STP Timișoara Forum: Armonia GT4MT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (113 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Armonia GT4MT Tramvaie modernizate la Astra Arad si Electroputere Pascani Evaluare topic: ***** 4 Voturi

Poll: Tramvaie noi sau vechi? (169 membri au votat)

Sunteti deacord cu modernizarea tramvaielor actuale?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ca si alternativa, ati prefera tramvaie noi sau SH?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#381 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 iunie 2014 - 14:19

Eu imi mentin parerea, egal ce spune radu...

Iar faptul ca se recurge la atat secretomanie, ma duce cu gandul doar la faptul ,ca poate nu batem noi la usa care trebuie. Informatiile cu care se lauda el, pot fi, sau nu pot fi in posesia lui. Atat timp cand o sustine mult si bine, si se bate in piept cu solidaritatea lui, cu atat ne provoaca mai mult... In loc sa intram in jocul asta psihologic, mai bine asteptam, ca oricum vom vedea mai mult din realitate si produsul finit decat va stii el vreodata despre tot acest proiect.


Si inainte de urmatoarea balba, radule, ba ne zici ca cele 2 firme colaboreaza, ba ca se afla intro competie stransa... Apai, explica-te... Iar daca cele 2 se afla intradevar intr-o competitie "acerba", iti garantez ca la final tot le ce am zis eu vom ajunge. Calitate dusa pe apa sambetei, din cauza competitiei... Adu-ti aminte ca inca traiesti in RO, si nu in nu stiu ce stat evoluta, unde probabil visezi sa te duca linguiseala fata de Pascani, si tot ceea ce reprezinta transportul Iesean.

Cu drag, cel mai infocat puiut care te admira! :baby:
2

#382 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 15 iunie 2014 - 17:39

Vezi postareaGygyman6, la 15 iunie 2014 - 12:30, a spus:

Poti sa ne spui pe ce loc sunt clasate fiecare in topul firmelor din acest domeniu?


Relevanta in aceasta discutie ar fi... care?

Aceasta postare a fost editata de radub: 15 iunie 2014 - 17:40

0

#383 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 15 iunie 2014 - 18:05

Vezi postareaChagall, la 15 iunie 2014 - 13:52, a spus:

Wtf?!? Ce atata secretomanie? Dorim doar sa vedem cateva randări, sa ne facem o impresie cum vor arata aceste garnituri dupa reabilitare. Totusi e vorba de bani publici aici.

Pai... fa o cerere la Astra Vagoane Calatori Arad sau Electroputere VFU Pascani!
Banii publici intervin din momentul receptiei. Si asta e exclusiv problema PMT, nicidecum a celor doua firme...

Vezi postareaChagall, la 15 iunie 2014 - 13:52, a spus:

Oricum, peste cateva luni, prima garnitura va fi pe strazile Timisoarei, iar atunci orice muritor de rand va avea posibilitatea sa "fure vizual" tehnologia de la Pascani. :Facepalm_emote_gif:

Daca tu ai impresia ca vei vedea cu respectiva ocazie altceva decat... noul aspect al tramvaiului... Aia in mintea ta se cheama tehnologie?! Ca directie generala de actiune deja cunoasteti foarte bine ce se va intampla cu tramvaiele astea. V-am povestit de un milion de ori in ce a constat transformarea tramvaiului luat de la Iasi si in linii mari cam aceleasi lucruri li se vor intampla si tramvaielor de la Timisoara (plus sau minus anumite chestiuni specifice sau diverse alte fleacuri auxiliare). Numai ca detalii la nivel de chirurgie pe creier nu gasiti nicaieri si nu veti gasi vreodata. De la chestiuni ce tin de mecanica pana la la cele legate de controlul electronic al tractiunii. N-or fi secrete de stat, dar nici nu e normal ca o firma sa-si intinda pe toate gardurile propriile proiecte. In plus, produsele inglobeaza tehnologie ce reprezinta proprietatea intelectuala a colaboratorilor.

Deci... la final voi veti vedea niste tramvaie cu alta infatisare. Cei de la RATT (intretinere) vor vedea niste tramvaie care le vor pune in mare parte cu totul alt tip de probleme decat cele actuale pe partea de intretinere/reparatii (pe care le vor interpreta dupa cat de bine pregatiti sunt cei care se vor ocupa de ele). Vatmanii vor vedea niste tramvaie despre care vor emite o sumedenie de pareri, dupa cat ii vor duce capul si diversele cunostinte tehnice pe care le au sau nu. Fiecare va vedea altceva, totul e ca in final exploatarea si intretinerea sa se faca corespunzator, asa cum recomanda producatorii.
2

#384 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 15 iunie 2014 - 18:31

cseh_17 a spus:

Eu imi mentin parerea, egal ce spune radu...

Cum am spus, daca prostia ar durea...

cseh_17 a spus:

Iar faptul ca se recurge la atat secretomanie, ma duce cu gandul doar la faptul ,ca poate nu batem noi la usa care trebuie. Informatiile cu care se lauda el, pot fi, sau nu pot fi in posesia lui.

Pai... Cioc-cioc la alte usi, atunci...

cseh_17 a spus:

Atat timp cand o sustine mult si bine, si se bate in piept cu solidaritatea lui, cu atat ne provoaca mai mult...

Cum am zis, prefer sa ma comport corect fata de sursele mele. Ca sa fiu conectat si pe viitor la informatie. Trebuie sa inveti ca, daca de dragul celebritatii ajungi sa decartezi tot ce afli de la persoane carora le-ai castigat increderea, vei sfarsi nemaiprivindu-te nici dracu'!

cseh_17 a spus:

In loc sa intram in jocul asta psihologic, mai bine asteptam, ca oricum vom vedea mai mult din realitate si produsul finit decat va stii el vreodata despre tot acest proiect.

Bingo! Eu asta zic de un secol! Numai ca, atentie! La sfarsit va vedea... fiecare altceva, in functie de unghiul din care priveste. Cum am spus in mesajul anterior...

cseh_17 a spus:

inainte de urmatoarea balba, radule

Balbele-s in capul tau... cehule...

cseh_17 a spus:

ba ne zici ca cele 2 firme colaboreaza, ba ca se afla intro competie stransa... Apai, explica-te...

Daca ai citi cu atentie fiecare mesaj, ai intelege din start! Deci... Cele doua firme sunt in competitite, pentru ca in mare se ocupa cam cu aceleasi lucruri. Si au si planuri de viitor in mare similare... Competitia dintre ele a luat in timp chiar forme de care voi nu sunteti constienti si asupra carora nu ma voi opri aici. Ei, din anumite motive (asupra carora, de asemenea, nu ma voi opri), acum au ajuns in situatia de a le fi utila colaborarea pe acest proiect (poate si pe altele, cine stie...). Asta era un aspect pe care l-am zis in urma cu niste zile. Mai sus, insa, am zis cu totul altceva. Nu sunt singurele firme cu acelasi domeniu de activitate (din tara, din regiune, din lume) care se lupta pe felia de tort care li se potriveste. Deci, chiar si combinate intr-un proiect comun, au in continuare parte de concurenta din partea altor firme/asocieri de firme. Pricepi?

cseh_17 a spus:

Iar daca cele 2 se afla intradevar intr-o competitie "acerba", iti garantez ca la final tot le ce am zis eu vom ajunge. Calitate dusa pe apa sambetei, din cauza competitiei...

Orice e posibil pe lumea asta, dar nu poti sta in permanenta cu frica drobului de sare... Iar tramvaie noi care sa inlocuiasca in intregime parcul actual intr-un termen rezonabil, astfel incat sa nu ajungeti sa pierdeti linii de tramvai din cauza starii materialului rulant, am mai zis, nu veti vedea!

cseh_17 a spus:

Adu-ti aminte ca inca traiesti in RO, si nu in nu stiu ce stat evoluta

Multumesc pentru grija de a-mi reaminti!

cseh_17 a spus:

probabil visezi sa te duca linguiseala fata de Pascani, si tot ceea ce reprezinta transportul Iesean.

Esti un mare... magar! Deja stii asta, insa, ca ti-am mai zis...

cseh_17 a spus:

Cu drag, cel mai infocat puiut care te admira! :baby:

Cu la fel de mult drag, probabil cel care te suporta cel mai strasnic pe lumea asta...

Aceasta postare a fost editata de radub: 15 iunie 2014 - 18:44

-4

#385 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3092
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 iunie 2014 - 19:22

Vezi postarearadub, la 15 iunie 2014 - 17:39, a spus:

Relevanta in aceasta discutie ar fi... care?


Din cauza secretomaniei, dar despre asta s-a vorbit mai sus asa ca nu ma mai astept la vreun raspuns, chiar si daca aveai informatia.
_______________________

Trebe sa fim ipocriti sa pretindem si sa credem ca aceste 2 firme se tem de spionaj industrial... daca ar fi iesit un produs gandit, pus pe hartie si construit in Tara as fi crezut dar la noi asta nu s-a mai facut de mult in acest domeniu.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 15 iunie 2014 - 19:23

1

#386 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 iunie 2014 - 19:23

Mai usor radule sa nu-ti puste vre-o artera. Imagine postata
1

#387 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 15 iunie 2014 - 19:45

Greu cu limba romana... Cum Dumnezeu treceti de BAC voi, astia cu "vre-o" si altele asemenea?!

Oricum, multumesc pentru grija, tensiunea e buna!
4

#388 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 15 iunie 2014 - 19:49

Vezi postareaGygyman6, la 15 iunie 2014 - 19:22, a spus:

Din cauza secretomaniei, dar despre asta s-a vorbit mai sus asa ca nu ma mai astept la vreun raspuns, chiar si daca aveai informatia.
_______________________

Trebe sa fim ipocriti sa pretindem si sa credem ca aceste 2 firme se tem de spionaj industrial... daca ar fi iesit un produs gandit, pus pe hartie si construit in Tara as fi crezut dar la noi asta nu s-a mai facut de mult in acest domeniu.


radub a spus:

N-or fi secrete de stat, dar nici nu e normal ca o firma sa-si intinda pe toate gardurile propriile proiecte. In plus, produsele inglobeaza tehnologie ce reprezinta proprietatea intelectuala a colaboratorilor.

3

#389 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 iunie 2014 - 20:02

Măi oameni buni... Vă bateți joc de acest topic. Nu țin partea nimănui și fiecare are dreptate într-un fel sau altul dar trebuie să recunoaștem că radub ne-a oferit destule informații legate de modernizare, despre care poate nu aflam sau eventual stăteam să căutăm pe alte forumuri (ex. tramclub) și cum multă lume nu se obosește să caute... vedeți și voi rezultatul.

Când apare tramvaiul, vom vedea cine are dreptate și cine nu, dacă are botul mai înclinat sau vopseaua mată. Până atunci vă rog să păstrați jignirile și toate cele pentru mesaje private, sms, apeluri în miez de noapte etc.

M-am săturat să dau pe topic și să văd bătălia de la Posada (în glumă, bine-nțeles). Vă rog să păstrăm topicul cu informații pentru că până la urmă, indiferent de cine are dreptate sau nu, tot noi vom avea de suferit (sau nu) pe urma acestei modernizări.

Dacă vreți să mă spurcați, adresa mea de mail o găsiți destul de rapid. Până atunci, să vedem numai treabă bună.
8

#390 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 iunie 2014 - 10:48

Vezi postareaRaoul94, la 15 iunie 2014 - 20:02, a spus:

Când apare tramvaiul, vom vedea cine are dreptate și cine nu, dacă are botul mai înclinat sau vopseaua mată.



Nici macar atunci nu vom vedea cine are dreptate pentru ca majoritatea parerilor vor fi subiective, fara aprofundare tehnica...

Insa indiferent de cum vor iesi aceste tramvaie modernizate, daca ele nu vor fi asistate tehnic in mod corespunzator cu responsabilitate, atunci banii cheltuiti vor fi aruncati...Ma gandesc inclusiv si la igienizarea periodica...De aceste aspecte mi-e cel mai teama...
4

#391 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 18 iunie 2014 - 13:07

3504 pleaca la Pascani.
4

#392 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 iunie 2014 - 19:23

Da, asta am auzit si eu azi. Am ceva probleme personale si nu am fost la incarcare, dar Sorin a facut poze si le trimite prin email. Cum le primesc, le postez.
0

#393 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 18 iunie 2014 - 21:11

Eu am vazut astazi un tramvai incarcat pe un tir ce mergea pe Calea Lugojului, din pacate nu am putut face poze deoarece eram la volan.
0

#394 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 iunie 2014 - 23:07

Pacat... Eu fac poze la volan, e drept ca cu sapuniera, nu cu celularul.
1

#395 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 19 iunie 2014 - 09:19

Era vagonul pentru Arad, care a si ajuns acolo. Cel pentru Pascani (repet, 3504) pleaca, cel mai probabil, astazi.
0

#396 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 iunie 2014 - 12:21

Cel pentru Pascani a fost incarcat ieri pe o platforma prea inalta. Depasea 4,7m. Azi l-au incarcat din nou, pe alt trailer. Vin imediat cu poze. (clipuri video mai spre seara)

Poze:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20140619_104504.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_104525.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_105021.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_114914.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_121213.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_121815.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_122459.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_122929.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123126.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123150.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123741.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123215.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123246.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123325.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123340.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123402.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123449.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123510.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123542.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123647.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_123909.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_124330.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_124343.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_124432.jpg
  • Imagine atasata: 20140619_124613.jpg

9

#397 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 19 iunie 2014 - 14:02

Daca 3504 pleaca la Pascani, care a ajuns la Arad?
0

#398 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 iunie 2014 - 14:03

Celalt, #3517...
0

#399 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 iunie 2014 - 16:44

Ma intreb, daca tot se vor folosi doar boghiurile si partea inferioara a vagoanelor, de ce se mai transporta si "restul"? :eusa_think: Ar putea fi valorificat fierul vechi aici...

Aceasta postare a fost editata de NDY: 19 iunie 2014 - 16:44

0

#400 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 19 iunie 2014 - 18:25

Vezi postareaDoppler, la 18 iunie 2014 - 23:07, a spus:

Pacat... Eu fac poze la volan, e drept ca cu sapuniera, nu cu celularul.


Din pacate nu eram pregatit pentru asa ceva ... Eram la un Test Drive :D
0

Arata acest topic


  • (113 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi