STP Timișoara Forum: Orasul santier - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (54 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Orasul santier

#61 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 iunie 2014 - 17:10

Da, in schimb s-au cam terminat lucrarile pe Barnutiu, pe segmentul atacat, aproape ca se poate circula pe doua benzi...mai urmeaza sa si asfalteze "taietura"...

Din cate am vazut, se schimba conductele (magistrale) de gaz...Stocul de conducte pregatit pentru inlocuire se afla in curtea Statiei Meteo si sunt inca destule. Deci, va mai dura ceva aceasta investitie ... si cu gazul nu te joci!... :eusa_think: :D
0

#62 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 iunie 2014 - 17:41

Eu ziceam ca Aquatim isi introduce tevi noi, suplimentare. Nu stiu daca cea de gaz e din bucati. (ar fi catastrofa in cazul unui cutremur, sa zicem)
0

#63 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 iunie 2014 - 18:15

Faptul ca au dungi galbene m-a facut sa cred ca-i vorba de gaz...Cele de apa (rece) au dungi albastre, din cate stiu...
0

#64 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 iunie 2014 - 18:25

Am avut ocazia sa vad magistrala de pe Telegrafului (cu cativa ani in urma) si era o teava din plastic negru, cu diametrul de aproximativ 120-150mm. Ce ingropau pe Barnutiu, nu am putut vedea.
0

#65 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 iunie 2014 - 20:10

Ceva de 300 mm ... tot negre cu dungi galbene ... Sunt depozitate intre Centrul Cardiovascular si Meteo...
0

#66 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iunie 2014 - 17:31

In dreptul Mirton, sensul spre Economu, Barnutiu are doua benzi inchise, circulandu-se doar pe o banda (mare atentie!). Au inceput sa sparga transversal pentru teava la care lucreaza.

@Mile. Da, e teava de gaz. Nu se vedea, dar era acolo un panou marcat "e-on". Cum de i-a apucat si pe astia schimbarea exact anul acesta? :eusa_think: Nu cred ca se explica tot cu fondurile europene.
0

#67 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 iulie 2014 - 09:18

Observate azi:

Vis-a-vis de Mirton, a aparut o groapa enorma, tot datorita lucrarilor la teava de gaz. Desigur, nu are nicio presemnalizare. Barnutiu este taiat transversal si se circula cu viteza redusa peste groapa umpluta doar cu nisip si balast, nimeni nefiind preocupat de repararea carosabilului (e asa de vreo doua saptamani):

Imagine atasata: map01.jpg

O alta chestie observata azi... Parcarea din imagine a disparut, lasand locul pistei pentru biciclete: Imagine atasata: map02.jpg
0

#68 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 iulie 2014 - 18:58

Parcarea de la ELBA a fost construita pentru angajatii elba iar acum cum ELBA e mutata in Freidorf, parcarea nu-si mai avea "obiectul muncii"...

"Povestea" cu aceasta parcare precum si cu cea de dincolo de pod, catre Fabrica de Tigari este in felul urmator; Elba a fost de acord cu constructia buclei pentru tramvai pe strada Garii, pe terenul Elbei iar primaria sa aprobe si eventual sa construiasca parcari pentru angajatii ELBA pe splaiul Titulescu, pe malul Begai...Asa se vorbea la acea vreme, prin anii '70...

In principiu nu sunt deacord cu nici o distrugere insa cand e vorba de solutii mai bune sau de reamenajarea malurilor pentru biciclisti si pietoni, sunt deacord, mai ales ca, nu-i asa, avem o strada PARCARE cu sute de locuri, proaspat amenajata, strada Vacarescu... :Facepalm_emote_gif:


Partea proasta este ca reamenajarea malurilor este facuta dupa un proiect extrem de prost. Veti vedea in zilele urmatoare cand se va face conexiunea pistelor/aleilor la Podul Eroilor, cat de proasta si inghesuita va fi si asta in loc de subtreceri...
0

#69 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 iulie 2014 - 19:08

Hmm... Eu ziceam ca parcarea era pentru toata lumea, Elba avand parcari pe langa ambele porti si cea din fata, dar si in spate. Personal nu ma deranjeaza,(in 30 de ani, nu am parcat niciodata acolo :)) dar probabil vor fi soferi care-i vor simti lipsa. Pe malul opus, exact vis-a-vis, se parcheaza chiar si azi, cu toate ca e interzis si ca e "strada parcare" foarte aproape.
0

#70 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 iulie 2014 - 20:31

Strada Renasterii este sparta pe aproape intreaga lungime, si in scurt timp va fi pe intreaga lungime, tot datorita lucrarilor la teava de gaz.
Tot datorita acestor lucrari, strada Telegrafului a fost adusa la stadiul de ulita de tara, neasfaltata. Trotuarul strazii Lorena a fost distrus pe intreaga lungime, incepand de la intersectia cu Renasterii si pana la linia tramvaiului (vezi imaginile) Pe partea opusa a bulevardului, strazi intregi au fost distruse atat in lungime, dar si transversal, in dreptul fiecarei scari de bloc. Incep sa ma intreb cu ingrijorare, cand, cum si cat va dura repararea a kilometri de parte carosabila distrusa, tot cartierul incapand sa semene cu o zona de razboi, dupa bombardament. :intrebare:

Imagine atasata: 20140723_191806.jpg Imagine atasata: 20140723_191642.jpg Imagine atasata: 20140723_191606.jpg Imagine atasata: 20140723_191822.jpg
0

#71 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 23 iulie 2014 - 21:31

Uita-te la Titulescu ca acolo au terminat de vreo 3 saptamani.Asa va arata
0

#72 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 iulie 2014 - 22:06

Nici acolo nu au reparat nimic, dar e vorba de alte lucrari, nu de magistrala de gaz.
0

#73 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iulie 2014 - 20:56

Vezi postareamile, la 28 iunie 2014 - 17:10, a spus:

...mai urmeaza sa si asfalteze "taietura"...


Iata ca a trecut o luna si taietura se tot adanceste, :censored: nimeni neavand nici macar intentia sa inceapa repararea carosabilului, si sunt deja kilometri de reparat. Chiar atat sunt de cretini incat asteapta terminarea lucrarilor de plantare a tevilor ca sa inceapa asfaltarea? :intrebare:
0

#74 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 august 2014 - 19:31

Vreau sa cred ca cineva a citit pe aici si chiar a luat masuri, dar probabil e doar o potriveala...
Azi am trecut peste taietura din asfalt de care vorbeam mai sus, proaspat asfaltata. Din pacate, doar aceasta portiune, adica latimea bulevardului, a fost asfaltata. Restul a ramas ca si pana acum. Totusi, este un prim pas inainte si daca cineva chiar a luat masuri citind aici, ii multumesc. :beer2:
1

#75 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 august 2014 - 23:35

Si intersectia cu Renasterii a fost asfaltata insa doar intersectia...Si mie mi se pare ciudat ca au venit sa asfalteze doar cativa metri "sant"...

Dar se pare ca aceasta conducta de gaz va merge pana la blocurile de la UMT unde tocmai se lucreaza la largirea drumului...Conducta de gaz va fi introdusa in pamant intre trotuar si blocuri...

Nu cunosc sensul de mers al gazului insa este posibil sa fie vorba de niste investitii fie la TRW, fie la altii de prin zona, investitii consumatoare de gaz...Sau este vorba pur si simplu de inlocuirea vechilor conducte de gaz...
0

#76 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 august 2014 - 08:44

Ma ingrijoreaza ca acusi e septembrie, vin studentii din GJ si MH inapoi, dar si parintii care isi duc copii la scoala cu masinile si nu vad cum vor putea asfalta totul asa rapid.
0

#77 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 august 2014 - 08:45

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 august 2014 - 19:31, a spus:

Azi am trecut peste taietura din asfalt de care vorbeam mai sus, proaspat asfaltata. Din pacate, doar aceasta portiune, adica latimea bulevardului, a fost asfaltata. Restul a ramas ca si pana acum. Totusi, este un prim pas inainte si daca cineva chiar a luat masuri citind aici, ii multumesc. :beer2:



De cateva zile bune, taietura longitudinala de pe Barnutiu a fost betonata urmand sa fie si asfaltata...candva.


Insa in zona UMT pe Avram Imbroane, dupa ce lucrurile abia s-au mai miscat, dupa ce a fost tasat balastru pentu (inca) o banda de circulatie pe partea caselor, iata ca au venit cei cu lucrarea de gaze, de care am pomenit mai sus si au sapat exact pe partea tasata deja si au introdus conducta de gaze cu un FI de aprox 40 cm...Bine ca n-au venit dupa asfaltare...Oricum, pamantul excavat pentru sant este acum amestecat bine de tot cu balastru, un fel de ghiveci...


Dar avem o lucrare complexa pe Andreescu in Freidorf. Aici se inlocuieste atat canalizarea cat si conducta de apa. Pare o lucrare simpla insa este complexa deoarece inlocuirea presupune si racordarea tuturor caselor de pe ambele parti ale strazii atat la noua canalizare cat si la noua conducta de apa si toate astea se fac in timpul "functionarii" aproape neintrerupte a acestor servicii...si vorbim de servicii ... lichide.


Imagine atasata: 15.08.2014  21.jpgImagine atasata: 15.08.2014  22.jpgImagine atasata: 15.08.2014  23.jpg

Imagine atasata: 15.08.2014  24.jpgImagine atasata: 15.08.2014  25.jpgImagine atasata: 15.08.2014  26.jpg

Imagine atasata: 15.08.2014  27.jpgImagine atasata: 15.08.2014  31.jpgImagine atasata: 15.08.2014  32.jpg




Imagine atasata: 15.08.2014  30.jpgImagine atasata: 15.08.2014  33.jpg

Imagine atasata: 15.08.2014  28.jpgImagine atasata: 15.08.2014  29.jpg


LE In ultima poza se poate observa cum racordul de apa al strazii Macarie este facut inca la vechea conducta si este pregatit doar noul racord iar tubul de canalizare (cel maro) al casei din dreapta trece peste noua canalizare fiind facuta o improvizatie de racordare la vechea canalizare urmand a se face racordul la noua canalizare. Din pacate acest tub a fost spart, fie din neatentie, fie intentionat din partea cuiva care se plictisea...

Cred ca atat vechea canalizare cat si vechea conducta de apa vor ramane definitiv lasate ingropate la fata locului...Scoaterea lor la suprafata presupune un alt efort financiar.
5

#78 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 august 2014 - 11:22

Revin la lucrarile desfasurate cu ceva timp in urma pe Simion Barnutiu si Renasterii...

Spuneam in postarile anterioare ca ca si in zona UMT se fac asemenea lucrari si ca este vorba de o lucrare legata de distributia de gaze naturale...

Iata ca lucrarea prinde contur in sensul ca cele doua "capete" se vor uni...

Cu culoarea rosie am marcat traseul realizat deja iar cu verde am marcat un posibil treseu pentru conectare. Daca acest traseu banuit de mine se va adeveri, atunci vom asista (pentru a cata oara?) din nou la spargerea asfaltului tocmai pus...

In zona UMT pe toata lungimea tasata in urma cu circa o luna - o luna si ceva a fost sapat un sant si partial a fost introdusa noua conducta. Urmeaza si spargerea zonei reasfaltate in primavara acestui an in fata PROMT...si apoi mai departe catre Spitalul Victor Babes... :Facepalm_emote_gif:

Nu-mi pot explica cum de aceste lucrari nu se pot corela si realiza in ordinea fireasca a lucrurilor?... :eusa_think:


Imagine atasata: traseu gaz.jpg
0

#79 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 august 2014 - 13:20

Tinind cont de durata demersurilor, de la certificatul de urbanism pina la autorizatia de constructie plus alte avize este cu atit mai putin de inteles de ce se asfalteaza unde urmeaza ca strada sa fie sparta, de ce se repara si apoi se sparge din nou. Ori este prostie, ori dorinta ca lucrarile de asfaltare sa fie platite de mai multe ori.
0

#80 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 septembrie 2014 - 08:31

Au spart intersectia Barnutiu (calea Lugojului) Renasterii, asta dupa ce vreo trei zile cei de la gaz sondau pe acolo, de zici ca prospectau dupa resurse. Desigur, circulatia e bulversata.
O observatie: semaforul de la Banatim, spre AEM, functioneaza temporizat (cand ar trebui sa fie comandat de cei de la RATT, doar cand ies autobuze), cu toate ca pe sensul opus e santier si nu se mai circula de zile bune. :o
0

Arata acest topic


  • (54 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi