STP Timișoara Forum: Linia Expres 3 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 3 Evaluare topic: -----

#301 Useril este offline   Teiuta 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 17 mai 12

Postat 28 martie 2014 - 00:48

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 22 martie 2014 - 23:49, a spus:

Conform planificarii, linia 3 pleaca de la gara spre abator la 20:23. Din motive pe care nu le cunosc, soferul a plecat cu mult mai devreme, adica la 20:15- Fiind un singur autobuz pe linie, sigur ca nu avea cum sa plece din nou peste 8 minute. Deci, problema era nerespectarea graficului (cel de pe pagina web e actualizat).

multumesc, vad ca intre timp a fost schimbat si orarul din gara, acum tabelul cu E3 este in statia corecta iar cel cu Ab.3 corespunde cu cel de pe site
0

#302 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 martie 2014 - 09:34

Super! :coolspeak:
0

#303 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 29 martie 2014 - 16:04

Vezi postareaRaoul94, la 26 martie 2014 - 14:01, a spus:

Nu stiu cum se face ca pe E3 vine tot timpul cu intarziere (Prezan/Piata)... oare sa existe o problema de grafice intre cele doua linii?

Ar fi bine să vă puneţi de acord. Unii spun că vine cu întârziere, alţii, că vine în avans. Care-o fi adevărul?
În fapt, linia E3+3 este una foarte tâmpită dpdv al graficului. Traseul e foarte lung (28,4 km), iar condiţiile de trafic diferă drastic de la o oră la alta şi de la o zi la alta.
De ex, ieri ar fi trebuit să ajung la Abator la 16:30, dar am ajuns la 16:44. Sau, dacă plec din gară la timp (-> Apicultorilor), ajung la Catedrală cu 3-4 minute în avans. Ce să fac? Nu pot aştepta în staţie ora de plecare, din două motive: 1. Nu o cunosc, nefiind trecută în graficul de care ne folosim. 2. Risc să nu ajung la timp la capătul de linie de la Apicultorilor.
Tot ieri, am parcurs distanţa de la Rebreanu până la Prezan (pe Calea Girocului) în 12 minute. La fel şi în sens invers.
Referitor la trecerea prin gară cu 8 minute în avans (-> Abator), este imposibilă, oricât de Schumacher ar fi şoferul. Sunt de acord cu 3-4 minute, dar 8 e exagerat. La semaforul de la Titulescu se stă câte 3 minute, iar la cel de la gară, câte două.
Atunci când autobuzul ajunge la Prezan cu întârziere, înseamnă că a ajuns la Apicultorilor cu întârziere.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 29 martie 2014 - 16:05

0

#304 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 septembrie 2014 - 16:53

încă odată, realitatea de pe teren și realitatea FICTIVĂ din interiorul RATT nu corespunde. (date compoarate cu noua minune de pe serverul RATT, baza de date "live")

Autobuzul E3, astăzi ora 07:24 cu plecare de la Prezan > Gară.

Imagine atasata: E3fictiv.jpg

După stația Cluj autobuzul a oprit în stațiile marcate pe hartă (cea cu verde fiind Lalescu, care este ok) =>

Stația marcată cu roșu are pus pe copac suportul galben de grafic (RATT) doar că graficul lipsește.
Stația marcată cu galben are orar de E3 plantat.

Deci, care e logica în spatele acestei idioțenii? Linie Express care oprește în 200-350m în 3 stații consecutive, făcute în iarbă, fără trafic/flux de călători. Florin, poți verifica în RADFLEET dacă toți șoferii fac asta?

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 25 septembrie 2014 - 16:53

0

#305 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 septembrie 2014 - 20:26

Deci, pe un sens avem statie la Cluj si V.Babes, iar pe celalalt sens la Cluj si T.Lalescu. Asta apare in dispecerizare si in graficele de pe pagina web (table statie). Sa-mi dau seama unde opresc, e cam dificil, traficul impunand o gramada de pozitii cu viteza zero. :(
0

#306 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 septembrie 2014 - 01:07

nu cumva statiile cu rosu si galben sunt cele ale lui 8 barat?
0

#307 Useril este offline   Robert201 

  • Membru suspendat
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 13 februarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:PC, RATT, Timișoara, zona metropolitană, harti, headere, imbunatatire a site-urilor, hartilor, headerelor si Stirile transportului in comun din Timisoara.

Postat 26 septembrie 2014 - 05:41

Da, cred ca sumt ale lui 8 barat, pentru ca numai 8 baratul opreste in copaci :rad: .
0

#308 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 septembrie 2014 - 11:23

Vezi postareaRaoul94, la 25 septembrie 2014 - 16:53, a spus:

încă odată, realitatea de pe teren și realitatea FICTIVĂ din interiorul RATT nu corespunde. (date compoarate cu noua minune de pe serverul RATT, baza de date "live")

Autobuzul E3, astăzi ora 07:24 cu plecare de la Prezan > Gară.

Atasament E3fictiv.jpg

După stația Cluj autobuzul a oprit în stațiile marcate pe hartă (cea cu verde fiind Lalescu, care este ok) =>

Stația marcată cu roșu are pus pe copac suportul galben de grafic (RATT) doar că graficul lipsește.
Stația marcată cu galben are orar de E3 plantat.

Deci, care e logica în spatele acestei idioțenii? Linie Express care oprește în 200-350m în 3 stații consecutive, făcute în iarbă, fără trafic/flux de călători. Florin, poți verifica în RADFLEET dacă toți șoferii fac asta?

Probabil o fi fost un şofer dintre cei nou angajaţi.
0

#309 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 septembrie 2014 - 16:44

Culmea, astăzi am venit cu autobuzul dinspre gară iar stația marcată cu rosu (pe harta anterioară) nu mai are tabla galbenă, nu știu ce să mai cred. Dar cel mai probabil aveți dreptate :so pe iei:

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 26 septembrie 2014 - 16:44

0

#310 Useril este offline   ange 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14 decembrie 12

Postat 29 octombrie 2014 - 22:55

M-am săturat ! Seara, ies de la muncă cu 10 minute mai devreme, special ca să pot prinde autobuzul.Au fost seri în care am ajuns mult mai devreme de ora indicată pe tabel şi tot n-am prins nici un expres 3, la fel şi în seara aceasta. N-a venit nici mai devreme, nici mai târziu. Doar eu am senzaţia că cineva îşi bate joc de noi? Aştept autobuzul la staţia Cluj pentru a ajunge în Freidorf, mai am alternativa expresului 7, ştiu, dar dacă 3 nu vine, este imposibil să mai plec şi să-l mai prind pe 7 prea curând. Este inadmisibil să am nevoie de mai mult de o oră pentru a ajunge acasă,la sfârşitul unei zile de muncă. M-am săturat ! :angry:
0

#311 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 29 octombrie 2014 - 23:39

Fa le reclamatie desi e degeaba....trebuie poze ore statie ziua s.a.m.d....din pacate graficele sunt degeaba....
0

#312 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 octombrie 2014 - 23:46

Nu trebuie poze, doar data si ora. Restul se vede in Radfleet, dar trebuie o reclamatie scrisa, catre relatii publice.
0

#313 Useril este offline   ange 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14 decembrie 12

Postat 30 octombrie 2014 - 22:06

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 octombrie 2014 - 23:46, a spus:

Nu trebuie poze, doar data si ora. Restul se vede in Radfleet, dar trebuie o reclamatie scrisa, catre relatii publice.


Bine, voi face reclamaţie ori de câte ori ni se va trage clapa. Eu sunt de acord că şi şoferii au nevoie de pauză, dar aceasta să fie inclusă în orarul afişat, să ştim şi noi când şi cât să stăm să aşteptăm... Că şi noi muncim şi suntem obosiţi, nu doar ei. Deci, unde anume trebuie să fac reclamaţia ? Se poate face online ?
0

#314 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 octombrie 2014 - 22:13

Se poate face prin email (folositi :down: link-ul din dreapta semnaturii mele). Dati date de contact reale si complecte (nume, telefon) si data/ora la care s-a intamplat evenimentul.
2

#315 Useril este offline   ange 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 14 decembrie 12

Postat 30 octombrie 2014 - 22:24

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 octombrie 2014 - 22:13, a spus:

Se poate face prin email (folositi :down: link-ul din dreapta semnaturii mele). Dati date de contact reale si complecte (nume, telefon) si data/ora la care s-a intamplat evenimentul.


Mulţumesc. Sper că citeşte cineva mailurile. Aplicaţia sezRATT pt android nu mai este funcţională ?
0

#316 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 octombrie 2014 - 22:28

Aplicatia e suspendata pana dezvoltatorul (aplicatia nu e realizata de RATT) nu rezolva facilitatea de logare/identificare, acum sesizarea fiind anonima. Iti garantez ca email-urile sunt citite zilnic de colegii de la R.P.
2

#317 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 31 octombrie 2014 - 05:57

Vezi postareaRaoul94, la 26 septembrie 2014 - 16:44, a spus:

Culmea, astăzi am venit cu autobuzul dinspre gară iar stația marcată cu rosu (pe harta anterioară) nu mai are tabla galbenă, nu știu ce să mai cred. Dar cel mai probabil aveți dreptate :so pe iei:

Cele două staţii de pe V. Babeş erau pt linia 8b. Aşa că..............!!!!!!

Vezi postareaange, la 30 octombrie 2014 - 22:06, a spus:

Bine, voi face reclamaţie ori de câte ori ni se va trage clapa. Eu sunt de acord că şi şoferii au nevoie de pauză, dar aceasta să fie inclusă în orarul afişat, să ştim şi noi când şi cât să stăm să aşteptăm... Că şi noi muncim şi suntem obosiţi, nu doar ei. Deci, unde anume trebuie să fac reclamaţia ? Se poate face online ?

Niciun şofer nu "vă trage clapa". Nimeni nu-şi riscă jobul doar pt a "face o pauză". E bine ca atunci când ridicaţi piatra, să vă informaţi în prealabil de motivele care au condus la nefericitul eveniment. Dacă precizaţi data şi ora, domnul Florin poate depista ce maşină şi care şofer trebuiau să vină şi nu au venit. Cauzele pot fi multiple, şi nu întotdeauna ţin de reaua voinţă a şoferului.
0

#318 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 noiembrie 2014 - 20:07

Acest mesaj a fost trimis către relații publice ca și sesizare; cu rugămintea de a corecta idioțenia aceasta.

Citeaza

În data de 24 Octombrie apare un comuncat pe pagina RATT care menționează că din data de 27.10.2014 se modifică orarul liniei E3 în următorul mod:

"din statia de la Catedrala Mitropolitana spre Girocului de la ora 16.20 la ora 16.40. Modificarea este valabila pentru zilele lucratoare."

Nu înțeleg cum s-a facăut modificarea unei singure curse, într-o stație intermediară (nu este capăt nici pentru 3Bus nici E3), fără modificarea orarului în toate stațiile de pe traseu, dar mergem mai departe. Dacă consultăm orarul liniei E3 într-o stație oarecare, Jiul în cazul meu (pe relația Jiul - Girocului îl folosesc seara) constatăm că autobuzul trebuie să sosească în stație la ora 17:22 în zilele lucrătoare <menționez că orarele au fost modificate după anunțul de pe pagina web, și pot fi găsite și în secțiunea orare/grafice de pe ratt.ro.

Problema este următoarea, expresul sosește în stație la Jiul la ora ~17:09 minute cum era înainte să aibă loc modificările menționate mai sus și pe pagina web. De când s-a schimbat orarul, autobuzul sosește în stație după orarul vechi. Deci, practic, de 11 zile autobuzul E3 circulă după vechiul orar iar după graficele RATT la ora la care ar trebui să fie la Jiul autobuzul se află undeva între stația Victor Babeș și Cluj. Probabil că erorile acestea între situația reală și graficul din stații/de pe site au loc în mai multe intervale orare din zi, eu urmărindu-l cu ajutorul uni coleg cam 6 zile.

Toate aceste date pot fi verificate în RADFLEET și menționez că nu este un "avans" cauzat de trafic. Rog modificarea ori a orarelor, ori a graficelor după care lucrează șoferi și anunțarea unui orar cât de cât rezonabil. Totuși, o linie expres să sosească în stație cu 13 minute mai devreme e destul de aiurea, chiar și pentru RATT :)

1

#319 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 noiembrie 2014 - 20:13

:Facepalm_emote_gif:

Care spunea ca linie E3 nu este o bataie de joc? :so pe iei:

Vii cu o bere!
0

#320 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 noiembrie 2014 - 20:38

E foarte ciudat. Soferii respecta cu diferente foarte mici graficul si planificarea din Radfleet, dar, din pacate, acesta nu se potriveste cu tablele din statie (sau cu cele de pe pagina web)
Cat despre cursa care ajunge la Catedrala la 16:40 (ca despre asta scrie in anuntul de pe site), se respecta intocmai:

Imagine atasata: e3.jpg Intarzierea e de doar doua minute.

Despre nepotrivirea graficelor soferilor cu ce se afiseaza in statie si pe pagina, o sa-i anunt pe colegii care se ocupa.
0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi