.
Insa este vorba despre segmentul de 12,6 Km din partea de N-E deja construit. Altceva?
0

#169 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 11 noiembrie 2014 - 11:38

voceatimisului.ro:

Citeaza

Robu vrea șosea de centură cu orice preț! ”Să nu-și închipuie Guvernul că ne vom lăsa!”

Primarul Timișoarei a fcăut o ”fixație” pentru șoseaua de centură atât de necesară fluidizării traficului din capitala Banatului și are de gând să facă orice îi stă în putință pentru a reuși să obțină trecerea variantei ocolitoare a orașului de pe Bega în Master Planul de Transport întocmit de Ministerul Transporturilor.

Edilul-șef din Timișoara este extrem de supărat atât pe reprezentanții Guvernului în teritoriu cât și pe guvernanți, de la prim-ministru până la ministrul transporturilor pentru simplul fapt că nu au luat măsuri pentru menționarea șoselei de centură a orașului în celebrul Master Plan de Transport. ”Nu le lua niciun ban să treacă Centura Timișoarei în Master Planul de Transport, dar nici asta nu au rezolvat. Aștept ca măcar atât să se rezolve. Asta tot se va rezolva, că nu ne lăsăm. Vom pune atâta presiune până când se vor rezolva aceste probleme ale Timișoarei. Să nu-și închipuie Guvernul, indiferent cine va fi prim-ministru, că noi ne vom lăsa, să nu avem Centură. Eu o declar public! Trece campania electorală! N-am putut să fac miting în perioada de campanie, pentru că nu am vrut să se spună că vreau să speculez faptul că e campanie și lansez acum tema unui protest, dar sunt convins că timișorenii, și sunt peste 10.000 de semnatari, sunt pentru susținerea demersului pe care eu l-am făcut, ca Timișoara să aibă Centură. Sunt ferm convins că vor ieși în stradă dacă va fi nevoie. Până la urmă Guvernul tot va include în Master Plan Centura Timișoarei și acest obiectiv tot se va realiza” a explicat primarul.

Vezi înregistrarea video de mai jos pentru a afla de ce spune Robu că abia în 2018 am putea avea șosea de centură în zona de Sud a orașului și de ce crede că pesediștii se vor lăuda cu meritele lor în ceea ce privește acest proiect.

Robu a lansat și câteva întrebări la care așteaptă răspunsuri din partea celor vinovați de faptul că se tot amână construcția șoselei de centură a Timișoarei: ”Dacă în 2016 abia vor începe lucrările efective la Centură, asta înseamnă că mai devreme de 2017, 2018, nu vom avea Centura de Sud, că despre ea vorbim. Pot fi timișorenii mulțumiți să stea până în 2018 fără Centură? Pot fi mulțumiți ca orașul să fie terorizat de TIR-uri, poluat și cu noxe și cu praf? Să i se distrugă drumurile? Să i se afecteze clădirile? Eu nu cred!” a conchis edilul timișorean.


PS: ce enervante sunt indemnurile de tipul "vezi", "intra", "cum..?", "cine...?", etc...
0

#170 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 11 noiembrie 2014 - 11:56

Cata agresivitate... pe plan local.
0

#171 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 noiembrie 2014 - 13:04

Depinde de cum se vor aranja lucrurile dupa alegeri si ce aliante se vor mai crea. Daca primarul va fi in opozitie, agresivitatea va ramane si dupa, dar daca vom avea o noua majoritate si primarul va fi din acelasi partid cu cei de la guvernare, agresivitatea va disparea automat. ;)

P.S. Observati ca am reusit sa scriu ce am vrut, fara a mentiona numele vreunui partid. :04:
1

#172 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 noiembrie 2014 - 01:37

Astazi deputatul psd Catalin Tiuch a declarat intr-un cadru restrins (culmea, imbracat intr-o geaca rosie cu reclama la Ponta) ca centura de sud este inutila si nu o sa fie facuta pentru ca nu este necesara pentru 10 camioane care tranziteaza orasul pe directia Moravita.

Daca tot nu o sa avem centura, poate ca cineva din Comisia de Circulatie pune niste indicatoare care sa indice traseul de tranzit pentru camioane si autoturisme (care in alte orase nu sint dirijate prin centru) pe Rebreanu, Bulbuca etc in primul rind pentru ca camioanele care merg dupa un sistem de navigatie nededicat sa nu mai ajunga in Pasajul Jiul.

L-am vazut cu numere straine ca nu face dreapta pe Rebreanu si merge inainte:

Imagine atasata: Traseu Tranzit - 2014.11.13 - 01.jpg


Eu m-am oprit scurt la un magazin din zona, am mers prin Maria dar l-am intilnit (aproape) infipt in pasaj, circulatia a fost perturbata:

Imagine atasata: Traseu Tranzit - 2014.11.13 - 02.jpg Imagine atasata: Traseu Tranzit - 2014.11.13 - 03.jpg Imagine atasata: Traseu Tranzit - 2014.11.13 - 04.jpg Imagine atasata: Traseu Tranzit - 2014.11.13 - 05.jpg

PS: a nu se interpreta primul paragraf si pozele ca progaganda electorala. Am fost doar revoltat de tupeul unui politician care crede pe ceilalti idioti.
2

#173 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 noiembrie 2014 - 09:46

Ca o completare la primul paragraf, gura pacatosului adevar adevar graieste. Distinsul domn deputat ne povestea de proiectele lui de infrastructura din anumite sate (este deputat intr-un colegiu la sate) si intrebat de ce nu ne ajuta si pe noi (taranii metropolitani) ne-a spus ca el ajuta numai comunitatile unde a avut majoritatea la alegeri iar cum satul unde a avut loc intilnirea are primar basist nu o sa primim sprijin nici macar daca Rosu' ajunge presedinte.

Nu considerati propaganda electorala acest post, are doar rolul sa nu ne facem iluzii ca Timisoara o sa primeasca bani pentru centura, cel putin nu de la stinga care distribuie banii doar la simpatizanti.
0

#174 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 noiembrie 2014 - 22:07

Vezi postareaDoppler, la 14 noiembrie 2014 - 01:37, a spus:

Astazi deputatul psd Catalin Tiuch a declarat intr-un cadru restrins (culmea, imbracat intr-o geaca rosie cu reclama la Ponta) ca centura de sud este inutila si nu o sa fie facuta pentru ca nu este necesara pentru 10 camioane care tranziteaza orasul pe directia Moravita.

Cel putin 20 de camioane tranziteaza orasul zilnic, dus-intors, de luni pana vineri, numai pentru compania la care lucrez eu. Camioane care intra prin vama Moravita, trebuie sa iasa din oras pe Lugojului, incarca si apoi se intorc prin vama Moravita. Ganditi-va cate companii mari mai sunt in oras si cate camioane or mai circula. Aici n-am mai luat in calcul multele camioane care vin pe ''gol'' din zona Resita si Serbiei, ca sa incarce la compania unde lucrez eu spre alte directii din tara sau strainatate. Mai sunt foarte multe firme in Calea Sagului la care se livreaza cu camioane, care si ele au livrari la randul lor. In calcul n-am luat camioanele care pur si simplu tranziteaza orasul nostru spre zona Resita, Serbia, etc.

De asemenea, s-ar putea verifica si la vama cate camioane intra si ies zilnic, ca sa-ti faci o idee, pentru ca cel putin 95% dintre aceste camioane tranziteaza orasul.

Ce pot sa spun este ca acest Catalin Tiuch, este un mare papagal, un nesimtit si sunt convins ca n-are nici o treaba cu domeniul transportului.
1

#175 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 noiembrie 2014 - 08:42

Stim cu totii cum sta treaba fara sa detinem date concrete. Numai Tiuch face pe prostu si se face ca nu stie...

El este deosebit de activ cu vorbe la Radio Timisoara, si nu numai in campania electorala ci zilnic la emisiunea "Din viata partidelor parlamentare"...de la orele 18:40, emisiune pe care o ascult din lene de-a schimba postul pentru 20 minute...
0

#176 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 noiembrie 2014 - 10:16

E si o razbunare, tinand cont de cum s-a votat in Banat. Ei se lupta intre ei si noi nu ne alegem cu nimic, indiferent cine ar fi la guvernare, ca nici cei care au fost inainte nu s-au agitat pentru noi.
La noi, politicienii de diferite culori, sunt dusmani, in loc sa fie doar adversari politici.
0

#177 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 21 noiembrie 2014 - 23:12

Problema este ca nu avem politicieni cu greutate in zona care sa poata sustine o negociere si sa dea cu pumnul in masa daca nu este bagat in seama........
asa ca centura de sud va ramane la mila celor de la Buc. sau iesim si protestam poate blocam si un drum mergand in treapta 1.
0

#178 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 noiembrie 2014 - 00:13

Vezi postareaudar, la 21 noiembrie 2014 - 23:12, a spus:

Problema este ca nu avem politicieni cu greutate in zona ...

Asta-i clar. Nici nu-mi aduc aminte sa fi avut. :(
0

#179 Useril este offline   marius2002 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 22 noiembrie 2014 - 23:36

Mai "cu greutate" decat nevasta si socru premierului ce ar fi trebuit? :censored: :Facepalm_emote_gif:
1

#180 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 noiembrie 2014 - 00:04

Nevasta sau socrul premierului anterior, ca parca actualul premier nu e in functie chiar din 2009, nu?
0

Arata acest topic


  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi