STP Timișoara Forum: Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (105 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii (pasaj finalizat) constructor: PORR | (pod in elaborare)

#121 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 mai 2014 - 21:23

Piloni sau putem sa le spunem deocamdata ziduri.

Ieri seara nu am mai putut de curiozitate si aproape de ora 12 noaptea am tras o fuga cu bicicleta pina la pasajul de pe Calea Aradului. Am masurat deschiderea intre piloni cu acelasi aparat (acum noaptea am vazut ca are si o raza laser care indica, sa zicem, locul de masurare, repet, cu ultrasunete. Surpriza mare pentru mine, aparatul indica 12.30 metri, dar cred ca deschiderea este exact ca la pasajul Jiul pentru ca aparatul il tineam pe maginea pilonului si cum masurarea se face cu ultrasunete, trebuia sa il tin indreptat putin deviat catre mijlocul pilonului opus. Pasajul de pe Calea Aradului presupun ca era identic ca cel de pe Circumvalatiunii si ulterior au fost adaugata cele 2 viaducte mai mici, pentru trotuare. Pe Brediceanu intial era doar un singur viaduct, linia de tramvai era simpla si ulterior a mai fost adaugat un viaduct. Brediceanu 1969
4

#122 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 mai 2014 - 22:14

Da si eu spun ca sunt identice. Probabil era un anumit standard (STAS).
2

#123 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 mai 2014 - 22:25

Ai dreptate, ca doar nu se apucau sa proiecteze rezistanta pentru fiecare viaduct in parte.
1

#124 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 mai 2014 - 20:28

Merci pentru masuratori. S-a confirmat ceea ce banuiam...Deci este loc de 4 benzi la Pasajul Jiul...


Vezi postareaDoppler, la 20 mai 2014 - 21:23, a spus:

Pe Brediceanu intial era doar un singur viaduct, linia de tramvai era simpla si ulterior a mai fost adaugat un viaduct. Brediceanu 1969





Si pasajul de pe Gh. Lazar era unul ingust...Amandoua s-au "largit" cam in aceeasi perioada, undeva imediat dupa 1973, prin aceeasi metoda...unul dintre ziduri a fost "mutat" cu 7-8 metri aprox. iar in mijlocul spatiului astfel obtinut s-a construit un pilon ingust...


La pasajul Brediceanu s-a pastrat zidul din dreapta cum privim in poza...

Imagine atasata: Pasajul Brediceanu 01.jpg


...iar la pasajul Gh. Lazar s-a pastrat zidul din stanga cum privim poza...

Imagine atasata: Pasajul Gh. Lazar 01.jpg


Aceste doua modificari majore ale acestor pasaje completeaza lista unor obiective importante de infrastructura (si nu numai) realizate de "mentalitatea comunista" intr-o perioada de 19 ani de zile (1970-1989)... si anume: Pasajul CF Calea Sagului, Podul Michelangelo, Podul Muncii, Pasajul CF Freidorf, inlocuirea totala a podurilor Dacilor (Badea Cartan) si Mihai Viteazul (Dorobantilor), Pasajul de la Vaporu', prelungirea pasarelei CF de la Gara, construirea hotelului Continental (reprezentativ pentru oras) si a magazinului (universal) Bega, largirea bul Cetatii, Circumvalatiunii, 23 August (Revolutiei acum), Calea Sagului, etc.,...
3

#125 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 iulie 2014 - 23:40

Astazi cineva facea masuratori cu ruleta (inaltimea) la Pasajul Jiul. Nu am avut aparatul foto la indemina, am facut poza dupa ce a strins ruleta (si oricum eram in trafic). Nu stiu daca era de la Comisia Circulatie, Rosign, o firma care face un studiu de fezabilitate sau chiar avocat/reprezentant firma de asigurari pagubita de indicatoarele gresite.

Imagine atasata: Pasaj Circumvalatiunii - 2014.07.03 - 01.jpg

Oricum masuratoarea ar trebui sa fie facuta cu laser si depinde de scop, cu un boloboc sau perpendicular pe asfalt (masuratoare pentru plan sau respectiv gabarit de trecere).
0

#126 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 iulie 2014 - 22:36

Depinde de precizia dorita. Probabil pentru asiguratori o masuratoare cu ruleta este o aproximatie suficienta.
1

#127 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 iulie 2014 - 19:35

Pe unde se preumbla, obligatoriu era sa poarte o vesta reflectorizanta. -_-
0

#128 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 octombrie 2014 - 11:24

"Extinderea" pasajului nu va rezolva problema inaltimii acestuia decat in doua conditii. Fie prin ridicarea caii ferate, fie prin coborarea carosabilului (care este deja coborat), fie ambele...

Insa pentru traficul greu, solutia consta in Centura de Sud si Vest despre care tocmai am aflat ca nu se vor face...


Captura de pe WEBCAM stradala,...

Citeaza

FOTO! Pasajul Jiul din Timisoara face o noua ‘victima’! Cum a reusit un sofer sa faca praf un transport de termopane si sa dea peste cap traficul?

16 octombrie, 2014 - 11:42 AM


Imagine postata


TIMISOARA. Pasajul Jiul din Timisoara ramane in continuare o mare capcana pentru soferii aiuriti care ignora indicatorul pe care sta scrisa inaltimea maxima a unui autovehicul ce se poate strecura pe sub viaductul de cale ferata.




OT
0

#129 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 02 ianuarie 2015 - 19:41

:up_arow: Ochiometric acele limitatoare de gabarit sint mai coborite cu 10 - 20 de centimetri decit podurile. :Facepalm_emote_gif:



Citeaza

Primarul Timişoara susţine că mai stringente ar fi lucrările de lărgire a pasajului Popa Şapcă, deşi pasajul Jiul ar fi mai ieftin şi mai uşor de realizat.

“Vom începe lucrările la Popa Șapca în 2015, acela va fi un șantier greu. La Jiul nu putem acum, este mai complicat, pentru că trenurile fac manevre sus. Altfel tentația mea este să facem Jiul, pentru că este mult mai ieftin și mult mai ușor de făcut. Studiile arată că totuși nu ar fi mai stringent Jiul decât Popa Șapca. Sunt lucrări mari, care trebuie făcute. Dacă nu le facem pe toate, nu vom avea toate beneficiile de pe urma celor pe care le facem. Spre exemplu, noi vom da în curând în folosință complet intersecția Michelangelo, dar nu ne putem bucura din plin de fluența pe care o asigurăm acolo până nu asigurăm descărcare și spre Popa Șapca și spre Take Ionescu, una la altă capacitate decât cea actuală”, a afirmat primarul Timişoarei.

Robu promite că şantierul pe Popa Şapcă va fi deschis cu siguranţă în acest an, ceea ce va însemna că această rută va fi închisă circulaţiei.

“Sută la sută deschidem în 2015 șantier pe Popa Șapca. Acolo vom închide de tot traficul, nu se va putea lucra altfel”, a mai spus primarul Timişoarei.


tion


Pina una alta, sa aiba grija ca un alt pasaj nu mai are (asa) mult pina cind o sa se prabuseasca:

Imagine atasata: Pasaj Gh. Lazar - 2015.01.02 - 01.jpg Imagine atasata: Pasaj Gh. Lazar - 2015.01.02 - 02.jpg Imagine atasata: Pasaj Gh. Lazar - 2015.01.02 - 03.jpg Imagine atasata: Pasaj Gh. Lazar - 2015.01.02 - 04.jpg
0

#130 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 ianuarie 2015 - 19:48

Citeaza

“Sută la sută deschidem în 2015 șantier pe Popa Șapca. Acolo vom închide de tot traficul, nu se va putea lucra altfel”, a mai spus primarul Timişoarei.



Da, suta la suta, prin octombrie - noiembrie - decembrie cand vin ploile... :Facepalm_emote_gif:

Dupa parerea mea, astfel de santiere (pasaje CF) ar trebui deschise primavara si incheiate in cateva luni maxim, pana-n iarna...




LE Chiar sunt curios in grija cui sunt pasajele pentru ca daca sunt in grija orasului, atunci CFR-ul poate oricand cere repararea si intretinerea acestora in conditii corespunzatoare de trafic...

Ca o parere personala cred ca construirea lor este finantata total sau partial de comunitate iar apoi sunt predate CFR-ului in administrare...Aici vorbim de siguranta circulatiei pe cale ferata...Ceva de acest gen se intampla si la Enel sau Aquatim in relatie cu persoanele fizice...
1

#131 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 ianuarie 2015 - 20:17

Articol si pe opiniatimisoarei pe acest subiect.

De citat doar:
"Edilul-sef spera sa gaseasca bani in bugetul local pentru largirea strazii Popa Sapca la 4 benzi si reabilitarea pasajului, pasajul Jiul si cel care se va construi de la zero la Solventul urmand sa se faca din fonduri europene. Sau cel putin asa spera edilul-sef."

Chiar sper sa fie realizata legatura de la Solventul intre Bogdanesrilor si Dambovita, consider asta prioritatea nr. 1 si doar dupa ce e terminat sa se vada daca e necesar sau nu o modificare la pasajul Jiul.

Gred ca nu va fi nevoie. Totusi daca se insista si pe asta, atunci sa fie facut podul peste Bega si largit/refacut str. Jiul.
2

#132 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 ianuarie 2015 - 20:26

Numai eu am senzatia de incoerenta cand citesc articolul? :Facepalm_emote_gif:

Citeaza

Vom începe lucrările la Popa Șapca în 2015, acela va fi un șantier greu. La Jiul nu putem acum, este mai complicat, pentru că trenurile fac manevre sus. Altfel tentația mea este să facem Jiul, pentru că este mult mai ieftin și mult mai ușor de făcut.


Ba e complicat, ba e mai usor de facut si asta in doua propozitii care vin imediat una dupa alta. Vorba lui Eminescu:

"Pe o stradă largă-ngustă,
Se ducea un om venind"
8

#133 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 ianuarie 2015 - 02:43

Traducere Robu-romaneste: "Situatia administrativa / juridica la Jiul este complicata depinzand partial de CFR, ceea ce este pacat pentru ca as fi preferat sa lucram acolo fiind o lucrare mai ieftina si mai usoara d.p.d.v. tehnic (spre deosebire de Popa Sapca unde este dificil tehnic)".

Cred.
0

#134 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 ianuarie 2015 - 09:42

Incoerenta sau strategie politico-administrativa pentru a avea ulterior motive pentru nerealizarea unuia sau ambelor proiecte (adica am fi facut Popa Sapca dar nu erau bani suficienti, respectiv la Jiul bani ar fi dar e vina CFR-ului ... asa ca al nu stiu catelea an la rand sa amanat pentru la anu :/ )
Desi anul trecut a dovedit ca nu se da la o parte in a deschide santiere, totusi "nu se face primavara" si totusi, dupa zeci de ani, inca nu exista curajul/vointa in a incepe santiere foarte neceaare orasului (inelele cu podurile si extinderea drumurilor aferente)
0

#135 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 ianuarie 2015 - 11:34

Poate vroia sa zica: "Le-as face pe amandoua, dar n-o sa ma apuc de niciuna dintre ele."
2

#136 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 09 ianuarie 2015 - 18:40

O solutie mai ieftina, care nu necesita intreruperea circulatiei auto sau feroviara, e adevarat ca neplacuta pentru pietoni, eventual provizorie, ar fi sa faca 1 - 2 pasarele peste calea ferata pentru pietoni si sa anuleze trotuarul, ca doar pasajul are latimea celui de pe Calea Aradului, unde au incaput 4 benzi de circulatie.
0

#137 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2499
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 09 ianuarie 2015 - 19:10

Sau cum zicea mile, un tunel pe sub linii pentru pietoni.
0

#138 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 09 ianuarie 2015 - 19:25

2 tuneluri ar fi solutia ideala dar sa vedem daca si primaria doreste solutia cea mai simpla.
0

#139 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2499
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 09 ianuarie 2015 - 21:03

1 (UNU) eu zic că ajunge, făcut pe partea cu actuala trecere dar puţin mai lat.
0

#140 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 10 ianuarie 2015 - 08:45

E prea simpla solutia ca sa le treaca prin cap...
0

Arata acest topic


  • (105 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi