STP Timișoara Forum: Centura de SUD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de SUD a Timisoarei Constructor desemnat: Tirrena Scavi

#121 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 octombrie 2014 - 22:23

Putem sa ii intrebam de centura pentru ca sint in zona, fac campanie electorala. :censored:
0

#122 Useril este offline   Vali 

  • Membru VIP**
  • Grup: VIP
  • Postari: 1513
  • Inregistrat: 04 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Modeling feroviar, transportul in comun(in special trolebuzele :D)

Postat 06 octombrie 2014 - 22:34

Articol Digi24

"În următorii 16 ani, executivul nu va aloca fonduri pentru construirea şoselei."

Reprezentanti ministerulul transporturilor sustin ca Timisoara al 3-lea oras ca populatie din Romania nu are nevoie de o varianta completa de ocolire!! Imagine postata Imagine postata

Vai de capul acelor reprezentanti...
0

#123 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 octombrie 2014 - 22:55

Facem o lista cu parlamentarii de Timis care ar fi trebuit sa fie prezenti la dezbateri?
0

#124 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 octombrie 2014 - 23:11

Deci o cretinitate mai tampita decat asta nu am auzit de mult, pe bune... Daca politicienii astia nu fac nimic, ce putem sa facem noi? Hai sa venim noi cu solutiii! Cred ca e multa lume interesata de subiectul asta, hai sa facem petitii, sa iesim in strada chestii de genul.

Poate spuneti ca sunt extremist sau stiu eu ce, dar e evident pe zi ce trece ca stand in fata calculatorului nu vom rezolva nimic - sau, hai sa folosim acest avantaj - afise, media etc.

Eu nu stiu cum ar fi mai bine, dar sunt sigur ca cineva are idei bune pe acest subiect... Haideti sa facem ceva constructiv. Presa ce asteapta? Sa manance Ponta shaworma si sa faca articole cu INCREDIBIL... Economia Romaniei se duce pe duca etc.

Putem sa ne unim si sa contribuim fiecare cu ceva. Daca imi ziceti ca nu are rost sau stiu eu ce, va rog abtineti-va de la comentariu. :so pe iei:

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 06 octombrie 2014 - 23:11

0

#125 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 octombrie 2014 - 00:26

Pe forumul PUM (peundemerg.ro) s-a realizat o scrisoare deschisa care va fi trimisa azi catre presa si catre Bruxelles.
In aceasta nu sunt insa semnalate problemele vreunui judet anume (deci nici ale Timisului), ci impactul pe plan national al alegerii unei strategii necorespunzatoare. De asemenea sunt prezentate sugestii cu alte variante de scenarii, in special in domeniul rutier.

Cand e finalizata, o vom publica aici.
4

#126 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 octombrie 2014 - 17:15

Vezi postareadAImon, la 06 octombrie 2014 - 22:55, a spus:

Facem o lista cu parlamentarii de Timis care ar fi trebuit sa fie prezenti la dezbateri?



Iata lista cu toti parlamentarii de Timis alesi in 2012...Am postat-o de curand pe forum in alt topic...

La ce ne poate ajuta lista? ...decat sa expectoram pe ea!...


Imagine atasata: lista-completa-parlamentari-timis-timisoara-1024x534.jpg
1

#127 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 octombrie 2014 - 17:54

Uite si aici cateva reactii ale alesilor:

debanat.ro

Citeaza

Scuze peste scuze! Parlamentarii de Timis nu dau doi bani pe masterplanul care „sterge” centura Timisoarei

Ministerul Transporturilor a organizat, marți, la București, o dezbatere publică pe tema Masterplanului General de Transport, care exclude total proiectele importante ale Timișului. Mai mult sau mai puțin revoltați, parlamentarii nu s-au sinchisit să meargă să-și susțină județul. Unii chiar au aflat de la noi de existența acestui document extrem de important!

Vor fapte, nu vorbe, documente clare și explicații, dar nu fac ceva în acest sens. Cam aceasta este atitudinea majorității parlamentarilor din Timiș față de Masterplanul General de Transport, din care au fost excluse mai multe proiectele ale Timișoarei și ale județului. Parlamentarii de Timiș au ignorat însă dezbaterea publică pe această temă. Motivele sunt diverse: unii spun că nu au știut de ea, alții spun că nu au legătură cu domeniul transporturilor, iar alții, că dezbaterea a fost doar „vrăjeală politică”.

Deputatul PSD Sorin Grindeanu nu s-a dus pentru că nu a primit prea multe detalii despre dezbatere. Oricum, îi pare rău. „Eu știu că a fost o chestiune doar în Comisia de Transport. Eu sunt în București, dar nu am știut și îmi pare rău că nu am știut, dar nu am fost anunțat. În mod normal ar fi trebuit să știu. Săptămâna trecută s-a prezentat în Comisia de Transporturi, dar eu nu sunt membru. Știu că Titu Bojin e în București și mi-a spus că se duce la Ministerul Transporturilor. (…) Sincer, am văzut anumite luări de poziție, dar nu am văzut exact că e sau nu e Centura de Sud, care înțeleg că e prinsă pe o finanțare europeană. În principiu, eu sunt optimist și nu am niciun motiv să nu fiu, dincolo de istericalele unora sau ale altora”, afirmă Grindeanu.

Deputatul PDL Cornel Sămărtinean nu a participat nici el, dar e revoltat și vrea să ia măsuri. „Nu am participat. Nu fac parte din Comisia de Transport, dar cu regret pot să spun și să afirm că o asemenea nedreptate, care se face Timișului și Timișoarei, este inadmisibilă. (…) Am ieșit public de mai multe ori și am declarat că județul și Timișoara nu primesc bani de la guvern și că suntem vitregiți din acest punct de vedere. Am făcut, în doi ani, peste zece interpelări tuturor miniștrilor de transport cu întrebări punctuale. Nu am primit niciun răspuns. Eu voi face interpelări și o să vorbesc și cu colegii de la PSD, care sunt la putere, să înceapă să se lupte mai mult pentru Timișoara și pentru Timiș”, a afirmat acesta.

Senatorul PNL Ben-Oni Ardelean este foarte sceptic în privința dezbaterii publice. Acesta susține că este oricând dispus să organizeze o dezbatere publică la Timișoara la care să ia parte și reprezentanții Ministerului Transportului: „Nu am participat. Aia e o vrăjeală politică, dezbaterea publică pe național la un plan care nu are niciun fel de relevanță pe discuțiile politice. Decizia politică e luată înainte de vrăjeala ministerului cu dezbaterea. Dacă vor să vadă opinia timișorenilor îi invităm, pe reprezentanții ministerului și pe ministru, să vină la Timișoara”, a declarat liberalul.

După ce a afirmat că vrea să părăsească viața politică și după ce a fost criticat pentru că a declarat că Timișoara nu are nevoie de spital regional, deputatul PNL Horia Cristian este foarte rezervat în declarații. Un lucru este cert: nu a mers la dezbatere. „Ce pot să spun eu, în mod evident sunt chestiuni legate de priorități. Astea sunt prioritățile Ministerului Transporturilor”, a spus Cristian.

Deputatul PSD Sorin Stragea susține că are de gând să-i deranjeze pe guvernați cu câteva întrebări pe tema centurii, dar numai după ce se documentează serios. „Nu am participat pentru că nu fac parte din comisii apropiate și apoi pentru că noi suntem în teritoriu. În al doilea rând, într-adevăr, nu cred că pică bine. Cred că sunt motive obiective pentru care nu e pe listă. Nu pot să mă pronunț. Nu am discutat, nu am participat la dezbatere. Nu am pierdut speranța pentru că poate nu se fac pe moment, dar în final se vor face. (…) O să o analizez problema și voi hotărî. Să știți că am luat atitudine. Indiferent dacă sunt în opoziție sau la guvernare, nu înseamnă că nu putem lua atitudine, sau cu cel puțin cu o întrebare să deranjăm guvernanții”, ne-a declarat Stragea.

Senatorul PP-DD Ioan Iovescu e supărat că a fost trimis forțat în vacanță și nu poate să facă niciun fel de interpelare. „Nu am știut de dezbatere, nu am fost invitat. Este trist. Un oraș ca Timișoara trebuia să fie de mult înconjurat de centură. Dar centură, nu frânturi! (…) Reticența asta e deja de mult, drumurile noastre sunt cele mai proaste, de foarte mult timp. De foarte multe ori am fost marginalizați. (…) Interpelări în perioada asta, din păcate, nu putem face pentru că ni s-a dat vacanță forțată”, a afirmat senatorul.

Gheorghe Ciobanu, deputat PSD, nu prea era în temă atunci când a fost contactat, iar vestea l-a șocat. Nu a știut de dezbaterea publică, dar vrea neapărat ca Timișul să se bucure de atenția pe care o merită. „Nu am participat la dezbatere. Mă surprinde, acum aflu. Nu cred! Timișul a fost o prioritate și chiar nu înțeleg sensul. Noi ne-am luptat la un moment dat să le introducem pe masterplan. Chiar nu am idee. Nu știu ce să spun, dar noi cu toții vom lupta, în continuare, ca Timișul să rămână o prioritate”, a spus Ciobanu.

Deputatul Cătălin Tiuch nu a participat nici el la dezbaterea de la București, dar a ales să-și exprime în scris punctul de vedere. Social-democratul ne-a spus însă că, în afară de Titu Bojin, nu a participat niciun politician din Timiș. „Eu sunt la Timișoara, în colegiu. Nu am urmărit, dar știu că președintele Titu Bojin a fost la această dezbatere. Am vorbit la minister cu cei care au făcut dezbaterea și am varianta să mă exprim în scris, urmând să le comunic un material. Știu că în afară de Titu Bojin nu a fost nimeni din Timiș”, ne-a spus Tiuch. Restul parlamentarilor de Timiș nu au putut fi contactați. Totuși, dacă au curiozități, nu trebuie decât să acceseze acest link, pentru varianta in extenso a masterplanului, sau acest link, pentru varianta comprimată.

1

#128 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 octombrie 2014 - 19:19

Iata si declaratia trombonistului NR 1,...


Citeaza

Va avea Timișoara centură de ocolire completă?


Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş, Titu Bojin, consideră că declaraţiile în care s-a spus că Timişoara nu va avea centură de ocolire sunt pripite.
Liderul CJ Timiş spune că MasterPlanul General de Transport este în prezent în stadiu de dezbatere publică. Titu Bojin afirmă că, strategia de implementare a actului va fi prezentată în şedinţa de Guvern abia la sfârşitul lunii noiembrie iar actul şi poate suferi modificări.
Răspunsurile preşedintelui Consiliului Judeţean Timiş vin, după ce, în strategia de dezvoltare a Ministerului Transporturilor, nu este prevăzută realizarea centurii de ocolire a Timişoarei şi nici autostradă spre Belgrad pentru următorii 16 ani.



Radio Timisoara (105,9 FM)

Adica dupa turul II al alegerilor...Santaj curat!...
0

#129 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 octombrie 2014 - 19:19

Titu Bojin a fost intr-adevar la Bucuresti, sa participe la dezbatere, doar ca dezbaterea a avut loc la DNA :ph34r: si era pe alte teme :

Citeaza

Titu Bojin, şeful Consiliului Județean Timiș, este audiat la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, într-un dosar care vizează contracte încheiate de firma familiei sale, Temadi TMB, cu Direcţia Apelor Banat, instituţie pe care Bojin a condus-o înainte de a ajunge la CJ.

3

#130 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 octombrie 2014 - 16:08

Scrisoarea Deschisa realizata de catre forumurile PUM si CSR, pe tema Master Planului General de Transport, domeniul Rutier:

Fisier atasat  Scrisoare-Deschisa-PUM-CSR.pdf (499.04K)
Number of downloads: 365
6

#131 Useril este offline   marius2002 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 30 mai 14

Postat 10 octombrie 2014 - 15:00

Cel mai urat scenariu posibil este ca in maxim 2 ani, cand se va deschide si A1 Tm-Lugoj lot 2, vor spune ca nu mai avem nevoie de centura, ca aproape tot traficul este preluat de A1, etc si vom ramane cu actualul petec de centura...

Oare de asta sa traga de timp?
1

#132 Useril este offline   savagedanyro 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 13 decembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 octombrie 2014 - 16:32

Nu are legatura acel lot cu centura SUD

Centura Sud e necesara pentru legarea traficului din directia Belgrad.
Timisoara e sufocata de lipsa centurii SUD pe relatia Sagului-Rebreanu-Lugojului(Aradului)
1

#133 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 11 octombrie 2014 - 03:24

Nea' Titu declara intr-un articol, publicat pe debanat.ro, ca in Master Plan au fost prezentate doar proiectele viitoare, nu si cele in derulare:
Bojin a aflat: Centura Timisoarei nu e in masterplan, pentru ca e deja aprobata!
Ca si cum Centura TM-Sud ar fi un proiect in derulare... :Facepalm_emote_gif:

Na pai greseste, pentru ca tot in Master Plan, la pagina 508, se afla un tabel (denumit ANEXA E) in care sunt publicate exact proiectele de centura aflate in derulare in momentul intocmirii documentului, altele decat cele 14 propuse spre finantare in perioada 2014 - 2020. Si de aici binenteles ca lipseste a noastra.
Iar pentru declaratiile recente cum ca au fost alocate fonduri de catre guvern pentru Centura TM-Sud, nu poate confirma aceasta informatie prin niciun document oficial.
Campanie...
1

#134 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 13 octombrie 2014 - 14:24

A aparut si pe debanat.ro despre Anexa E:

Citeaza

Bojin a rezolvat centura de sud si intermodalul, dar nu prezinta documente oficiale

Președintele Consiliul Județean Timiș, Titu Bojin, afirmă că lucrările la centura de sud a Timișoare vor începe anul viitor. În plus, a rezolvat și problema Centrului Intermodal, trecut în Masteplanul General de Transport ca fiind în Giroc. Teoretic, sună bine. Practic, Bojin n-a prezentat niciun act oficial care să-i susțină declarațiile. În mai, ministrul Transporturilor excludea categoric centura din lista proiectelor finanțate de la bugetul de stat.

Săptămâna trecută, recunoștea sincer că nu s-a uitat în Masterplanul General de Transport, dar acum susține că lucrurile s-au schimbat radical. Titu Bojin, președintele Consiliului Județean Timiș, are explicații teoretice perfecte despre centura de sud a Timișoarei și Centrul Intermodal de la Remetea. Prima nu apare defel în Masterplanul General de Transport, iar cel de-al doilea figurează ca fiind în Giroc. Bojin spune acum că șoseaua ocolitoare va fi făcută cu siguranță și avansează chiar un termen pentru începerea lucrărilor. „La anul viitor. Deci așa este promis, Centura de Sud nu mai trebuie să fie aprobată în masterplan, pentru că a fost aprobată anterior, și va fi pusă în proiectele care vor fi puse în achiziție anul viitor. În condiții normale, nu ar trebui să existe niciun impediment ca să nu înceapă aceste lucrări”, afirmă șeful CJ. Centrul Intermodal ar fi fost și el rezolvat. „Este aprobat și Centrul Intermodal. Am trimis o adresă la Ministerul Transporturilor, pentru a le cere să readucă Intermodalul la locul lui, adică la Remetea Mare Am făcut intervenția ca să fie corect pentru că a fost scris locație Giroc, luat după o stație care e acolo și unde se face tranzit CFR, dar nu are nicio legătură cu Centrul Intermodal. Centrul Intermodal va fi între aeroport și Remetea”, a mai spus Bojin.

Teoretic, sună perfect și toată lumea ar trebui să fie fericită. Titu Bojin nu a prezentat însă niciun act oficial care să-i certifice declarațiile și, până atunci, Masterplanul General de Transport îl contrazice flagrant. Cel puțin în privința șoselei de centură. În masterplan scrie, negru pe alb, la pagina 3 din cele 512: „În plus, există o altă categorie de proiecte ce nu sunt evaluate în cadrul procesului de elaborare a Masterplanului. Acestea sunt proiectele incluse în «Scenariul de Referință», proiecte deja «angajate» a căror finanțare este deja asigurată sau a căror implementare este în desfășurare la momentul de timp al definirii Scenariului de Referință în cadrul Modelului Național de Transport, și anume anul 2013. Anexa E include lista proiectelor din această categorie, precum și o planșă ce include traseele orientative ale acestora”. Conform afirmațiilor lui Titu Bojin, Centura de Sud a Timișoarei a fost aprobată, deci ar trebui să figureze pe această anexă. Anexa E se găsește la pagina 508 a masterplanului, însă aici nici urmă de această șosea. Altfel spus, conform unui document oficial al Ministerului Transporturilor, Centura de Sud a Timișoarei nu are nici sursă de finanțare alocată și nici nu se află în desfășurare. Pe de altă parte, venit în vizită la Timișoara în luna mai, Dan Șova, la vremea respectivă ministru al Transporturilor, spunea, cel puțin la fel de clar, că șoseaua ocolitoare a orașului de pe Bega nu va primi bani de la minister, ci doar din fonduri europene. „Centura de sud a Timișoarei este un proiect care va beneficia de finanțare din fonduri europene, are studiile realizate”, spunea Șova.

0

#135 Useril este offline   colinb73 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22 septembrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 15 octombrie 2014 - 21:49

Azi intr-o emisiune pe RTV, era ministrul Rus inivtat iar tipa care tine emisiunea l-a intrebat despre centura Timisoarei, ca cica se strang semnaturi si e nevoie. Rus se facea ca nu stie la ce foloseste centura ca nu duce la nici o iesire din tara, ca tirurile pot iesi mai repede nu stiu dracu pe unde a zis ca oricum vb niste tampenii. Deci concluzia mea e ca cu Rus ministru nu pupam centura, ceea ce si se vede in masterplan. Asta e din pacate, si orice va spune PSD-ul, cei din Timis nu au trecere la Bucuresti. Daca cu PSD-ul la guvernare au mutat centrul intermodal si au scos centura din masterplan treaba e clara.
6

#136 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 16 octombrie 2014 - 12:55

Deci de la Rus ni se trage! :)
Asta in timp ce primarul continua cu strangerea de semnaturi...

ziuadevest.ro:

Citeaza

La primărie se strâng semnături pentru centura de Sud a Timişoarei

Nicolae Robu, primarul Timişoarei: „De promisiuni ne-am săturat. Trebuie inclus acest obiectiv în master plan”
Centura de Sud a Timişoarei lipseşte din master planul pe transporturi, de la nivel naţional. Ea este numai în speranţele şi visele timişorenilor şi... cam atât. Primarul Timişoarei Nicolae Robu a demarat o campanie de strângere de semnături pentru cca cei de la Ministerul Transporturilor să nu uite Timişoara şi să pună centura în master planul care acum se face. Nicolae Robu va strânge semnături de la timişoreni, pe care le va anexa unei scrisori pe care i-o va trimite premierului Victor Ponta, prin care va cere includerea centurii de Sud, tronsonul care leagă Calea Șagului de Calea Lugojului, în master planul pe transporturi. Primarul urbei de pe Bega a făcut apel şi la parlamentarii de Timiş să dea cu subsemnatul, şi la consilieri şi la toţi care ocupă vreo funcţie în judeţul care are atâta nevoie de centură. „De promisiuni ne-am săturat. Trebuie inclus acest obiectiv în master plan. Lucrurile sunt foarte limpezi şi cine ştie ce e acela master plan înţelege că nici măcar nu sunt eligibile proiectele pe fonduri europene dacă nu sunt prinse în programele strategice sectoriale sau la nivel de localităţi, de la caz la caz, în speţă în master plan”, a spus Robu. "Îi invit pe cetăţenii Timişoarei şi în mod special pe aleşi -consilieri locali, consilieri judeţeni, deputaţi şi senatori- să vină la Primărie să semneze pentru susţinerea scrisorii Primarului Timişoarei către Prim Ministrul Ponta pentru includerea Centurii Timişoarei în master planul pe Transporturi pentru perioada 2014-2030" – transmite Robu. Cei care doresc să semneze documentul sunt invitati la sediul Primăriei Municipiului Timişoara, camera 12, ghişeul 14, de luni până vineri, între orele 8,30-16,30.


debanat.ro:

Citeaza

Parlamentarii, chemati sa dea o semnatura pentru centura

Strângerea de semnături în favoarea șoselei de centură, anunțată de primarul Nicolae Robu, a început. Timișorenii își pot exprima sprijinul față de inițiativa edilului la primărie, la infocentrul turistic de pe strada Alba Iulia, dar și la voluntari. Robu îi invită și pe aleșii locali și județene, dar și pe parlamentari să semneze scrisoarea.
Primarul Nicolae Robu urmează să trimită premierului Victor Ponta o scrisoare prin care îi cere acestuia să includă centura de sud a Timișoarei în Masterplanul General de Transport. Edilul ar vrea ca epistola să fie semnată de cât mai mulți timișoreni, care să dea greutate unui astfel de demers. Robu susține că i s-ar părea potrivit să fie sprijinit în campania de semnături și de… Consiliul Județean Timiș. „Sunt mai multe puncte de strângere a semnăturilor, vom strânge şi în primărie, la Camera 12, la Infocentrul turistic, şi vom mai vedea pe unde mai avem o relaţie cu publicul mai intensă. În orice caz, mi-ar plăcea să se deschidă un punct de strângere de semnături şi la CJ, că doar a avea centură e un obiectiv de interes pentru toată lumea. De ce să nu cerem să apară acest obiectiv în masterplan, aşa cum apar alte centuri, pentru alte oraşe ale ţării? Ar fi dovada supremă că guvernul vrea să facă centură şi în Timişoara, nu transmiterea prin viu grai, prin mai ştiu eu ce vorbitori a unei promisiuni. De promisiuni ne-am săturat (…) Cine ştie ce e acela masterplan înţelege că nu sunt eligibile proiectele pe fonduri europene, dacă nu sunt prinse în programele strategice sectoriale sau la nivel de localităţi, de la caz la caz, în speţă în master plan”, a explicat marți primarul Timișoarei. „În general, sunt voluntari care merg pe stradă pentru a strânge semnăturile, door to door, nu sunt puncte fixe. Probabil că vor fi, însă urmează să stabilim”, a completat și viceprimarul Dan Diaconu. Robu îi așteaptă să semneze în sprijinul scrisorii pentru centură și pe consilierii locali și județeni, dar și pe deputați și senatori, indiferent de culoarea politică. Primul care a anunțat, încă de marți, că va semna este deputatul PSD Sorin Grindeanu.

0

#137 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 octombrie 2014 - 13:32

Sunt absolut sigur ca daca s-ar strange cate o semnatura de la fiecare persoana din Timisoara, tot nu s-ar rezolva absolut nimic. :censored:
0

#138 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 16 octombrie 2014 - 14:40

Citez pe cineva apropiat mie: "Lasa ca va iesi <<Monta>> presedinte iar apoi va veni el sa ne faca centura, daca primarul asta liberal nu poate"...
0

#139 Useril este offline   InF3rNO0o 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 24 decembrie 11

Postat 16 octombrie 2014 - 17:04

Vezi postareaMHN, la 16 octombrie 2014 - 14:40, a spus:

Citez pe cineva apropiat mie: "Lasa ca va iesi <<Monta>> presedinte iar apoi va veni el sa ne faca centura, daca primarul asta liberal nu poate"...

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata
3

#140 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5994
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 16 octombrie 2014 - 17:45

Cam asta au inteles unii de peste 60 de ani urmarind toata ziua A3.
0

Arata acest topic


  • (88 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi