STP Timișoara Forum: Soferii de troleibuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Ultima »

Soferii de troleibuz Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#501 Useril este offline   wegmanntram 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 20 august 14

Postat 10 noiembrie 2014 - 17:08

Buna seara, astazi pe linia 18 intre orele 16:50-16:55 soferul circula cu foarte mare viteza intre statiile P-ta Marasti-Remus Radulet. Va rog sa sesizati acest caz deoarece nu este singurul de pe aceasta linie. Va multumesc.
-1

#502 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 noiembrie 2014 - 17:47

Aşa-i că nu v-a dat prin gând că o fi avut întârziere faţă de grafic, cauzată de trafic? Şi că toţi cei care aşteaptă în staţii îl înjură pt acest motiv?
3

#503 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 noiembrie 2014 - 18:40

@wegmanntram
Posibil, deoarece la 17:02 trebuia sa fie la capat, dar dovezi in istoricul vitezelor nu sunt in acest sens (urmareste coloana a doua unde sunt inregistrate vitezele):

Imagine atasata: 18.jpg

Blurat, este numele soferului pe care nu-l facem public aici.
2

#504 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 noiembrie 2014 - 18:54

Adică, fantastica viteză (cea mai mare), era cea de 39 de km/h???? :rad_masa:
1

#505 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 noiembrie 2014 - 18:57

Adevarul e ca intr-un MTC, pentru un calator care sta in picioare, pare o viteza mare. Altfel se vede de la bordul unui autoturism. :)
4

#506 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 10 noiembrie 2014 - 20:37

Adica un troleibuz merge cu maxim 39?E limitat la 39?
-1

#507 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1516
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 10 noiembrie 2014 - 20:40

Nu troleibuzele prind maxim 75 din 80 din bord :) dar electric is limitate la 50 :) cand auzi beepu ala lung de la bordu soferului atunci e la 50 si peste viteza.
0

#508 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 noiembrie 2014 - 20:41

Nu. Atat a fost viteza maxima inregistrata in Radfleet, la ora si pe tronsonul de care se vorbea in postarea lui wegmanntram.
0

#509 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 noiembrie 2014 - 09:02

Vezi postareaemilut, la 10 noiembrie 2014 - 17:47, a spus:

Aşa-i că nu v-a dat prin gând că o fi avut întârziere faţă de grafic, cauzată de trafic? Şi că toţi cei care aşteaptă în staţii îl înjură pt acest motiv?



Probabil ca daca wegmanntram il astepta in statie tocmai in urma unei astfel de intarzieri fata de grafic, ar fi sesizat si criticat acest aspect... :Facepalm_emote_gif:
1

#510 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 11 noiembrie 2014 - 17:17

Care 65 de km/h maxim(diesel/electric)...
0

#511 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1516
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 11 noiembrie 2014 - 17:32

Vezi postareaViktor, la 11 noiembrie 2014 - 17:17, a spus:

Care 65 de km/h maxim(diesel/electric)...


Prins lejer pe diesel 70-75 km/h Imagine postata intreabal pe Rico ca doar de cate ori am fost cu el Imagine postata
0

#512 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 noiembrie 2014 - 17:57

Vezi postareamile, la 11 noiembrie 2014 - 09:02, a spus:

Probabil ca daca wegmanntram il astepta in statie tocmai in urma unei astfel de intarzieri fata de grafic, ar fi sesizat si criticat acest aspect... :Facepalm_emote_gif:


Dacă îmi întârzie MTCul, înjur eventual RATT că nu a planificat suficiente vehicule :D

Dacă MTCul în care mă aflu dă cu mine de toţi pereţii luând curbele cu viteză, se ia şoferul în vizor. Totuşi duci oameni nu cartofi, şi parcă aş prefera să ajung la destinaţie fără să fiu călcat involuntar pe picioare şi cu senzaţia că tocmai am coborât dintr-un rollercoaster.
4

#513 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 13 noiembrie 2014 - 10:37

:up_arow: In cazul intarzierilor, tu injuri RATT-ul insa majoritatea injura soferul pentru ca le este la indemana asa. Este in fata calatorului nemultumit pe cand RATT-ul este ceva invizibil in acel moment de nemultumire...


Iar expresia "Totuşi duci oameni nu cartofi" cred ca este expirata de ceva vreme. Noile mtc-uri sunt astfel construite ca sa bruscheze cat mai putin. Aceasta expresie a aparut cu mai multa vreme in urma cand vechile mtc-uri prin constructia lor mai simplista functionau mai brusc si asta nu se datora intotdeauna soferilor...

Personal nu cred ca in conditiile actuale, calatorii sunt dati de toti peretii in timpul calatoriei...Poate doar aceia care nu se tin de bare in timpul mersului, avand pretentia ca firobuzele si autobuzele sa mearga in linie dreapta ca tramvaiele sau metrourile... :D





Vezi postareaVali, la 11 noiembrie 2014 - 17:32, a spus:

Prins lejer pe diesel 70-75 km/h Imagine postata intreabal pe Rico ca doar de cate ori am fost cu el Imagine postata



Pai daca lejer prinde 70-75 km/h, inseamna ca fortat prinde 100-110 km/h?... :eusa_think:
0

#514 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1516
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 13 noiembrie 2014 - 11:39

Vezi postareamile, la 13 noiembrie 2014 - 10:37, a spus:

Pai daca lejer prinde 70-75 km/h, inseamna ca fortat prinde 100-110 km/h?... :eusa_think:


Nu mile maxim si mai mult de 70-75 nu merge :) ca doar nu e autobuz Imagine postata
1

#515 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 noiembrie 2014 - 11:54

Ca sa lamurim odata pentru totdeauna! 65km/h este limita lor elctronica. Clar ca prinde lejer si 70-75, daca ii scoti limitarea, ceea ce nu cred sa fie posibila. Eu troliebuz sa mearga cu mai mult de 65km/h nu am vazut. Printre altele nu-ti permite infrastructura, si nici nu prea ai loc. (poate pe Rebreanu, insa trebuie sa ai noroc la semafoare). Singura posibilitate sa prinzi mai mult cu ceva limitat(camioane, microbuze autocare) e sa mergi la vale.
0

#516 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 13 noiembrie 2014 - 12:21

M-am legat de exprimarea lui Vali, folosind nepotrivit cuvantul LEJER, ceea ce inseamna USOR...

Atunci, conform unei logici elementare, daca usor prinde 70-75 km/h, daca calci pedala mai tare rezulta ca prinde 100 sau mai mult...

Atentie ce cuvinte folositi in postarile voastre, respectiv atentie la sensul lor...


Nici eu n-am vazut un firobuz care sa mearga cu 100 km/h...Asa ca am lamurit-o odata pentru totdeauna!... :D
0

#517 Useril este offline   Rico D. 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 238
  • Inregistrat: 17 octombrie 12
  • Sexul:masculin

Postat 13 noiembrie 2014 - 12:57

Da vali are dreptate, 65 km/h este limitarea de viteza pe curent, pe motorul auxiliar "diesel" am mers si cu 75 dar iti trebuie distanta ca sa ajungi la viteza aia si nu toate troleibuzele accelereaza la fel.
Sa se scoata limitarea de pe curent si atunci se va vedea care e viteza maxima la cei +/- 600 de volti de la retea.
Exemplu testat de mine cu 3011 care era cel mai "ager" troleibuz cu plecare de pe loc 0 - 65 km\h in 8 secunde cu cronometru in mana, bineinteles nu erau calatori in el, sunt sigur ca de la forta gravitationala impusa de acelereatie nu s-ar fi putut misca decat dupa relaxarea aceleratiei.
Eu chiar am propus niste liniute pe tronsonul gara - jiul sau gara - spitalul de copii si invers, mers in paralel si vazut cine castiga. Ce are e la moda in ziua de azi sa faci liniute si cu trotineta Imagine postata
Stati linistiti sunt soferi care uita viteza de 50km\h . La inceput cand au venit troleibuzele sa introdus din soft un beepuit ca sa te atentioneze ca esti la 50 si tot degeaba. La autobuze sa pus limitare la 55 sau 60 numai retin exact kilometrajul, tot asa cand au venit ca sa nu se ajunga la 75 de km in oras si din nou sunt soferi care merg cu vitezele alea.
Eu era sa iau amenda inspre gara de nord pe linia expres 1 cu autobuzul pentru 64 km\h oprit de politie cu calatorii in autobuz.Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Rico D.: 13 noiembrie 2014 - 13:07

-1

#518 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 noiembrie 2014 - 21:59

Rico, nu conteaza prea mult cat e tensiunea in reteaua de contact (in limite rezonabile, vorbesc). Motorul e asincron, alimentandu-se cu curent alternativ din invertor. Pentru a varia turatia acestuia se "jongleaza" cu frecventa invertorului.
1

#519 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 983
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 09 august 2015 - 19:43

Si chiar cand am crezut ca s-au "domesticit" soferii, mi s-a dat peste bot:
Astazi, troleibuzul de pe linia 16, care era pe la ora 18:15 la stadion, spre Grozavescu, (daca am vazut bine, nr. 03013) a demarat în tromba din statie, a facut scantei la coarne de credeam ca va lua foc, de parca l-ar fi lovit fulgerul, apoi a schimbat banda asa de brusc, ca era sa intre in alta masina. Nu se poate sa puna in pericol calatorii in asa fel!
0

#520 Useril este offline   wegmanntram 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 20 august 14

Postat 13 august 2015 - 10:01

Buna ziua, domnule Florin, ce se intampla la regie, de ce toti soferii de trolebuz conduc atat de violent (trec peste macaze in viteza, trec in curbe in viteza, accelereaza si franeaza violent) exista vreun motiv pentru care acestea se intampla? Noi timisorenii nu ar trebui sa ne simtim in siguranta in MTC-uri?
Acum cateva momente am coborat din troleibuzul cu nr. 24 de pe linia 14 la Gara de Nord. Soferul acestuia a trecut la intersectia dintre Str. Ghe. Lazar si Ghe. Dima pe culoarea rosie a semaforului, iar intre statiile Jiul si Gara de Nord a mers cu viteza excesiva (chiar eu m-am uitat la vitezometru deoarece stateam pe primul loc din dreapta si a aratat 55km/h pana si limitatorul de viteza a inceput sa sune) acesta aflandu-se intr-o zona foarte aglomerata in intervalul orar 10-13. Va rog sa rezolvati aceasta problema. Multumesc!
0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi